Bella

Rozwój dziecka - 6. miesiąc życia

Przeczytano 24 043 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Sześciomiesięczne dziecko może już coraz więcej – turla się, trzyma zabawki w dłoni, a niekiedy nawet siada lub przynajmniej próbuje siadać. To czas, w którym zmiany zachodzące w niemowlęciu są coraz bardziej indywidualne. Niektóre dzieci zaczynają już raczkowanie, inne zrobią to dopiero za miesiąc lub dwa. Nie jest to z pewnością powód do obaw. Dzieci uczą się nowych umiejętności w różnym czasie, nie warto zatem porównywać ich do pociech znajomych. Jak rozwija się półroczne niemowlę? W jaki sposób można mu w tym pomóc?

Szósty miesiąc życia dziecka

Szósty miesiąc życia dziecka jest czasem odkrywania kolejnych umiejętności. Wszystko dzięki temu, że maluch uczy się szybko i równie szybko wykorzystuje zdobytą wiedzę, aby ją utrwalić. Dlatego rodzice prawdopodobnie zauważą wiele powtarzających się schematów, takich jak wyrzucanie zabawki tylko po to, by za chwilę otrzymać ją od mamy czy taty. I oczywiście by znowu ją wyrzucić. To czas coraz lepszego rozumienia związków przyczynowo-skutkowych ale także lepszej koordynacji ruchowej. Dziecko znacząco rozwija się zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Ile waży sześciomiesięczne dziecko?

W wieku pół roku dziecko powinno już ważyć około ośmiu kilogramów. Chłopcy zwykle są bliżsi tej wadze – dziewczynki są drobniejsze, mogą zatem ważyć trochę ponad siedem kilogramów. Chociaż dziecko nie przybiera na wadze aż tak dużo, jak w poprzednich miesiącach, nadal jest to około 150 do 200 gramów tygodniowo.

Rozwój fizyczny sześciomiesięcznego dziecka

Dziecko w wieku pół roku potrafi już opierać się na ramionach leżąc na brzuchu. Opiera się na kolanach i wydaje się, że jest już o krok od raczkowania. Na to jednak niecierpliwi rodzice mogą jeszcze chwilę poczekać – to kwestia indywidualna, zależna od dziecka. Być może zacznie ono raczkować za dwa tygodnie, a może dopiero w wieku ośmiu miesięcy.

Niemowlę chętnie siada i coraz częściej stara się przebywać w tej pozycji. W ten sposób może bowiem poznawać świat z innej niż dotychczas perspektywy. To także odpowiednia chwila, by zmienić wózek z gondoli na spacerówkę. Jeśli rodzice zauważają, że malec marudzi podczas wkładania go do głębokiego wózka najprawdopodobniej oznacza to, że jest mu w nim niekomfortowo – widzi stanowczo za mało. A przecież jest taki ciekawski!

Niemowlę na razie przemieszcza się dzięki turlaniu i pełzaniu. Nie potrafi samodzielnie określić odległości, może się więc zdarzyć, iż uderzy w szafę lub łóżko. Czas na siniaki dopiero się rozpoczyna – gdy malec zacznie raczkować rodzice powinni być na nie dobrze przygotowani. To także odpowiednia chwila, by lepiej zabezpieczyć mieszkanie. Przede wszystkim zwinąć kable czy zmienić długi obrus na krótki. Dziecko nie potrafi jeszcze raczkować, jednak z łatwością przeturla się pod stół i z pewnością chętnie pociągnie za wiszący materiał.

Rodzice mogą zauważyć spore postępy w motoryce małej – sprawności dłoni. Sześciomiesięczne niemowlę potrafi chwytać przedmioty całą dłonią, a także przekładać je z ręki do ręki.

Co je sześciomiesięczne dziecko?

Jeśli rodzice nie zdecydowali się na wzbogacenie menu malucha w piątym miesiącu jego życia, teraz z pewnością przyszedł już na to czas. Urozmaicenie jadłospisu pozwala na naukę nowych smaków i zapachów. Niektóre dzieci w tym wieku wyciągają już rączki do jedzenia, chcąc próbować tego, co jedzą dorośli. Pierwszymi posiłkami stałymi malucha mogą być kaszki, przygotowane z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym następnym. Dziecko z chęcią spróbuje także startych jabłek, rozgniecionych ziemniaków czy marchewki. Ze względu na to, że niemowlę potrafi już samodzielnie trzymać przedmioty, rodzice mogą pozwolić mu trzymać łyżeczkę i pomagać mu w kierowaniu jej do buzi. Oczywiście oznacza to kaszkę znajdującą się we wszystkich zakamarkach, jednak takie działanie z pewnością zaprocentuje szybką nauką samodzielnego jedzenia.

Rozwój psychiczny sześciomiesięcznego dziecka

Dziecko w wieku sześciu miesięcy jest bardzo rozgadane i towarzyskie. Z chęcią zagaduje rodziców i lubi spędzać z nimi czas. Niekoniecznie to samo odczuwa przy rzadziej widzianych ciociach i wujkach. Dlatego może marudzić przy osobach, których nie zna dobrze. To także czas, w którym przytulanie i noszenie na rękach nie jest jedynym możliwym sposobem na pocieszenie płaczącego malucha. Bliskość rodziców czy wspólna zabawa lub przytulenie się do ulubionej zabawki także powinny je uspokoić.

Niemowlę w wieku sześciu miesięcy coraz szybciej przyswaja nowe informacje. Jego mózg osiągnął już połowę wagi mózgu osoby dorosłej. Rozwija się jego inteligencja emocjonalna – potrafi określić czy ludzie w jego otoczeniu są smutni czy zadowoleni – a także rozróżnia płcie czy źródło dźwięku.

To czas na powiązywanie na przykład dźwięków wydawanych przez zwierzęta z ich wizerunkami. Rozmowność maluch również wzrasta. Rodzice mogą usłyszeć od niego takie sylaby jak „ła”, „ga”, „ba”, „ma” i „da”. Wykorzystuje je, by komunikować swoje potrzeby lub nazywać przedmioty czy ludzi. W ten sposób stara się także zwrócić na siebie uwagę. Rozmawia nie tylko z rodzicami czy rodzeństwem, ale także ze swoim odbiciem w lustrze. Rodzice mogą zauważyć, że niemowlę się do niego uśmiecha. To sygnał, że rośnie w nim świadomość własnej wartości. Pamięć dziecka również działa coraz lepiej. Może zapamiętywać wydarzenia sprzed dwóch tygodni. Dlatego na przykład podczas spaceru rozgląda się za widzianym wcześniej psem.

Rozwój psychiczny u dziecka w piątym miesiącu

Piąty miesiąc życia dziecka to czas, w którym niemowlę rozróżnia już obce i znajome twarze. Jest także żywo zainteresowane tym, co widzi w lustrze. Reaguje na dźwięk i odwraca głowę w kierunku jego źródła. Reaguje na emocje i mimikę rodziców – potrafi rozpłakać się, gdy widzi zasmuconą mamę czy śmieje się, gdy inni się śmieją. To znak, że między dzieckiem a rodzicami utworzyła się prawdziwa harmonia. Maluch jest także coraz bardziej „gadatliwy” – krzyczy, piszczy i śmieje się, machając przy tym rączkami i nóżkami. Wymawia także samogłoski i spółgłoski. Warto ćwiczyć z nim tę umiejętność, ucząc go nowych dźwięków.

Dziecko używa także dwóch rąk, co umożliwia mu ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dodatkowo zauważa, jak duży jest przedmiot i czy znajduje się w zasięgu rąk, czy też dalej. Jego uwaga jest skupiona dłużej na konkretnym przedmiocie. Możecie zauważyć na przykład, jak maluch uważnie bada metkę przy swojej ulubionej zabawce. Interesuje się także swoimi dłońmi i paluszkami. Nawet najmniejszy przedmiot może wzbudzić jego zainteresowanie. Dlatego zanim położycie niemowlę na macie, dokładnie sprawdźcie czy nie ma na niej przedmiotów, które mogłyby być dla niego niebezpieczne.

Badania i szczepienia w wieku sześciu miesięcy

To także czas na kolejne dawki szczepień – na błonicę, tężca, krztusiec, polio i Haemophilus influenzae typu B. Malucha czekają także badania u pediatry. Podczas nich lekarz sprawdza stan ciemiączka przedniego, zarówno jego kształt jak i rozmiar. Dodatkowo badaniu zostaje poddany słuch oraz wzrok, przede wszystkim pod kątem zeza. Pediatra sprawdza także biodra, by upewnić się, iż dziecko nie ma wrodzonej dysplazji stawów. U chłopców natomiast sprawdza się czy jądra znajdują się w mosznie.

Jak zadbać o rozwój dziecka w szóstym miesiącu?

Rodzice powinni dbać zarówno o fizyczny jak i psychiczny rozwój dziecka. Co można zrobić, by wspomóc niemowlę w wieku sześciu miesięcy?

  • Warto zachęcać dziecko do pełzania. Trening umiejętności poruszania się będzie procentował przy podjęciu prób raczkowania.
  • Aby trenować umiejętności komunikacyjne dziecka należy mówić do niego jak najwięcej – korzystając z prostych słów i konstrukcji zdań. Znaczenie ma także pokazywanie przedmiotów i nazywanie ich.
  • Dziecko żywo interesuje się swoimi zabawkami, jednak warto pokazywać mu inne przedmioty, które nie stanowią dla niego zagrożenia. Kartonik, kubek czy inne przedmioty codziennego użytku. Niemowlę powinno ich dotykać, poznając faktury i kształty.
  • To także dobry czas na zabawę w chowanego czy „a kuku”. To odpowiednie zabawy rozwijające umiejętności społeczne dziecka.

Sześciomiesięczne dziecko rozwija się coraz szybciej. Jego ciało i umysł są bardziej sprawne – już niebawem rodzice mogą spodziewać się raczkowania a także wypowiadania nowych głosek. Jak rozwija się dziecko w wieku siedmiu miesięcy? O tym opowiemy w kolejnym artykule z cyklu.

<<< Rozwój dziecka - 5. miesiąc życia   Rozwój dziecka - 7. miesiąc życia>>>

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Kama On 2021-01-29
    Rating:
    5.0

    Bardzo ciekawy poradnik, wszystkie przydatne informacje w jednym miejscu

    Replied by: Joanna On 2021-02-16 Dziękujemy za opinię!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 772 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
36 218 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
41 042 5

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 175 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej