BliżejCiebie.pl - poradnik dla rodziców

Pielęgnacja dziecka, karmienie noworodka czy kompletowanie wyprawki to tylko niektóre z kwestii, które poruszamy w naszym poradniku. Staramy się w nim dzielić wiedzą w kwestii opieki nad dzieckiem czy wyboru odpowiednich produktów mogących pomóc mamom i tatom w tym pięknym, choć trudnym okresie ich życia. Mamy nadzieję, że nasze artykuły wspomogą ich i ułatwią decyzje w wielu codziennych sytuacjach.


  • Wyprawka dla noworodka 2023 - lista potrzebnych produktów
    Wyprawka dla noworodka 2023 - lista potrzebnych produktów
    Przeczytano 70 353 razy
    6
      (5.0)

    Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego przygotować, aby przypadkiem nie zapomnieć o czymś istotnym bądź nie zakupić niepotrzebnych produktów. Kiedy warto zacząć przygotowywanie wyprawki i co powinno się w niej znaleźć? W tym tekście odpowiemy na wszystkie te pytania.

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
    Przeczytano 34 960 razy
    4
      (5.0)

    Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już dobrze rozwinięte. Dodatkowo procesy fizjologiczne niemowlęcia stabilizują się, dzięki czemu rodzice zauważają dość regularny rytm karmienia, odpoczynku i snu. Jak wygląda rozwój trzymiesięcznego dziecka? Jak zmienia się jego ciało i zachowania?

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
    Przeczytano 30 154 razy
    7
      (5.0)

    W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim kontakt. Jakie wyzwania czekają na dziecko w drugim miesiącu życia? Na czym polega jego rozwój fizyczny i psychiczny? W jaki sposób rodzice mogą w tym pomóc? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.

    czytaj więcej
  • Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
    Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
    Przeczytano 26 562 razy
    7
      (5.0)

    Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi duży problem zdrowotny. Z całą pewnością nie jest niebezpieczna dla dziecka. Co jest przyczyną powstawania ciemieniuchy i w jaki sposób można ją wyleczyć? Na tych zagadnieniach skupimy się w poniższym tekście.

    czytaj więcej
  • Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
    Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
    Przeczytano 25 422 razy
    5
      (5.0)

    Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek pojawia się nierzadko tak zwany kryzys laktacyjny, podczas którego ilość pokarmu zmniejsza się. Jak pobudzić laktację? Co sprawia, że w piersiach znajduje się mniej pokarmu, niż powinno? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
    Przeczytano 25 050 razy
    3
      (5.0)

    Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że niemowlę właściwie tylko płacze, je i śpi. Nic bardziej mylnego! Dziecko już od pierwszych dni życia rozpoczyna dynamiczny rozwój, który warto uważnie śledzić. Co dzieje się w pierwszym miesiącu życia niemowlęcia?

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
    Przeczytano 24 835 razy

    Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców zauważalny jest znaczny postęp motoryczny malucha. Jak zmienia się ciało i psychika dziecka w czwartym miesiącu? Co można zrobić, by wesprzeć ten rozwój?

    czytaj więcej
  • Ranking inhalatorów 2022/2023
    Ranking inhalatorów 2022/2023
    Przeczytano 23 484 razy
    2
      (5.0)

    Inhalator to niezwykle przydatne urządzenie, które powinno znaleźć się w domu z małym dzieckiem – nawet jeśli maluch nie jest astmatykiem czy alergikiem. Sprawdzi się bowiem przy sezonowym katarze czy też większych problemach zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc lub oskrzeli. Zakup odpowiedniego urządzenia może być jednak trudny, zwłaszcza przy tak dużym wyborze.

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia
    Przeczytano 22 719 razy
    1
      (5.0)

    W piątym miesiącu życia dziecka rodzice mogą zauważyć, że ich pociecha jest nie tylko ruchliwa, ale także bardzo giętka. Coraz chętniej przetacza się z jednej pozycji do drugiej, wkłada stopy do buzi czy nawet unosi się na ramionach tak, jakby zaraz miało raczkować. Jak jeszcze zmienia się maluch w wieku pięciu miesięcy? Czego powinni się spodziewać i rodzice i w jaki sposób mogą pomóc w rozwoju niemowlęcia? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 7. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 7. miesiąc życia
    Przeczytano 22 172 razy
    4
      (5.0)

    Siedmiomiesięczne dziecko nadal rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jest już coraz większe i cięższe, jednak przede wszystkim doskonali umiejętności, które zdobyło w poprzednich miesiącach. To także czas, w którym niemowlę coraz lepiej komunikuje rodzicom swoje potrzeby. W jaki sposób rozwija się fizycznie i psychicznie? Jak można mu w tym pomóc? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

    czytaj więcej
  • Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
    Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
    Przeczytano 21 990 razy

    Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele czynników. Wpływa na niego między innymi sposób żywienia dziecka, ale nie tylko. Co oznacza zielona kupa u niemowlaka? Czy to oznaka choroby? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Pieluszki dla dzieci - rozmiary odpowiednie do wieku
    Pieluszki dla dzieci - rozmiary odpowiednie do wieku
    Przeczytano 21 080 razy
    2
      (5.0)

    Chyba większość rodziców początkowo ma problem z dobraniem odpowiedniego rozmiaru pieluszki dla swojej pociechy. Zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko. W takiej sytuacji warto poczytać co nieco o pieluszkach jeszcze zanim niemowlę się narodzi. Pieluszki jednorazowe powinny bowiem znaleźć się już w wyprawce dla dziecka, choć nie w ogromnych ilościach (o tym dlaczego tak jest opowiemy później). Jeśli nie wiecie, po jakie pieluszki sięgnąć, jak dobierać rozmiar i kiedy przychodzi czas na...

    czytaj więcej
  • Żółtaczka u noworodków  przyczyny i objawy. Kiedy leczyć żółtaczkę?
    Żółtaczka u noworodków przyczyny i objawy. Kiedy leczyć żółtaczkę?
    Przeczytano 20 954 razy

    Żółte zabarwienie noworodka z pewnością zestresowało niejednych rodziców. Kojarzymy je bowiem z żółtaczką u dorosłych, która jest poważną chorobą. Na szczęście żółtaczka fizjologiczna nie jest niczym poważnym – to objaw, który bardzo często występuje zarówno u wcześniaków, jak i dzieci urodzonych w terminie. Jakie są jej przyczyny i objawy? Czy żółtaczkę fizjologiczną należy leczyć?

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 8. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 8. miesiąc życia
    Przeczytano 20 770 razy
    4
      (5.0)

    Ósmy miesiąc życia to kolejny etap podboju świata przez Wasze maleństwo. Dziecko sprawnie się turla, a może nawet już raczkuje. Stara się także za wszelką cenę podnieść na nogi i nierzadko mu się to udaje. Dodatkowo uczy się związków przyczynowo-skutkowych, a także wskazuje czego chce, a czego nie, co wyraża jego kształtujący się charakter. Jak rozwija się fizyczność i psychika dziecka w ósmym miesiącu życia? Jak rodzice mogą wspierać ten rozwój? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 6. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 6. miesiąc życia
    Przeczytano 18 540 razy
    1
      (5.0)

    Sześciomiesięczne dziecko może już coraz więcej – turla się, trzyma zabawki w dłoni, a niekiedy nawet siada lub przynajmniej próbuje siadać. To czas, w którym zmiany zachodzące w niemowlęciu są coraz bardziej indywidualne. Niektóre dzieci zaczynają już raczkowanie, inne zrobią to dopiero za miesiąc lub dwa. Nie jest to z pewnością powód do obaw. Dzieci uczą się nowych umiejętności w różnym czasie, nie warto zatem porównywać ich do pociech znajomych. Jak rozwija się półroczne niemowlę? W jaki...

    czytaj więcej
  • Nebulizacja — co to jest? Nebulizacja a inhalacja. Co daje nebulizacja i ile powinna trwać? Rodzaje i ceny nebulizatorów
    Nebulizacja — co to jest? Nebulizacja a inhalacja. Co daje nebulizacja i ile powinna trwać? Rodzaje i ceny nebulizatorów
    Przeczytano 16 398 razy
    1
      (5.0)

    Niektóre choroby układu oddechowego wymagają podania leku głęboko do oskrzeli. Taki zabieg medyczny jest możliwy dzięki nebulizatorom. Urządzenia te rozpylają lek w postaci aerozolu bezpośrednio do układu oddechowego. Co warto o nich wiedzieć?

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 9. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 9. miesiąc życia
    Przeczytano 15 015 razy
    2
      (5.0)

    Dziewięciomiesięczne dziecko przeszło już naprawdę długą drogę w rozwoju fizycznym i intelektualnym. Nauczyło się łapania, poruszania się, gaworzenia, a także rozpoznawania źródła dźwięków czy nawet emocji. Jest już coraz sprawniejsze pod wieloma kątami. Być może nawet raczkuje. Jak rozwija się niemowlę w wieku dziewięciu miesięcy? W jaki sposób rodzice mogą mu pomagać?

    czytaj więcej
  • Pierwsze ruchy dziecka. Kiedy czuć i jak je pobudzić? Ruchy dziecka przed porodem i jak je liczyć?
    Pierwsze ruchy dziecka. Kiedy czuć i jak je pobudzić? Ruchy dziecka przed porodem i jak je liczyć?
    Przeczytano 14 637 razy

    Ruchy dziecka w brzuchu można zauważyć nie tylko podczas badania USG. Kobiety czują je także po wewnętrznej stronie brzucha. Kiedy czuć ruchy dziecka po raz pierwszy? Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu? Na czym polega liczenie ruchów dziecka? Odpowiadamy na te pytania.

    czytaj więcej
  • Karmienie noworodka - jak często karmić
    Karmienie noworodka - jak często karmić
    Przeczytano 14 039 razy

    Wiele mam, zwłaszcza po urodzeniu swojego pierwszego dziecka, zastanawia się, jak często powinno jeść ich niemowlę. Ile razy karmić piersią lub mieszanką? Ta magiczna liczba zmienia się w zależności od indywidualnych potrzeb malucha ale także od jego wieku oraz od samego pokarmu. Jak często powinno się zatem karmić noworodka i niemowlę? Jak upewnić się, że dziecko otrzymuje odpowiednią ilość mleka? W tekście postaramy odpowiedzieć się na wszystkie te pytania.

    czytaj więcej
  • Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
    Blizny po cesarce - co na bliznę po cc? Pielęgnacja i plastyka blizny po cesarskim cięciu
    Przeczytano 13 381 razy

    Zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, 42,4% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Mama Ginekolog, ginekolog-położnik, która prowadzi poradnik-blog, gdzie informuje, doradza kobietom chcącym zajść w ciążę, będącym w ciąży i tym w połogu. Uświadamia, że poród przez cesarskie cięcie to bardzo poważna operacja, a widoczną pamiątką na skórze jest blizna po cięciu. Trudno się z nią nie zgodzić. Jak każda blizna, również ta po cesarskim cięciu może być rehabilitowana, a dzięki właściwej pielęgnacji...

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 9. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 9. tydzień ciąży
    Przeczytano 12 945 razy
    5
      (5.0)

    Dziewiąty tydzień ciąży jest początkiem trzeciego miesiąca. Wasze ciało nie ulega gwałtownym zmianom, chociaż objawy ciąży są już odczuwalne – mogą pojawić się zarówno mdłości jak i lekkie powiększenie się w pasie, które raczej nie jest zauważalne dla innych. Wszystko dlatego, że zarodek rozwija się bardzo gwałtownie. Potrzebuje wiele energii i miejsca. Czego możecie spodziewać się w dziewiątym tygodniu ciąży? Jakich objawów możecie doświadczać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć...

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 32. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 32. tydzień ciąży
    Przeczytano 12 818 razy
    3
      (5.0)

    Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym powinnyście myśleć przede wszystkim o odpoczynku. Większość kobiet w tym okresie nie czuje się dobrze – zarówno przez wzgląd na noszony ciężar jak i dolegliwości trawienne. Jednak nie przejmujcie się, te objawy już niebawem miną. Dzieci zaczynają powoli przygotowywać się do opuszczenia Waszych macic. Nadal oczywiście doskonalą niektóre organy. Jak w tym czasie zmienia się dziecko? Jakich dolegliwości możecie się spodziewać?

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 25. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 25. tydzień ciąży
    Przeczytano 12 592 razy
    1
      (5.0)

    Dwudziesty piąty tydzień ciąży to czas, w którym możecie już poczuć wyraźne ruchy malucha. Wszystko ze względu na to, że nadal intensywnie się on porusza, choć ma już znacznie mniej miejsca – może już mieć przecież około trzydziestu centymetrów i ważyć nawet 800 gramów. Jednak nie przejmujcie się, jeśli jest inaczej. Wielkość płodu zależy od indywidualnych predyspozycji, dlatego mniejsza lub większa masa nie powinna być powodem do zmartwień. Jak będzie zmieniać się płód w tym czasie? Z jakimi...

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 17. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 17. tydzień ciąży
    Przeczytano 11 912 razy
    1
      (5.0)

    Siedemnasty tydzień ciąży jest czasem, w którym możecie już odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Płód jest już bowiem coraz większy i silniejszy – waży około 150 gramów i mierzy 13-14 centymetrów. I cały czas intensywnie rośnie! Jak zmieni się w tym tygodniu? Jakie objawy i odczucia mogą Wam przy tym towarzyszyć? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

    czytaj więcej
  • Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
    Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
    Przeczytano 11 713 razy
    3
      (5.0)

    Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach życia dziecka. Dlatego istotne jest, by poznać wszystkie zasady dotyczące pielęgnacji i stosować je w praktyce. Jak dbać o wrażliwą skórę noworodka? Na co zwrócić szczególną wagę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

    czytaj więcej
  • Jak wygląda czop śluzowy. Odejście czopa śluzowego bez krwi a z krwią. Ile przed porodem odchodzi?
    Jak wygląda czop śluzowy. Odejście czopa śluzowego bez krwi a z krwią. Ile przed porodem odchodzi?
    Przeczytano 10 953 razy
    1
      (5.0)

    Czop śluzowy jest wytwarzany tuż po zapłodnieniu. Zamyka on ujście szyjki macicy, zabezpieczając ją przed drobnoustrojami, które mogłyby zagrozić dziecku. Jak wygląda czop śluzowy? Kiedy ma miejsce odejście czopa śluzowego i o czym to świadczy? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Ostatnie dni przed porodem – objawy. Pierwsze objawy porodu. Ile trwa poród i jak wygląda?
    Ostatnie dni przed porodem – objawy. Pierwsze objawy porodu. Ile trwa poród i jak wygląda?
    Przeczytano 10 708 razy

    Termin porodu wyznacza się na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Następnie data ta jest korygowana na podstawie wyników badań prenatalnych, wciąż jednak jest orientacyjna, tylko 3-5% dzieci rodzi się bowiem w wyznaczonym terminie. Jakie objawy przed porodem występują u ciężarnej? Jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.

    czytaj więcej
  • Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
    Otarcia miejsc intymnych. Przyczyny podrażnień, objawy i leczenie
    Przeczytano 10 166 razy

    Otarcia miejsc intymnych wpływają negatywnie na jakość życia. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych może im jednak zapobiec. Jak objawiają się podrażnienia w tych sferach? Na czym polega leczenie i profilaktyka? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
    Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
    Przeczytano 10 022 razy
    3
      (5.0)

    Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak przysporzyć niemałych problemów osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia w opiece nad maluchem. Jak często zmieniać pieluchy? Jaki rodzaj pieluch wybrać i co jest potrzebne podczas przewijania, a przede wszystkim: jak przewinąć dziecko szybko i sprawnie, nie robiąc noworodkowi krzywdy? Na te inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 27. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 27. tydzień ciąży
    Przeczytano 9 875 razy
    2
      (5.0)

    Rozpoczął się dwudziesty siódmy tydzień ciąży – oznacza to, że właśnie weszłyście w ostatni trymestr. Będziecie czuły się coraz bardziej ociężałe i zmęczone, a wszystko ze względu na ciągle rosnący ciężar noszonego w brzuchu malucha. A rośnie on coraz szybciej. Przybiera na wadze z każdym kolejnym tygodniem, by przygotować się na swoje wielkie przyjście na świat. Jak będzie w tym czasie zmieniać się Wasze ciało? Jak rozwija się dziecko? Na te pytania odpowiemy w artykule.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 13. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 13. tydzień ciąży
    Przeczytano 9 752 razy
    1
      (5.0)

    Trzynasty tydzień ciąży oznacza, że pierwszy trymestr już prawie za Wami. Najprawdopodobniej macie za sobą także najgorsze objawy ciąży – poranne mdłości oraz jadłowstręt. Jak teraz będzie zmieniać się Wasze ciało? Jak rozwija się płód w trzynastym tygodniu ciąży? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 37. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 37. tydzień ciąży
    Przeczytano 9 730 razy
    2
      (5.0)

    Trzydziesty siódmy tydzień jest dla wielu kobiet czasem coraz większego stresu w oczekiwaniu na nowego członka rodziny. Jednak jest to także moment przełomowy. Jeśli do porodu dojdzie w tym tygodniu, lekarze uznają ciążę za donoszoną. Dziecko z kolei nie będzie już wcześniakiem – ma bowiem wykształcone wszystkie organy, które są na tyle wyspecjalizowane, by zapewnić mu możliwość przeżycia. Jak będzie zmieniać się Wasze ciało w tym tygodniu? Co z dzieckiem? Tego dowiecie się z artykułu.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 5. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 5. tydzień ciąży
    Przeczytano 9 455 razy
    5
      (5.0)

    W piątym tygodniu ciąży wykonany test ciążowy da z pewnością wynik pozytywny. Jeśli nie macie do niego zaufania, zawsze możecie udać się na test krwi. Jedno jest już pewne – doszło do zapłodnienia, a Wy jesteście w ciąży. Zarodek zdążył już zagnieździć się w macicy, nadal jednak jest niewielki, ma około 2 mm. Jak będzie zmieniać się w piątym tygodniu ciąży? Z jakimi objawami i odczuciami będzie się to wiązać? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania w naszym artykule.

    czytaj więcej
  • Katar i gorączka u dziecka. Sposoby na katar u niemowlaka. Kiedy gorączka jest niebezpieczna? Jak walczyć z przeziębieniem?
    Katar i gorączka u dziecka. Sposoby na katar u niemowlaka. Kiedy gorączka jest niebezpieczna? Jak walczyć z przeziębieniem?
    Przeczytano 9 090 razy

    Podwyższona temperatura i towarzyszący jej katar to objawy infekcji wirusowej lub bakteryjnej, które zawsze wywołują niepokój rodziców. Nie bez podstawy, ponieważ oznacza to, że w organizmie malucha toczy się stan chorobowy. Co zrobić, gdy dziecko gorączkuje i pojawia się katar? Jak skutecznie zbić temperaturę? Czy każda gorączka jest niebezpieczna?

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 10. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 10. miesiąc życia
    Przeczytano 8 972 razy
    1
      (5.0)

    Dziesięciomiesięczne dziecko jest coraz większe, jednak wcale gwałtownie nie przybiera na wadze. Ten etap ma już stanowczo za sobą. Jest już dużym niemowlęciem, które naprawdę wiele potrafi. Może zaskoczyć rodziców swoimi umiejętnościami, chociażby prośbą o pomoc. Zwykle potrafi także siedzieć, raczkować a nawet stać przez chwilę bez podtrzymania. Co jeszcze potrafi dziesięciomiesięczne dziecko? Jak rozwija się fizycznie i psychicznie? Jak w rozwoju mogą mu pomóc rodzice?

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 6. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 6. tydzień ciąży
    Przeczytano 8 537 razy
    1
      (5.0)

    Szósty tydzień ciąży to czas, w którym możecie już zacząć odczuwać objawy tego, że w Waszym ciele zagnieździł się zarodek. W nim także zachodzą poważne zmiany – w szóstym tygodniu rozpoczyna się formowanie jednego z najważniejszych organów, serca. Na co powinnyście się przygotować? Jak rozwija się zarodek i jakie objawy ciąży mogą już się pojawić? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 34. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 34. tydzień ciąży
    Przeczytano 8 195 razy
    1
      (5.0)

    Jesteście już w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży. Oznacza to, że do porodu został Wam zaledwie miesiąc. W tym czasie wiele kobiet odczuwa stres związany ze zbliżającym się terminem. Nie martwcie się jednak, to zupełnie normalne i nie szkodzi dziecku. Starajcie się jednak uspokoić – te nerwy nie sprzyjają odpoczynkowi, którego teraz potrzebujecie. Czego możecie spodziewać się w tym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Wasze dziecko? O tym opowiemy w naszym artykule.

    czytaj więcej
  • Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
    Wcześniactwo. Podział i rozwój. Syndrom wcześniaka
    Przeczytano 8 118 razy

    Wcześniak to noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy 22 a 37. tygodniem ciąży. Jeśli dziecko zostało urodzone przed 22. Tygodniem ciąży, jest ono traktowane jako poronione, ponieważ jest niezdolne do samodzielnego życia. Czym jest skrajne wcześniactwo? Co oznacza sformułowanie „późny wcześniak”? Jak przebiega rozwój wcześniaka miesiąc po miesiącu? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

    czytaj więcej
  • Pierwszy okres po porodzie – kiedy? Kiedy okres po CC? Jak wygląda? Nieregularna miesiączka po porodzie
    Pierwszy okres po porodzie – kiedy? Kiedy okres po CC? Jak wygląda? Nieregularna miesiączka po porodzie
    Przeczytano 8 030 razy
    8
      (5.0)

    Pierwsza miesiączka po porodzie jest zazwyczaj obfita i trwa dłużej niż miesiączki, które występowały przed ciążą. Kiedy spodziewać się powrotu krwawienia? Na co się przygotować? Czy nieregularna miesiączka po porodzie wiąże się z tym, że nie można zajść wtedy w ciążę? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Inhalacje na kaszel i katar — jak działają i kiedy pomagają? Z czego i jak robić inhalacje? Najlepsze inhalatory
    Inhalacje na kaszel i katar — jak działają i kiedy pomagają? Z czego i jak robić inhalacje? Najlepsze inhalatory
    Przeczytano 7 952 razy

    Inhalacje to skuteczna, nieinwazyjna metoda zwalczania kaszlu i kataru. Inhalację wykonywać można w każdym wieku, zarówno u osoby dorosłej, jak i dziecka. Sprawdź, czego użyć w tym celu oraz jaki inhalator będzie najlepszy. Dowiedz się także, czym klasyczny inhalator różni się od sprzętu pokrewnego - nebulizatora.

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 12. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 12. miesiąc życia
    Przeczytano 7 950 razy
    1
      (5.0)

    Wasze dziecko ma już roczek! Z noworodka, które komunikuje się ze światem tylko za pomocą płaczu maluch stał się ciekawskim, gadatliwym i bardzo towarzyskim niemowlęciem. Posiada już wiele umiejętności, z których najbardziej imponującymi jest poruszanie się, gaworzenie i rozumienie emocji. Jak zmienia się dziecko w ostatnim miesiącu swojego pierwszego roku życia?

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 38. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 38. tydzień ciąży
    Przeczytano 7 562 razy
    2
      (5.0)

    Trzydziesty ósmy tydzień ciąży oznacza dla wielu kobiet nasilenie się dolegliwości bólowych, przede wszystkim w okolicach pleców i miednicy. Jednak niektóre przyszłe matki mają to szczęście, że cały czas czują się dobrze – zajmują się zatem wiciem gniazdka i przygotowywaniem do porodu. Niezależnie od tego, do której grupy należycie, już niebawem ciąża się skończy a na świat przyjdzie Wasze maleństwo. Które w tej chwili wcale nie jest takie małe – waży ponad trzy kilogramy. Nic więc dziwnego,...

    czytaj więcej
  • Trądzik noworodkowy - przyczyny, objawy, leczenie
    Trądzik noworodkowy - przyczyny, objawy, leczenie
    Przeczytano 7 498 razy

    Wszelkie zmiany skórne zawsze są dla rodziców niepokojące. Zwłaszcza gdy pojawiają się w pierwszych tygodniach życia pierwszego dziecka. Niedoświadczeni opiekunowie mogą przecież nie wiedzieć, iż jest to trądzik noworodkowy – dotyczący aż dwudziestu procent dzieci pomiędzy drugim tygodniem a trzecim miesiącem życia. Jak zatem się domyślacie, nie jest to poważne schorzenie, choć może wyglądać nieestetycznie. Warto przy tym wiedzieć, czym spowodowany jest trądzik, jak się objawia i w jaki...

    czytaj więcej
  • Mdłości w ciąży. Kiedy się pojawiają, ile trwają? Co na mdłości w ciąży?
    Mdłości w ciąży. Kiedy się pojawiają, ile trwają? Co na mdłości w ciąży?
    Przeczytano 7 439 razy

    Mdłości występują u większości ciężarnych kobiet – szacuje się, że cierpi na nie nawet 80% przyszłych mam. Kiedy się pojawiają mdłości w ciąży? Jak długo się utrzymują? Czy istnieją sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży? Odpowiadamy na te pytania.

    czytaj więcej
  • Wcześniak 28-29. tydzień. Rozwój
    Wcześniak 28-29. tydzień. Rozwój
    Przeczytano 7 425 razy
    1
      (5.0)

    Dziecko urodzone w 28. tygodniu lub 29. tygodniu ciąży to tzw. skrajny wcześniak. Jak przebiega rozwój malucha? Czy wcześniak z 28. lub 29. tygodnia ciąży ma w pełni rozwinięte narządy i duże szanse na prawidłowy rozwój? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 14. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 14. tydzień ciąży
    Przeczytano 7 324 razy
    1
      (5.0)

    Czternasty tydzień ciąży to jednocześnie początek drugiego trymestru. Oznacza to, że macie za sobą najtrudniejszy czas, pełen nieprzyjemnych objawów oraz stresu związanego z możliwym poronieniem lub powstaniem wad rozwojowych. Jak w tym tygodniu zmieni się Wasze ciało? Jak rozwija się płód? Na te pytania odpowiemy w naszym tekście.

    czytaj więcej
  • Jaki smoczek dla noworodka? Jak wybrać?
    Jaki smoczek dla noworodka? Jak wybrać?
    Przeczytano 7 182 razy
    1
      (5.0)

    Wielu rodziców świadomie rezygnuje ze smoczków, prawdopodobnie z powodu ryzyka pojawienia się wad zgryzu w późniejszym czasie. Wskazuje się jednak, iż to nie sam smoczek jest źródłem problemu, a raczej źle dobrany rozmiar oraz zbyt częste używanie. Aby zatem uniknąć tych błędów i nie ryzykować, że dziecko będzie w przyszłości borykać się z problemami ortodontycznymi, warto dobrze zastanowić się nad wyborem smoczka. Jakie rozmiary i rodzaje smoczków dostępne są na rynku?

    czytaj więcej
  • Chusteczki dla niemowląt - jakie wybrać?
    Chusteczki dla niemowląt - jakie wybrać?
    Przeczytano 7 158 razy
    1
      (5.0)

    Chusteczki nawilżane to element wyprawki niemowlaka, którego po prostu nie może zabraknąć. Nie raz uratują życie rodzicom, którzy będą chcieli szybko wyczyścić buzię czy ręce dziecka, na przykład na spacerze. Doskonale sprawdzą się także jako element wieczornej higieny pupy. Jednak ze względu na to, iż na rynku znaleźć można całe mnóstwo nawilżanych chusteczek, warto przyjrzeć się im bliżej i wybrać te, które będą najlepsze dla niemowlęcia.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
    Przeczytano 7 065 razy
    1
      (5.0)

    Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji zarodka – w tej chwili ma on od 0,5 do 1 mm. Chociaż podczas pierwszego USG nie zobaczycie zdjęć jak z filmów, z małym przypominającym człowieka płodem, za pomocą ultrasonografu lekarz będzie mógł zobaczyć pęcherzyk ciążowy. To tylko potwierdzi to, co już wiecie dzięki testowi ciążowemu – jesteście w ciąży!

    czytaj więcej
  • Skoki rozwojowe u dziecka i niemowlaka. Kiedy się pojawiają i jakie mają objawy? Ile trwają i jak sobie z nimi radzić?
    Skoki rozwojowe u dziecka i niemowlaka. Kiedy się pojawiają i jakie mają objawy? Ile trwają i jak sobie z nimi radzić?
    Przeczytano 6 949 razy

    Skoki rozwojowe u dziecka – tak naukowcy określają nagłą zmianę w rozwoju dziecka, składającą się z dwóch okresów – regresji oraz pojawienia się nowych umiejętności. Przyczyną są gwałtowne zmiany w układzie nerwowym. Po czym poznać skoki rozwojowe u niemowlaka? Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 23. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 23. tydzień ciąży
    Przeczytano 6 927 razy
    2
      (5.0)

    W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży płód jest już bardzo rozwinięty. Posiada wszystkie potrzebne do życia organy, które coraz bardziej się specjalizują. Gdyby w tym czasie doszło do przedwczesnego porodu, odpowiednio szybka reakcja i opieka lekarzy mogłyby sprawić, że dziecko przeżyłoby już poza łonem matki. Całe szczęście ma jeszcze wiele tygodni, by w pełni się rozwinąć i nabrać sił. Z kolei Wy nadal odczuwacie ten rozwój na własnym ciele. Wasz brzuch jest coraz większy, jednak w...

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 33. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 33. tydzień ciąży
    Przeczytano 6 904 razy
    1
      (5.0)

    Trzydziesty trzeci tydzień ciąży to przełomowy czas dla Waszego dziecka. To właśnie w tym momencie jego płuca są już w pełni ukształtowane. Gdyby zatem poród odbył się przedwcześnie, istnieje bardzo duża szansa, że noworodek nie miałby problemów z płucami. Z jakimi objawami musicie się w tym czasie borykać? Jak rozwija się Wasze dziecko? Na te pytania odpowiemy w naszym tekście.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 35. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 35. tydzień ciąży
    Przeczytano 6 786 razy
    1
      (5.0)

    To już trzydziesty piąty tydzień ciąży. Do rozwiązania zostało Wam zaledwie pięć tygodni. Z pewnością odczuwacie już stres związany ze zbliżającym się rozwiązaniem, ale także ulgę. W tym czasie wiele kobiet ma już dosyć ciąży. Wszystko przez objawy, które nadal dają się Wam we znaki. Z kolei dziecko w trzydziestym piątym tygodniu ma się doskonale – po wysiłku, które włożyło w rozwój, teraz może wreszcie odpocząć. Co czeka Was w tym tygodniu? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 11. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 11. tydzień ciąży
    Przeczytano 6 775 razy
    1
      (5.0)

    Jedenasty tydzień ciąży to już prawie końcówka pierwszego trymestru – zostały Wam do tego jeszcze dwa tygodnie. Oznacza to również, iż ryzyko poronienia i powstania wad rozwojowych znacznie się zmniejsza. Możecie już odetchnąć z ulgą. Jak zmienia się płód w jedenastym tygodniu? Jakich objawów możecie się spodziewać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

    czytaj więcej
  • Pielęgnacja pępka noworodka
    Pielęgnacja pępka noworodka
    Przeczytano 6 713 razy
    1
      (5.0)

    Oczyszczanie pępka noworodka, a właściwie kikuta pępowinowego, jest elementem pielęgnacji dziecka, którego rodzice obawiają się chyba najbardziej. Głównie ze względu na ryzyko pojawienia się infekcji – kikut jest przecież gojącą się raną, o którą należy dbać. Nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. I z całą pewnością nie wymaga używania spirytusu.

    czytaj więcej
  • Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie
    Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie
    Przeczytano 6 532 razy
    1
      (5.0)

    Pieluszkowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych zmian skórnych, które pojawiają się u niemowląt. Przeważnie dotyczą dzieci w wieku od siódmego do dwunastego miesiąca życia, jednak mogą pojawić się podczas całego okresu, w którym dziecko nosi pieluszkę. Jakie są jego przyczyny i główne objawy? W jaki sposób można wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Czym smarować delikatną skórę dziecka? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 22. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 22. tydzień ciąży
    Przeczytano 6 345 razy
    1
      (5.0)

    Dwudziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym coraz mocniej odczuwacie już ciężar swojego brzucha. Prawdopodobnie dokuczają Wam bóle pleców oraz trudności z ułożeniem się podczas nocnego odpoczynku. Płód z kolei rozwija się w najlepsze, rosnąc i rozpychając się w macicy. Jak Wasze ciało zmienia się w tym czasie? Jak zmienia się płód? Jakie badania czekają na Was w dwudziestym drugim tygodniu ciąży? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

    czytaj więcej
  • Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
    Prawidłowe ciśnienie w ciąży. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne? Stan przedrzucawkowy – objawy
    Przeczytano 6 102 razy

    Niskie ciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie tętnicze podczas ciąży to istotne problemy kliniczne, które stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Jakie są normy ciśnienia w ciąży? Co to takiego i czym grozi stan przedrzucawkowy? Jaki sprzęt wybrać, aby móc samodzielnie wykonywać pomiar ciśnienia? Odpowiadamy na te pytania.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 16. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 16. tydzień ciąży
    Przeczytano 6 046 razy
    1
      (5.0)

    Szesnasty tydzień ciąży to czas, w którym wiele kobiet czuje się bardzo dobrze. Cera jest promienna, włosy gęste, a dokuczliwe wymioty już dawno poszły w niepamięć. Jednak nie wszystkie objawy ciąży się skończyły, dlatego w niektórych sytuacjach nadal możecie odczuwać dyskomfort. Z kolei płód wciąż bardzo szybko się rozwija. W tej chwili mierzy już około jedenastu centymetrów i waży około osiemdziesięciu gramów. Co czeka Was w szesnastym tygodniu ciąży

    czytaj więcej
  • Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
    Wcześniak - kiedy jest bezpieczny? Skrajny a późny wcześniak
    Przeczytano 5 964 razy

    Dzieci urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży, nazywane są wcześniakami. Nie bez znaczenia pozostaje także waga dziecka, ponieważ wcześniactwo dotyczy również maluchów, których waga w momencie urodzenia nie przekroczyła 500 g. Narodziny na długo przed planowanym terminem porodu mogą generować liczne problemy rozwojowe dziecka, a przede wszystkim stanowią realne zagrożenie jego życia. Dowiedz się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na malucha i z jakimi powikłaniami...

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
    Przeczytano 5 802 razy
    1
      (5.0)

    Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma niezwykłą zdolność do mnożenia się. Z czasem zygota stanie się blastocystą, później embrionem, a następnie płodem. Jak w tym czasie zmieni się Wasz organizm? Jakie objawy mogą pojawić się w trzecim tygodniu ciąży?

    czytaj więcej
  • Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
    Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
    Przeczytano 5 690 razy
    1
      (5.0)

    Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać, kiedy maluch jest głodny, czy coś go boli lub, czy zwyczajnie w świecie – nudzi mu się.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 7. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 7. tydzień ciąży
    Przeczytano 5 600 razy
    1
      (5.0)

    W siódmym tygodniu ciąży najprawdopodobniej wiecie już, że doszło do zapłodnienia, a zarodek spokojnie zagnieździł się w macicy. Nie dostałyście okresu w planowanym czasie, a także możecie odczuwać mdłości i huśtawki nastrojów. Jednak nie tylko Wasze ciało zaczyna się zmieniać. Zarodek cały czas szybko się rozwija, tworząc wiele zalążków przyszłych narządów wewnętrznych. Jakich objawów możecie doświadczać w tym tygodniu? Jakie badania Was czekać? Na te i inne pytania postaramy się...

    czytaj więcej
  • Sen dziecka. Jak powinien spać noworodek? Jak ubrać dziecko do snu? Jak usypiać noworodka?
    Sen dziecka. Jak powinien spać noworodek? Jak ubrać dziecko do snu? Jak usypiać noworodka?
    Przeczytano 5 174 razy

    Niespokojny sen noworodka lub niemowlaka stanowi często przyczynę niepokoju jego rodziców. Jak temu zaradzić? Jak powinno spać niemowlę? Jak ubrać dziecko do snu? Jakie są sprawdzone sposoby na uśpienie niemowlaka? Odpowiadamy na te pytania.

    czytaj więcej
  • Czym są wszy? Skąd się biorą i jak wyglądają? Objawy wszawicy. Jak pozbyć się wszy? Leczenie i zapobieganie
    Czym są wszy? Skąd się biorą i jak wyglądają? Objawy wszawicy. Jak pozbyć się wszy? Leczenie i zapobieganie
    Przeczytano 5 090 razy

    Wszawica jest częstą chorobą wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym – szacuje się, że dotyczy nawet 2% maluchów. Jednak poza wszą głowową na człowieku może żerować także wsza łonowa oraz wsza odzieżowa. Podpowiadamy, skąd się biorą pasożyty oraz jak z nimi walczyć?

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 18. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 18. tydzień ciąży
    Przeczytano 4 933 razy
    1
      (5.0)

    W osiemnastym tygodniu ciąży Wasze kształty są coraz pełniejsze – wiąże się to z koniecznością zmiany garderoby, ale także z postępującym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. To jednak nie wszystkie objawy i dolegliwości w tym czasie. Jak zmienia się Wasze ciało w osiemnastym tygodniu ciąży? Jak rozwija się płód? Na te pytania odpowiemy w tekście.

    czytaj więcej
  • Hipnoporód - jak działa hipnoterapia podczas porodu?
    Hipnoporód - jak działa hipnoterapia podczas porodu?
    Przeczytano 4 878 razy
    1
      (5.0)

    Hipnoza często kojarzy nam się z magicznymi sztuczkami i nakłanianiem do robienia rzeczy, których wcale nie chcemy robić. Podświadomość jednak wcale tak nie działa, a hipnoza może być używana chociażby do tego, by wspomóc leczenie różnego rodzaju dysfunkcji a także zmniejszyć odczucia bólowe. Dlatego właśnie hipnoterapia używana jest podczas porodów naturalnych, umożliwiając wprowadzenie kobiety w stan relaksu. Na czym polega hipnoporód? Kiedy zacząć się do niego przygotowywać? Czy...

    czytaj więcej
  • Karmienie mlekiem modyfikowanym. Jak karmić noworodka butelką?
    Karmienie mlekiem modyfikowanym. Jak karmić noworodka butelką?
    Przeczytano 4 806 razy
    2
      (5.0)

    Karmienie mlekiem modyfikowanym jest zalecane w przypadku tych mam, które muszą przyjmować w trakcie laktacji leki, mogące zaszkodzić maleństwu. Inne sytuacje, które wymagają karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym to wrodzona nietolerancja laktozy oraz niektóre choroby matki (np. zakażenie wirusem HTLV). Jakie są najważniejsze zasady karmienia mlekiem modyfikowanym? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Wcześniak – 32 i 33. tydzień. Poród w 32 i 33. tygodniu ciąży. Rozwój wcześniaka
    Wcześniak – 32 i 33. tydzień. Poród w 32 i 33. tygodniu ciąży. Rozwój wcześniaka
    Przeczytano 4 761 razy

    Poród w 32. tygodniu ciąży oraz poród w 33. tygodniu ciąży to wciąż poród przedwczesny. Na szczęście rozwój wcześniaka urodzonego w 32. tygodniu oraz wcześniaka z 33. tygodnia przebiega bardzo szybko i w większości przypadków – bez komplikacji. Jak długo dziecko musi pozostać w szpitalu po urodzeniu? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Wcześniak – 30 i 31. tydzień. Poród w 30 i 31. tygodniu ciąży
    Wcześniak – 30 i 31. tydzień. Poród w 30 i 31. tygodniu ciąży
    Przeczytano 4 740 razy

    Poród w 30. tygodniu ciąży oraz poród w 31. tygodniu ciąży to poród przedwczesny. Na szczęście do planowanego rozwiązania jest tak blisko, że przeżywalność wcześniaków 30 tc oraz wcześniaków 31 tc jest bardzo duża. Kiedy maluch może opuścić szpital? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży? Objawy ciąży pozamacicznej
    Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży? Objawy ciąży pozamacicznej
    Przeczytano 4 636 razy
    1
      (5.0)

    Pierwsze objawy ciąży są często niezauważane lub, jeśli je dostrzeżono, mylnie postrzegane jako symptomy grypy. Kiedy spodziewać się pierwszych oznak ciąży? Jakie są wczesne objawy ciąży? Czym jest i po czym poznać ciążę urojoną? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Wysypka u dziecka. Przyczyny i leczenie. Kiedy to uczulenie?
    Wysypka u dziecka. Przyczyny i leczenie. Kiedy to uczulenie?
    Przeczytano 4 517 razy

    Wysypka u niemowlaka może być objawem alergii, świadczyć o niedojrzałości skóry dziecka lub stanowić symptom jakiejś choroby. Jak odróżnić poszczególne rodzaje wysypki? Na czym polega leczenie wykwitów skórnych u dzieci? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Potówki u niemowlaka. Jak je rozpoznać? Co na potówki u dzieci?
    Potówki u niemowlaka. Jak je rozpoznać? Co na potówki u dzieci?
    Przeczytano 4 439 razy

    Potówki u niemowlaka pojawiają się najczęściej w okresie letnim. Zmiany zlokalizowane w obrębie karku i szyi, na rękach i nogach czy też pod pachami to odpowiedź organizmu na przegrzanie. Jak rozpoznać potówki i co na nie stosować? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Nawał pokarmu – ile trwa, co robić? Objawy
    Nawał pokarmu – ile trwa, co robić? Objawy
    Przeczytano 4 364 razy

    Po porodzie piersi zaczynają wytwarzać 10-krotnie więcej pokarmu niż dotychczas, jest to tzw. nawał mleczny. Czym objawia się nawał pokarmu? Jak sobie poradzić z tą trudnością związaną z karmieniem piersią? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Ból piersi przy karmieniu. Czy karmienie piersią boli? Co na ból?
    Ból piersi przy karmieniu. Czy karmienie piersią boli? Co na ból?
    Przeczytano 4 310 razy

    Ból piersi przy karmieniu zdarza się w ciągu pierwszego tygodnia po narodzinach dziecka, u mam, które mają bardzo wrażliwe brodawki sutkowe. O czym świadczy przedłużający się w ból piersi podczas karmienia? Co na bolące brodawki przy karmieniu stosować? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Sączenie wód płodowych. Jak wyglądają? Jak odróżnić wody płodowe od moczu?
    Sączenie wód płodowych. Jak wyglądają? Jak odróżnić wody płodowe od moczu?
    Przeczytano 4 307 razy

    Wody płodowe wypełniające pęcherz płodowy i otaczają dziecko pełnią wiele istotnych funkcji. O czym świadczy sączenie się wód płodowych? Czy jest niebezpieczne? Jak odróżnić wody płodowe od moczu lub upławów?

    czytaj więcej
  • Poród w 34, 35 i 36. tygodniu. Wcześniaki
    Poród w 34, 35 i 36. tygodniu. Wcześniaki
    Przeczytano 4 270 razy

    Poród w 34. tygodniu ciąży, poród w 35. tygodniu ciąży oraz poród w 36. tygodniu ciąży to wciąż jeszcze poród przedwczesny. Na szczęście rozwój wcześniaka urodzonego w 32, 34 lub 35. tygodniu ciąży przebiega zazwyczaj bez większych komplikacji. Jak długo dziecko musi pozostać w szpitalu po urodzeniu? Czy wymaga podłączenia do specjalistycznej aparatury? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 12. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 12. tydzień ciąży
    Przeczytano 4 208 razy
    1
      (5.0)

    Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy nareszcie możecie poczuć się lepiej. Wiele z dolegliwości, które wcześniej Wam dokuczały, teraz zaczynają słabnąć. Wymioty i chroniczne zmęczenie ustępują. Jak jeszcze zmiany czekają Was w dwunastym tygodniu ciąży? Jak w tym czasie rozwija się płód? Jakie badania warto wykonać w tym czasie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.

    czytaj więcej
  • Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
    Cesarskie cięcie – wskazania i powikłania. Jak się przygotować do CC?
    Przeczytano 4 191 razy
    1
      (5.0)

    Cięcie cesarskie (w skrócie CC) to poważny zabieg, mający na celu rozwiązanie ciąży. Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania CC? Na czym polega cesarskie cięcie? Jak pielęgnować ranę po cesarce? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Opuchlizna w ciąży. Puchnięcie nóg. Jak zmniejszyć opuchliznę nóg w ciąży?
    Opuchlizna w ciąży. Puchnięcie nóg. Jak zmniejszyć opuchliznę nóg w ciąży?
    Przeczytano 4 190 razy

    Wiele kobiet skarży się na puchnięcie nóg w ciąży. Opuchlizna w ciąży przed porodem wskazuje na zatrzymywanie się płynów w ciele kobiety. Dolegliwości tej nie można lekceważyć, ponieważ wiąże się ona z niebezpieczeństwem dla przyszłej mamy i jej dziecka. Kiedy zgłosić się do lekarza? Jak zmniejszyć opuchliznę nóg w ciąży? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 10. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 10. tydzień ciąży
    Przeczytano 4 093 razy
    1
      (5.0)

    To już dziesiąty tydzień ciąży. Otoczenie nadal może nie widzieć, że nosicie w sobie życie. Wy jednak z pewnością już to czujecie. Dzieje się tak za sprawą szybkiego rozwoju zarodka, który w tej chwili jest już wielkości orzecha włoskiego. Jak Wasze ciało zmienia się w dziesiątym tygodniu? Co dzieje się z zarodkiem? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

    czytaj więcej
  • Jak zwiększyć laktację? Co jeść na zwiększenie laktacji?
    Jak zwiększyć laktację? Co jeść na zwiększenie laktacji?
    Przeczytano 4 084 razy

    Kobiety, które mają za mało pokarmu, często szukają sposobów na zwiększenie laktacji. Okazuje się, że jest ich bardzo dużo. Jak zwiększyć laktację? Co jeść na zwiększenie laktacji? Jak poprawić laktację laktatorem? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

    czytaj więcej
  • Rozwój dziecka - 11. miesiąc życia
    Rozwój dziecka - 11. miesiąc życia
    Przeczytano 4 060 razy
    1
      (5.0)

    Wasze dziecko ma już prawie roczek! Prawdopodobnie potrafi już raczkować, a czasem nawet wstanie samodzielnie do pozycji pionowej. Chociaż jeszcze przez jakiś czas nie będzie chodzić, wyraźnie podoba mu się stanie. Niemowlę jest już coraz bardziej świadome siebie jako jednostki. To moment, w którym coraz częściej pokazuje cechy swojego charakteru. Jest coraz bardziej niezależne. Jak jeszcze rozwija się jedenastomiesięczne dziecko? W jaki sposób rodzice mogą mu w tym pomóc? Tego dowiecie się z...

    czytaj więcej
  • Zielone wody płodowe. Jak wyglądają, jak je rozpoznać? Przyczyny i skutki
    Zielone wody płodowe. Jak wyglądają, jak je rozpoznać? Przyczyny i skutki
    Przeczytano 4 010 razy

    Zmiana koloru wód płodowych może świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Co oznaczają zielone wody płodowe? Jak je rozpoznać? Czy zielone wody płodowe stanowią zagrożenie dla dziecka? Odpowiadamy na te pytania.

    czytaj więcej
  • Jak podnosić, nosić i trzymać noworodka? Kiedy dziecko trzyma główkę?
    Jak podnosić, nosić i trzymać noworodka? Kiedy dziecko trzyma główkę?
    Przeczytano 3 995 razy

    Nauka podnoszenia główki u niemowlaka zajmuje trochę czasu. Dopóki brzdąc nie opanuje tej umiejętności, rodzic musi być ostrożny podczas brania dziecka na ręce. Jak podnosić noworodka prawidłowo? Na czym polega odpowiednie noszenie niemowlaka? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Czkawka u noworodka. Przyczyny i objawy. Co na czkawkę u noworodka?
    Czkawka u noworodka. Przyczyny i objawy. Co na czkawkę u noworodka?
    Przeczytano 3 972 razy

    Czkawka u noworodka, a także czkawka u niemowlaka to zupełnie naturalne zjawisko. Maluch może czkać nawet kilka razy w ciągu doby. Jakie są tego przyczyny? Czy istnieją sprawdzone sposoby na czkawkę u noworodka lub niemowlaka? Sprawdźmy.

    czytaj więcej
  • Jaki smoczek dla noworodka wybrać – ranking. Od kiedy go stosować i kiedy odstawić? Jak wyparzyć smoczek?
    Jaki smoczek dla noworodka wybrać – ranking. Od kiedy go stosować i kiedy odstawić? Jak wyparzyć smoczek?
    Przeczytano 3 897 razy

    Smoczek dla noworodka to obowiązkowy element wyprawki dla malucha. Gadżet pomaga dziecku się wyciszyć, a także zaspokaja jego potrzebę ssania. Jak spośród tak wielu produktów dostępnych na rynku wybrać idealny smoczek dla dziecka? Kiedy dać maluchowi smoczek, a kiedy go odstawić? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 26. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 26. tydzień ciąży
    Przeczytano 3 892 razy
    2
      (5.0)

    Dwudziesty szósty tydzień ciąży to jednocześnie koniec drugiego trymestru. Od tego momentu prawdopodobnie z niecierpliwością będziecie wyczekiwać momentu rozwiązania. Jednak korzystajcie z ostatnich chwil, gdy czujecie się dobrze i macie energię – ostatnie tygodnie bywają dla przyszłych mam bardzo trudne. W tym czasie dziecko rośnie i doskonali swoje organy. Jak rozwija się w dwudziestym szóstym tygodniu? Jakich objawów możecie spodziewać się w tym czasie? O tym opowiemy w naszym artykule.

    czytaj więcej
  • Ranking aspiratorów dla dzieci. Jaki aspirator do nosa?
    Ranking aspiratorów dla dzieci. Jaki aspirator do nosa?
    Przeczytano 3 868 razy
    1
      (5.0)

    Wybranie odpowiedniego aspiratora do nosa stanowi dla wielu rodziców nie lada problem. Szeroka gama produktów na rynku z pewnością nie ułatwia zadania. Skąd wiedzieć, czy lepszym wyborem będzie aspirator elektryczny czy manualny? A może taki, który podłącza się do odkurzacza? Nasze mamy i babcie korzystały z tradycyjnych aspiratorów w postaci gruszek - czy są równie skuteczne co ich młodsze modele? W poniższym rankingu przybliżamy specyfikację popularnych aspiratorów dla dzieci i niemowląt,...

    czytaj więcej
  • Trzydniówka – rumień nagły. Gorączka trzydniowa u dziecka i wysypka – ile trwa?
    Trzydniówka – rumień nagły. Gorączka trzydniowa u dziecka i wysypka – ile trwa?
    Przeczytano 3 843 razy

    Trzydniówka (inaczej rumień nagły) to choroba zakaźna, która dotyka dzieci najczęściej w pierwszych dwóch latach ich życia. Jaki jest jej przebieg? Kiedy należy udać się z maluchem do lekarza?

    czytaj więcej
  • Przechowywanie mleka matki. Jak przechowywać, rozmrażać i podgrzewać? Ile może stać odciągnięte mleko?
    Przechowywanie mleka matki. Jak przechowywać, rozmrażać i podgrzewać? Ile może stać odciągnięte mleko?
    Przeczytano 3 792 razy
    5
      (5.0)

    Przechowywanie odciągniętego mleka kobiecego to bardzo przydatna umiejętność. Dzięki zapasom pokarmu kobieta może wynająć dla dziecka opiekunkę, a sama wrócić do pracy. Jak przechowywać mleko matki?

    czytaj więcej
  • Ciąża bliźniacza a ciąża mnoga. Objawy i prawdopodobieństwo. Jak zajść w ciążę bliźniaczą?
    Ciąża bliźniacza a ciąża mnoga. Objawy i prawdopodobieństwo. Jak zajść w ciążę bliźniaczą?
    Przeczytano 3 724 razy
    2
      (5.0)

    Każda ciąża mnoga, w tym także ciąża bliźniacza, jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka. Jakie są rodzaje oraz objawy ciąży mnogiej? Ile wynosi prawdopodobieństwo jej wystąpienia? Czy możliwe jest zaplanowanie ciąży bliźniaczej?

    czytaj więcej
  • CRL na USG, czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa
    CRL na USG, czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa
    Przeczytano 3 690 razy

    Wiek ciąży wyznacza się najpierw na podstawie terminu ostatniej miesiączki. Następnie jest on korygowany podczas badania ultrasonograficznego i badania CRL. Co to takiego? Ile wynosi prawidłowe CRL?

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 8. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 8. tydzień ciąży
    Przeczytano 3 660 razy
    1
      (5.0)

    Ósmy tydzień ciąży to czas, w którym koniecznie powinnyście udać się do ginekologa, który będzie monitorować jej przebieg. A pomimo tego, że zarodek nadal jest niewielki, w Waszym ciele dzieje się naprawdę wiele. Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w ósmym tygodniu ciąży? Jak rozwija się zarodek? Czego możecie spodziewać się w tym czasie? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

    czytaj więcej
  • Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
    Poród przedwczesny - objawy, przyczyny. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny?
    Przeczytano 3 654 razy

    Według definicji WHO o przedwczesnych porodach mówimy wówczas, kiedy dziecko przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Z tym zjawiskiem najczęściej spotykamy się podczas ciąż mnogich, ale może ono dotyczyć praktycznie każdej przyszłej mamy. Statystyki pokazują, że każdego roku w Polsce rodzi się niemal 30.000 wcześniaków, co stanowi około 6,7% wszystkich porodów. Chociaż porody przedwczesne nie występują często, warto mieć świadomość, z jakimi konsekwencjami wiążą się dla matki i...

    czytaj więcej
  • Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
    Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
    Przeczytano 3 646 razy
    1
      (5.0)

    Szczepienie to najlepszy sposób ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu tak, aby wytwarzał on przeciwciała i był w stanie zwalczyć infekcję. Po jakie szczepienie dla noworodka warto sięgnąć i kiedy je wykonać? Jak przygotować malucha do szczepienia? Czym jest niepożądany odczyn poszczepienny u niemowlaka i jak go uniknąć? Odpowiadamy na te i więcej pytań związanych z kalendarzem szczepień noworodka i niemowlaka.

    czytaj więcej
  • Kalendarz ciąży - 36. tydzień ciąży
    Kalendarz ciąży - 36. tydzień ciąży
    Przeczytano 3 644 razy
    1
      (5.0)

    Właśnie weszłyście na ostatnią prostą w drodze do porodu. To początek dziewiątego miesiąca, na który czekałyście z utęsknieniem. Prawdopodobnie chcecie jak najszybciej wziąć swoje dziecko w ramiona, jednak nie musicie czuć się źle z tym, że w Waszej głowie jest także jeszcze jedna myśl – by już wreszcie ta ciąża się skończyła. Wiele kobiet w tym właśnie momencie odczuwa najbardziej intensywnie i negatywnie bycie w ciąży. To naprawdę ciężka praca! Wasze dziecko z kolei już wykonało swoją...

    czytaj więcej
  • Pępowina – co to jest? Pępowina dwunaczyniowa i trójnaczyniowa
    Pępowina – co to jest? Pępowina dwunaczyniowa i trójnaczyniowa
    Przeczytano 3 628 razy

    Pępowina - co to takiego? Jakie pełni funkcje? Czym jest pępowina dwunaczyniowa a czym pępowina trójnaczyniowa? Czy ich wystąpienie zagraża dziecku?

    czytaj więcej
  • Pieprzyki, znamiona i “pocałunek anioła” u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci
    Pieprzyki, znamiona i “pocałunek anioła” u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci
    Przeczytano 3 595 razy

    Znamiona u dzieci, np. pieprzyki nie zawsze muszą stanowić powód do niepokoju – nie wszystkie z nich wiążą się bowiem z ryzykiem pojawienia się nowotworu. Jak rozpoznać poszczególne zmiany na skórze? Kiedy zgłosić się do lekarza?

    czytaj więcej
  • Kangurowanie po porodzie a CC. Co to jest?
    Kangurowanie po porodzie a CC. Co to jest?
    Przeczytano 3 494 razy

    Pierwsze godziny po narodzinach są kluczowe dla dalszego rozwoju noworodka. Bardzo duże znaczenie ma nie tylko przystawienie do piersi mamy, ale także kangurowanie. Co to takiego? Na czym polega kontakt „skóra do skóry” i jakie korzyści z niego wynikają? Czy kangurowanie po porodzie można praktykować później także w domu? Jakie zalety niesie kangurowanie przez tatę? Podpowiadamy.

    czytaj więcej
Showing 1 to 100 of 243 (3 Pages)