Ból piersi przy karmieniu. Czy karmienie piersią boli? Co na ból?
Ból piersi przy karmieniu zdarza się w ciągu pierwszego tygodnia po narodzinach dziecka, u mam, które mają bardzo wrażliwe brodawki sutkowe. O czym świadczy przedłużający się w ból piersi podczas karmienia? Co na bolące brodawki przy karmieniu stosować? Podpowiadamy.
Ból piersi i brodawek przy karmieniu
W ciągu pierwszego tygodnia po porodzie brodawki piersi karmiącej mamy mogą być bardzo wrażliwe, co może powodować dyskomfort, a nawet ból piersi przy karmieniu. Dolegliwość ta nie powinna stanowić powodu do niepokoju, ponieważ ustępuje ona samoistnie. Niektóre mamy skarżą się jednak na notoryczny ból piersi podczas karmienia lub dodatkowe nietypowe objawy – taka sytuacja już wymaga wizyty u specjalisty.
Bolące sutki przy karmieniu mogą świadczyć o stanie zapalnym
W sytuacji, gdy ból sutków podczas karmienia to niejedyny objaw i mama odczuwa także łamanie w kościach podobne do grypy, ma gorączkę oraz ma zaczerwienioną skórę na piersiach, takie symptomy mogą świadczyć o zapaleniu sutka.
Dolegliwość ta ma różne przyczyny, mogą do niej doprowadzić:
- anemia;
- nadmierny stres podczas laktacji;
- niedoleczone stany zapalne piersi;
- niepełne opróżnianie piersi podczas karmienia dziecka;
- nieumiejętne odciąganie pokarmu laktatorem;
- nieumiejętne przystawianie noworodka do piersi;
- niewłaściwie zbilansowana dieta karmiącej mamy;
- problemy z odpornością u karmiącej mamy;
- uszkodzenie mechaniczne piersi i brodawek sutkowych;
- zastój pokarmu;
- zbyt długie przerwy pomiędzy karmieniami.
Leczenie bólu brodawek przy karmieniu wywołanego stanem zapalnym polega na stosowaniu ciepłych okładów, odciąganiu resztek pokarmu laktatorem i częstszym przystawianiu dziecka do piersi. Antybiotykoterapia jest wdrażana dopiero wtedy, gdy stan zapalny jest znacznie nasilony.
Ból piersi – karmienie może zostać zakłócone wskutek zakażenia drożdżakami
Ból piersi przy karmieniu z towarzyszącymi mu zaczerwienieniem oraz białymi plamkami może świadczyć o zakażeniu drożdżakami. Taka sytuacja nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią, ale leczenie jest wdrażane zarówno u mamy, jak i u jej dziecka. Karmiąca otrzymuje doustne leki przeciwgrzybicze oraz maści do stosowania na skórę, natomiast dziecku trzeba podawać preparaty, które zapobiegną powstawaniu pleśniawek.
Czy karmienie piersią boli?
Karmienie piersią nie boli. Rwący ból w piersiach po karmieniu występuje tylko w sytuacji, gdy maluch został źle przystawiony do piersi. Nadwrażliwość brodawek sutkowych po porodzie zależy od przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie karmiącej matki i zazwyczaj ustępuje samoistnie.
Jeśli na brodawkach pojawiły się rany, wynika to z nieprawidłowego przystawienia dziecka do piersi. Taka sytuacja zdarza się w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie, kiedy kobieta dopiero uczy się techniki karmienia piersią. Należy wtedy poradzić się specjalisty i skorygować stosowaną metodę, np. zmienić pozycję ciała podczas karmienia.
Inną przyczyną bólu podczas karmienia piersią może podrażnienie skóry przez niektóre materiały lub ucisk wywołany źle dobranym biustonoszem. Jeśli otarcia lub ranki się nie goją albo też są bardzo rozległe, warto udać się na wizytę kontrolną do specjalisty.
Co na bolące sutki podczas karmienia piersią?
Co na bolące brodawki przy karmieniu piersią stosować? W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi. Pierś należy ująć tak, aby dłoń ułożyła się w kształcie litery C. W tym celu powinno się ją podtrzymać od góry kciukiem, a od dołu pozostałymi palcami. Następnie należy ustawić główkę dziecka w niewielkim odchyleniu, tak, aby nosek noworodka znajdował się naprzeciwko brodawki sutkowej. Po zachęceniu maluszka do karmienia poprzez muskanie brodawką jego ust należy nałożyć buzię dziecka na pierś i pozwolić mu ssać.
Co zrobić, gdy problem nie wynika z nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi? Co na bolące sutki podczas karmienia piersią polecają specjaliści? Wskazane jest:
- noszenie przewiewnych i wygodnych ubrań oraz dobrze dopasowanego biustonosza;
- odciąganie niewielkich ilości pokarmu przed karmieniem dziecka;
- stosowanie kremów, które wspomagają gojenie, przeznaczonych specjalnie dla kobiet karmiących piersią;
- stosowanie kompresów lub okładów;
- używanie do codziennej toalety ziołowych naparów, np. z nagietka;
- wypróbowanie różnych pozycji do karmienia.
Stosowanie środków przeciwbólowych lub też zrobienie przerwy w karmieniu piersią, na której jest duża rana można wdrożyć, dopiero gdy inne metody nie działają, po konsultacji z lekarzem.
Powiązane wpisy
Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...
Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...
Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...
Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...
Zadaj pytanie lub napisz komentarz