Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już dobrze rozwinięte. Dodatkowo procesy fizjologiczne niemowlęcia stabilizują się, dzięki czemu rodzice zauważają dość regularny rytm karmienia, odpoczynku i snu. Jak wygląda rozwój trzymiesięcznego dziecka? Jak zmienia się jego ciało i zachowania?
3. miesiąc życia dziecka
Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym rodzice mogą zauważyć kolejne zmiany u swojego malucha. Przede wszystkim ma on już znacznie więcej siły, co zauważyć można między innymi po dłuższym unoszeniu główki (w pozycji leżącej). Maluch wciąż adaptuje się w nowej rzeczywistości, dlatego jest żywo zainteresowany otaczającym go światem. W jaki sposób zmienia się jego ciało i psychika?
Ile waży 3-miesięczne dziecko?
W trzecim miesiącu życia dziecko przybiera na wadze trochę wolniej, niż w pierwszych dwóch miesiącach. To około 120 gramów tygodniowo. Waga, w zależności od wagi wyjściowej, może wahać się między 5. a nawet 8. kilogramami.
Rozwój fizyczny 3-miesięcznego dziecka
Rodzice zauważą przede wszystkim, że ich dziecko jest już coraz silniejsze i bardziej skoordynowane. Niemowlę potrafi kręcić główką, na przykład wodząc za rodzicami poruszającymi się po pokoju. Leżąc na brzuszku może podnieść głowę na tyle wysoko, że patrzy niemal na wprost. Utrzymywane w pozycji pionowej sztywno trzyma głowę przez kilkanaście sekund. Oznacza to, że mięśnie karku są już coraz mocniejsze. Gdy położycie dziecko na brzuszku możecie także zauważyć, że próbuje ono przewrócić się na plecy. I coraz częściej mu się to udaje. W ten sposób w życiu rodziców zaczyna się okres wymagający posiadania oczu dookoła głowy – dziecko z łatwością może bowiem sturlać się z kanapy, jeśli zostawimy je bez opieki.
W trzecim miesiącu życia ciało niemowlęcia jest też coraz bardziej symetryczne. Rączki nie są już zaciśnięte w pięści, plecy przylegają do podłoża. Nie przybiera już pozycji embrionalnej. Świadomość ciała dziecka również się zmienia – właśnie dlatego w trakcie trzeciego miesiąca życia można zaobserwować pierwsze próby pełzania poprzez odpychanie się nóżkami od maty czy materaca, na którym leży niemowlę. Rodzice powinni mu to umożliwić, by wspomóc rozwój jego motoryki.
W trzecim miesiącu dziecko dobrze lokalizuje także źródło dźwięku i szuka wzrokiem swoich rodziców, jeśli ich słyszy. Rozgląda się także w poszukiwaniu karuzeli czy innych przedmiotów grających, które usłyszy. Jego zmysły są już dobrze rozwinięte, dlatego bacznie obserwuje świat i stara się dotknąć wszystkiego, czego tylko może. Często możemy zauważyć, jak wkłada paluszki bądź znajdujące się pod ręką przedmioty do buzi. Wszystkiemu przygląda się ze skupieniem, stąd też śpi trochę krócej. Żywe zainteresowanie światem sprawia, że dziecko czuwa nawet przez dwie godziny.
Rozwój psychiczny 3-miesięcznego dziecka
Dziecko nie tylko coraz żywiej reaguje na otaczający go świat, ale również na swoich rodziców i innych ludzi. Uśmiecha się i śmieje w głos, machając przy tym energicznie nóżkami i rączkami. Coraz lepiej naśladuje także mowę, komunikując się poprzez gruchanie czy gaworzenie. Dlatego warto mówić i śpiewać do niego jak najwięcej.
Już pod koniec drugiego miesiąca niemowlę zauważyło, że płacz jest odpowiednim sposobem na przywołanie swoich rodziców. Obecnie wykorzystuje to w momencie, w którym się nudzi bądź czuje osamotnione. Wtedy najlepszym sposobem na uspokojenie go jest wzięcie na ręce lub rozmawianie z nim.
Niemowlę jest także coraz bardziej znudzone leżeniem w łóżeczku. Ma tam bowiem ograniczone pole widzenia, przez co trudniej jest obserwować ciekawy, stale zmieniający się świat. Dlatego warto kłaść dziecko na leżaczku, z którego może ono przyglądać się rodzicom. Zauważalna jest także potrzeba spędzania czasu w towarzystwie ludzi – dzieci w tym wieku nie przepadają za samotnością. Oczywiście jest to także zależne od indywidualnych cech charakteru, które z pewnością będziecie zauważać w zachowaniach malucha.
Rozwój dziecka w 3. miesiącu życia – jak go wspierać?
Od rodziców zależy, jak dobrze dziecko będzie rozwijać swoje umiejętności – zarówno motoryczne jak i komunikacyjne. Jak można wesprzeć rozwój dziecka w trzecim miesiącu życia?
- Warto pamiętać o kładzeniu dziecka nie tylko na plecach, ale także na brzuchu. W ten sposób ćwiczy ono mięśnie karku poprzez podnoszenie główki. Dodatkowo umożliwiamy mu oglądanie świata z innej perspektywy.
- Mówienie i śpiewanie do dziecka to podstawa komunikacji rodziców z niemowlęciem. Im więcej dźwięków wydajemy, tym większe możliwości naśladowcze ma malec.
- Powieśmy w zasięgu ręki dziecka karuzelę lub inne wiszące zabawki. Będzie ono mogło po nie sięgać lub kopać je. W ten sposób wspieramy koordynację wzrokowo-ruchową.
Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem pełnym wyzwań – zarówno dla malucha jak i dla jego rodziców. Podczas trzeciego miesiąca niemowlę jest już silniejsze, a także coraz bardziej ciekawe świata. Jak będzie zmieniać się w czwartym miesiącu życia? O tym opowiemy w następnym tekście z cyklu.
<<< Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia>>>
Powiązane wpisy
Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...
W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...
Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...
W piątym miesiącu życia dziecka rodzice mogą zauważyć, że ich pociecha jest nie tylko ruchliwa, ale także bardzo giętka. Coraz chętniej przetacza się z...
Komentarze
Dziś byłam u wnuczka,bywałam często od jego urodzin,ma za 3 dni 3 miesiące.W pokoju było kilka osób,wnuk patrzył na męża który siedział kilka kroków dalej,ja byłam obok wnusia i mówiłam żeby na mnie spojrzał,dotykałam jego rączek,nóżek mówiłam,w ogóle nie zareagował na mnie.Czy to normalne? Tak w ogóle uśmiecha się,wodzi wzrokiem,nawiązuje kontakt wzrokowy.
Replied by: Joanna On 2024-06-24
Dotąd moje 3 miesięczne dziecko ładnie spało, budziło się 1-2 razy w nocy, a teraz budzi się 4. Nic go nie uspokaja tylko butla z mlekiem. Czy on rzeczywiście jest głodny ? Wydaje mi się że w dzień sporo pije i powinno mu to starczać. Karmie syna na żądanie, może powinnam trzymać się schematu że co 3 godziny ? Próbowałam tak, ale on średnio po półtorej jest już głodny ????
Replied by: Joanna On 2021-10-07
Co na odparzenia?? Zaczęły się upały, nie możemy poradzić sobie z czerwona pupa. Zasypki i sudokrem sprawdzały się u pierwszego dziecka - teraz nie działają. :(
Replied by: Joanna On 2021-06-15
Julka skończyła 3,5 miesiąca. Za oknem piękna pogoda. Zastanawiamy się z mężem nad wakacjami za granicą. Czy są jakieś przeciwskazania do podróży samolotem takiego maluszka? Czy należy wykonać dodatkowe szczepienia?
Replied by: Joanna On 2021-06-15
dokładnie, przyszedł ten czas, w który polubiliśmy pozycję leżącą i już mocno podnosimy główkę ;)
Zadaj pytanie lub napisz komentarz