Bella

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Przeczytano 3 146 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Czas czytania: 6 min.

Przygotowanie wyprawki do szpitala jest jednym z zadań, o których przyszła mama musi pomyśleć już kilka tygodni przed porodem, aby mieć pewność, że znajduje się w niej wszystko co potrzebne. Co powinno znajdować się w wyprawce do szpitala? Co przyszła mama musi zabrać dla siebie i niemowlęcia? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Wyprawka do szpitala dla mamy - co musi się w niej znaleźć?

Wyprawka do szpitala powinna być przygotowana na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Warto jednak pamiętać, że jeśli przebieg ciąży był problematyczny, wyprawka może być potrzebna znacznie szybciej - przy możliwości wcześniejszego porodu. Lista rzeczy do porodu powinna zostać stworzona jeszcze wcześniej. Co koniecznie powinno znaleźć się w torbie do szpitala?

Wyprawka mamy - dokumenty

Dokumenty to podstawowy element wyprawki. Szpitale nie wymagają raczej skierowania, jednak warto mieć je przy sobie. Podstawą jest jednak dowód osobisty bądź inny dokument potwierdzający tożsamość, a także NIP pracodawcy lub przyszłej mamy, jeśli prowadzi ona własną działalność. Do tego konieczne jest także posiadanie karty przebiegu ciąży, którą kobieta otrzymuje podczas pierwszej lub drugiej wizyty u ginekologa - tuż po potwierdzeniu ciąży.

Wyprawka do szpitala - badania

Kobieta przed porodem ma za sobą wiele badań, które miały wskazywać na prawidłowy rozwój dziecka oraz brak komplikacji w przebiegu ciąży. Wyniki niektórych z nich należy mieć przy sobie podczas przyjęcia na oddział.

  • USG ciążowe - najlepiej mieć je wszystkie przy sobie, jednak konieczne jest posiadanie USG z III trymestru ciąży.
  • Morfologia i badanie moczu - najświeższe.
  • Odczyn Wassermanna (WR) z początku i końca ciąży.
  • Wyniki badań antygenu HBS - powinno być zrobione po 32. tygodniu ciąży.
  • Wyniki badań na obecność wirusa HIV.
  • Oznaczenie grupy krwi.
  • Poziom przeciwciał anty -Rh w sytuacji, w której u matki pojawił się ujemny czynnik Rh.
  • Wyniki badania GBS na obecność paciorkowców z grupy B w drogach rodnych.
  • Inne badania ciążowe oraz wyniki konsultacji lekarskich, na przykład od kardiologa czy ortopedy.
  • W przypadku cesarskiego cięcia konieczne jest także wykonanie jonogramu i koagulogramu około 4-5 dni przed zabiegiem.

Plan porodu

Na około 2 miesiące przed porodem warto przygotować plan porodu, czyli dokument, określający, jak ma wyglądać akcja porodowa (np. czy przyszła mama życzy sobie znieczulenie, kto ma być obecny przy porodzie oraz w jaki sposób ma zostać zakończony poród). Przykładowy plan porodu można znaleźć na portalach poświęconych zdrowiu, macierzyństwie i porodom, wzór zamieściła na swojej stronie internetowej np. Fundacja „Rodzić po Ludzku”. Na tej samej witrynie dostępny jest również kreator planu porodu, czyli proste w obsłudze narzędzie, które zadaje przyszłej mamie kilka pytań i następnie na podstawie jej odpowiedzi opracowuje plan porodu.
Więcej o planie porodu przeczytasz w naszym artykule: https://www.blizejciebie.pl/poradnik/wpis/plan-porodu-wzor-jak-go-napisac-czy-jest-obowiazkowy

Wyprawka do porodu

Wiele przyszłych mam zastanawia się, co zabrać do szpitala na poród? Wyprawka do szpitala musi zawierać wszystkie potrzebne rzeczy, których kobieta będzie używać bezpośrednio przed porodem oraz w jego trakcie. To akcesoria oraz produkty, których zadaniem jest zwiększenie komfortu przyszłej matki. Dlatego powinny się w niej znaleźć między innymi woda i coś do jedzenia - herbatniki, gorzka czekolada, banany. Oczywiście w wyprawce wykorzystanej przed porodem muszą znaleźć się ubrania, które będą używane na oddziale. To koszule nocne, najlepiej 2, klapki, szlafrok i ciepłe skarpetki, gdyby po porodzie świeżo upieczona mama odczuwała chłód. Warto zabrać ze sobą także pieluszki wielorazowe, którą można wykorzystać do ocierania potu czy też robienia zimnych okładów podczas akcji porodowej. Niektóre kobiety umieszczają w swoich wyprawkach także wazelinę lub pomadkę do ust, które bardzo wysuszają się w trakcie porodu.

Wyprawka po porodzie

Po porodzie kobieta najczęściej nie ma siły na to, by się ruszyć czy myśleć o czymkolwiek. Dlatego na taką sytuację trzeba dobrze się przygotować. W wyprawce po porodzie muszą znaleźć się:

Torbę do porodu warto przygotować wcześniej, jednak kobieta nie musi zabierać jej ze sobą do szpitala. Po porodzie może przywieźć ją bliska osoba.

Wyprawka do szpitala dla noworodka - lista

Przygotowując wyprawkę do szpitala dla mamy, należy pamiętać także o podstawowych produktach dla nowonarodzonego członka rodziny. Warto przygotować więcej ubranek i kosmetyków, biorąc pod uwagę fakt, że nie wiadomo ile dni młoda mama spędzi w szpitalu ze swoim dzieckiem. Zwykle są to dwa dni, jednak przygotowanie się na trzy czy cztery może okazać się bardziej praktyczne. W torbie noworodka powinno znaleźć się:

Warto zabrać ze sobą także gaziki lub waciki, a także płyn do przemywania kikuta pępkowego, na przykład Octenilin.

Przygotowanie wyprawki do szpitala dla mamy może być stresujące - oznacza bowiem zbliżający się termin porodu. Jednak skompletowanie jej w sposób spokojny jest konieczny, by nie zapomnieć o najważniejszych przedmiotach i produktach, które zapewnią komfort mamie oraz nowonarodzonemu dziecku.

Wyprawka do szpitala dla osoby towarzyszącej

Przygotowując wyprawkę do szpitala, warto pamiętać również o spakowaniu kilku rzeczy dla osoby towarzyszącej. Bardzo ważny jest odpowiedni ubiór — warto przed porodem skontaktować się z placówką, w której będą mieć miejsce narodziny i dopytać o wymagania względem odzieży osoby towarzyszącej. Najczęściej konieczne są: czepek na głowę, fartuch, spodnie i klapki lub ochraniacze na buty. Przydatne mogą się okazać również: prowiant (poród może trwać nawet kilkanaście godzin), aparat fotograficzny do uwiecznienia pierwszych chwil z dzieckiem oraz ręcznik (osoba towarzysząca może zostać poproszona o skorzystanie z prysznica przed udziałem w porodzie).

Najczęściej zadawane pytania

Co zabrać do szpitala na poród?

Wyprawka do szpitala dla mamy powinna zawierać wszystkie rzeczy, których kobieta będzie używać przed porodem, w trakcie akcji porodowej oraz po porodzie. Powinny się w niej znaleźć: wyniki wykonanych badań, ubrania na zmianę (w tym koszule nocne), woda i prowiant, przybory toaletowe, wkładki poporodowe, majtki poporodowe, wkładki laktacyjne, a także szereg akcesoriów, ubrań i kosmetyków dla noworodka.

Jakie ubranka dla noworodka do szpitala?

Do szpitala warto przygotować ubranka dla noworodka na około 3-4 dni (mimo że najczęściej mama z dzieckiem wraca do domu w ciągu 2 dni). Potrzebne będą na pewno: body i śpioszki, czapeczki, skarpetki, rożek do otulenia oraz ubranka na wyjście dla dziecka. Poza ubrankami nie zapominajmy także o akcesoriach takich jak pieluszki, chusteczki nawilżane czy też kosmetyki do pielęgnacji i mycia.

Ile pieluszek zabrać do szpitala?

Na pierwsze dwa dni spędzone w szpitalu powinno wystarczyć około 30 sztuk pieluszek w rozmiarze 1 (lub 0 w przypadku mniejszych maluchów). Jeśli potrzeba więcej pieluszek, warto zaangażować do pomocy osobę towarzyszącą, aby dowiozła do szpitala kolejny zapas.

Jak długo zostaje się w szpitalu po porodzie?

Najczęściej mama i jej dziecko otrzymują szpital po 2 dobach od porodu naturalnego. Natomiast w przypadku, gdy miało miejsce cesarskie cięcie, pobyt w szpitalu jest wydłużony do 4-5 dób. Z tego powodu warto, aby wyprawka dla mamy i jej dziecka obejmowała rzeczy potrzebne na minimum 2-dniowy pobyt w szpitalu.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Schulke Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Klaudia On 2021-01-27
    Rating:
    5.0

    Bardzo przydatny artykuł, cała lista w jednym miejscu. Swoją drogą, nie miałam pojęcia, że trzeba spakować tyle rzeczy. Ja do pakowania torby mam jeszcze trochę czasu, dzięki artykułowi będę dobrze przygotowana ;)

    Replied by: Joanna On 2021-02-16 Pani Klaudio, cieszymy się, że nasz artykuł okazał się pomocny! O wyprawce do szpitala warto pomyśleć odpowiednio wcześnie, aby uniknąć niepotrzebnego stresu przed porodem i zapewnić maksymalny komfort sobie i maluszkowi już od pierwszych chwil życia.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
Wyprawka dla noworodka 2024 - lista potrzebnych produktów
76 259 6

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to jedno z przyjemniejszych zadań, przed którymi stoją przyszli rodzice. Warto jednak dokładnie się do niego...

czytaj więcej
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
Przewijanie dziecka - jak zmienić pieluszkę?
13 265 4

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, których podejmują się świeżo upieczeni rodzice i opiekunowie. Z pozoru prosta czynność może jednak...

czytaj więcej
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby dla mam
31 395 5

Wiele mam, które decydują się na karmienie piersią zastanawia się, czy będą miały odpowiednią ilość mleka, by nakarmić swoje dziecko. Dodatkowo u matek...

czytaj więcej
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
Pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?
1 883 1

Spór o to czy lepsze dla dziecka są pieluszki jednorazowe, czy wielorazowe, trwa już od wielu, wielu lat. Nadal nie jest rozstrzygnięty, gdyż wiele zależy od...

czytaj więcej