Bella

Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia

Przeczytano 29 940 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców zauważalny jest znaczny postęp motoryczny malucha. Jak zmienia się ciało i psychika dziecka w czwartym miesiącu? Co można zrobić, by wesprzeć ten rozwój?

4. miesiąc życia dziecka

Czwarty miesiąc życia dziecka jest trochę spokojniejszy dla rodziców. Niemowlę śpi już znacznie więcej, co niejednokrotnie zapewnia nawet siedem godzin nieprzerwanego snu. Oczywiście wszystko zależne jest od indywidualnego charakteru dziecka. Niektóre maluchy nawet na tym etapie nie są w stanie przespać większości nocy. Nie warto się jednak tym martwić – spokojny sen przyjdzie z czasem. Jak jeszcze zmienia się maluch w czwartym miesiącu? Jak rozwija się fizycznie i psychicznie?

Ile waży czteromiesięczne dziecko?

Dzieci w wieku czterech miesięcy ważą już około dwa razy więcej niż w momencie, w którym się urodziły. Waga powinna być minimalnie 70-80% większa od wagi urodzeniowej. Niemowlę nie przybiera już tak szybko na wadze, jednak nadal dynamicznie się rozwija. Warto przy tym pamiętać, że jeśli dziecko urodziło się wcześniej lub było niewielkie, nie szybko „dogoni” swoich rówieśników. Najważniejsze, by przybierało równomiernie. Warto sprawdzać to za pomocą domowej wagi dla niemowląt.

Rozwój fizyczny czteromiesięcznego dziecka

Czteromiesięczne dziecko waży około dwa razy więcej, niż w momencie narodzin. Jego tryb życia jest też bardziej regularny – posila się zwykle co 3-4 godziny, a także jest w stanie przespać nawet kilka godzin pod rząd. Sypia regularnie, kilkukrotnie w trakcie dnia. Z czasem te przerwy na drzemkę będą się zmniejszać, zapewniając rodzicom i maluchowi noc nieprzerwanego snu.

Mięśnie dziecka rozwijają się coraz lepiej. Potrafi ono podnosić główkę leżąc na brzuszku, a także trzymać ją w pionie będąc noszone na rękach. To dobry moment na to, by zamienić chustę na nosidełko. Nie są one bowiem odpowiednie dla dzieci, które jeszcze nie mają na tyle silnych mięśni szyi, by móc utrzymać samodzielnie główkę. Maluch może także być zostawiany w pozycji siedzącej, na przykład podparty poduszkami, jednak nie jest to jeszcze odpowiednia dla niego pozycja. Na samodzielne siedzenie przyjdzie czas, dlatego obecnie lepiej pozwolić dziecku na leżenie lub też bujanie się w leżaczku.

Niemowlę nadal poznaje świat głównie za pomocą swoich ust (faza oralna). Dlatego wszystkie przedmioty wkłada do buzi i obficie je obślinia. To całkowicie normalne – dziecko nie jest jeszcze w stanie regularnie połykać nadmiaru śliny. Rodzice powinni zatem pamiętać o tym, by wycierać buzię malucha. Poprzez wkładanie wszystkiego do ust dziecko przygotowuje się także do nauki jedzenia. Odczuwa smaki, kształty i faktury, a nawet wielkości. Niektórzy rodzice obawiają się, że podczas tak aktywnego poznawania świata dziecko będzie narażone na działanie bakterii. Nie ma się jednak czego bać. Immunoglobuliny z mleka matki chronią malucha przed zarazkami, natomiast tego typu aktywność pozwala maluchowi na uodpornienie się na niektóre drobnoustroje.

Rodzice mogą także zauważyć rosnącą siłę ramion i nóg dziecka. Wymachuje nimi bardzo chętnie, głównie podczas śmiechu. Niemowlę potrafi już także prostować swoje nóżki. Również pewnie chwyta przedmioty, choć nadal nie umie trzymać dwóch rzeczy na raz. Zabawki łapie całą dłonią, nie używając przy tym kciuka. Przeważnie zostaje on w środku dłoni. Ze względu na to, że dziecko coraz chętniej sięga po nowe zabawki, jest także bardziej ruchliwe, dobrym pomysłem jest sprawienie mu maty edukacyjnej.

Rozwój psychiczny 4-miesięcznego dziecka

Dziecko interesuje się wszystkimi przedmiotami i dźwiękami, które go otaczają. Chętnie wypróbowuje nowo nabyte umiejętności, na przykład puszczanie balonów ze śliny. Powtarza je długo i często, zafascynowane tym, co się dzieje. Dziecko w tym wieku może odczuwać frustrację podczas spacerów w głębokim wózku. Pragnie oglądać świat i wie, że jest już w stanie podnosić główkę. Nie jest to jednak czas na zmianę wózka na spacerówkę. Do tego niemowlę musi posiąść umiejętność samodzielnego siedzenia.

Niemowlę w wieku czterech miesięcy doskonale rozpoznaje już swoich bliskich – rodziców, rodzeństwo czy dziadków, którzy często je odwiedzają. Może jednak reagować lękiem na obcych, na przykład na lekarza czy nowe osoby pojawiające się w domu. Komunikuje w ten sposób brak poczucia bezpieczeństwa, który związany jest ze zmianą. Jednak przy bliskich czuje się dobrze i pewnie, co okazuje uśmiechając się lub głośno śmiejąc. Jest także bardzo towarzyskie, dlatego gdy nie śpi, najlepiej nie zostawiać go samego. Może wtedy przywoływać któreś z rodziców płaczem lub krzykiem.

Czwarty miesiąc to nie tylko czas, gdy dziecko odwraca głowę, gdy usłyszy znajomy głos. Może także samodzielnie wołać dorosłych, by dotrzymali mu towarzystwa. Niemowlę zaczepia poprzez wydawanie różnych odgłosów, które z czasem zmieniają się w zbitki dźwiękowe takie jak „ba-ba” lub „ga-ga”. W wieku czterech miesięcy rodzice mogą także spodziewać się, że u niemowlęcia pojawią się pierwsze oznaki świadomości – dziecko zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli coś znika z pola widzenia nie oznacza to, że przestaje istnieć. To także czas, w którym zaczyna rozumieć, czym jest odległość.

Szczepienia i badania w czwartym miesiącu życia

Między trzecim a czwartym miesiącem dziecko otrzymuje kolejną dawkę szczepień przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi i Haemophilus influenzae typu B. Lekarz zaszczepi je także przeciw polio. Kolejne szczepienia będą miały miejsce między piątym a szóstym miesiącem. Rodziców i malucha czeka także wizyta u pediatry, który sprawdzi jak niemowlę się rozwija. To przede wszystkim osłuchiwanie serca i płuc, sprawdzenie stanu skóry, słuchu i wzroku dziecka, a także wyglądu ciemiączka.

Rozwój dziecka w 4. miesiącu życia – jak go wesprzeć?

Zadaniem rodziców jest ciągłe wspieranie rozwoju dziecka. Jak można robić to w czwartym miesiącu życia?

  • Przede wszystkim komunikujcie się z dzieckiem. Mówcie do niego w prosty sposób i czekajcie na odpowiedź.
  • Noszenie dziecka na rękach, tańczenie i śpiewanie mu to doskonały sposób na polepszenie jego motoryki, a także wzmocnienie mięśni. Dziecko jest przy tym także spokojniejsze.
  • Warto pokazywać dziecku nie tylko nowe przedmioty, ale także nowe zapachy. Nie przyszedł jeszcze czas na smakowanie, jednak już w czwartym miesiącu można zbliżać do twarzy niemowlęcia owoce czy warzywa i przyglądać się reakcjom.

Dziecko rośnie bardzo dynamicznie – ma coraz więcej siły i jest żywo zainteresowane otaczającym je światem. Zadaniem rodziców jest pomaganie mu w poznawaniu otoczenia i dbanie o prawidłowy rozwój, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Jak rozwija się pięciomiesięczne dziecko? Tego dowiecie się z kolejnego tekstu z naszej serii.

<<< Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia           Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia >>>

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Ana On 2023-11-07
    Rating:
    5.0

    Żeby korzystać ze spacerówki dziecko nie musi umieć samodzielnie siedzieć. Spacerówki można w większości również mieć na płasko. A jeśli dziecko jest za duże lub nie może już bezpiecznie leżeć w gondoli to wręcz wskazane lub nawet konieczne jest zamienienie na spacerówkę.

    Replied by: Joanna On 2023-11-14 Dzień dobry, dziękujemy za podzielenie się swoją opinią. Tradycyjna spacerówka polecana jest maluchom, które potrafią już samodzielnie siedzieć - tego procesu nie można przyspieszać. Moment zmiany gondoli na spacerówkę przypadka zwykle na drugie półrocze życia maluszka, zależy to od indywidualnego tempa rozwoju. Wiele modeli wózków dostępnych jest w rozmiarze "XL" polecanym właśnie maluchom o dużej masie urodzeniowej lub wtedy, kiedy maluch przyjdzie na świat zimą i potrzebuje dużej ilości okrycia. Gdy maluszek samodzielnie siada, podnosi się i wspiera na rękach, a także umie obracać się z pleców na brzuch i odwrotnie, jest to odpowiedni czas zmiany wózka na spacerówkę.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 493 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
35 714 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
40 572 4

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia
27 744 1

W piątym miesiącu życia dziecka rodzice mogą zauważyć, że ich pociecha jest nie tylko ruchliwa, ale także bardzo giętka. Coraz chętniej przetacza się z...

czytaj więcej