Bella

Kalendarz ciąży - 19. tydzień ciąży

Przeczytano 3 810 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

W dziewiętnastym tygodniu ciąży Wasze ciało staje się coraz pełniejsze. Jednak zmienia się także pod innymi względami. Jest to związane z burzą hormonalną, która między innymi…powiększa Wasze stopy. W tym czasie zmienia się także maluch rosnący w Waszym brzuchu. Ma już około piętnastu centymetrów długości i może ważyć nawet 225 gramów. Jakie odczucia będą towarzyszyć Wam w dziewiętnastym tygodniu ciąży? Jak zmienia się płód? O tym opowiemy w naszym tekście.

Który to miesiąc ciąży?

Jesteście już prawie w połowie ciąży. Zostało Wam jeszcze dwadzieścia jeden tygodni. W tym czasie jesteście już w piątym miesiącu choć nadal w drugim trymestrze. To także siedemnasty tydzień od czasu zapłodnienia.

19. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W dziewiętnastym tygodniu Wasza macica jest już coraz większa. Powoduje to oczywiście, że zauważycie zaokrąglający się brzuch – będzie on odpowiedzialny za częstsze bóle kręgosłupa oraz trudności w zasypianiu. Pamiętajcie zatem, by szczególnie uważnie dbać o odcinek lędźwiowy, który narażony jest na coraz większe obciążenie. Odpoczywajcie ale także zapewnijcie sobie odpowiednią dawkę ruchu. Kobietom w ciąży poleca się głównie zajęcia w wodzie, a także pilates czy spacery. Podczas spania brzuch może z kolei naciskać na główne naczynia krwionośne, co powoduje zawroty głowy. Dlatego od drugiego trymestru musicie zrezygnować ze spania na plecach – może to także obciążać kręgosłup i mięśnie pleców. Spanie na boku będzie dużo wygodniejsze. Możecie także między kolanami umieścić poduszkę dla kobiet w ciąży.

Bóle kręgosłupa to nie jedyny problem, z którym musicie się zmierzyć. Prawdopodobnie w dziewiętnastym tygodniu będą dokuczać Wam także bóle głowy oraz zmiany ciśnienia. Dlatego koniecznie zadbajcie o odpowiednie dotlenienie organizmu – spacerujcie, wietrzcie pomieszczenia, zwłaszcza przed snem. Starajcie się również nie wstawać gwałtownie, gdyż może to intensyfikować bóle i zawroty głowy. Postarajcie się zapewnić sobie też jak największy komfort podczas snu.

Dziewiętnasty tydzień ciąży to także zwiększona bolesność więzadeł, które odpowiadają za utrzymanie macicy. Dlatego możecie odczuwać nieprzyjemne ciągnięcie w okolicach pachwin. W tym czasie zmieni się również Wasza skóra. Przede wszystkim możecie zauważyć wzmożone swędzenie naskórka. To wyraźny sygnał świadczący o tym, jak przesuszona jest Wasza skóra. Zadbajcie dobrze o jej nawilżenie, najlepiej korzystając z kosmetyków przeciw rozstępom. Używajcie ich regularnie.

Na Waszej skórze mogą pojawić się nie tylko rozstępy, ale także przebarwienia – zarówno na brzuchu, jak i na twarzy. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi. Możecie zatem zauważyć na nosie, policzkach i czole drobne brązowe plamki. Z kolei na brzuchu u niektórych kobiet pojawia się tak zwana linea negra, czarna linia, która wygląda jak smuga. Zacznie rozjaśniać się już po porodzie. Pamiętajcie jednak, że wszystkie zmiany na skórze mogą nasilać się przy ekspozycji na słońce. Dlatego unikajcie opalania się, a także korzystajcie z filtrów przeciwsłonecznych.

W dziewiętnastym tygodniu ciąży wiele kobiet boryka się również z katarem. Wszystko ze względu na wyższy poziom estrogenu oraz progesteronu, które zwiększają przepływ krwi przez śluzówkę. Z czasem powoduje to obrzęki (stąd na przykład obrzęk dziąseł, z którym mogłyście mieć problemy) oraz produkowanie wydzieliny z nosa. Pamiętajcie jednak, by nie bagatelizować objawów. Jeśli oprócz kataru zauważyłyście także kaszel oraz gorsze samopoczucie, zgłoście się do lekarza. Nie bierzcie na własną rękę żadnych leków, które nie zostały zatwierdzone przez specjalistę. Nie wszystkie mogą być bowiem używane przez kobiety w ciąży.

19. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dziewiętnastym tygodniu ciąży płód jest już coraz większy – w tej chwili może mierzyć około piętnastu centymetrów (nawet do siedemnastu) i ważyć około 250 gramów. Żywo porusza wszystkimi mięśniami, nie tylko rękoma i nogami, ale także twarzą. Nieświadomie ćwiczy mimikę, dlatego podczas USG rodzice mogą czasem zauważyć uśmiech lub wystawiony język. Płód jest już w stanie reagować na bodźce – hałas, ostre światło, gładzenie brzucha czy nawet chodzenie. Między innymi dlatego możecie zauważyć, że uspokaja się podczas gdy Wy wykonujecie codzienne czynności. Płód najczęściej odpoczywa właśnie w momencie, w którym jest „kołysany” przez Wasze ruchy. Układ nerwowy płodu cały czas się specjalizuje. W tej chwili na aksonach pojawiają się osłonki mielinowe, które umożliwiają lepsze przewodzenie impulsów.

Dodatkowo płód wykształca także układ regulacji temperatury. Zresztą utrzymanie temperatury ciała jest jednym z głównych zadań noworodka, dlatego już w tej chwili płód musi gromadzić tłuszcz, w tym również tłuszcz brązowy, który odpowiada za wytwarzanie energii i ciepła. W tym czasie uszy znajdują się już w odpowiednim miejscu i powoli zaczynają odstawać. Dodatkowo na paluszkach pojawiają się paznokcie.

19. tydzień ciąży – jakie badania

Dziewiętnasty tydzień ciąży jest czasem, w którym powinnyście wykonać kolejne badanie USG. Jeśli macie je już za sobą, następne czeka Was dopiero między dwudziestym ósmym a trzydziestym drugim tygodniem ciąży. Będzie to jednocześnie Wasze ostatnie USG. W tej chwili ultrasonograf będzie umożliwiał lekarzowi ocenienie budowy płodu oraz pracy jego serca.

kalendarz ciąży pieluszki happy

Do dwudziestego tygodnia powinnyście wykonać także badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy. Lekarz może zalecić je dla bezpieczeństwa każdej z Was, jednak koniecznie muszą wykonać je te kobiety, które są posiadaczkami kotów lub mają z nimi częstą styczność.

Kobietom po trzydziestym piątym roku życia bądź tym, które urodziły wcześniej chore dziecko, zaleca się wykonanie kolejnych badań prenatalnych. Mogą one wykryć ewentualne wady rozwojowe. W takich sytuacjach lekarz może zalecić także amniopunkcję, która jest jednak badaniem inwazyjnym.

Pamiętajcie też, by przez cały okres ciąży dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać swojego dentystę. Tego typu wizyty warto planować raz w miesiącu, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się ubytków oraz próchnicy.

Dziewiętnasty tydzień ciąży to prawie półmetek. Już niebawem możecie zacząć kompletowanie wyprawki dla dziecka oraz wyprawki szpitalnej. Jak będzie zmieniać się Wasze ciało w następnym tygodniu? Jak w tym czasie będzie rozwijać się płód? O tym napiszemy w kolejnym artykule z cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 18. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 20. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Joanna On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Bardzo ciekawy artykuł, zresztą jak każdy. Czytam i wiem czego mogę się spodziewać na każdym etapie ciąży.

    Replied by: Joanna On 2021-02-11 Pani Joanno, bardzo się cieszymy, że nasze artykuły okazały się dla Pani pomocne!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 562 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 932 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 487 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 393 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej