Bella

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia

Przeczytano 30 850 0 Liked
3 Komentarzy
(5)
 

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że niemowlę właściwie tylko płacze, je i śpi. Nic bardziej mylnego! Dziecko już od pierwszych dni życia rozpoczyna dynamiczny rozwój, który warto uważnie śledzić. Co dzieje się w pierwszym miesiącu życia niemowlęcia?

1. miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc to wiele emocji związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny. Młodzi rodzice mogą nie wiedzieć jeszcze, jak obchodzić się z dzieckiem, które o swoich potrzebach informuje właściwie wyłącznie za pomocą płaczu lub innych dźwięków. Dlatego tak istotne jest poznanie wszelkich odruchów niemowlęcia, a także tego, w jaki sposób rozwijają się jego zmysły. Umożliwia to rodzicom odpowiednie reagowanie oraz stymulowanie dynamicznego wzrostu dziecka. Musimy jednak pamiętać przy tym, że każde niemowlę rozwija się we własnym tempie. Jeśli jednak zauważymy niepokojące odchylenia od normy, warto poinformować o tym pediatrę podczas wizyty.

Ile waży miesięczne niemowlę?

Miesięczne niemowlę może przybrać na wadze około 700 gramów i urosnąć o dwa centymetry. Pamiętajmy jednak, że punktem wyjścia jest waga urodzeniowa. Jeśli dziecko urodziło się za wcześnie, waga oraz wzrost będą istotnymi elementami, na które rodzice muszą zwrócić szczególną uwagę. Dlatego nierzadko sprawdzają stały przyrost masy dziecka za pomocą domowej wagi dla niemowląt. Miesięczne dziecko pożywia nawet do dwunastu razy na dobę, co pomaga mu w utrzymaniu odpowiedniej wagi. Pamiętajmy także, że częste posiłki powodują częste wydalanie - niemowlę brudzi pieluszki jednorazowe nawet osiem razy dziennie. Jest to całkowicie normalny stan rzeczy.

Rozwój fizyczny miesięcznego dziecka

W wyglądzie noworodka najbardziej wyróżniającym się elementem jest nieproporcjonalnie duża główka. Dziecko ma także opuchnięte powieki oraz zaróżowioną, pomarszczoną skórę. Przez wzgląd na niedojrzałą pracę gruczołów na skórze pojawiają się także zaskórniki, które jednak powinny zniknąć po kilku tygodniach. Na główce dziecka widoczne są także dwa elementy, które zostaną z nim na dłużej. To tak zwane ciemiączko tylne i przednie. Ciemiączka przypominają niewielkie zagłębienia, które zrastają się z czasem – tylne już między szóstym tygodniem a czwartym miesiącem. Ciemiączko przednie zrasta się dopiero w drugim roku życia dziecka.

Prawidłowy rozwój fizyczny dziecka można określić także na podstawie obserwowanych odruchów bezwarunkowych, z którymi noworodek przychodzi na świat. W pierwszym miesiącu życia dziecka można zauważyć:

  • Odruch chwytny: pojawia się, gdy dotykamy wnętrza dłoni dziecka palcem lub cienkim przedmiotem. Niemowlę silnie zaciska piąstkę na palcu lub przedmiocie.
  • Odruch Babińskiego: obserwujemy go w chwili, w której łaskoczemy dziecko po podeszwie stopy. Małe palce zginają się wtedy do środka, natomiast paluch prostuje do góry.
  • Odruch kroczenia: w sytuacji, w której rodzic trzyma dziecko pod pachami w pozycji pionowej, a niemowlę dotyka nóżkami podłoża, możemy zaobserwować stawienie przez nie kroków.
  • Odruch Moro: zauważalny w momencie, w którym dziecko się przestraszy (na przykład za sprawą gwałtownego ruchu lub hałasu). Niemowlę najpierw rozprostowuje kończyny, a następnie przyciąga je do siebie, jednocześnie zaciskając piąstki.
  • Odruch Rootinga: dziecko muśnięte po policzku odwraca główkę i otwiera buzię. Oznacza to, iż jest gotowe do przyjmowania pokarmu.

Rozwój zmysłów w pierwszym miesiącu życia dziecka

Podczas pierwszego miesiąca zmysły dziecka intensywnie dojrzewają. Wzrok nie jest rozwinięty w pełni, jednak rodzice mogą zauważyć, iż niemowlę wodzi za przesuwającymi się wolno przedmiotami, umieszczonymi w niedalekiej odległości (około 30 cm). Nie jest w stanie rozróżnić barw innych niż czerń i biel w różnych odcieniach. Dziecko reaguje także na zmiany jasności w pomieszczeniu.

Chociaż zmysł słuchu rozwija się już w życiu płodowym (między 12. a 16. tygodniem), początkowo słuch niemowlęcia jest przytępiony. Nie słyszy ono zatem wyraźnie, jednak rozpoznaje głosy swoich rodziców. W pierwszym miesiącu życia można zatem zauważyć, iż dziecko stara się odwrócić głowę w stronę usłyszanego dźwięku. Niemowlę rozpoznaje także cztery smaki: słodki, gorzki, kwaśny i słony. Ilość kubków smakowych na języku dziecka już się nie zmieni. Najlepiej rozwiniętym zmysłem jest z pewnością zmysł dotyku. W pierwszym miesiącu życia najbardziej wrażliwe na dotyk są usta i język. Dlatego też niemowlę poznaje świat właśnie poprzez wkładanie przedmiotów czy rączek do ust. Potrzeba dotyku jest silnie rozwinięta u dziecka, dlatego bliskość rodzica może łatwo uspokoić niemowlę.

Rozwój psychiczny dziecka - 1. miesiąc

Chociaż miesięczne dziecko komunikuje się ze światem wyłącznie za pomocą dźwięków – zwykle płaczu – rodzice mogą z łatwością zauważyć pewne oznaki, świadczące o jego temperamencie. Niektóre dzieci są cichsze, spokojniejsze, inne zaś bardzo niecierpliwe i ruchliwe. Już w pierwszym miesiącu jesteśmy zatem w stanie zauważyć pewne oznaki, które dadzą nam pogląd na temat tego, jaki jest charakter nowo narodzonego dziecka. Już pod koniec pierwszego miesiąca rodzice mogą zauważyć, że noworodek obserwuje uważnie twarze i przedmioty. Zaczyna się także uśmiechać, a nawet piszczeć, pokazując swoje zadowolenie.

Żywienie miesięcznego dziecka

Dziecko w pierwszych miesiąca życia powinno być karmione mlekiem matki. To ono jest najbardziej wartościowym pokarmem, który zawiera wszystkie mikro- i makroelementy potrzebne do prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Niektóre mamy mogą obawiać się, że laktacja jest u nich słaba. Warto zatem dowiedzieć się co zrobić, by ją pobudzić. Dowiecie się tego z naszego artykułu Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam.

Szczepienia w pierwszym miesiącu życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być pełen wizyt u pediatry. Dzieje się tak zwykle nie dlatego, że niemowlę tego potrzebuje, jednak ze względu na brak doświadczenia rodziców. Lęk, że w rozwoju dziecka pojawiają się nieprawidłowości jest całkowicie normalny. Z czasem wizyty z pewnością będą rzadsze. Pierwsze szczepienie wykonywane jest już w szpitalu. To szczepionka przeciw WZW B czyli wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz BCG przeciwko gruźlicy. Dalsze szczepienia mają miejsce już po pierwszym miesiącu życia dziecka.

Rozwój dziecka w 1. miesiącu – jak go wspierać?

W pierwszym miesiącu życia dziecka najważniejszy jest spokój, zapewniany przez długie godziny snu. To właśnie podczas niego dochodzi do rozwoju układu nerwowego. Jednak sen nie wystarczy, by dziecko prawidłowo się rozwijało – do tego potrzebne są bodźce. Oczywiście nie tak wiele, jak pojawia się w życiu dorosłego człowieka. Dlatego istotne jest, by dozować je niemowlęciu. Niezwykle istotnym bodźcem jest dźwięk, który kojarzony będzie z rodzicami. Dlatego tak często podkreśla się, jak ważne jest rozmawianie z dzieckiem. Rodzice wspierają rozwój niemowlęcia także poprzez dotyk, masowanie i zapach. Dają one poczucie bezpieczeństwa i stymulują zakończenia nerwowe. Również naturalny odruch kołysania i noszenia dziecka jest dla niego istotny. Może on bowiem stymulować zmysł równowagi, co zaprocentuje podczas rozwoju koordynacji ruchowej dziecka.

Pierwszy miesiąc życia dziecka jest dla rodziców czasem pełnym wyzwań, podczas którego uczą się oni zachowań nowego członka rodziny. Kolejne miesiące również będą wymagającym czasem, na który warto się przygotować. Co dzieje się w drugim miesiącu życia dziecka? Tego dowiecie się z następnego z naszych tekstów z serii.

>>> Rozwój dziecka - 2 miesiąc życia <<<

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Gabriela On 2021-06-11
    Rating:
    5.0

    Czy 4 tygodniowemu dziecku można już zawiesi karuzelę na łóżeczku. Chciałabym żeby syn coraz więcej czasu spędzał w łóżeczku a co za tym idzie przyzwyczajał się do spania w nim.

    Replied by: Joanna On 2021-06-14 Pani Gabrielo, jak najbardziej - może Pani już zawiesić karuzelę na łóżeczku. Karuzela pomoże maluszkowi w wyciszeniu się i spokojnym zaśnięciu, absorbując jego uwagę. Zabawka dobrze wpłynie także na rozwój dziecka oraz zachęci do poznawania świata wokół. Warto wybrać model z łagodną kołysanką i/lub delikatnymi efektami świetlnymi, które wspomogą koordynację słuchową i wzrokowo-ruchową.

  • Napisał: Agnieszka On 2021-06-10
    Rating:
    5.0

    Czy dzieci urodzone przedwcześnie też są szczepione wg kalendarza ciąży? Mam ciążę zagrożoną, cesarka została zaplanowana na 32 tydzień ciąży. Czy szczepienia będą odbywać się licząc od terminu cesarki czy wg planowanego rozwiązania?

    Replied by: Joanna On 2021-06-14 Pani Agnieszko, wcześniaki powinny być szczepione w tym samym czasie, co noworodki urodzone w planowanym terminie porodu. Wykazano, że odpowiedź poszczepienna u wcześniaków jest podobna do tej, wytwarzanej przez dzieci urodzone o czasie. Jeżeli w przypadku wcześniaka nie stwierdza się innych przeciwwskazań, szczepienia należy rozpocząć zgodnie z wiekiem metrykalnym, bez względu na masę urodzeniową i masę ciała w dniu szczepienia (wyjątek stanowi jedynie szczepienie BCG przeciwko gruźlicy, które wykonuje się u noworodków nie mniejszych niż 2000 g). O momencie szczepienia decyduje stan kliniczny dziecka. Proszę pamiętać, że szczepienie wcześniaków jest bardzo istotne, ponieważ są one narażone na zwiększone ryzyko zakażeń i kolejnych hospitalizacji.

  • Napisał: Basia On 2021-01-27
    Rating:
    5.0

    Na samą myśl o szczepieniach mam ciarki, jak można kłóć takiego maluszka, ale oczywiście szczepimy się!

    Replied by: Joanna On 2021-02-16 Pani Basiu, proszę nie obawiać się pierwszego szczepienia - doświadczone pielęgniarki na pewno zrobią to bezboleśnie. Zdrowie dziecka jest najważniejsze.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
36 366 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
41 172 5

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 241 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia
28 128 1

W piątym miesiącu życia dziecka rodzice mogą zauważyć, że ich pociecha jest nie tylko ruchliwa, ale także bardzo giętka. Coraz chętniej przetacza się z...

czytaj więcej