Karmienie mlekiem modyfikowanym. Jak karmić noworodka butelką?

Przeczytano 4 807 razy 0 Polubiono
2 Komentarze
(5)
 

Karmienie mlekiem modyfikowanym jest zalecane w przypadku tych mam, które muszą przyjmować w trakcie laktacji leki, mogące zaszkodzić maleństwu. Inne sytuacje, które wymagają karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym to wrodzona nietolerancja laktozy oraz niektóre choroby matki (np. zakażenie wirusem HTLV). Jakie są najważniejsze zasady karmienia mlekiem modyfikowanym? Podpowiadamy.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym są aktualizowane co roku. Zapoznanie się ze schematami żywienia noworodka i niemowlaka znacząco ułatwia opiekę nad maluchem zgodnie z jego potrzebami. Udzielają one bowiem odpowiedzi na ważne pytania, takie jak:

 • Ile powinien jeść noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym?
 • Co ile karmić noworodka mlekiem modyfikowanym?

Jak prezentuje się schemat karmienia mlekiem modyfikowanym? Otóż karmienie mlekiem modyfikowanym w pierwszym miesiącu życia polega na podawaniu maluchowi siedmiu posiłków na dobę, przy czym każda z porcji powinna wynosić 110 ml. Tymczasem w wieku od 2 do 4 miesięcy należy podawać w ciągu doby sześć porcji po 120-140 ml. Im dziecko jest starsze, tym jego potrzeby względem jedzenia rosną, natomiast liczba porcji podawanych w ciągu doby maleje – eliminowane jest np. nocne karmienie mlekiem modyfikowanym.
Półroczny maluch spożywa pięć razy na dobę, po około 160 ml pokarmu, natomiast dziecko w wieku powyżej 6. miesiąca życia je cztery-pięć razy w ciągu doby, po około 190-220 ml pokarmu. Oczywiście przedziały te nie są sztywne – każde dziecko ma bowiem swoje indywidualne potrzeby i rośnie we własnym tempie.

Oto najważniejsze zasady karmienia mlekiem modyfikowanym:

 • mleko powinno być świeże, najlepiej je przygotować tuż przed karmieniem;
 • nie należy odmierzać mleka dla dziecka “na oko”;
 • nie należy podawać dziecku większej lub mniejszej ilości proszku, niż wskazano na opakowaniu;
 • przed podaniem pokarmu trzeba odpowiednio przygotować butelkę i smoczek – powinny one być regularnie sterylizowane;
 • podczas karmienia należy robić przerwy na odbijanie.

WAŻNE: Niezależnie od tego, czy w planach jest karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym, dokarmianie mlekiem modyfikowanym czy też maluch będzie karmiony tylko piersią, każda osoba przygotowująca się do roli rodzica powinna zapoznać się z zasadami żywienia niemowląt opracowanymi przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Jest to zbiór zaleceń związanych z żywieniem dziecka w pierwszych miesiącach i latach jego życia.

Karmienie butelką

Karmienie noworodka butelką jest niezbędne w sytuacji, gdy dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego występujące w mleku matki. Karmienie butelką jest zalecane także w przypadku niektórych chorób (zarówno u matki, jak i u dziecka). Ponieważ jednak karmienie piersią to sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia najlepszy rozwój, decyzję o karmieniu butelką z mlekiem modyfikowanym należy zawsze skonsultować z lekarzem pediatrą.
W sytuacji, gdy specjalista zadecydował o konieczności karmienia noworodka butelką, warto być świadomym zalet i wad tej metody. Karmienie butelką pozwala na łatwiejsze monitorowanie ilości zjadanego pokarmu. Świeżo upieczona mama nie musi się zastanawiać, ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko karmione butelką – wystarczy zajrzeć do odpowiednich schematów żywienia oraz zastosować się do wskazówek producenta mleka modyfikowanego. Inna zaleta to możliwość karmienia malucha przez inne osoby, co umożliwia matce powrót do pracy. Z drugiej strony jednak sposób ten jest mało ekonomiczny oraz, pomimo ciągłych badań, mleko modyfikowane nigdy nie będzie dla dziecka tak wartościowe, jak mleko pochodzące od matki.

Jak karmić butelką?

Jak karmić noworodka butelką? Najważniejsze zasady zostały wspomniane powyżej, należy do nich zadbanie o higienę przed karmieniem butelką oraz odpowiednie przygotowanie mleka. Co jeszcze jest ważne? Jak karmić mlekiem modyfikowanym? Istotne kwestie to także: sprawdzenie terminu ważności mieszanki oraz ustawienie dziecka w odpowiedniej pozycji, trzymając je w ramionach.

Butelki do karmienia

Butelka do karmienia noworodka powinna zostać dopasowana do wieku dziecka. Z powodów praktycznych warto wybierać butelki dla dzieci wyposażone w miarkę oraz takie, które posiadają smoczek antykolkowy. Jakie butelki dla noworodka oraz butelki dla niemowląt są polecane przez mamy? W sklepie internetowym Bliżej Ciebie znajdziesz szeroki wybór akcesoriów dla noworodków i niemowląt, w tym także butelek do karmienia cieszących się bardzo dobrymi opiniami. Wśród oferowanych produktów są między innymi:

Znajdziesz u nas także żywność dla dzieci i niemowląt: mleko modyfikowane uznanych marek Hipp, Humana i Capricare, a także BIO kaszki.

UWAGA! Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu karmienia mlekiem modyfikowanym należy skontaktować się z lekarzem pediatrą.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej, w tym w szczególności dotyczących ontogenezy (rozwoju osobniczego człowieka). Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). W wolnym czasie dużo spaceruje górskimi szlakami, w Polsce i za granicą, uwielbia także dobrą literaturę oraz gry planszowe i video.

Komentarze

 • Napisał: XYZ On 2022-12-28
  Ocena:
  5.0

  WItam, wcześniak urodzony w 34tygodniu, ma 6dni. Karmiony mlekiem modyfikowanym- ile ml podawać ?

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-02 W tej kwestii najlepiej skonsultować się z neonatologiem - to on, już podczas wypisu ze szpitala, powinien Państwa poinformować o sposobie karmienia malucha. Podawanie pokarmu jest indywidualną sprawą i zależy od ogólnego stanu zdrowia noworodka. Dzieci podczas pobytu w szpitalu są dokładnie obserwowane i na tej podstawie lekarze są w stanie poprawnie ocenić ich zapotrzebowanie żywieniowe.

 • Napisał: Ila88 On 2022-11-16
  Ocena:
  5.0

  Co ile godzin karmić mlekiem sztucznym 3 dniowe dziecko ?

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-17 Szanowna Pani, w pierwszym miesiącu życia zaleca się podawanie maluchowi około 7 porcji mleka, z których każda porcja powinna wynosić około 110 ml. Proszę jednocześnie pamiętać, że powinna Pani skonsultować schemat żywieniowy z lekarzem pediatrą.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go