Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że niemowlę właściwie tylko płacze, je i śpi. Nic bardziej mylnego! Dziecko już od pierwszych dni życia rozpoczyna dynamiczny rozwój, który warto uważnie śledzić. Co dzieje się w pierwszym miesiącu życia niemowlęcia?



12 miesięcy życia dziecka
-
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim kontakt. Jakie wyzwania czekają na dziecko w drugim miesiącu życia? Na czym polega jego rozwój fizyczny i psychiczny? W jaki sposób rodzice mogą w tym pomóc? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.
-
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już dobrze rozwinięte. Dodatkowo procesy fizjologiczne niemowlęcia stabilizują się, dzięki czemu rodzice zauważają dość regularny rytm karmienia, odpoczynku i snu. Jak wygląda rozwój trzymiesięcznego dziecka? Jak zmienia się jego ciało i zachowania?
-
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców zauważalny jest znaczny postęp motoryczny malucha. Jak zmienia się ciało i psychika dziecka w czwartym miesiącu? Co można zrobić, by wesprzeć ten rozwój?
-
Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia
W piątym miesiącu życia dziecka rodzice mogą zauważyć, że ich pociecha jest nie tylko ruchliwa, ale także bardzo giętka. Coraz chętniej przetacza się z jednej pozycji do drugiej, wkłada stopy do buzi czy nawet unosi się na ramionach tak, jakby zaraz miało raczkować. Jak jeszcze zmienia się maluch w wieku pięciu miesięcy? Czego powinni się spodziewać i rodzice i w jaki sposób mogą pomóc w rozwoju niemowlęcia? Tego dowiecie się z naszego tekstu.
-
Rozwój dziecka - 6. miesiąc życia
Sześciomiesięczne dziecko może już coraz więcej – turla się, trzyma zabawki w dłoni, a niekiedy nawet siada lub przynajmniej próbuje siadać. To czas, w którym zmiany zachodzące w niemowlęciu są coraz bardziej indywidualne. Niektóre dzieci zaczynają już raczkowanie, inne zrobią to dopiero za miesiąc lub dwa. Nie jest to z pewnością powód do obaw. Dzieci uczą się nowych umiejętności w różnym czasie, nie warto zatem porównywać ich do pociech znajomych. Jak rozwija się półroczne niemowlę? W jaki...
-
Rozwój dziecka - 7. miesiąc życia
Siedmiomiesięczne dziecko nadal rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jest już coraz większe i cięższe, jednak przede wszystkim doskonali umiejętności, które zdobyło w poprzednich miesiącach. To także czas, w którym niemowlę coraz lepiej komunikuje rodzicom swoje potrzeby. W jaki sposób rozwija się fizycznie i psychicznie? Jak można mu w tym pomóc? Tego dowiecie się z naszego tekstu.
-
Rozwój dziecka - 8. miesiąc życia
Ósmy miesiąc życia to kolejny etap podboju świata przez Wasze maleństwo. Dziecko sprawnie się turla, a może nawet już raczkuje. Stara się także za wszelką cenę podnieść na nogi i nierzadko mu się to udaje. Dodatkowo uczy się związków przyczynowo-skutkowych, a także wskazuje czego chce, a czego nie, co wyraża jego kształtujący się charakter. Jak rozwija się fizyczność i psychika dziecka w ósmym miesiącu życia? Jak rodzice mogą wspierać ten rozwój? Tego dowiecie się z naszego tekstu.
-
Rozwój dziecka - 9. miesiąc życia
Dziewięciomiesięczne dziecko przeszło już naprawdę długą drogę w rozwoju fizycznym i intelektualnym. Nauczyło się łapania, poruszania się, gaworzenia, a także rozpoznawania źródła dźwięków czy nawet emocji. Jest już coraz sprawniejsze pod wieloma kątami. Być może nawet raczkuje. Jak rozwija się niemowlę w wieku dziewięciu miesięcy? W jaki sposób rodzice mogą mu pomagać?
