Karmienie piersią – czego nie jeść? Co ile karmić? Zalety i wady karmienia piersią

190 Wyświetleń

Karmienie dziecka piersią to najlepszy sposób żywienia niemowląt, który, nie tylko wpływa korzystanie na rozwój maluszka, ale także wiąże się z wieloma zaletami w odniesieniu do zdrowia kobiety. Jak prawidłowo karmić piersią? Co jeść w tym okresie? Jak zakończyć karmienie piersią? Podpowiadamy.

Jak prawidłowo karmić piersią?

Jak karmić piersią? Okazuje się, że karmienie noworodka w sposób naturalny wymaga przyjęcia odpowiedniej pozycji. Aby dobrze przystawić malucha do piersi, należy się upewnić, że:

 • ciało jest rozluźnione i dobrze oparte, na fotelu, poduszce, podnóżku lub specjalnej poduszce do karmienia;
 • dziecko leży z brzuszkiem przylegającym do ciała mamy i buzią skierowaną do piersi;
 • głowa, plecki oraz pośladki dziecka znajdują się w jednej linii;
 • dziecko czuje się stabilnie i bezpiecznie.

Przykładowe pozycje do karmienia, a także techniki karmienia piersią może pokazać położna lub konsultant laktacyjny. Odpowiednie schematy przedstawiające przystawienie dziecka do karmienia można znaleźć także w podręcznikach skierowanych do doradców i konsultantów laktacyjnych oraz na wiarygodnych internetowych portalach informacyjnych dla mam.

Poniżej prezentujemy listę popularnych pytań i odpowiedzi dotyczących laktacji:

Skąd wiadomo, że karmienie piersią przebiega prawidłowo?

Jeśli buzia dziecka jest szeroko otwarta, dolna warga jest wywinięta a górna odchylona i większa część otoczki piersi znajduje się w ustach dziecka, oznacza to, że przyjęto prawidłową pozycję do karmienia. Dodatkowym zapewnieniem jest odgłos regularnego przełykania mleka przez bobasa.

Ile minut karmić piersią?

Karmienie piersią nie powinno trwać dłużej niż 40 minut, im dziecko jest starsze, tym karmienie trwa krócej.

Co ile karmić noworodka?

Zdrowy noworodek przyjmuje mleko matki około 8-12 razy w ciągu doby, w tym także kilka razy nocą. Wiele mam stosuje tzw. karmienie na żądanie, czyli podawanie dziecku piersi, gdy maluch sygnalizuje, że jest głodny.

Czym jest karmienie mieszane?

Karmienie mieszane to karmienie noworodka na przemian butelką i piersią. W butelce może się znaleźć pokarm odciągnięty z piersi lub mleko modyfikowane

Co to takiego stabilizacja laktacji?

Stabilizacja laktacji to proces polegający na dostosowaniu ilości wytwarzanego mleka do potrzeb dziecka karmionego piersią. Z reguły laktacja stabilizuje się do około 4-6 tygodni po porodzie.

Czego nie jeść karmiąc piersią?

Co jeść podczas karmienia piersią? Bardzo ważne jest, aby kobieta, która karmi piersią, spożywała warzywa i owoce, produkty zbożowe, produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych, mięso, jaja oraz ryby.

Czego nie jeść karmiąc piersią? Należy uważać na:

 • ostre przyprawy,
 • tłuszcze utwardzone obecne w gotowych wyrobach cukierniczych;
 • żywność wysoko przetworzoną – konserwy, sosy w proszku, gotowe dania, słodycze.

Niewskazane są również leki, ponieważ niektóre z substancji leczniczych mogą przenikać do mleka matki i trafiać do organizmu dziecka. Z tego powodu zażywanie jakichkolwiek lekarstw w okresie laktacji musi zostać poprzedzone konsultacją z lekarzem.

Kawa a karmienie piersią

Niewielka ilość kofeiny (1-2 filiżanki kawy dziennie lub 3-4 szklanki herbaty) nie zaszkodzi dziecku, ponieważ do jego organizmu przedostają się śladowe ilości. Jeśli jednak maluch jest niespokojny i ma problemy z zaśnięciem, wskazane jest przejście na kawę bezkofeinową.

Alkohol a karmienie piersią

Alkohol w mleku matki utrzymuje się do około 2 godzin. Dozwolone jest więc spożycie niewielkiej ilości (do 10 g etanolu), po karmieniu piersią. Aby jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia trwałych problemów zdrowotnych u dziecka, najlepiej całkowicie ograniczyć spożycie alkoholu podczas laktacji.

Karmienie piersią – dieta w przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowej

Jeśli dziecko ma potwierdzoną nietolerancję pokarmową, wrodzoną chorobę metaboliczną powodującą nadwrażliwość pokarmową, jego mama powinna zrezygnować ze spożywania konkretnych produktów, np. jaj kurzych, mleka krowiego, glutenu lub soi. Jeśli nie przejawia ono żadnych problemów z układem pokarmowym, można bez obaw je spożywać.

Zalety karmienia piersią

Karmienie piersią to według WHO najbardziej właściwy sposób żywienia niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy ich życia. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca kontynuowanie karmienia mlekiem kobiecym przynajmniej przez pierwszy rok życia. Rozwiązanie to niesie korzyści dla obu stron – zarówno matki, jak i dziecka.

Zalety karmienia piersią – korzyści dla dziecka:

 • dzieci, które były karmione piersią, są lepiej rozwinięte pod względem intelektualnym, poznawczym i ruchowym;
 • niemowlęta karmione mlekiem kobiecym rzadziej chorują (dotyczy to także chorób nowotworowych), występuje u niech również mniejsze ryzyko cukrzycy, nadwagi, otyłości.

Zalety karmienia piersią – korzyści dla matki:

 • mniej dolegliwości w okresie połogu;
 • mniejsze ryzyko cukrzycy, depresji poporodowej, nadciśnienia, osteoporozy, niepłodność laktacyjna – u kobiet karmiących piersią dochodzi do zablokowania funkcji jajników i opóźnienia owulacji;
 • szybszy powrót do figury sprzed ciąży.

Karmienie piersią po CC

Cesarskie cięcie nie stanowi przeszkody dla dobrego karmienia piersią. Czasami zdarza się, że po cesarce opóźnia się laktacja, jednak taki stan rzeczy wynika ze stresu i trwa maksymalnie od 4 do 7 dni.

Kiedy może się przydać laktator?

Niektóre dzieci nie mogą być karmione piersią, np. ze względu na trudności z chwytaniem piersi lub ssaniem. Zdarza się też, że mama musi wyjść z domu lub wraca do pracy i dziecko jest karmione przez jej partnera, bądź też inną bliską osobę z rodziny. W takiej sytuacji przydaje się laktator, czyli urządzenie do odciągania mleka z kobiecej piersi. Laktator pozwala na podanie dziecku pełnowartościowego pokarmu, mimo nieobecności jego mamy, urządzenie minimalizuje także bolesność piersi oraz pomaga w sytuacjach, kiedy kobieta produkuje zbyt wiele pokarmu.

Przeciwwskazania do karmienia piersią

Istnieją pewne przeciwwskazania zdrowotne do karmienia piersią. Należą do nich:

 • ciężka choroba dziecka (np. sepsa);
 • przyjmowanie substancji odurzających;
 • spożywanie dużych ilości alkoholu przez matkę;
 • występowanie czynnej gruźlicy u matki (należy zaprzestać karmienia piersią na czas leczenia);
 • zakażenie wirusem HIV.

Jak zakończyć karmienie piersią?

Jak długo karmić piersią? Tak naprawdę nie ma co do tego jednoznacznych wskazań. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) kobieta powinna kontynuować karmienie piersią przez minimum 2 lata, AAP (Amerykańska Akademia Pediatryczna) zaleca, aby karmić naturalnie przez 12 miesięcy. Tymczasem ESPGHAN radzi, aby karmienie mlekiem matki trwało tak długo, jak wynika to z potrzeb jej i jej dziecka.

Jak zakończyć karmienie piersią? W wielu przypadkach dzieje się to naturalnie – dziecko zaczyna jeść kaszkę i jest coraz mniej zainteresowane karmieniem z piersi, jest to tzw. samoodstawienie. Jeśli jednak mama z jakichś powodów musi zaprzestać karmienia piersią wcześniej, warto sięgnąć po jedną z trzech metod:

 • częściowe odstawienie dziecka od piersi – sposób ten polega na stopniowym zaprzestaniu karmienia, tj. ograniczeniu ilości karmień w ciągu doby, aż do karmienia 1-2 razy w ciągu doby lub nawet całkowitego zaprzestania karmienia piersią;
 • planowane odstawienie dziecka od piersi – to najbardziej naturalny proces odstawiania dziecka od piersi. Metoda polega na omijaniu 1 karmienia na kilka dni/tydzień, aż do zaprzestania karmienia. Taka stopniowa rezygnacja pozwala obu stronom odnaleźć się w nowej sytuacji;
 • nagłe odstawienie dziecka od piersi – jeśli powyższe metody się nie sprawdzają, a mama nie ma możliwości karmienia dalej dziecka, pozostaje je natychmiastowo odstawić od piersi. Metoda ta nie jest jednak komfortowa ani dla mamy, ani dla jej malucha.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go