Wyprawka do szpitala dla mamy

1017 Wyświetleń
1 Komentarz
 5.0  

Przygotowanie wyprawki do szpitala jest jednym z zadań, o których przyszła mama musi pomyśleć już kilka tygodni przed porodem, aby mieć pewność, że znajduje się w niej wszystko co potrzebne. Co powinno znajdować się w wyprawce do szpitala? Co przyszła mama musi zabrać dla siebie i niemowlęcia? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Wyprawka do szpitala - co musi się w niej znaleźć?

Wyprawka do szpitala powinna być przygotowana na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Warto jednak pamiętać, że jeśli przebieg ciąży był problematyczny, wyprawka może być potrzebna znacznie szybciej - przy możliwości wcześniejszego porodu. Co koniecznie powinno znaleźć się w torbie do szpitala?

Wyprawka mamy - dokumenty

Dokumenty to podstawowy element wyprawki. Szpitale nie wymagają raczej skierowania, jednak warto mieć je przy sobie. Podstawą jest jednak dowód osobisty bądź inny dokument potwierdzający tożsamość, a także NIP pracodawcy lub przyszłej mamy, jeśli prowadzi ona własną działalność. Do tego konieczne jest także posiadanie karty przebiegu ciąży, którą kobieta otrzymuje podczas pierwszej lub drugiej wizyty u ginekologa - tuż po potwierdzeniu ciąży.

Wyprawka do szpitala - badania

Kobieta przed porodem ma za sobą wiele badań, które miały wskazywać na prawidłowy rozwój dziecka oraz brak komplikacji w przebiegu ciąży. Wyniki niektórych z nich należy mieć przy sobie podczas przyjęcia na oddział.

 • USG ciążowe - najlepiej mieć je wszystkie przy sobie, jednak konieczne jest posiadanie USG z III trymestru ciąży.
 • Morfologia i badanie moczu - najświeższe.
 • Odczyn Wassermanna (WR) z początku i końca ciąży.
 • Wyniki badań antygenu HBS - powinno być zrobione po 32. tygodniu ciąży.
 • Wyniki badań na obecność wirusa HIV.
 • Oznaczenie grupy krwi.
 • Poziom przeciwciał anty -Rh w sytuacji, w której u matki pojawił się ujemny czynnik Rh.
 • Wyniki badania GBS na obecność paciorkowców z grupy B w drogach rodnych.
 • Inne badania ciążowe oraz wyniki konsultacji lekarskich, na przykład od kardiologa czy ortopedy.
 • W przypadku cesarskiego cięcia konieczne jest także wykonanie jonogramu i koagulogramu około 4-5 dni przed zabiegiem.

Wyprawka do porodu

Wyprawka do szpitala musi zawierać wszystkie potrzebne rzeczy, których kobieta będzie używać bezpośrednio przed porodem oraz w jego trakcie. To akcesoria oraz produkty, których zadaniem jest zwiększenie komfortu przyszłej matki. Dlatego powinny się w niej znaleźć między innymi woda i coś do jedzenia - herbatniki, gorzka czekolada, banany. Oczywiście w wyprawce wykorzystanej przed porodem muszą znaleźć się ubrania, które będą używane na oddziale. To koszule nocne, najlepiej 2, klapki, szlafrok i ciepłe skarpetki, gdyby po porodzie świeżo upieczona mama odczuwała chłód. Warto zabrać ze sobą także pieluszki wielorazowe, którą można wykorzystać do ocierania potu czy też robienia zimnych okładów podczas akcji porodowej. Niektóre kobiety umieszczają w swoich wyprawkach także wazelinę lub pomadkę do ust, które bardzo wysuszają się w trakcie porodu.

Wyprawka po porodzie

Po porodzie kobieta najczęściej nie ma siły na to, by się ruszyć czy myśleć o czymkolwiek. Dlatego na taką sytuację trzeba dobrze się przygotować. W wyprawce po porodzie muszą znaleźć się przybory toaletowe - szczoteczka do zębów, pasta, mydło lub żel pod prysznic, szczotka do włosów i delikatny płyn do higieny intymnej - a także ręczniki czy miękki papier toaletowy. Wśród koniecznych wyrobów higienicznych muszą znaleźć się także wkładki poporodowe, około 20 sztuk wraz z pięcioma sztukami majtek poporodowych, a także wkładki laktacyjne, które zwiększają komfort karmiącej mamy. Warto zabrać ze sobą także dwa biustonosze dla karmiących mam, które zapewniają wysoką wygodę podczas karmienia i w przerwach między nim. Świeżo upieczona mama może także wziąć ze sobą dwie sztuki koszul z wycięciem na piersi. Niezbędne będzie także obszerne ubranie na wyjście, najlepiej sukienka lub koszula i ciążowe spodnie, a także wysoka bielizna. Torbę warto przygotować wcześniej, jednak kobieta nie musi zabierać jej ze sobą do szpitala. Po porodzie może przywieźć ją bliska osoba.

Wyprawka do szpitala dla noworodka

Przygotowując wyprawkę do szpitala dla mamy, należy pamiętać także o podstawowych produktach dla nowonarodzonego członka rodziny. Warto przygotować więcej ubranek i kosmetyków, biorąc pod uwagę fakt, że nie wiadomo ile dni młoda mama spędzi w szpitalu ze swoim dzieckiem. Zwykle są to dwa dni, jednak przygotowanie się na trzy czy cztery może okazać się bardziej praktyczne. W torbie noworodka powinno znaleźć się:

Warto zabrać ze sobą także gaziki lub waciki, a także płyn do przemywania kikuta pępkowego, na przykład Octenilin.

Przygotowanie wyprawki do szpitala dla mamy może być stresujące - oznacza bowiem zbliżający się termin porodu. Jednak skompletowanie jej w sposób spokojny jest konieczny, by nie zapomnieć o najważniejszych przedmiotach i produktach, które zapewnią komfort mamie oraz nowonarodzonemu dziecku.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Klaudia 2021-01-27
  Ocena:
  5.0

  Bardzo przydatny artykuł, cała lista w jednym miejscu. Swoją drogą, nie miałam pojęcia, że trzeba spakować tyle rzeczy. Ja do pakowania torby mam jeszcze trochę czasu, dzięki artykułowi będę dobrze przygotowana ;)

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-16 Pani Klaudio, cieszymy się, że nasz artykuł okazał się pomocny! O wyprawce do szpitala warto pomyśleć odpowiednio wcześnie, aby uniknąć niepotrzebnego stresu przed porodem i zapewnić maksymalny komfort sobie i maluszkowi już od pierwszych chwil życia.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go