Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia

6499 Wyświetleń
1 Komentarz
 5.0  

W piątym miesiącu życia dziecka rodzice mogą zauważyć, że ich pociecha jest nie tylko ruchliwa, ale także bardzo giętka. Coraz chętniej przetacza się z jednej pozycji do drugiej, wkłada stopy do buzi czy nawet unosi się na ramionach tak, jakby zaraz miało raczkować. Jak jeszcze zmienia się maluch w wieku pięciu miesięcy? Czego powinni się spodziewać i rodzice i w jaki sposób mogą pomóc w rozwoju niemowlęcia? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

5. miesiąc życia dziecka

Piąty miesiąc życia dziecka jest dla rodziców czasem spokojniejszym pod kątem snu i regularności posiłków. Jednak, ze względu na coraz większą ruchliwość malucha, wymaga od nich większej czujności. To także ważny moment dla wszystkich członków rodziny – przychodzi bowiem czas na to, by wreszcie rozpocząć próbowanie innych posiłków, niż mleko. Należy jednak wprowadzać nowe menu bardzo ostrożnie, by uniknąć ewentualnych bólów brzuszka. Co jeszcze dzieje się w piątym miesiącu życia dziecka? Jak niemowlę zmienia się fizycznie i psychicznie?

Ile waży pięciomiesięczne niemowlę

Pięciomiesięczne niemowlę może ważyć już od pięciu do dziewięciu kilogramów – oczywiście w zależności od płci i wagi urodzeniowej. Ma także od 60 do 70 cm długości. Przyrost masy nie jest już tak duży jak w pierwszych tygodniach życia dziecka. Nadal jednak przybiera około 150 do 200 gramów tygodniowo.

Rozwój fizyczny pięciomiesięcznego dziecka

Dziecko w piątym miesiącu życia może zadziwić swoich rodziców giętkością. Leżąc na plecach z łatwością dosięga stopami do ust, żywo zainteresowane poznawaniem kolejnej ze swoich kończyn. Niemowlę unosi także pewnie główkę, podnosi brzuch, a leżąc na nim sprawnie podnosi się na ramionach. Odpycha się rękami i nogami na tyle, by posunąć się do przodu lub tyłu o kilka centymetrów. Maluch jest coraz bardziej ruchliwy i nie ma ochoty zostawać w miejscu. Zapowiada to kolejną fazę rozwoju, jaką jest raczkowanie. Nie warto jednak popędzać go czy sprawdzać jego wytrzymałości. Rozpocznie raczkowanie w momencie, w którym będzie na to gotowy. Możemy jednak pobudzać jego chęć do pełzania poprzez zostawianie zabawki w niedalekiej odległości od niego.

Niemowlę przetacza się także z boku na bok. Jest w stanie przeturlać się z pleców na brzuch i odwrotnie. Oznacza to, że rodzice nie mogą zostawiać go samego na wyższych powierzchniach, na przykład na przewijaku. Dziecko może się z niego bardzo łatwo sturlać. Maluch coraz pewniej siedzi – oczywiście z podparciem. Jego plecy nie są już tak zaokrąglone, dzięki czemu wytrzymuje w tej pozycji znacznie dłużej. Nadal jednak warto poczekać z wprowadzeniem spacerówki, nawet pomimo faktu, że dziecko niecierpliwi się w gondoli. W takiej sytuacji można podeprzeć je na poduszce, by widziało więcej podczas spacerów. Jeśli dziecko zaczyna siadać szybciej – zwykle dzieje się to w szóstym lub siódmym miesiącu życia – można swobodnie zamienić głęboki wózek na spacerówkę.

Pięciomiesięczne dziecko chwyta już przedmioty, które znajdują się na wysokości jego wzroku. Trzyma je już znacznie pewniej, niż miesiąc wcześniej – z kciukiem wyprostowanym zamiast skierowanym do środka dłoni. Obraca również nadgarstkiem, co wykorzystuje podczas aktywnego badania swoich zabawek. Dziecko w wieku pięciu miesięcy potrafi także utrzymać kubek w obu dłoniach. Możemy zatem wykorzystać to do podawania niemowlęciu napojów w kubkach niekapkach dostosowanych do jego wieku. W piątym miesiącu życia dziecka możliwe jest wprowadzenie stałych posiłków do jego menu. Warto jednak robić to stopniowo, by móc wychwycić ewentualne reakcje alergiczne. Posiłki niemowlęcia można urozmaicać o przeciery z jabłka, gruszki, dyni, ziemniaków czy marchwi.

Ząbkowanie u dziecka

Niemowlę w wieku pięciu miesięcy może zacząć ząbkować – oznacza to, że wyrzynają się u niego pierwsze zęby mleczne. Nie jest to przyjemne ani dla dziecka, ani dla rodzica. Maluch będzie odczuwać dyskomfort dziąseł, ból i pieczenie, które można niwelować za pomocą gryzaków a także żeli na ząbkowanie. Pomoże mu także delikatne masowanie dziąseł za pomocą szczoteczki silikonowej. Ząbkowaniu może towarzyszyć także podwyższona temperatura lub luźny stolec. Nie należy się z tego powodu martwić. Przy podwyższonej temperaturze ciała wystarczy podać dziecku paracetamol.

Rozwój psychiczny u dziecka w piątym miesiącu

Piąty miesiąc życia dziecka to czas, w którym niemowlę rozróżnia już obce i znajome twarze. Jest także żywo zainteresowane tym, co widzi w lustrze. Reaguje na dźwięk - odwraca głowę w kierunku jego źródła - i na emocje i mimikę rodziców – potrafi rozpłakać się, gdy widzi zasmuconą mamę czy śmieje się, gdy inni się śmieją. To znak, że między dzieckiem a rodzicami utworzyła się prawdziwa harmonia. Maluch jest także coraz bardziej „gadatliwy” – krzyczy, piszczy i śmieje się, machając przy tym rączkami i nóżkami. Wymawia także samogłoski i spółgłoski. Warto ćwiczyć z nim tę umiejętność, ucząc go nowych dźwięków.

Dziecko używa także dwóch rąk, co umożliwia mu trenowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dodatkowo zauważa, jak duży jest przedmiot i czy znajduje się w zasięgu rąk, czy też dalej. Jego uwaga jest skupiona dłużej na konkretnym przedmiocie. Możecie zauważyć na przykład, jak maluch uważnie bada metkę przy swojej ulubionej zabawce. Interesuje się także swoimi dłońmi i paluszkami. Nawet najmniejszy przedmiot może wzbudzić jego zainteresowanie. Dlatego zanim położycie niemowlę na macie, dokładnie sprawdźcie czy nie ma na niej przedmiotów, które mogłyby być dla niego niebezpieczne.

Rozwój dziecka w piątym miesiącu - jak go wesprzeć?

Zadaniem rodziców jest ciągłe dbanie o odpowiedni rozwój dziecka. W piątym miesiącu warto przede wszystkim:

 • Śpiewać i rozmawiać z niemowlęciem, by uczyć go nowych dźwięków. Można prowadzić z nim także rozmowę, używając różnych intonacji, zadając pytania. Dziecko będzie próbowało wtórować rodzicom i odpowiadać po swojemu.
 • Na tym etapie istotne jest także ćwiczenie palców oraz nadgarstków. Możemy robić to za pomocą popularnej zabawy „Sroczka kaszkę warzyła” oraz robienia „pa-pa”.
 • Warto pochylać się nad dzieckiem i w delikatny sposób pomagać mu podnieść się do pozycji siedzącej.
 • Ochota na pełzanie będzie rozwijała się w chęć do raczkowania. Aby ją pobudzić możemy umieścić zabawkę w pobliżu malucha, zachęcając go do przedostania się do niej.

W piątym miesiącu życia dziecka maluch więcej czasu spędza na zabawach i poznawaniu świata. Jest już spokojniejszy, przesypia więcej czasu i je dość regularnie. Jest także emocjonalnie związany ze swoimi rodzicami. A jak zachowuje się dziecko w wieku sześciu miesięcy? O tym opowiemy w naszym kolejnym artykule z cyklu.

<<< Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia   Rozwój dziecka - 6. miesiąc życia>>>

Pytania i komentarze

 • Napisał: Patka 2021-01-29
  Ocena:
  5.0

  U nas już śpiewy i klaskanie, nie mogę się doczekać pierwszego MA-MA :D

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-16 Śpiewanie to dobra metoda zapoznawania dziecka z nowymi dźwiękami, dlatego warto je praktykować. Choć do pierwszego wypowiedzianego "MAMA" pozostało jeszcze trochę czasu, oczekiwanie tego momentu stanowi nie lada gratkę dla każdego rodzica!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go