-
Rozwój dziecka - 10. miesiąc życia
Dziesięciomiesięczne dziecko jest coraz większe, jednak wcale gwałtownie nie przybiera na wadze. Ten etap ma już stanowczo za sobą. Jest już dużym niemowlęciem, które naprawdę wiele potrafi. Może zaskoczyć rodziców swoimi umiejętnościami, chociażby prośbą o pomoc. Zwykle potrafi także siedzieć, raczkować a nawet stać przez chwilę bez podtrzymania. Co jeszcze potrafi dziesięciomiesięczne dziecko? Jak rozwija się fizycznie i psychicznie? Jak w rozwoju mogą mu pomóc rodzice?
-
Rozwój dziecka - 11. miesiąc życia
Wasze dziecko ma już prawie roczek! Prawdopodobnie potrafi już raczkować, a czasem nawet wstanie samodzielnie do pozycji pionowej. Chociaż jeszcze przez jakiś czas nie będzie chodzić, wyraźnie podoba mu się stanie. Niemowlę jest już coraz bardziej świadome siebie jako jednostki. To moment, w którym coraz częściej pokazuje cechy swojego charakteru. Jest coraz bardziej niezależne. Jak jeszcze rozwija się jedenastomiesięczne dziecko? W jaki sposób rodzice mogą mu w tym pomóc? Tego dowiecie się z...
-
Rozwój dziecka - 12. miesiąc życia
Wasze dziecko ma już roczek! Z noworodka, które komunikuje się ze światem tylko za pomocą płaczu maluch stał się ciekawskim, gadatliwym i bardzo towarzyskim niemowlęciem. Posiada już wiele umiejętności, z których najbardziej imponującymi jest poruszanie się, gaworzenie i rozumienie emocji. Jak zmienia się dziecko w ostatnim miesiącu swojego pierwszego roku życia?
-
Kolka u noworodka i niemowlaka - przyczyny i objawy. Co zrobić, gdy pojawi się kolka?
Kolka niemowlęca jest problemem, który spędza sen z powiek wielu rodzicom. Dosłownie i w przenośni. Wskazuje się, że nawet 40% dzieci może cierpieć na kolki od drugiego tygodnia do szóstego miesiąca swojego życia. Niestety do tej pory nie wskazano jednoznacznie, co jest przyczyną kolek oraz jaki sposób jest najlepszy, by z nimi walczyć. Rodzicom pozostaje więc próbowanie różnych metod, które mogą choć nie muszą się sprawdzić. W tym tekście opiszemy kilka przyczyn kolek, które są najczęściej...
-
Skoki rozwojowe u dziecka i niemowlaka. Kiedy się pojawiają i jakie mają objawy? Ile trwają i jak sobie z nimi radzić?
Skoki rozwojowe u dziecka – tak naukowcy określają nagłą zmianę w rozwoju dziecka, składającą się z dwóch okresów – regresji oraz pojawienia się nowych umiejętności. Przyczyną są gwałtowne zmiany w układzie nerwowym. Po czym poznać skoki rozwojowe u niemowlaka? Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy.
-
Płacz dziecka. Dlaczego noworodek płacze? Jak uspokoić dziecko?
Wsłuchanie się w płacz dziecka może pomóc rodzicom odczytać potrzeby swojej pociechy. Mimo że noworodek nie potrafi mówić, szybko nauczą się oni rozpoznawać, kiedy maluch jest głodny, czy coś go boli lub, czy zwyczajnie w świecie – nudzi mu się.
-
Co oznacza zielona kupka? Zielone kupki u noworodków, niemowlaków i starszych dzieci. Przyczyny
Kolor kupy niemowlaka może spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wygląd stolca jest determinowany przez wiele czynników. Wpływa na niego między innymi sposób żywienia dziecka, ale nie tylko. Co oznacza zielona kupa u niemowlaka? Czy to oznaka choroby? Podpowiadamy.
-
Sen dziecka. Jak powinien spać noworodek? Jak ubrać dziecko do snu? Jak usypiać noworodka?
Niespokojny sen noworodka lub niemowlaka stanowi często przyczynę niepokoju jego rodziców. Jak temu zaradzić? Jak powinno spać niemowlę? Jak ubrać dziecko do snu? Jakie są sprawdzone sposoby na uśpienie niemowlaka? Odpowiadamy na te pytania.
-
Zaparcia u niemowląt. Objawy. Co na zaparcia u dzieci i prawidłowa dieta
Zaparcie u niemowlaka to stan, który charakteryzuje się zbyt długimi odstępami pomiędzy wypróżnieniami (rzadziej niż 2 razy w tygodniu). Jak rozpoznać zatwardzenie u dziecka? Jakie mogą być tego przyczyny? Co pomaga na zaparcia u niemowlaka karmionego piersią lub sztucznie? Odpowiadamy na te pytania.
-
Żółtaczka u noworodka – objawy. Normy bilirubiny. Przedłużająca się żółtaczka i jak się jej pozbyć?
Zarówno żółtaczka fizjologiczna, jak i żółtaczka u noworodka wywołana karmieniem piersią nie powinny stanowić powodu do niepokoju, ponieważ ustępują same. Co robić w sytuacji, gdy wystąpiła przedłużająca się żółtaczka u noworodka? Czy konieczne jest wtedy leczenie? Podpowiadamy.
-
Czkawka u noworodka. Przyczyny i objawy. Co na czkawkę u noworodka?
Czkawka u noworodka, a także czkawka u niemowlaka to zupełnie naturalne zjawisko. Maluch może czkać nawet kilka razy w ciągu doby. Jakie są tego przyczyny? Czy istnieją sprawdzone sposoby na czkawkę u noworodka lub niemowlaka? Sprawdźmy.
-
Ząbkowanie – kiedy? Objawy. Dziąsła przy ząbkowaniu. Co na ząbkowanie?
Ząbkowanie przebiega u każdego dziecka inaczej. To kiedy pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, jest także kwestią indywidualną. Jakie są objawy ząbkowania? Czy da się jakoś pomóc dziecku, u którego wystąpiło bolesne ząbkowanie? Podpowiadamy.
-
Jaki smoczek dla noworodka wybrać – ranking. Od kiedy go stosować i kiedy odstawić? Jak wyparzyć smoczek?
Smoczek dla noworodka to obowiązkowy element wyprawki dla malucha. Gadżet pomaga dziecku się wyciszyć, a także zaspokaja jego potrzebę ssania. Jak spośród tak wielu produktów dostępnych na rynku wybrać idealny smoczek dla dziecka? Kiedy dać maluchowi smoczek, a kiedy go odstawić? Podpowiadamy.
-
Ulewanie u noworodka i niemowlaka. Dlaczego dziecko ulewa?
Ulewanie po karmieniu to dolegliwość typowa dla okresu wczesnoniemowlęcego. Częste ulewanie u noworodka, a także obfite ulewanie u niemowląt wynika najczęściej z niedojrzałości przewodu pokarmowego. Do kiedy dziecko ulewa? Czy ulewanie u niemowlaka może być niebezpieczne dla jego zdrowia? Podpowiadamy.
-
Lęk separacyjny u niemowlaka
Lęk separacyjny u niemowląt to temat, z którym powinien się zapoznać każdy rodzic. Strach u małego dziecka może się objawiać na różne sposoby. Jakie są tego przyczyny? Ile trwa lęk separacyjny? Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy.
-
Karmienie mieszane – jak karmić? Schemat i zasady
Najkorzystniejsze dla rozwoju dziecka jest karmienie go w pierwszych miesiącach życia w sposób naturalny, piersią. Nie wszystkie mamy mogą sobie jednak na to pozwolić. Na czym polega karmienie mieszane? Jak karmić w ten sposób malucha? Dla kogo jest to dobre rozwiązanie? Podpowiadamy.
-
Kaszel u niemowlaka. Suchy a mokry kaszel u dziecka. Co na kaszel u dziecka i kiedy do lekarza?
Kaszel u dziecka to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów podczas wizyty u lekarza pediatry. Z reguły objaw ten świadczy o chorobie zakaźnej dróg oddechowych. Jak odróżnić suchy i mokry kaszel u dziecka? Co na suchy kaszel u dziecka stosować? Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Podpowiadamy.
-
Kalendarz szczepień. Szczepienia noworodka i niemowlaka
Szczepienie to najlepszy sposób ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Szczepionki mają na celu pobudzenie organizmu tak, aby wytwarzał on przeciwciała i był w stanie zwalczyć infekcję. Po jakie szczepienie dla noworodka warto sięgnąć i kiedy je wykonać? Jak przygotować malucha do szczepienia? Czym jest niepożądany odczyn poszczepienny u niemowlaka i jak go uniknąć? Odpowiadamy na te i więcej pytań związanych z kalendarzem szczepień noworodka i niemowlaka.
-
Odbijanie noworodka. Jak odbijać, do kiedy i co zrobić, gdy dziecku się nie odbija?
Odbijanie u noworodka to zupełnie naturalna czynność, mająca na celu uwolnienie gazów. Jak pomóc maluchowi, który podczas karmienia połyka dużo powietrza i jego brzuszek zaczyna to manifestować? Która pozycja do odbijania noworodka jest najlepsza? Podpowiadamy.
-
Karmienie mlekiem modyfikowanym. Jak karmić noworodka butelką?
Karmienie mlekiem modyfikowanym jest zalecane w przypadku tych mam, które muszą przyjmować w trakcie laktacji leki, mogące zaszkodzić maleństwu. Inne sytuacje, które wymagają karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym to wrodzona nietolerancja laktozy oraz niektóre choroby matki (np. zakażenie wirusem HTLV). Jakie są najważniejsze zasady karmienia mlekiem modyfikowanym? Podpowiadamy.
-
Od kiedy i jak kłaść dziecko na brzuchu? Nieprawidłowe leżenie na brzuchu niemowlaka
Małe dzieci powinny być układane na brzuszku jak najczęściej, ale tylko wtedy, gdy są one aktywne i nie śpią. Od kiedy kłaść dziecko na brzuchu? Co zrobić, aby zachęcić maluszka do tej pozycji? Podpowiadamy.
-
Jak podnosić, nosić i trzymać noworodka? Kiedy dziecko trzyma główkę?
Nauka podnoszenia główki u niemowlaka zajmuje trochę czasu. Dopóki brzdąc nie opanuje tej umiejętności, rodzic musi być ostrożny podczas brania dziecka na ręce. Jak podnosić noworodka prawidłowo? Na czym polega odpowiednie noszenie niemowlaka? Podpowiadamy.
-
Nawał pokarmu – ile trwa, co robić? Objawy
Po porodzie piersi zaczynają wytwarzać 10-krotnie więcej pokarmu niż dotychczas, jest to tzw. nawał mleczny. Czym objawia się nawał pokarmu? Jak sobie poradzić z tą trudnością związaną z karmieniem piersią? Podpowiadamy.
-
Stany przejściowe noworodka
Każdy noworodek przechodzi w ciągu pierwszych dni swojego życia fizjologiczne stany przejściowe takie jak żółtaczka, wzrost temperatury ciała, rumień alergiczny, spadek masy ciała, odczyny ciążowe oraz stolce przejściowe. Maluch wymaga wtedy czujnej obserwacji. Jak objawiają się poszczególne stany przejściowe u noworodka? Kiedy mijają i co zrobić, gdy się pojawią? Podpowiadamy.
-
Ból piersi przy karmieniu. Czy karmienie piersią boli? Co na ból?
Ból piersi przy karmieniu zdarza się w ciągu pierwszego tygodnia po narodzinach dziecka, u mam, które mają bardzo wrażliwe brodawki sutkowe. O czym świadczy przedłużający się w ból piersi podczas karmienia? Co na bolące brodawki przy karmieniu stosować? Podpowiadamy.
-
Pierwszy spacer z noworodkiem – kiedy? Werandowanie noworodka
Spacery na świeżym powietrzu są niezbędne dla zdrowia. Kiedy powinny się odbywać pierwsze spacery z nowo narodzonym potomkiem? Jak powinny wyglądać? Czym jest tzw. werandowanie?
-
Cukrzyca u niemowlaka – objawy, przyczyny i leczenie
Cukrzyca może się pojawić w każdym wieku, nawet w okresie niemowlęcym. Jak objawia się cukrzyca u niemowlaka? Co ją powoduje? Na czym polega leczenie? Co robić, gdy u malucha wystąpił zupełnie odmienny stan, czyli niedocukrzenie? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
-
Refluks u niemowlaka. Objawy, jak rozpoznać? Leczenie i domowe sposoby
Refluks u niemowlaka wynika zwykle z niedojrzałości układu pokarmowego. Zjawisko to najczęściej ustępuje samoistnie w wieku 12-14 miesięcy. Jak objawia się refluks? Kiedy rodzice powinni mieć powody do niepokoju i na czym polega leczenie choroby refluksowej u małych dzieci?
-
Biegunka u niemowląt – jak wygląda i objawy. Ile trwa? Jak zatrzymać biegunkę u dziecka? Kiedy do lekarza?
Biegunka u niemowlaka może wynikać z różnorodnych przyczyn. Mogą do niej doprowadzić infekcje wirusowe lub bakteryjne, alergia pokarmowa, a także nietolerancje lub zatrucie pokarmowe. Co robić, gdy u dziecka wystąpi biegunka? Kiedy udać się do lekarza? Podpowiadamy.
-
Trzydniówka – rumień nagły. Gorączka trzydniowa u dziecka i wysypka – ile trwa?
Trzydniówka (inaczej rumień nagły) to choroba zakaźna, która dotyka dzieci najczęściej w pierwszych dwóch latach ich życia. Jaki jest jej przebieg? Kiedy należy udać się z maluchem do lekarza?
-
Katar u niemowlaka – zatkany nos i przeziębienie. Objawy i ile trwa? Co na katar u dziecka?
Katar u noworodka oraz katar u niemowlaka mogą być bardzo uciążliwe dla malucha i jego rodziców. Jakie są przyczyny i objawy tej dolegliwości? Ile trwa katar u niemowlaka? Co robić, gdy wystąpił długo utrzymujący się katar u dziecka?
-
Kiedy dziecko raczkuje? Pełzanie a raczkowanie. Nieprawidłowe raczkowanie – jak pomóc dziecku?
Rodzice mogą zaobserwować u dziecka różne etapy rozwoju motorycznego, zanim zacznie raczkować. Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Czy raczkowanie i czworakowanie to ta sama czynność?
-
Pierwszy ząbek. Kiedy i jak wygląda?
Pierwsze ząbki u dziecka wyrzynają się zwykle około 6. miesiąca życia. Po czym poznać, że dziecko zaczyna ząbkować? Jak wygląda pierwszy ząbek malucha? Odpowiadamy na te pytania.
-
Prezenty na roczek. Co kupić na roczek?
Szukasz pomysłu na prezent na roczek dla dziewczynki lub chłopczyka? Nasz artykuł z pewnością Cię zainspiruje! Sprawdź, jakie zabawki na roczek warto sprezentować maluchowi!
-
Kiedy dziecko siada? Kiedy zaczyna siadać z podparciem i samodzielnie? Jak nauczyć dziecko siadać?
Pierwszy rok życia niemowlaka to czas wielu, dla niego przełomowych, a dla jego rodziców – wzruszających – chwil. Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak dziecko siada po raz pierwszy? Podpowiadamy, czego się spodziewać.