Bella

Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?

Przeczytano 1 918 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od przekonań rodziców a także od dziecka. Warto jednak poznać wszystkie „za” i „przeciw”, by móc świadomie wybrać. Które pieluszki będą lepsze dla malucha? Jakie są zalety i wady obu produktów?

Pieluszki jednorazowe – jakie wybrać?

Pieluszki to produkt, który towarzyszy dziecku od pierwszych dni życia aż po drugi rok życia. Są niezbędnym elementem każdej wyprawki dla niemowląt, dlatego często znajdują się w domu rodziców jeszcze zanim pojawi się tam maluch. Pierwsze pieluszki jednorazowe to tak zwane pieluchy Newborn. Dostosowane są nie tylko do wagi niemowlęcia, ale także jego potrzeb, które z czasem będzie się zmieniać. Posiadają wycięcie na kikut pępowinowy, by rodzice nie musieli odginać pieluszki, a kikut goił się poprawnie. Jeśli dziecko jest wcześniakiem rodzice powinni zaopatrzyć się w pieluszki w rozmiarze 0. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania pieluszek jednorazowych?

 • Pieluszka musi przede wszystkim chronić malucha przed wilgocią. Jej zadaniem jest hamowanie wycieków oraz szybkie wchłanianie wilgoci, by nie narazić skóry dziecka na długi kontakt z moczem i - w pierwszych dniach życia - smółką, które są czynnikami drażniącymi. Długa ekspozycja na wilgoć może skutkować odparzeniami.
 • Skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa. Dlatego potrzebuje ochrony, która będzie zapewniała jej bezpieczeństwo. Nie tylko pod kątem odpowiedniej chłonności, ale także wykorzystanych materiałów. Przed zakupem warto zatem zwrócić uwagę na to czy pieluszki posiadają Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka, a także czy są bielone chlorem, posiadają w składzie lateks, który może uczulać oraz mają naniesione syntetyczne zapachy. Wszystkie te elementy mogą wpłynąć na zmniejszenie komfortu malucha oraz ewentualne podrażnienia.
 • Pieluszki jednorazowe powinny także zapewniać skórze dziecka odpowiednią cyrkulację powietrza, by uniknąć odparzeń i podrażnień w najbardziej newralgicznym miejscu. Dlatego warto sprawdzić na opakowaniu czy posiadają one system zapewniający dopływ świeżego powietrza do skóry. W pieluszkach Bella Baby Happy odpowiada za to technologia Air Flow.
 • Pieluszka powinna także dopasowywać się do ciała dziecka za pomocą elastycznych boczków, odpowiadając na każdy ruch malucha. Pozwala to uniknąć wycieków bocznych, a także umożliwia rodzicom wygodne zakładanie pieluchy.
 • Pieluszki w pierwszych rozmiarach posiadają także indykator wilgotności, który ułatwia niedoświadczonym rodzicom rozpoznanie, że pieluszka jest już zapełniona. To znacząco zmniejsza ryzyko powstania podrażnień związanych ze zbyt długą ekspozycją na wilgoć.

Oczywiście pieluszki jednorazowe różnią się wykonaniem, materiałem oraz zastosowanymi systemami. Znalezienie tej idealnej może być uzależnione od preferencji rodzica i reakcji skóry dziecka. Jeśli jednak będziemy zwracać uwagę na powyższe elementy, z dużym prawdopodobieństwem uda nam się szybko trafić na odpowiednią pieluszkę.

Zalety pieluszek jednorazowych

Dla młodych rodziców tryb życia dziecka może być zaskakujący. Częstotliwość brudzenia pieluszek w pierwszych tygodniach życia jest naprawdę duża, gdyż maluch ma niewielki pęcherz, który często musi opróżniać. Zużywa zatem kilkanaście pieluszek na dobę. Niemowlę brudzi zwykle około sześć do ośmiu pieluch. To ogromne ilości. W przypadku pieluszek wielorazowych jednak zużywalność jest znacznie większa, gdyż są one mniej chłonne. Każde zasiusianie pieluszki musi wiązać się zatem z jej zmianą. Do tego dochodzi czas przeznaczony na pranie oraz prasowanie wyrobów tetrowych. W przypadku pieluszek jednorazowych wystarczy zdjąć wyrób i go wyrzucić. To znacznie ułatwia życie rodzicom – zwłaszcza tym, którzy jeszcze borykają się z pewnymi trudnościami przy codziennej pielęgnacji malucha.

Chłonność pieluszek jednorazowych chroni także przed odparzeniami. Mylą się te osoby, które twierdzą, że pieluszka wielorazowa nie może spowodować odparzenia. Nieodpowiednia higiena dziecka i pozostawienie skóry na długi kontakt z moczem bardzo szybko może skończyć się nieprzyjemnymi podrażnieniami. Dlatego pod tym kątem pieluszki jednorazowe, oczywiście zmieniane odpowiednio często, mogą być lepszym wyborem niż te wielorazowe.

Pieluszki wielorazowe – jak używać?

Pieluchy wielorazowe to wyroby przeznaczone przede wszystkim dla rodziców, którzy bardzo cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Pozwalają one na kilkunastokrotne korzystanie z pieluszek po ich „zużyciu” przez dziecko. Składają się z tak zwanego otulacza, który może przypominać pieluszkę wielorazową – także jest zapinany na guziki czy rzepy – oraz wkładu. Wkładem zwykle jest pieluszka tetrowa czy muślinowa. Wkład musi być prany po każdym zużyciu, czyli około 12 razy podczas pierwszych dni życia dziecka. Z kolei sam otulacz co dwie/trzy zmiany. Tu również istotne jest wybranie rozmiaru pieluszki – zbyt małe szybko zaczną przeciekać a także będą uwierać dziecko. Za duże mogą spadać z pupy. Konieczne jest zatem także zmienianie otulacza wraz ze wzrostem malucha.

Wybierając pieluszki wielorazowe konieczne jest przygotowanie większej ilości wkładów. Ich ilość powinna być dostosowana do ilości prań. Przy codziennym zapełnianiu pralki – przy małym dziecku nie jest to żadną sztuką – rodzice będą potrzebować dwóch zestawów wkładów (po 12 sztuk) oraz dwóch czy trzech otulaczy.

Używanie pieluszek wielorazowych nie jest skomplikowane. Zakłada się je w podobny sposób co pieluszki jednorazowe. Jednak ze względu na częste pranie i prasowanie wkładów korzystanie z nich może być problematyczne dla niektórych rodziców. Warto zatem wypróbować oba rozwiązania i dostosować się do potrzeb malucha.

Pieluszki – jakie będą najlepsze?

Odpowiedzenie na pytanie jakie pieluszki są najlepsze jest niemożliwe. Wiele zależy od reakcji dziecka na wyrób, a także od potrzeb rodzica – czy chce on spokojnie zmienić pieluszkę i wyrzucić ją do kosza, czy raczej woli ją prać. Dlatego najlepszym sposobem na wybranie wyrobu dla maluszka jest sprawdzenie różnych opcji i zdecydowanie się na tę, która daje dziecku największe bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że tu chodzi przede wszystkim o ochronę skóry przed podrażnieniami i odparzeniami.

Spór o wyższość pieluszek jednorazowych nad wielorazowymi (i odwrotnie) z pewnością będzie trwał nadal. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest bowiem kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników. Aby zdecydować się na najlepszą pieluszkę należy przede wszystkim obserwować dziecko i sprawdzać, czy jego skóra nie reaguje negatywnie.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Rita On 2021-01-27
  Rating:
  5.0

  Jak pieluszki - to tylko jednorazowe! Skorzystajmy z tej wygody, bez prania, gotowania i prasowania tych wielorazowych. Wystarczy posłuchać jak męczyły się nasze matki i babcie.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 419 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 335 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 525 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Jakie pieluszki jednorazowe wybrać? Ranking
Jakie pieluszki jednorazowe wybrać? Ranking
2 327 1

Pieluszki jednorazowe to podstawowy element wyprawki niemowlęcia. Produkt ten towarzyszy dziecku przeważnie do drugiego roku życia, kiedy powoli rezygnujemy...

czytaj więcej