Bella

Kalendarz ciąży - 29. tydzień ciąży

Przeczytano 2 300 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

To już dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży. Prawdopodobnie stresujecie się coraz bliższym terminem porodu. To całkowicie normalne – w ostatnich tygodniach możecie doświadczać prawdziwych huśtawek nastroju. Zwłaszcza, że odczuwacie spore fizyczne zmęczenie spowodowane dźwiganiem coraz większego dziecka. Jego masa może już sięgać 1300 gramów. Jak w tym czasie będzie zmieniać się Wasze ciało? Jak rozwija się dziecko? O tym opowiemy w naszym tekście.

Który to miesiąc ciąży?

W tej chwili jesteście w dwudziestym dziewiątym tygodniu. To jednocześnie siódmy miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Zostało Wam zaledwie jedenaście tygodni do porodu. Ze względu na to, że jest o także dwudziesty siódmy tydzień od czasu zapłodnienia, dziecko jest już w pełni rozwinięte. W tej chwili jego organy specjalizują się, a masa ciała ciągle rośnie. Zresztą z pewnością już to odczuwacie.

29. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży wiele kobiet, o ile może sobie na to pozwolić, stara się jak najwięcej spać. Ucinanie drzemek w trakcie dnia ratuje przed ciągłym zmęczeniem oraz trudnościami w złapaniu oddechu przy nawet najmniejszym wysiłku. Dlatego nie uciekajcie od tego i starajcie się odpoczywać tyle, ile się da. Przepona, ciągle naciskana przez macicę, może mocno dawać Wam się we znaki. Podczas wchodzenia po schodach czy nawet w trakcie spacerów możecie odczuwać ogromny problem w złapaniu oddechu. Dlatego stanie się on bardzo płytki, co może powodować gorsze dotlenienie mózgu, a co za tym idzie także zawroty głowy. Uważajcie na siebie i starajcie się odpoczywać podczas wysiłku kiedy tylko poczujecie, że trudno Wam się oddycha. Możecie także czuć niepokojący ból żeber, jednak jest on normalnym skutkiem problemów z oddychaniem. W takich sytuacjach starajcie się odpoczywać na leżąco.

kalendarz ciąży pieluszki happy

W tym czasie możecie borykać się także z opuchlizną całego ciała. Przede wszystkim jednak jest ona widoczna na nogach, zwłaszcza stopach. Może to nie tylko powodować dyskomfort, ale również trudności w chodzeniu. Zwłaszcza, że na opuchnięte stopy trudno jest założyć buty. Dodatkowo są one powiększone przez działanie relaksyny, która poluzowuje stawy. Dlatego nawet jeśli macie ochotę na spacer, czasem po prostu trudno jest się na niego wybrać.

Ze względu na ciągły ucisk na pęcherz, odwiedzacie toaletę coraz częściej. Jednak to właśnie w tym czasie jesteście najbardziej narażone na infekcje układu moczowego. Dlatego dbajcie o to, by pić duże ilości wody w celu wypłukania bakterii. Dbajcie także o higienę intymną, najlepiej korzystając ze środków do higieny intymnej dla kobiet w ciąży. W tym czasie możecie czuć także…wieczny głód. To całkowicie normalne. Maluch w tym czasie intensywnie przybiera na wadze i potrzebuje do tego Waszej energii. Dlatego w trzecim trymestrze zwiększa się o około 500 kcal. Nadal nie powinnyście się objadać, gdyż odbije się to na Waszym komforcie, a także zdrowiu – w tym czasie nie znikają jeszcze Wasze problemy z układem pokarmowym.

29. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Chociaż dziecko nadal jeszcze nie wygląda jak noworodek, z każdym tygodniem jest coraz większy. Teraz może już ważyć nawet 1300 gramów. Do momentu rozwiązania będzie zajmować się głównie tym, by przybierać na wadze. Mierzy około 37 centymetrów. Dlatego nic dziwnego, że czujecie się ociężałe. Wasz maluch wcale nie jest już taki malutki! W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży organizm dziecka cały czas intensywnie pracuje nad rozwojem mózgu. Jest już coraz bardziej pofałdowany, a także umożliwia odbieranie wielu informacji.

W tym czasie działa już między innymi część mózgu odpowiedzialna za odczuwanie bodźców bólowych. Nie obawiajcie się jednak, że Wasz maluch odczuwa ból. Nadal jest bardzo dobrze chroniony przez wody płodowe, macicę i powłoki brzucha. Jego wzrok także jest coraz lepiej rozwinięty. W tym czasie dziecko ma już otwarte oczy, a przy powiekach drobne rzęsy. Kiedy zauważa światło może śledzić jego źródło. Z pewnością da Wam także znać, gdy będzie ono zbyt ostre i je „porazi”. Nie wpływa to negatywnie na wzrok dziecka, dlatego nie musicie się niczego obawiać. Chociaż po porodzie dziecko oczywiście nie ma ząbków, już w tej chwili w jego jamie ustnej znajdują się zalążki mlecznych zębów.

29. tydzień ciąży – jakie badania

Pomiędzy dwudziestym siódmym a trzydziestym drugim tygodniem ciąży powinnyście wykonać kilka badań, które zleci Wam lekarz:

  • Badanie na przeciwciała odpornościowe (anty Rh)
  • Morfologię krwi
  • Badanie moczu
  • Badanie USG – to już Wasze ostatnie USG
  • Pomiar ciśnienia
  • Ocena pH wydzieliny pochwowej
  • Badanie położnicze czyli sprawdzenie wysokości dna miednicy

kalendarz ciąży chusteczki nasączone happy sensitive

W tym czasie pamiętajcie nie tylko o badaniach kontrolnych u ginekologa, ale także o wizycie u dentysty. Jeśli nie macie siły lub możliwości udania się do stomatologa, zadbajcie o higienę jamy ustnej. Myjcie zęby po każdym posiłku – krócej i miękką szczoteczką, by nie powodować krwawienia dziąseł.

Jesteście już w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży. Z pewnością czujecie nie tylko stres związany ze zbliżającym się porodem, ale także rzeczywisty ciężar Waszego malucha. Jak będzie zmieniać się Wasze ciało w następnym tygodniu? Jak będzie rozwijać się dziecko? O tym opowiemy w następnym tekście z cyklu.

<<< Kalendarz ciąży - 28. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 30 tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Magda On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Czy to jest odpowiedni czas na kompletowanie wyprawki? Nie jest jeszcze za wcześnie?

    Replied by: Joanna On 2021-02-17 Pani Magdo, jest Pani już w 7. miesiącu ciąży, zatem poród zbliża się wielkimi krokami. Aby spokojnie przygotować wszystko, co niezbędne, warto zacząć myśleć o kompletowaniu wyprawki. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dla mamy i maluszka, zatem dobrze dać sobie czas na przemyślane zakupy.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 539 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 912 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 455 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 358 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej