Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.
 • Wyprawka dla noworodka 2023 - lista potrzebnych produktów
  Wyprawka dla noworodka 2023 - lista potrzebnych produktów
  Przeczytano 70 384 razy
  6
    (5.0)

  Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego przygotować, aby przypadkiem nie zapomnieć o czymś istotnym bądź nie zakupić niepotrzebnych produktów. Kiedy warto zacząć przygotowywanie wyprawki i co powinno się w niej znaleźć? W tym tekście odpowiemy na wszystkie te pytania.

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
  Przeczytano 35 017 razy
  4
    (5.0)

  Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już dobrze rozwinięte. Dodatkowo procesy fizjologiczne niemowlęcia stabilizują się, dzięki czemu rodzice zauważają dość regularny rytm karmienia, odpoczynku i snu. Jak wygląda rozwój trzymiesięcznego dziecka? Jak zmienia się jego ciało i zachowania?

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
  Przeczytano 30 211 razy
  7
    (5.0)

  W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim kontakt. Jakie wyzwania czekają na dziecko w drugim miesiącu życia? Na czym polega jego rozwój fizyczny i psychiczny? W jaki sposób rodzice mogą w tym pomóc? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.

  czytaj więcej
 • Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
  Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?
  Przeczytano 26 618 razy
  7
    (5.0)

  Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi duży problem zdrowotny. Z całą pewnością nie jest niebezpieczna dla dziecka. Co jest przyczyną powstawania ciemieniuchy i w jaki sposób można ją wyleczyć? Na tych zagadnieniach skupimy się w poniższym tekście.

  czytaj więcej
 • Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
  Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
  Przeczytano 25 496 razy
  5
    (5.0)

  Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek pojawia się nierzadko tak zwany kryzys laktacyjny, podczas którego ilość pokarmu zmniejsza się. Jak pobudzić laktację? Co sprawia, że w piersiach znajduje się mniej pokarmu, niż powinno? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
  Przeczytano 25 114 razy
  3
    (5.0)

  Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że niemowlę właściwie tylko płacze, je i śpi. Nic bardziej mylnego! Dziecko już od pierwszych dni życia rozpoczyna dynamiczny rozwój, który warto uważnie śledzić. Co dzieje się w pierwszym miesiącu życia niemowlęcia?

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
  Przeczytano 24 900 razy

  Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców zauważalny jest znaczny postęp motoryczny malucha. Jak zmienia się ciało i psychika dziecka w czwartym miesiącu? Co można zrobić, by wesprzeć ten rozwój?

  czytaj więcej
 • Ranking inhalatorów 2022/2023
  Ranking inhalatorów 2022/2023
  Przeczytano 23 545 razy
  2
    (5.0)

  Inhalator to niezwykle przydatne urządzenie, które powinno znaleźć się w domu z małym dzieckiem – nawet jeśli maluch nie jest astmatykiem czy alergikiem. Sprawdzi się bowiem przy sezonowym katarze czy też większych problemach zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc lub oskrzeli. Zakup odpowiedniego urządzenia może być jednak trudny, zwłaszcza przy tak dużym wyborze.

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia
  Przeczytano 22 771 razy
  1
    (5.0)

  W piątym miesiącu życia dziecka rodzice mogą zauważyć, że ich pociecha jest nie tylko ruchliwa, ale także bardzo giętka. Coraz chętniej przetacza się z jednej pozycji do drugiej, wkłada stopy do buzi czy nawet unosi się na ramionach tak, jakby zaraz miało raczkować. Jak jeszcze zmienia się maluch w wieku pięciu miesięcy? Czego powinni się spodziewać i rodzice i w jaki sposób mogą pomóc w rozwoju niemowlęcia? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 7. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 7. miesiąc życia
  Przeczytano 22 235 razy
  4
    (5.0)

  Siedmiomiesięczne dziecko nadal rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jest już coraz większe i cięższe, jednak przede wszystkim doskonali umiejętności, które zdobyło w poprzednich miesiącach. To także czas, w którym niemowlę coraz lepiej komunikuje rodzicom swoje potrzeby. W jaki sposób rozwija się fizycznie i psychicznie? Jak można mu w tym pomóc? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

  czytaj więcej
 • Pieluszki dla dzieci - rozmiary odpowiednie do wieku
  Pieluszki dla dzieci - rozmiary odpowiednie do wieku
  Przeczytano 21 142 razy
  2
    (5.0)

  Chyba większość rodziców początkowo ma problem z dobraniem odpowiedniego rozmiaru pieluszki dla swojej pociechy. Zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko. W takiej sytuacji warto poczytać co nieco o pieluszkach jeszcze zanim niemowlę się narodzi. Pieluszki jednorazowe powinny bowiem znaleźć się już w wyprawce dla dziecka, choć nie w ogromnych ilościach (o tym dlaczego tak jest opowiemy później). Jeśli nie wiecie, po jakie pieluszki sięgnąć, jak dobierać rozmiar i kiedy przychodzi czas na...

  czytaj więcej
 • Żółtaczka u noworodków przyczyny i objawy. Kiedy leczyć żółtaczkę?
  Żółtaczka u noworodków przyczyny i objawy. Kiedy leczyć żółtaczkę?
  Przeczytano 21 005 razy

  Żółte zabarwienie noworodka z pewnością zestresowało niejednych rodziców. Kojarzymy je bowiem z żółtaczką u dorosłych, która jest poważną chorobą. Na szczęście żółtaczka fizjologiczna nie jest niczym poważnym – to objaw, który bardzo często występuje zarówno u wcześniaków, jak i dzieci urodzonych w terminie. Jakie są jej przyczyny i objawy? Czy żółtaczkę fizjologiczną należy leczyć?

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 8. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 8. miesiąc życia
  Przeczytano 20 841 razy
  4
    (5.0)

  Ósmy miesiąc życia to kolejny etap podboju świata przez Wasze maleństwo. Dziecko sprawnie się turla, a może nawet już raczkuje. Stara się także za wszelką cenę podnieść na nogi i nierzadko mu się to udaje. Dodatkowo uczy się związków przyczynowo-skutkowych, a także wskazuje czego chce, a czego nie, co wyraża jego kształtujący się charakter. Jak rozwija się fizyczność i psychika dziecka w ósmym miesiącu życia? Jak rodzice mogą wspierać ten rozwój? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 6. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 6. miesiąc życia
  Przeczytano 18 602 razy
  1
    (5.0)

  Sześciomiesięczne dziecko może już coraz więcej – turla się, trzyma zabawki w dłoni, a niekiedy nawet siada lub przynajmniej próbuje siadać. To czas, w którym zmiany zachodzące w niemowlęciu są coraz bardziej indywidualne. Niektóre dzieci zaczynają już raczkowanie, inne zrobią to dopiero za miesiąc lub dwa. Nie jest to z pewnością powód do obaw. Dzieci uczą się nowych umiejętności w różnym czasie, nie warto zatem porównywać ich do pociech znajomych. Jak rozwija się półroczne niemowlę? W jaki...

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 9. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 9. miesiąc życia
  Przeczytano 15 077 razy
  2
    (5.0)

  Dziewięciomiesięczne dziecko przeszło już naprawdę długą drogę w rozwoju fizycznym i intelektualnym. Nauczyło się łapania, poruszania się, gaworzenia, a także rozpoznawania źródła dźwięków czy nawet emocji. Jest już coraz sprawniejsze pod wieloma kątami. Być może nawet raczkuje. Jak rozwija się niemowlę w wieku dziewięciu miesięcy? W jaki sposób rodzice mogą mu pomagać?

  czytaj więcej
 • Karmienie noworodka - jak często karmić
  Karmienie noworodka - jak często karmić
  Przeczytano 14 102 razy

  Wiele mam, zwłaszcza po urodzeniu swojego pierwszego dziecka, zastanawia się, jak często powinno jeść ich niemowlę. Ile razy karmić piersią lub mieszanką? Ta magiczna liczba zmienia się w zależności od indywidualnych potrzeb malucha ale także od jego wieku oraz od samego pokarmu. Jak często powinno się zatem karmić noworodka i niemowlę? Jak upewnić się, że dziecko otrzymuje odpowiednią ilość mleka? W tekście postaramy odpowiedzieć się na wszystkie te pytania.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 9. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 9. tydzień ciąży
  Przeczytano 13 006 razy
  5
    (5.0)

  Dziewiąty tydzień ciąży jest początkiem trzeciego miesiąca. Wasze ciało nie ulega gwałtownym zmianom, chociaż objawy ciąży są już odczuwalne – mogą pojawić się zarówno mdłości jak i lekkie powiększenie się w pasie, które raczej nie jest zauważalne dla innych. Wszystko dlatego, że zarodek rozwija się bardzo gwałtownie. Potrzebuje wiele energii i miejsca. Czego możecie spodziewać się w dziewiątym tygodniu ciąży? Jakich objawów możecie doświadczać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć...

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 32. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 32. tydzień ciąży
  Przeczytano 12 878 razy
  3
    (5.0)

  Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym powinnyście myśleć przede wszystkim o odpoczynku. Większość kobiet w tym okresie nie czuje się dobrze – zarówno przez wzgląd na noszony ciężar jak i dolegliwości trawienne. Jednak nie przejmujcie się, te objawy już niebawem miną. Dzieci zaczynają powoli przygotowywać się do opuszczenia Waszych macic. Nadal oczywiście doskonalą niektóre organy. Jak w tym czasie zmienia się dziecko? Jakich dolegliwości możecie się spodziewać?

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 25. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 25. tydzień ciąży
  Przeczytano 12 622 razy
  1
    (5.0)

  Dwudziesty piąty tydzień ciąży to czas, w którym możecie już poczuć wyraźne ruchy malucha. Wszystko ze względu na to, że nadal intensywnie się on porusza, choć ma już znacznie mniej miejsca – może już mieć przecież około trzydziestu centymetrów i ważyć nawet 800 gramów. Jednak nie przejmujcie się, jeśli jest inaczej. Wielkość płodu zależy od indywidualnych predyspozycji, dlatego mniejsza lub większa masa nie powinna być powodem do zmartwień. Jak będzie zmieniać się płód w tym czasie? Z jakimi...

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 17. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 17. tydzień ciąży
  Przeczytano 11 943 razy
  1
    (5.0)

  Siedemnasty tydzień ciąży jest czasem, w którym możecie już odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Płód jest już bowiem coraz większy i silniejszy – waży około 150 gramów i mierzy 13-14 centymetrów. I cały czas intensywnie rośnie! Jak zmieni się w tym tygodniu? Jakie objawy i odczucia mogą Wam przy tym towarzyszyć? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

  czytaj więcej
 • Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
  Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
  Przeczytano 11 765 razy
  3
    (5.0)

  Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach życia dziecka. Dlatego istotne jest, by poznać wszystkie zasady dotyczące pielęgnacji i stosować je w praktyce. Jak dbać o wrażliwą skórę noworodka? Na co zwrócić szczególną wagę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

  czytaj więcej
 • Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
  Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
  Przeczytano 10 072 razy
  3
    (5.0)

  Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak przysporzyć niemałych problemów osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia w opiece nad maluchem. Jak często zmieniać pieluchy? Jaki rodzaj pieluch wybrać i co jest potrzebne podczas przewijania, a przede wszystkim: jak przewinąć dziecko szybko i sprawnie, nie robiąc noworodkowi krzywdy? Na te inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 27. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 27. tydzień ciąży
  Przeczytano 9 938 razy
  2
    (5.0)

  Rozpoczął się dwudziesty siódmy tydzień ciąży – oznacza to, że właśnie weszłyście w ostatni trymestr. Będziecie czuły się coraz bardziej ociężałe i zmęczone, a wszystko ze względu na ciągle rosnący ciężar noszonego w brzuchu malucha. A rośnie on coraz szybciej. Przybiera na wadze z każdym kolejnym tygodniem, by przygotować się na swoje wielkie przyjście na świat. Jak będzie w tym czasie zmieniać się Wasze ciało? Jak rozwija się dziecko? Na te pytania odpowiemy w artykule.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 13. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 13. tydzień ciąży
  Przeczytano 9 794 razy
  1
    (5.0)

  Trzynasty tydzień ciąży oznacza, że pierwszy trymestr już prawie za Wami. Najprawdopodobniej macie za sobą także najgorsze objawy ciąży – poranne mdłości oraz jadłowstręt. Jak teraz będzie zmieniać się Wasze ciało? Jak rozwija się płód w trzynastym tygodniu ciąży? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 37. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 37. tydzień ciąży
  Przeczytano 9 755 razy
  2
    (5.0)

  Trzydziesty siódmy tydzień jest dla wielu kobiet czasem coraz większego stresu w oczekiwaniu na nowego członka rodziny. Jednak jest to także moment przełomowy. Jeśli do porodu dojdzie w tym tygodniu, lekarze uznają ciążę za donoszoną. Dziecko z kolei nie będzie już wcześniakiem – ma bowiem wykształcone wszystkie organy, które są na tyle wyspecjalizowane, by zapewnić mu możliwość przeżycia. Jak będzie zmieniać się Wasze ciało w tym tygodniu? Co z dzieckiem? Tego dowiecie się z artykułu.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 5. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 5. tydzień ciąży
  Przeczytano 9 523 razy
  5
    (5.0)

  W piątym tygodniu ciąży wykonany test ciążowy da z pewnością wynik pozytywny. Jeśli nie macie do niego zaufania, zawsze możecie udać się na test krwi. Jedno jest już pewne – doszło do zapłodnienia, a Wy jesteście w ciąży. Zarodek zdążył już zagnieździć się w macicy, nadal jednak jest niewielki, ma około 2 mm. Jak będzie zmieniać się w piątym tygodniu ciąży? Z jakimi objawami i odczuciami będzie się to wiązać? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania w naszym artykule.

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 10. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 10. miesiąc życia
  Przeczytano 9 025 razy
  1
    (5.0)

  Dziesięciomiesięczne dziecko jest coraz większe, jednak wcale gwałtownie nie przybiera na wadze. Ten etap ma już stanowczo za sobą. Jest już dużym niemowlęciem, które naprawdę wiele potrafi. Może zaskoczyć rodziców swoimi umiejętnościami, chociażby prośbą o pomoc. Zwykle potrafi także siedzieć, raczkować a nawet stać przez chwilę bez podtrzymania. Co jeszcze potrafi dziesięciomiesięczne dziecko? Jak rozwija się fizycznie i psychicznie? Jak w rozwoju mogą mu pomóc rodzice?

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 6. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 6. tydzień ciąży
  Przeczytano 8 589 razy
  1
    (5.0)

  Szósty tydzień ciąży to czas, w którym możecie już zacząć odczuwać objawy tego, że w Waszym ciele zagnieździł się zarodek. W nim także zachodzą poważne zmiany – w szóstym tygodniu rozpoczyna się formowanie jednego z najważniejszych organów, serca. Na co powinnyście się przygotować? Jak rozwija się zarodek i jakie objawy ciąży mogą już się pojawić? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 34. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 34. tydzień ciąży
  Przeczytano 8 242 razy
  1
    (5.0)

  Jesteście już w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży. Oznacza to, że do porodu został Wam zaledwie miesiąc. W tym czasie wiele kobiet odczuwa stres związany ze zbliżającym się terminem. Nie martwcie się jednak, to zupełnie normalne i nie szkodzi dziecku. Starajcie się jednak uspokoić – te nerwy nie sprzyjają odpoczynkowi, którego teraz potrzebujecie. Czego możecie spodziewać się w tym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Wasze dziecko? O tym opowiemy w naszym artykule.

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 12. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 12. miesiąc życia
  Przeczytano 8 008 razy
  1
    (5.0)

  Wasze dziecko ma już roczek! Z noworodka, które komunikuje się ze światem tylko za pomocą płaczu maluch stał się ciekawskim, gadatliwym i bardzo towarzyskim niemowlęciem. Posiada już wiele umiejętności, z których najbardziej imponującymi jest poruszanie się, gaworzenie i rozumienie emocji. Jak zmienia się dziecko w ostatnim miesiącu swojego pierwszego roku życia?

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 38. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 38. tydzień ciąży
  Przeczytano 7 581 razy
  2
    (5.0)

  Trzydziesty ósmy tydzień ciąży oznacza dla wielu kobiet nasilenie się dolegliwości bólowych, przede wszystkim w okolicach pleców i miednicy. Jednak niektóre przyszłe matki mają to szczęście, że cały czas czują się dobrze – zajmują się zatem wiciem gniazdka i przygotowywaniem do porodu. Niezależnie od tego, do której grupy należycie, już niebawem ciąża się skończy a na świat przyjdzie Wasze maleństwo. Które w tej chwili wcale nie jest takie małe – waży ponad trzy kilogramy. Nic więc dziwnego,...

  czytaj więcej
 • Trądzik noworodkowy - przyczyny, objawy, leczenie
  Trądzik noworodkowy - przyczyny, objawy, leczenie
  Przeczytano 7 561 razy

  Wszelkie zmiany skórne zawsze są dla rodziców niepokojące. Zwłaszcza gdy pojawiają się w pierwszych tygodniach życia pierwszego dziecka. Niedoświadczeni opiekunowie mogą przecież nie wiedzieć, iż jest to trądzik noworodkowy – dotyczący aż dwudziestu procent dzieci pomiędzy drugim tygodniem a trzecim miesiącem życia. Jak zatem się domyślacie, nie jest to poważne schorzenie, choć może wyglądać nieestetycznie. Warto przy tym wiedzieć, czym spowodowany jest trądzik, jak się objawia i w jaki...

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 14. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 14. tydzień ciąży
  Przeczytano 7 344 razy
  1
    (5.0)

  Czternasty tydzień ciąży to jednocześnie początek drugiego trymestru. Oznacza to, że macie za sobą najtrudniejszy czas, pełen nieprzyjemnych objawów oraz stresu związanego z możliwym poronieniem lub powstaniem wad rozwojowych. Jak w tym tygodniu zmieni się Wasze ciało? Jak rozwija się płód? Na te pytania odpowiemy w naszym tekście.

  czytaj więcej
 • Jaki smoczek dla noworodka? Jak wybrać?
  Jaki smoczek dla noworodka? Jak wybrać?
  Przeczytano 7 242 razy
  1
    (5.0)

  Wielu rodziców świadomie rezygnuje ze smoczków, prawdopodobnie z powodu ryzyka pojawienia się wad zgryzu w późniejszym czasie. Wskazuje się jednak, iż to nie sam smoczek jest źródłem problemu, a raczej źle dobrany rozmiar oraz zbyt częste używanie. Aby zatem uniknąć tych błędów i nie ryzykować, że dziecko będzie w przyszłości borykać się z problemami ortodontycznymi, warto dobrze zastanowić się nad wyborem smoczka. Jakie rozmiary i rodzaje smoczków dostępne są na rynku?

  czytaj więcej
 • Chusteczki dla niemowląt - jakie wybrać?
  Chusteczki dla niemowląt - jakie wybrać?
  Przeczytano 7 176 razy
  1
    (5.0)

  Chusteczki nawilżane to element wyprawki niemowlaka, którego po prostu nie może zabraknąć. Nie raz uratują życie rodzicom, którzy będą chcieli szybko wyczyścić buzię czy ręce dziecka, na przykład na spacerze. Doskonale sprawdzą się także jako element wieczornej higieny pupy. Jednak ze względu na to, iż na rynku znaleźć można całe mnóstwo nawilżanych chusteczek, warto przyjrzeć się im bliżej i wybrać te, które będą najlepsze dla niemowlęcia.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
  Przeczytano 7 107 razy
  1
    (5.0)

  Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji zarodka – w tej chwili ma on od 0,5 do 1 mm. Chociaż podczas pierwszego USG nie zobaczycie zdjęć jak z filmów, z małym przypominającym człowieka płodem, za pomocą ultrasonografu lekarz będzie mógł zobaczyć pęcherzyk ciążowy. To tylko potwierdzi to, co już wiecie dzięki testowi ciążowemu – jesteście w ciąży!

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 23. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 23. tydzień ciąży
  Przeczytano 6 964 razy
  2
    (5.0)

  W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży płód jest już bardzo rozwinięty. Posiada wszystkie potrzebne do życia organy, które coraz bardziej się specjalizują. Gdyby w tym czasie doszło do przedwczesnego porodu, odpowiednio szybka reakcja i opieka lekarzy mogłyby sprawić, że dziecko przeżyłoby już poza łonem matki. Całe szczęście ma jeszcze wiele tygodni, by w pełni się rozwinąć i nabrać sił. Z kolei Wy nadal odczuwacie ten rozwój na własnym ciele. Wasz brzuch jest coraz większy, jednak w...

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 33. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 33. tydzień ciąży
  Przeczytano 6 927 razy
  1
    (5.0)

  Trzydziesty trzeci tydzień ciąży to przełomowy czas dla Waszego dziecka. To właśnie w tym momencie jego płuca są już w pełni ukształtowane. Gdyby zatem poród odbył się przedwcześnie, istnieje bardzo duża szansa, że noworodek nie miałby problemów z płucami. Z jakimi objawami musicie się w tym czasie borykać? Jak rozwija się Wasze dziecko? Na te pytania odpowiemy w naszym tekście.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 11. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 11. tydzień ciąży
  Przeczytano 6 822 razy
  1
    (5.0)

  Jedenasty tydzień ciąży to już prawie końcówka pierwszego trymestru – zostały Wam do tego jeszcze dwa tygodnie. Oznacza to również, iż ryzyko poronienia i powstania wad rozwojowych znacznie się zmniejsza. Możecie już odetchnąć z ulgą. Jak zmienia się płód w jedenastym tygodniu? Jakich objawów możecie się spodziewać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 35. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 35. tydzień ciąży
  Przeczytano 6 817 razy
  1
    (5.0)

  To już trzydziesty piąty tydzień ciąży. Do rozwiązania zostało Wam zaledwie pięć tygodni. Z pewnością odczuwacie już stres związany ze zbliżającym się rozwiązaniem, ale także ulgę. W tym czasie wiele kobiet ma już dosyć ciąży. Wszystko przez objawy, które nadal dają się Wam we znaki. Z kolei dziecko w trzydziestym piątym tygodniu ma się doskonale – po wysiłku, które włożyło w rozwój, teraz może wreszcie odpocząć. Co czeka Was w tym tygodniu? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

  czytaj więcej
 • Pielęgnacja pępka noworodka
  Pielęgnacja pępka noworodka
  Przeczytano 6 772 razy
  1
    (5.0)

  Oczyszczanie pępka noworodka, a właściwie kikuta pępowinowego, jest elementem pielęgnacji dziecka, którego rodzice obawiają się chyba najbardziej. Głównie ze względu na ryzyko pojawienia się infekcji – kikut jest przecież gojącą się raną, o którą należy dbać. Nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. I z całą pewnością nie wymaga używania spirytusu.

  czytaj więcej
 • Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie
  Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie
  Przeczytano 6 569 razy
  1
    (5.0)

  Pieluszkowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych zmian skórnych, które pojawiają się u niemowląt. Przeważnie dotyczą dzieci w wieku od siódmego do dwunastego miesiąca życia, jednak mogą pojawić się podczas całego okresu, w którym dziecko nosi pieluszkę. Jakie są jego przyczyny i główne objawy? W jaki sposób można wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Czym smarować delikatną skórę dziecka? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 22. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 22. tydzień ciąży
  Przeczytano 6 401 razy
  1
    (5.0)

  Dwudziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym coraz mocniej odczuwacie już ciężar swojego brzucha. Prawdopodobnie dokuczają Wam bóle pleców oraz trudności z ułożeniem się podczas nocnego odpoczynku. Płód z kolei rozwija się w najlepsze, rosnąc i rozpychając się w macicy. Jak Wasze ciało zmienia się w tym czasie? Jak zmienia się płód? Jakie badania czekają na Was w dwudziestym drugim tygodniu ciąży? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 16. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 16. tydzień ciąży
  Przeczytano 6 083 razy
  1
    (5.0)

  Szesnasty tydzień ciąży to czas, w którym wiele kobiet czuje się bardzo dobrze. Cera jest promienna, włosy gęste, a dokuczliwe wymioty już dawno poszły w niepamięć. Jednak nie wszystkie objawy ciąży się skończyły, dlatego w niektórych sytuacjach nadal możecie odczuwać dyskomfort. Z kolei płód wciąż bardzo szybko się rozwija. W tej chwili mierzy już około jedenastu centymetrów i waży około osiemdziesięciu gramów. Co czeka Was w szesnastym tygodniu ciąży

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
  Przeczytano 5 827 razy
  1
    (5.0)

  Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma niezwykłą zdolność do mnożenia się. Z czasem zygota stanie się blastocystą, później embrionem, a następnie płodem. Jak w tym czasie zmieni się Wasz organizm? Jakie objawy mogą pojawić się w trzecim tygodniu ciąży?

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 7. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 7. tydzień ciąży
  Przeczytano 5 639 razy
  1
    (5.0)

  W siódmym tygodniu ciąży najprawdopodobniej wiecie już, że doszło do zapłodnienia, a zarodek spokojnie zagnieździł się w macicy. Nie dostałyście okresu w planowanym czasie, a także możecie odczuwać mdłości i huśtawki nastrojów. Jednak nie tylko Wasze ciało zaczyna się zmieniać. Zarodek cały czas szybko się rozwija, tworząc wiele zalążków przyszłych narządów wewnętrznych. Jakich objawów możecie doświadczać w tym tygodniu? Jakie badania Was czekać? Na te i inne pytania postaramy się...

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 18. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 18. tydzień ciąży
  Przeczytano 4 946 razy
  1
    (5.0)

  W osiemnastym tygodniu ciąży Wasze kształty są coraz pełniejsze – wiąże się to z koniecznością zmiany garderoby, ale także z postępującym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. To jednak nie wszystkie objawy i dolegliwości w tym czasie. Jak zmienia się Wasze ciało w osiemnastym tygodniu ciąży? Jak rozwija się płód? Na te pytania odpowiemy w tekście.

  czytaj więcej
 • Hipnoporód - jak działa hipnoterapia podczas porodu?
  Hipnoporód - jak działa hipnoterapia podczas porodu?
  Przeczytano 4 898 razy
  1
    (5.0)

  Hipnoza często kojarzy nam się z magicznymi sztuczkami i nakłanianiem do robienia rzeczy, których wcale nie chcemy robić. Podświadomość jednak wcale tak nie działa, a hipnoza może być używana chociażby do tego, by wspomóc leczenie różnego rodzaju dysfunkcji a także zmniejszyć odczucia bólowe. Dlatego właśnie hipnoterapia używana jest podczas porodów naturalnych, umożliwiając wprowadzenie kobiety w stan relaksu. Na czym polega hipnoporód? Kiedy zacząć się do niego przygotowywać? Czy...

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 12. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 12. tydzień ciąży
  Przeczytano 4 229 razy
  1
    (5.0)

  Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy nareszcie możecie poczuć się lepiej. Wiele z dolegliwości, które wcześniej Wam dokuczały, teraz zaczynają słabnąć. Wymioty i chroniczne zmęczenie ustępują. Jak jeszcze zmiany czekają Was w dwunastym tygodniu ciąży? Jak w tym czasie rozwija się płód? Jakie badania warto wykonać w tym czasie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 10. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 10. tydzień ciąży
  Przeczytano 4 120 razy
  1
    (5.0)

  To już dziesiąty tydzień ciąży. Otoczenie nadal może nie widzieć, że nosicie w sobie życie. Wy jednak z pewnością już to czujecie. Dzieje się tak za sprawą szybkiego rozwoju zarodka, który w tej chwili jest już wielkości orzecha włoskiego. Jak Wasze ciało zmienia się w dziesiątym tygodniu? Co dzieje się z zarodkiem? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

  czytaj więcej
 • Rozwój dziecka - 11. miesiąc życia
  Rozwój dziecka - 11. miesiąc życia
  Przeczytano 4 100 razy
  1
    (5.0)

  Wasze dziecko ma już prawie roczek! Prawdopodobnie potrafi już raczkować, a czasem nawet wstanie samodzielnie do pozycji pionowej. Chociaż jeszcze przez jakiś czas nie będzie chodzić, wyraźnie podoba mu się stanie. Niemowlę jest już coraz bardziej świadome siebie jako jednostki. To moment, w którym coraz częściej pokazuje cechy swojego charakteru. Jest coraz bardziej niezależne. Jak jeszcze rozwija się jedenastomiesięczne dziecko? W jaki sposób rodzice mogą mu w tym pomóc? Tego dowiecie się z...

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 26. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 26. tydzień ciąży
  Przeczytano 3 909 razy
  2
    (5.0)

  Dwudziesty szósty tydzień ciąży to jednocześnie koniec drugiego trymestru. Od tego momentu prawdopodobnie z niecierpliwością będziecie wyczekiwać momentu rozwiązania. Jednak korzystajcie z ostatnich chwil, gdy czujecie się dobrze i macie energię – ostatnie tygodnie bywają dla przyszłych mam bardzo trudne. W tym czasie dziecko rośnie i doskonali swoje organy. Jak rozwija się w dwudziestym szóstym tygodniu? Jakich objawów możecie spodziewać się w tym czasie? O tym opowiemy w naszym artykule.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 8. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 8. tydzień ciąży
  Przeczytano 3 688 razy
  1
    (5.0)

  Ósmy tydzień ciąży to czas, w którym koniecznie powinnyście udać się do ginekologa, który będzie monitorować jej przebieg. A pomimo tego, że zarodek nadal jest niewielki, w Waszym ciele dzieje się naprawdę wiele. Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w ósmym tygodniu ciąży? Jak rozwija się zarodek? Czego możecie spodziewać się w tym czasie? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 36. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 36. tydzień ciąży
  Przeczytano 3 668 razy
  1
    (5.0)

  Właśnie weszłyście na ostatnią prostą w drodze do porodu. To początek dziewiątego miesiąca, na który czekałyście z utęsknieniem. Prawdopodobnie chcecie jak najszybciej wziąć swoje dziecko w ramiona, jednak nie musicie czuć się źle z tym, że w Waszej głowie jest także jeszcze jedna myśl – by już wreszcie ta ciąża się skończyła. Wiele kobiet w tym właśnie momencie odczuwa najbardziej intensywnie i negatywnie bycie w ciąży. To naprawdę ciężka praca! Wasze dziecko z kolei już wykonało swoją...

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 40. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 40. tydzień ciąży
  Przeczytano 3 352 razy
  1
    (5.0)

  Czterdziesty tydzień ciąży może choć nie musi być dla Was tym ostatnim. Niektóre kobiety rodzą szybciej, inne natomiast później – pamiętajcie, że donoszona ciąża to ta od trzydziestego ósmego do czterdziestego drugiego tygodnia. Jeśli jeszcze nie urodziłyście, prawdopodobnie stresujecie się zarówno samym procesem jak i tym, że możecie „przegapić” objawy. Nie bójcie się. W tym tekście opiszemy, jak rozpoznać objawy rozpoczęcia akcji porodowej.

  czytaj więcej
 • Odparzenia pieluszkowe u niemowląt
  Odparzenia pieluszkowe u niemowląt
  Przeczytano 3 307 razy

  Odparzenia u niemowląt to częsta przypadłość, która – zwłaszcza młodym rodzicom – potrafi spędzać sen z powiek. Na szczęście na rynku znaleźć można wiele preparatów, które pomagają szybko zwalczyć odparzenia i zapobiegać powstawaniu nowych. Warto jednak wiedzieć, jak powstają te zmiany skórne, by móc uchronić przed nimi maluszka. W tym tekście wskażemy zatem przyczyny powstawania odparzeń oraz najlepsze sposoby na ich leczenie.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 19. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 19. tydzień ciąży
  Przeczytano 3 229 razy
  1
    (5.0)

  W dziewiętnastym tygodniu ciąży Wasze ciało staje się coraz pełniejsze. Jednak zmienia się także pod innymi względami. Jest to związane z burzą hormonalną, która między innymi…powiększa Wasze stopy. W tym czasie zmienia się także maluch rosnący w Waszym brzuchu. Ma już około piętnastu centymetrów długości i może ważyć nawet 225 gramów. Jakie odczucia będą towarzyszyć Wam w dziewiętnastym tygodniu ciąży? Jak zmienia się płód? O tym opowiemy w naszym tekście.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 15. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 15. tydzień ciąży
  Przeczytano 3 171 razy
  1
    (5.0)

  Piętnasty tydzień ciąży to czas, w którym najprawdopodobniej nie myślicie już o nieprzyjemnych objawach. Ciągłe zmęczenie i mdłości minęły, a Wy czujecie się już dużo lepiej. To dobry czas, by zadbać o siebie i powoli rozpocząć kompletowanie wyprawki. Nawet pomimo że do narodzin dziecka zostało jeszcze dwadzieścia pięć tygodni. Jak zmienia się Wasze ciało w tym czasie? Co dzieje się z płodem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tekście.

  czytaj więcej
 • Pierwsza kąpiel noworodka - kiedy i jak kąpać?
  Pierwsza kąpiel noworodka - kiedy i jak kąpać?
  Przeczytano 3 014 razy

  Kąpiel noworodka to stresujące wydarzenie – zarówno dla rodziców jak i dziecka. Zwłaszcza pierwsze tygodnie mogą przynieść wiele emocji, gdy dziecko płacze, rodzice są zaś zmęczeni. Dodatkowo dochodzi także obawa o zrobienie niemowlęciu krzywdy. Chociaż wrodzona intuicja z pewnością nie pozwoli rodzicom na nic, co mogłoby zaszkodzić maluchowi, warto znać podstawowe zasady prawidłowej kąpieli. Jak powinno przebiegać mycie noworodka? Jakich kosmetyków najlepiej używać?

  czytaj więcej
 • Ranking termometrów 2022/2023
  Ranking termometrów 2022/2023
  Przeczytano 2 715 razy

  Termometr jest urządzeniem, które znajduje się chyba w każdym domu. Jednak od momentu, w którym jedynym rozwiązaniem były termometry rtęciowe, minęło już sporo czasu. Dlatego dzisiaj wybranie odpowiedniego urządzenia do pomiaru temperatury może być trochę bardziej skomplikowane. Postaramy się Wam w tym pomóc.

  czytaj więcej
 • Kolka u noworodka i niemowlaka - przyczyny i objawy. Co zrobić, gdy pojawi się kolka?
  Kolka u noworodka i niemowlaka - przyczyny i objawy. Co zrobić, gdy pojawi się kolka?
  Przeczytano 2 665 razy
  1
    (5.0)

  Kolka niemowlęca jest problemem, który spędza sen z powiek wielu rodzicom. Dosłownie i w przenośni. Wskazuje się, że nawet 40% dzieci może cierpieć na kolki od drugiego tygodnia do szóstego miesiąca swojego życia. Niestety do tej pory nie wskazano jednoznacznie, co jest przyczyną kolek oraz jaki sposób jest najlepszy, by z nimi walczyć. Rodzicom pozostaje więc próbowanie różnych metod, które mogą choć nie muszą się sprawdzić. W tym tekście opiszemy kilka przyczyn kolek, które są najczęściej...

  czytaj więcej
 • Jakie pieluszki dla alergika, skóry wrażliwej i atopowej?
  Jakie pieluszki dla alergika, skóry wrażliwej i atopowej?
  Przeczytano 2 640 razy

  Delikatna skóra niemowląt zasługuje na najlepszą ochronę. Dlatego rodzice wybierają dla nich najlepsze kosmetyki oraz pieluszki – to przecież one będą miały bezpośredni kontakt z naskórkiem. Jednak niektóre dzieci potrzebują jeszcze większej uwagi. To mali alergicy, a także dzieci z atopowym zapaleniem skóry, u których dużo łatwiej o podrażnienia. Jakie pieluszki powinny być wybierane dla skóry wrażliwej, atopowej i ze skłonnością do alergii?

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 20. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 20. tydzień ciąży
  Przeczytano 2 638 razy
  3
    (5.0)

  Jesteście już na półmetku! Połowa ciąży za Wami – macie za sobą stres związany z utrzymaniem dziecka w pierwszych tygodniach, poranne mdłości i znaczne wahania nastroju. Jednak przed Wami wcale nie prostsze zadanie. Co będzie działo się z Waszym ciałem w dwudziestym tygodniu? Jak w tym czasie zmieni się płód? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 28. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 28. tydzień ciąży
  Przeczytano 2 384 razy
  1
    (5.0)

  Właśnie rozpoczęłyście dwudziesty ósmy tydzień ciąży. Do rozwiązania zostało zaledwie dwanaście tygodni, a więc mniej niż trzy miesiące. W tym czasie dziecko jest już na tyle rozwinięte, że przy przedwczesnym porodzie i odpowiedniej opiece medycznej ma szanse na przeżycie. Pamiętajcie jednak, że dopiero w trzydziestym dziewiątym tygodniu uznaje się ciążę za donoszoną. Jak w tym czasie zmieni się Wasze ciało? Jak będzie rozwijać się dziecko? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 31. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 31. tydzień ciąży
  Przeczytano 2 146 razy
  1
    (5.0)

  Trzydziesty pierwszy tydzień jest dla wielu kobiet niezwykle stresujący. Pozostało Wam bowiem zaledwie dziewięć tygodni do rozwiązania. Wykorzystajcie je zatem jak najlepiej – odpoczywając w miarę możliwości i spokojnie przygotowując się na przywitanie nowego członka rodziny. Jak w tym czasie zmienia się Wasze ciało? Ja rozwija się dziecko? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 39. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 39. tydzień ciąży
  Przeczytano 2 134 razy
  1
    (5.0)

  Trzydziesty dziewiąty tydzień to czas wielkich nerwów i oczekiwania. W tej chwili prawdopodobnie macie wrażenie, że poród może przydarzyć się w każdej chwili. Niestety lekarz nie da Wam stuprocentowo pewnej odpowiedzi. Wszystko jednak wskazuje na to, że lada dzień zostaniecie rodzicami. Zwłaszcza że maluch coraz bardziej przygotowuje się do wyjścia. Jego ustawiczne przesuwanie się w dół może wręcz wywoływać coraz większy ból. Z pewnością macie także problemy z chodzeniem. Czego możecie...

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
  Przeczytano 1 950 razy
  2
    (5.0)

  Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W każdym z nich opiszemy w jaki sposób będzie zmieniać się Wasze ciało, jak rozwija się płód oraz jakie badanie powinny zostać w tym czasie wykonane.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 24. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 24. tydzień ciąży
  Przeczytano 1 909 razy
  1
    (5.0)

  To już dwudziesty czwarty tydzień – to porodu pozostało zaledwie szesnaście tygodni. Jesteście już daleko za półmetkiem, chociaż Wasz brzuszek wcale nie jest taki duży. Nie obawiajcie się, to zupełnie normalne. Wraz z rozwojem płodu będzie on coraz większy. W tej chwili waży on już około 600 gramów. Dlatego i Wy znacznie przybrałyście na wadze. Jak rozwija się płód w tym czasie? Jakie zmiany w organizmie Was czekają? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 29. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 29. tydzień ciąży
  Przeczytano 1 897 razy
  1
    (5.0)

  To już dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży. Prawdopodobnie stresujecie się coraz bliższym terminem porodu. To całkowicie normalne – w ostatnich tygodniach możecie doświadczać prawdziwych huśtawek nastroju. Zwłaszcza, że odczuwacie spore fizyczne zmęczenie spowodowane dźwiganiem coraz większego dziecka. Jego masa może już sięgać 1300 gramów. Jak w tym czasie będzie zmieniać się Wasze ciało? Jak rozwija się dziecko? O tym opowiemy w naszym tekście.

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 30. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 30. tydzień ciąży
  Przeczytano 1 858 razy
  1
    (5.0)

  Trzydziesty tydzień ciąży stanowi mały powrót do tego, czego doświadczałyście w pierwszych tygodniach. Jednak fakt, że zostało Wam zaledwie dziesięć tygodni do rozwiązania będzie dla Was z pewnością pocieszający. Choć ze zbliżającym się porodem wiąże się także stres, który potęgowany jest przez ciągłe zmęczenie. Tak, ostatni trymestr ciąży nie jest łatwy. W tym czasie maluch rośnie w najlepsze, przybierając na wadze i gromadząc tkankę tłuszczową, która pomoże mu w utrzymaniu ciepłoty ciała po...

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 21. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 21. tydzień ciąży
  Przeczytano 1 739 razy
  1
    (5.0)

  Jesteście już w dwudziestym pierwszym tygodniu – za półmetkiem całej ciąży. Jednak nie oznacza to, że od tego momentu będzie już łatwiej. Wasze ciało cały czas się zmienia, chociaż płód ma już najtrudniejszą pracę za sobą. Wykształcił wszystkie organy, które od tej pory tylko rosną i doskonalą się. Co zatem czeka Was w dwudziestym pierwszym tygodniu?

  czytaj więcej
 • Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka
  Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka
  Przeczytano 1 580 razy
  1
    (5.0)

  Przygotowanie wyprawki do szpitala jest jednym z zadań, o których przyszła mama musi pomyśleć już kilka tygodni przed porodem, aby mieć pewność, że znajduje się w niej wszystko co potrzebne. Co powinno znajdować się w wyprawce do szpitala? Co przyszła mama musi zabrać dla siebie i niemowlęcia? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

  czytaj więcej
 • Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
  Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
  Przeczytano 1 488 razy

  Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być bowiem niebezpieczne dla wrażliwej skóry starszych dzieci, a tym bardziej niemowląt. Jak zatem kompleksowo chronić malucha przed promieniami słonecznymi?

  czytaj więcej
 • Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
  Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
  Przeczytano 1 426 razy
  1
    (5.0)

  Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie jesteście jeszcze w ciąży, jest to odpowiedni czas na to, by przygotować się na cały czas jej trwania. Dlatego zadbajcie dobrze o swoje zdrowie, wykonajcie niezbędne badania – jeśli jeszcze tego nie zrobiłyście – i zaplanujcie zdrową dietę, którą wprowadzicie od teraz. Jak zmieni się Wasze ciało w drugim tygodniu ciąży? Jak rozwija się...

  czytaj więcej
 • Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
  Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
  Przeczytano 1 271 razy

  Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów oraz niską wilgotnością w domu, spowodowaną ogrzewaniem. Te elementy negatywnie wpływają na bardzo cienką skórę malucha, która – ze względu na to, iż nie jest jeszcze w pełni wykształcona – nie może samodzielnie się chronić. Jak zatem dbać o malucha zimą?

  czytaj więcej
 • Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
  Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
  Przeczytano 1 191 razy
  1
    (5.0)

  Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od przekonań rodziców a także od dziecka. Warto jednak poznać wszystkie „za” i „przeciw”, by móc świadomie wybrać. Które pieluszki będą lepsze dla malucha? Jakie są zalety i wady obu produktów?

  czytaj więcej
 • Jakie pieluszki jednorazowe wybrać? Ranking
  Jakie pieluszki jednorazowe wybrać? Ranking
  Przeczytano 1 112 razy
  1
    (5.0)

  Pieluszki jednorazowe to podstawowy element wyprawki niemowlęcia. Produkt ten towarzyszy dziecku przeważnie do drugiego roku życia, kiedy powoli rezygnujemy z niego na rzecz nocników. Jednak ze względu na fakt, że na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju pieluszek, przed pierwszym zakupem warto chwilę zastanowić się nad tym, które z nich wybrać. Czym kierować się podczas wyboru? Jakie rodzaje pieluch możemy znaleźć? Jakie są wady i zalety pieluszek jednorazowych? W tym tekście postaramy...

  czytaj więcej