Bella

Kalendarz ciąży - 32. tydzień ciąży

Przeczytano 16 981 0 Liked
3 Komentarzy
(5)
 

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym powinnyście myśleć przede wszystkim o odpoczynku. Większość kobiet w tym okresie nie czuje się dobrze – zarówno przez wzgląd na noszony ciężar jak i dolegliwości trawienne. Jednak nie przejmujcie się, te objawy już niebawem miną. Dziecko zaczyna powoli przygotowywać się do opuszczenia Waszej macicy. Nadal oczywiście doskonali niektóre organy. Jak w tym czasie zmienia się dziecko? Jakich dolegliwości możecie się spodziewać?

Który to miesiąc ciąży?

Trzydziesty drugi tydzień to początek ósmego miesiąca ciąży oraz ostatni, trzeci trymestr. Jesteście już coraz bliżej rozwiązania. To także trzydziesty tydzień od zapłodnienia. Wasze dziecko zdążyło zmienić się w tym czasie nie do poznania.

kalendarz ciąży pieluszki happy

32. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży większość kobiet nie czuje się najlepiej. Jeśli jesteście w grupie nielicznych szczęściar – cieszcie się z tego i wykorzystujcie każdą chwilę na aktywny odpoczynek oraz przygotowywanie się do przywitania nowego członka rodziny. Niestety w tym czasie kobiety najczęściej skarżą się na wiele dolegliwości. Duża część z nich związana jest z powiększoną macicą. Czy wiecie, że w tej chwili jest ona 500 razy większa niż przed ciążą? Takie zmiany nie pozostają obojętne organizmowi, któremu coraz trudniej radzić sobie z dużym ciężarem oraz uciskiem. Dlatego możecie mieć problemy zarówno ze zmniejszoną pojemnością pęcherza, co wiąże się z częstymi wizytami w toalecie, ale także z utrudnionym oddychaniem. Macica naciska na przeponę, jednocześnie pojemność płuc jest nieco skurczona. Dlatego podczas nawet najmniejszego wysiłku możecie odczuwać problemy z oddychaniem, zadyszki, a co za tym idzie także zawroty głowy. Jeśli czujecie się osłabione, koniecznie odpocznijcie chwilę – forsując się, możecie narazić się na omdlenia, które są niebezpieczne dla dziecka. Upadek może nawet spowodować przedwczesny poród. Starajcie się zatem nie nadwyrężać i dotleniać organizm w miarę możliwości. Wietrzcie pomieszczenia i spędzajcie czas w miarę możliwości na zewnątrz.

Pod koniec ciąży możecie odczuć lekkie zmniejszenie się tych objawów, gdyż dziecko, które ustawiło się już w pozycji główką do dołu, nieco się obniża. Ucisk zatem się zmienia. W tym czasie najprawdopodobniej nie będziecie już odczuwać ogromnego apetytu, który towarzyszył Wam podczas wcześniejszych tygodni. Wiąże się to z ciągłymi problemami układu trawiennego, które powodują jadłowstręt. Po posiłkach prawdopodobnie męczy Was zgaga, a także ciągłe zaparcia. Powoduje to jeszcze większą ociężałość, przejedzenia oraz gorsze samopoczucie, a co za tym idzie – jak wspomnieliśmy – niechęć do jedzenia. Pamiętajcie, że spożywanie mniejszych porcji może pomóc zminimalizować pojawianie się problemów trawiennych. Nie powinnyście zmuszać się do jedzenia, jednak pamiętajcie, że dziecko nadal potrzebuje składników odżywczych w dużych ilościach.

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży częstą dolegliwością są także żylaki – zarówno nóg jak i odbytu. Jest to spowodowane zaburzonym krążeniem, a w przypadku hemoroidów także uciskiem macicy i ciągłymi zaparciami. Aby przeciwdziałać tym schorzeniom warto odpoczywać z uniesionymi nogami, nie spędzać zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej ani stojącej. Dodatkowo unikać silnego parcia podczas wizyt w toalecie. Jeśli hemoroidy są dla Was bardzo męczące, udajcie się do lekarza, który na tym etapie ciąży może zgodzić się na leczenie farmaceutykami. Lepiej nie stosować domowych terapii, które często opierają się na nasiadówkach niebezpiecznych dla dziecka. To także czas, w którym z pewnością macie już za sobą pierwsze skurcze Alvareza i Braxtona-Hicksa. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu. Jeśli obawiacie się, że przez to pomylicie je ze skurczami porodowymi, możemy Was uspokoić. Chociaż skurcze Braxtona-Hicksa bywają gwałtowne, nie są bolesne w przeciwieństwie do skurczów porodowych. Z pewnością zauważycie różnicę gdy je poczujecie.

32. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tej chwili dziecko przypomina już nieco chudszego noworodka. Może ważyć nawet 1900 gramów, jednak do momentu porodu przytyje jeszcze około 1500 gramów. Wzrost dziecka to bardzo indywidualna kwestia – w tym czasie niektóre mają 40 cm długości, inne nawet 48 cm. Na ostatniej prostej przed porodem wzrost nie zmienia się już tak gwałtownie jak waga. W tej chwili dziecko zachowuje się bardzo podobnie do noworodka. Większą część dnia poświęca na spanie – zwłaszcza w momentach, w których jesteście aktywne. Gdy odpoczywacie możecie poczuć ruchy dziecka, które się obudziło. Maluch jest cały czas ruchliwy, chociaż znacznie mniej niż w poprzednich tygodniach. Na tym etapie powinnyście odczuwać kilkanaście ruchów dziecka dziennie. Jego ruchy są bardziej skoordynowane i świadomie – stąd właśnie zmniejszenie ich ilości. Wszystko dzięki lepiej rozwiniętemu ośrodkowi ruchu w mózgu. Dodatkowo dziecko nie ma już tak dużo miejsca na harce

32. tydzień ciąży – jakie badania

Do trzydziestego drugiego tygodnia ciąży musicie wykonać ostatnie obowiązkowe USG. W tym czasie powinnyście także wykonać badanie ogólne moczu, morfologię, poziom pH wydzieliny z pochwy i wysokość dna macicy. Jeśli jednak macie te badania za sobą, nie musicie się nimi przejmować. Kolejne jednak czekają Was już w następnym tygodniu.

kalendarz ciąży wkładki laktacyjne bella mamma comfort

Trzydziesty drugi tydzień to trudny czas dla przyszłych mam, które coraz bardziej odczuwają ciężar z jakim wiąże się ciąża. Do tego dochodzi także stres związany ze zbliżającym się porodem. Jak będziecie czuły się w następnym tygodniu? Jak w tym czasie zmieni się Wasze dziecko? O tym napiszemy w następnym tekście naszego cyklu.

<<< Kalendarz ciąży - 31. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 33. tydzień ciąży" > >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Arleta On 2021-06-11
    Rating:
    5.0

    Czy w trzecim trymestrze ciąży można rozpocząć już zabiegi z zakresu kosmetologii/medycyny estetycznej na żylaki? Z miesiąca na miesiąc ich przybywa, boję się, że czekając do porodu będę miała problem z ich usunięciem :(

    Replied by: Joanna On 2021-06-15 Pani Arleto, w okresie ciąży nawet 40% kobiet martwi się pojawiającym się żylakami. Jednak w stanie błogosławionym ich leczenie powinno sprowadzać się jedynie do działania zachowawczego, czyli m.in. noszenia profesjonalnych produktów uciskowych, takich jak podkolanówki, pończochy, rajstopy przeznaczone dla kobiet w ciąży. Dobrym rozwiązaniem będą także ćwiczenia mięśni łydek oraz regularne spacery. Można sięgnąć również po balsamy na obolałe nogi z wyciągiem z kasztanowca. Warto pamiętać, że po ciąży duża część poszerzonych żył ulega zmniejszeniu i nie będzie wymagała leczenia, a same żylaki znikną całkowicie lub staną się mniej widoczne. Gdyby jednak utrzymywały się w niezmiennej formie dłużej niż 3 miesiące, proszę skonsultować się z chirurgiem naczyniowym.

  • Napisał: Wiktoria On 2021-06-10
    Rating:
    5.0

    Czy to już pora na spakowanie torby szpitalnej? Zwlekam z tym jeszcze, ze względu na duże zmęczenie, ale z każdym tygodniem nie będzie pewnie łatwiej. Czy można gdzieś znaleźć listę must have do szpitala?

    Replied by: Joanna On 2021-06-14 Pani Wiktorio, o wyprawce do szpitala warto pomyśleć na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu, aby mieć pewność, że znajduje się w niej wszystko, co potrzebne młodej mamie i maluszkowi. Więcej na ten temat znajdzie Pani w naszym artykule: https://www.blizejciebie.pl/poradnik/wpis/wyprawka-do-szpitala-dla-mamy

  • Napisał: Jola On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Czy ewentualny poród na tym etapie, daje dziecku pełną szanse na przeżycie?

    Replied by: Joanna On 2021-02-17 Pani Jolu, dziecko w 32. tygodniu ciąży przypomina już małego noworodka, mogącego ważyć nawet 1900 gramów. Maluszek urodzony w tym czasie będzie jednak wcześniakiem, nie mogącym oddychać samodzielnie. Jego szanse na przeżycie są jednak bardzo duże dzięki specjalnej aparaturze szpitalnej.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 688 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 067 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 648 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 611 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej