Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim kontakt. Jakie wyzwania czekają na dziecko w drugim miesiącu życia? Na czym polega jego rozwój fizyczny i psychiczny? W jaki sposób rodzice mogą w tym pomóc? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.
2. miesiąc życia dziecka
Drugi miesiąc życia dziecka jest z pewnością spokojniejszym czasem dla rodziców. Nie dlatego, że niemowlę ma mniej potrzeb – w żadnym wypadku. Jednak młodzi rodzice są już bardziej przyzwyczajeni do swoich zadań i powierzonej im roli, jak i do zachowań dziecka. Przez miesiąc zdążyli się z nim zapoznać i zrozumieć znaczenie wydawanych przez nie dźwięków. Jak dwumiesięczne dziecko rozwija się fizycznie i psychicznie? Co rodzic musi zrobić, by zapewnić mu odpowiedni wzrost?
Ile waży dwumiesięczne niemowlę?
Dziecko po pierwszym miesiącu życia powinno ważyć około 700 gramów więcej. Przybiera na wadze około 20-30 gramów dziennie. Po drugim miesiącu jest cięższe o kolejne pół kilograma do 700 gramów. Należy jednak pamiętać, że wagą wyjściową jest waga dziecka nowonarodzonego. Jeśli dziecko urodziło się drobne bądź też było wcześniakiem, w przeciągu miesiąca lub dwóch nie dorówna swoim większym rówieśnikom. Dzwonkiem alarmowym powinna być dla rodzica utrata wagi. Jednak jeśli dziecko przybiera stale, nic nie powinno go niepokoić.
2. miesiąc życia dziecka – rozwój fizyczny
Dziecko już w drugim miesiącu zaczyna coraz lepiej panować nad swoim ciałem. W pierwszych tygodniach rodzice mogli obserwować wyłącznie lekkie ruchy, a także stałe zaciskanie piąstek. W drugim miesiącu niemowlę coraz częściej otwiera rączki i żywo się nimi interesuje. Zaczyna także prostować zgięte wcześniej nóżki. Niemowlę potrafi już także utrzymać uniesioną główkę przez około 10 sekund. Zauważymy to, gdy położymy je na brzuchu. Dwumiesięczne dziecko może także próbować podpierać się chwiejnie na ramionach.
Maluch jest także coraz bardziej energiczny. Może uderzać rączkami i nóżkami w przedmioty, a także wkładać ręce do buzi. Już niebawem zacznie do niej wkładać wszystkie przedmioty, które wpadną mu w ręce – w ten sposób poznaje świat. Jest coraz bardziej zainteresowany otoczeniem. Rozgląda się ciekawie, wodzi wzrokiem za przedmiotami pojawiającymi się w polu widzenia, reaguje także na dźwięki. Karmiąca mama może zauważyć, że dziecko jest rozproszone, a przez to ma pewne trudności ze ssaniem. Jednak nie ma w tym nic dziwnego – wiele bodźców i rosnąca ciekawość niemowlęcia sprawiają, że nie może ono skupić uwagi na pożywianiu się. Potrzebna jest wtedy przede wszystkim cierpliwość.
Dwumiesięczne niemowlę zaczyna także spać i jeść coraz bardziej regularnie. Rodzice mogą zauważyć w tym pewien wypracowany rytm. Dziecko najczęściej je co około trzy godziny. Warto jednak podkreślić, że w drugim miesiącu pojawia się tak zwany skok rozwojowy, który oznacza, że dziecko bardzo gwałtownie zaczyna rosnąć. Potrzebuje zatem więcej pokarmu. Jego głód może wzrosnąć i pojawiać się nawet co godzinę. W drugim miesiącu życia rodzice mogą zauważyć także pojawiające się kolki. Nie wszystkie dzieci mają ten problem. Niestety lekarze nadal nie poznali przyczyn powstawania kolek. Jako jedną z najczęstszych podaje się jednak sposób jedzenia – zbyt łapczywe połykanie najprawdopodobniej skończy się bolesną kolką. Przy pojawieniu się kolki rodzicom pozostaje masowanie dziecka po brzuchu, zmienienie jego pozycji lub uspokajające głaskanie. W celu zmniejszenia ryzyka powstawania kolek warto korzystać z butelek do karmienia z nakładkami antykolkowymi.
Rozwój psychiczny dwumiesięcznego dziecka
W drugim miesiącu dziecko zmienia się także emocjonalnie. Jest bardziej uważne, a co za tym idzie zaczyna naśladować gesty i mimikę oraz dźwięki osób ze swojego otoczenia. Rodzice mogą zatem zauważyć pierwsze gardłowe dźwięki, których z czasem będzie coraz więcej. Dodatkowo zmysł obserwacji niemowlęcia sprawia, że zauważa ono znikanie przedmiotów i osób z jego pola widzenia. Może to wywołać niepokój, stąd też w drugim miesiącu pojawia się skorelowany z tym wydarzeniem płacz. Również płacz dwumiesięcznego dziecka jest inny, niż ten, który rodzice obserwowali podczas pierwszych czterech tygodni. W piątym tygodniu życia u noworodka pojawiają się bowiem pierwsze łzy.
W drugim miesiącu coraz lepiej zauważalne są także cechy charakteru niemowlęcia. Staje się ono bardziej wesołe – może nawet ruszać przy tym gwałtownie kończynami, co sprawia wrażenie, że śmieje się całym ciałem. Niemowlę zaczyna także zauważać związki przyczynowo-skutkowe, choć nie jest to jeszcze uświadomione. Widzi na przykład, że jest przytulane w momencie, w którym zaczyna płakać. Już niebawem może zacząć to wykorzystywać. Dziecko rozpoznaje także sytuacje czy rutynowe czynności, takie jak zbliżanie się z butelką czy przygotowanie do kąpieli. Może reagować na nie radośnie lub wręcz przeciwnie, w zależności od temperamentu.
Szczepienia i badania w drugim miesiącu życia dziecka
Pod względem badań i szczepień drugi miesiąc może być dla dziecka bardziej stresujący niż pierwszy. Przede wszystkim rodzice powinni być przygotowani na kolejnym szczepieniu przeciw żółtaczce typu B. Dziecko w drugim miesiącu jest także szczepione przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi oraz haemophilus influenzae typu B. Dodatkowo noworodka czeka wizyta u pediatry, który sprawdzi czy ciemiączko zrasta się prawidłowo.
Rozwój dziecka w drugim miesiącu – jak go wspierać?
Dziecko w drugim miesiącu rozwija się dynamicznie, jest coraz bardziej energiczne i uważnie obserwuje świat. Dlatego zadaniem rodziców jest podsycanie tego zainteresowania, a także umożliwianie maluchowi wykonywanie swobodnych ruchów – na przykład główki. Jak wspierać rozwój dziecka w drugim miesiącu?
- Rodzice powinni umożliwić niemowlęciu swobodne ćwiczenie mięśni odpowiedzialnych za podnoszenie głowy. W tym celu należy pozwalać maluchowi leżeć na brzuszku z rękami przy klatce piersiowej kilka razy dziennie.
- Dziecko jest żywo zainteresowane światem, dlatego warto wykorzystać to i stymulować jego koordynację wzrokową. Wystarczy pokazywać niemowlęciu przedmiot (około 30 cm od jego twarzy) i zataczać nim kręgi. Maluch będzie podążać za nim wzrokiem.
- Drugi miesiąc życia to także czas na naukę chwytania. Można pomagać w tym dziecku poprzez położenie drobnej zabawki blisko jego dłoni, a także delikatne rozprostowywanie palców i wkładanie zabawki do rączki.
- Warto wprowadzać nowe barwy i dźwięki do otoczenia dziecka. Stymuluje to jego zmysły.
Drugi miesiąc życia dziecka jest już znacznie spokojniejszy dla rodziców. W tym czasie mogą oni swobodnie skupić się na stymulacji coraz szybszego rozwoju maleństwa. To także moment na coraz lepsze poznawanie się i dużo bliskości. Jak dziecko zachowuje się w trzecim miesiącu swojego życia? Tego dowiecie się z kolejnego artykułu z naszego cyklu.
<<< Rozwój dziecka - 1 miesiąc życia Rozwój dziecka - 3 miesiąc życia>>>
Powiązane wpisy
Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...
Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...
Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...
W piątym miesiącu życia dziecka rodzice mogą zauważyć, że ich pociecha jest nie tylko ruchliwa, ale także bardzo giętka. Coraz chętniej przetacza się z...
Komentarze
Bardzo ciekawy artykuł. Martwi mnie ze moj dwumiesięczny synek przy leżeniu na brzuchu utrzymuje głowę nie 10 sekund tylko mógłby cały czas póki leży na nim (póki nie zacznie płakać). Może to być minuta lub dwie. W ogóle jej nie odkłada. Dodam ze zawsze tak zadzierał głowę i jej nie odkładał (odkąd próbuje go kłaść na brzuchu, czyli odkąd miał jakiś miesiąc). Czy to powód do niepokoju? Boje się ze robię coś nie tak i staje mu się krzywda ze tak długo ta głowę pręży.
Replied by: Joanna On 2023-03-30
Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie rozwoju dziecka w drugim miesiącu życia. Jak mogę Mu pomoc w prawidłowym rozwoju?
Replied by: Joanna On 2023-01-16
Mój dwumiesięczny synek (11tyg) w leżeniu na brzuszku nie używa w ogóle rąk do podporu. Podnosi główkę i utrzymuje ją dosyć długo, ale rączki trzyma po bokach ciała, uniesione nad podłoże. Co to może oznaczać i czy to dowód do niepokoju? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Replied by: Joanna On 2022-12-27
Mój synek ma dwa miesiące i nie podąża za głosem zabawek nie skupia się długo na czymś lecz interesuje go telewizja.lubi leżeć na brzuszku i często unosi główkę czy mam się martwić tym ze nie podąża za głosem zabawek i mowa ?
Replied by: Joanna On 2021-08-24
U nas pierwszy miesiąc upłynął spokojnie, teraz zaczęły się kolki. Chociaż pediatra uspokaja i mówi, że to niedługo minie, to ciężko patrzeć na płaczące dziecko :(
Replied by: Joanna On 2021-06-15
Moja córka w ogóle nie da się położyć w pozycji na brzuszku, czy na tym etapie rozwoju powinno to być niepokojące?
Replied by: Joanna On 2021-06-14
Pierwszy miesiąc upłyną nam bardzo spokojnie, a teraz widzę, że Kubuś coraz bardziej interesuje się otaczającym go światem, mniej śpi ;-)
Zadaj pytanie lub napisz komentarz