Bella

Kalendarz ciąży - 17. tydzień ciąży

Przeczytano 14 534 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Siedemnasty tydzień ciąży jest czasem, w którym możecie już odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Płód jest już bowiem coraz większy i silniejszy – waży około 150 gramów i mierzy 13-14 centymetrów. I cały czas intensywnie rośnie! Jak zmieni się w tym tygodniu? Jakie objawy i odczucia mogą Wam przy tym towarzyszyć? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

Który to miesiąc ciąży?

Chociaż lekarze posługują się głównie terminologią tygodniową lub mówią o trymestrach, osoby postronne pytają raczej, który to miesiąc. W siedemnastym tygodniu ciąży jesteście jednocześnie w czwartym miesiącu oraz drugim trymestrze. To także piętnasty tydzień od zapłodnienia.

kalendarz ciąży pieluszki happy

17. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Chociaż wiele nieprzyjemnych objawów macie za sobą, niektóre zostaną z Wami do rozwiązania. Chodzi przede wszystkim o zgagę, wzdęcia i zaparcia, które dają się we znaki większości kobiet w ciąży. Zadbajcie zatem o zdrową dietę bogatą w błonnik, który będzie wspierać prawidłową perystaltykę jelit. Poza tym starajcie się zjadać niewielkie porcje posiłków i dobrze je przeżuwać, by odciążyć układ trawienny.

Siedemnasty tydzień ciąży to także czas, w którym Wasz brzuszek jest już widoczny. Dzieje się tak ze względu na ciągle rosnącą macicę, która nie mieści się już w miednicy i zajmuje miejsce także w jamie brzusznej. Z pewnością odczuwacie skutki uboczne tej zmiany – między innymi naciskanie macicy na przeponę, co może powodować trudności w złapaniu oddechu. W takiej sytuacji powinnyście przede wszystkim dać sobie chwilę na odpoczynek.

Większy brzuch oznacza także większy ciężar, który odbija się oczywiście na kręgosłupie. Chociaż okolice lędźwiowe zostały wzmocnione dodatkową warstwą tkanki tłuszczowej, możecie odczuwać ból w tych okolicach, a także trudności z ułożeniem się w pozycji leżącej. Spacery, lekki fitness dla ciężarnych lub pływanie mogą go złagodzić. Z kolei jeśli trudno jest Wam znaleźć dla siebie odpowiednią pozycję podczas leżenia, pomoże Wam poduszka dla kobiet w ciąży. W siedemnastym tygodniu również Wasze piersi są znacznie większe. Mogły urosnąć nawet o dwa rozmiary. Nie ma w tym zupełnie nic niepokojącego, chociaż przyzwyczajenie się do tego może być trudne. Zadbajcie zatem o swój komfort, przede wszystkim wybierając odpowiedni stanik ciążowy, który będzie rosnąć razem z Wami.

W tym czasie możecie zauważyć także silniejsze wydzielanie śluzu z pochwy. Jeśli nie ma on nieprzyjemnego zapachu lub nietypowego koloru – nie macie się czym martwić. Stanowi on ochronę przed patogenami, które mogłyby wywołać infekcję. Aby chronić się przed infekcjami pamiętajcie także o odpowiedniej higienie intymnej. Środki do higieny intymnej dla mam są delikatniejsze, dlatego warto byście zaopatrzyły się w płyn lub chusteczki, które pomogą Wam o siebie zadbać.

17. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W siedemnastym tygodniu ciąży możecie już odczuwać ruchy płodu – jest on bardzo ruchliwy. Jeśli jednak jeszcze to nie nastąpiło, nie musicie się obawiać. Pierwsze ruchy mogą być zauważone przez mamę dopiero w dwudziestym tygodniu. Warto zapamiętać ten dzień, gdyż powinien on być odnotowany przez lekarza.

W tym czasie intensywnie rozwijają się przede wszystkim płuca, które powoli przygotowują się do pierwszego oddechu poza łonem matki. W tej chwili płód oddycha płynem owodniowym, a gdy robi to zbyt łapczywie może nawet dostać czkawki. Możecie odczuwać to jako regularne puknięcia – nawet kilka razy dziennie. Siedemnasty tydzień jest także okresem, w którym u płodu zaczyna wykształcać się tkanka tłuszczowa. Oprócz „zwykłego” tłuszczu pojawia się także tłuszcz brązowy, znajdujący się między łopatkami. Jego zadaniem jest ogrzewanie płodu.

Skóra płodu cały czas jest przezroczysta – można zobaczyć przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Jednak już w tym momencie zaczyna się marszczyć, a na palcach powstają linie papilarne. Płód ma także bardzo dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Potrafi również chwytać, co czasami jest uwiecznione na USG. Łapie pępowinę lub zaciska piąstki.

kalendarz ciąży wkładki laktacyjne bella mamma comfort

Chociaż wewnętrzne struktury ucha nie są jeszcze w pełni ukształtowane, płód potrafi już reagować na głośne dźwięki. Może się ich wystraszyć, jednak w żaden sposób nie powinnyście się przed nimi chronić. Ten etap przyzwyczaja dziecko do tego, co czeka je po przyjściu na świat. Siedemnasty tydzień jest także czasem, w którym cały czas utwardza się struktura kostna a stawy wzmacniają się. Ten proces będzie trwał jeszcze w kolejnych tygodniach

17. tydzień ciąży – jakie badania

Między piętnastym a dwudziestym tygodniem powinnyście wykonać kilka badań, które umożliwią sprawdzenie Waszego ogólnego stanu zdrowia. To przede wszystkim morfologia krwi, cytologia, badanie przeciwciał odpornościowych a także badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia i masy ciała. Na kolejne USG poczekajcie jeszcze tydzień lub dwa. Nie ma konieczności wykonywać go zbyt często. Jeśli płód rozwija się prawidłowo i badania prenatalne nie wykazały żadnych odchyleń od normy, nie musicie wykonywać także amniopunkcji, chyba że lekarz wskazał inaczej.

W tym czasie pamiętajcie także o odpowiedniej higienie jamy ustnej oraz regularnym odwiedzaniu dentysty. Spowodowane zmianami hormonalnymi krwawienie dziąseł może powodować uszkodzenia oraz stany zapalne. Dlatego monitorujcie wszelkie zmiany w jamie ustnej i informujcie o nich stomatologa.

Siedemnasty tydzień ciąży to czas, w którym Wasz brzuch jest już prawdopodobnie bardziej widoczny. Nadal jednak macie sporo energii, czujecie się dobrze – zwłaszcza mając za sobą trudy pierwszego trymestru. Płód również rozwija się w szybkim tempie, coraz więcej się ruszając. Jak zmieni się Wasze ciało w następnym tygodniu? O tym opowiemy w kolejnym tekście z cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 16. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 18. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Wika On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Czy to możliwe, że do tej pory nie poczułam jeszcze żadnych ruchów dziecka?

    Replied by: Joanna On 2021-02-15 Szanowna Pani, jeśli dotąd nie poczuła Pani ruchów dziecka, nie ma w tym nie niepokojącego. Pierwsze ruchy mogą być bowiem wyczuwalne nawet w dwudziestym tygodniu ciąży. Proszę jednak pamiętać, że gdy tylko się pojawią, powinny zostać odnotowane przez lekarza.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 753 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 134 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 716 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 699 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej