Rozwój dziecka - 12. miesiąc życia
Wasze dziecko ma już roczek! Z noworodka, które komunikuje się ze światem tylko za pomocą płaczu maluch stał się ciekawskim, gadatliwym i bardzo towarzyskim niemowlęciem. Posiada już wiele umiejętności, z których najbardziej imponującymi jest poruszanie się, gaworzenie i rozumienie emocji. Jak zmienia się dziecko w ostatnim miesiącu swojego pierwszego roku życia?
Dwunasty miesiąc życia dziecka
Dziecko w wieku dwunastu miesięcy zyskało dużą świadomość swojej indywidualności. Jest już coraz bardziej samodzielne – okazuje to w wielu sytuacjach, chociażby podczas pierwszych prób chodzenia. Jego uścisk jest już słabszy, gdyż maluch pragnie się jak najszybciej usamodzielnić. Ciało dziecka nie zmienia się już tak gwałtownie jak wcześniej, jednak jego intelekt cały czas rośnie. W tym momencie potrafi już posługiwać się przedmiotami zgodnie z ich zastosowaniem, może wypowiedzieć też swoje pierwsze słowa. Znacznie lepiej wychodzi mu też używanie myślenia przyczynowo-skutkowego. Jak wygląda rozwój fizyczny i psychiczny dziecka w wieku dwunastu miesięcy?
Ile waży roczne dziecko?
Dwunastomiesięczne dziecko jest już dużym niemowlakiem. Potroiło swoją wagę urodzeniową – waży około 11 kilogramów. Mierzy w granicach 75 centymetrów. W tym czasie maluch nie przybiera już tak szybko. Jego rozwój w tym kierunku jest stopniowy. Wiąże się to także ze zmniejszonym apetytem. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego – dziecko rośnie wolniej, a także jest skupione na wszystkich innych ciekawych czynnościach, jak na przykład raczkowanie. Szkoda mu czasu na jedzenie. Warto jednak pamiętać, że dziecko powinno jeść około 4-5 posiłków dziennie.
Rozwój fizyczny dwunastomiesięcznego dziecka
Dziecko w tym wieku skupia się na doskonaleniu umiejętności, które udało mu się posiąść w przeciągu ostatnich tygodni. Coraz chętniej wstaje na do pozycji pionowej i, przy pomocy rodziców, potrafi przejść chwiejnie kilkanaście kroków. Jego uścisk początkowo jest dość mocny, gdyż obawia się upadku, jednak z czasem słabnie – Wasza pociecha potrzebuje samodzielności i sukcesywnie do niej dąży.
W tym czasie rodzice mogą zauważyć także, że maluch usilnie próbuje wdrapać się na schody. Robi to jednak jeszcze bez używania ruchów naprzemiennych. Będzie miało także problem z zejściem, choć z czasem wykombinuje, jak to robić.
To także czas na pokazywanie wszystkiego palcem. Gest ten jest połączeniem dwóch umiejętności – udoskonalonej kontroli nad ruchami precyzyjnymi oraz sprawności w rozpoznawaniu przedmiotów czy osób. Dziecko w ten sposób komunikuje swoją wiedzę, jednocześnie dzieląc się nią z rodzicem. Dlatego na spacerze będzie chciało pokazywać na wszystko, czasem także z ciekawością, by dowiedzieć się, czym jest dana rzecz. Rodzice nadal powinni nazywać przedmioty wskazywane przez malucha, to utrwala jego wiedzę.
Dziecko potrafi także ze znacznie większą precyzją unosić niewielkie przedmioty i układać je na większych. Jeśli zatem nie macie jeszcze w swoim domu dużych klocków dla dzieci od pierwszego roku życia, teraz przyszedł czas, by je sobie sprawić. Maluch z pewnością doceni nową zabawkę, która pozwala mu na doskonalenie swoich umiejętności. Dwunasty miesiąc to także czas, w którym dziecko samodzielnie chce przewracać kartki książki – wychodzi mu to bardzo sprawnie.
Rozwój psychiczny dwunastomiesięcznego dziecka
Dziecko w wieku dwunastu miesięcy jest zdystansowane do obcych, jednak może okazywać im pewne zainteresowanie. Na przykład ze względu na cechy charakterystyczne, takie jak broda czy długie włosy. Rozpoznaje także ludzi po ich twarzach, coraz lepiej ich zapamiętuje. Ciocia widziana kilka razy nie jest już obcą osobą. Zachowanie malucha zależy w dużej mierze od jego charakteru, indywidualnego dla każdego dziecka. W przypadku interakcji z obcymi dziećmi rodzice nie powinni spodziewać się wielkich przełomów. W tym czasie roczniak nie ma jeszcze pojęcia, w jaki sposób bawić się ze swoimi rówieśnikami. To wiek, w którym nie wykształciła się jeszcze umiejętność wspólnej zabawy – to etap zabawy paralelnej, obok siebie. Maluchy naśladują się i spoglądają na siebie z ciekawością, jednak każde zajęte jest swoją zabawką. Rodzice mogą jednak spodziewać się „kłótni” na placu zabaw. Dzieje się tak ze względu na brak zrozumienia dla pojęć „twoje” i „moje”. Dziecko zainteresowane cudzą zabawką może wyrwać ją z rąk innego dziecka – tylko tyle wystarczy, by wywołać płacz. Z czasem jednak niemowlę uczy się, jak czekać na swoją kolej, a później także jak prosić o zabawkę.
Maluch potrafi także posługiwać się przedmiotami zgodnie z ich przeznaczeniem. To etap, na którym rozumie coraz więcej i swoją wiedzę wykorzystuje w praktyce. Wykonuje także działania w konkretnej kolejności – to tak zwany początek myślenia zorganizowanego. Potrafi już znacznie lepiej sortować przedmioty, na przykład samodzielnie sprzątając swoje zabawki, kiedy zostanie o to poproszone. Zauważa także, kiedy rodzice są z niego zadowoleni. Dlatego z radością powtarza czynności tak długo, jak długo jest za nie chwalone. Widzi, że sprawia tym przyjemność swoim bliskim.
To także czas, w którym ciągle doskonali się jego mowa. Dziecko potrafi wypowiedzieć ze zrozumieniem pierwsze słowa. Zwykle jest to „mama”, „tata” i „nie”. To ostatnie wykorzystuje najczęściej. Roczniak lubi dawać do zrozumienia, że na coś się nie zgadza, korzysta z tej możliwości chętnie, pokazując swoją niezależność. Przypatruje się też rodzicom, gdy robi coś niezgodnego z zasadami. Chce sprawdzić, na jak wiele może sobie pozwolić. Należy jednak pamiętać, iż ustalone reguły są konieczne, by zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa – nie powinno się ich naginać. Dziecko często korzysta ze słowa „nie” kręcąc przy tym głową, by być dobrze zrozumiane. Nadal jednak współpracuje podczas czynności, które sprawiają mu radość, na przykład przy zabawie. Wykonuje proste polecenia jak „daj misia”, „daj rączkę”. Rozumie wiele słów, choć nadal nie potrafi ich używać. W pierwszym roku życia dziecko uczy się nawet pięćdziesięciu słów. Zaczyna także pojmować abstrakcyjne pojęcia, na przykład te dotyczące uczuć. Bawi się także chętnie wyrazami dźwiękonaśladowczymi, zwłaszcza tymi, które naśladują zwierzęta. Potrafi je zidentyfikować i naśladować.
Badania dwunastomiesięcznego dziecka
Podczas bilansu zdrowia lekarz zajmuje się przede wszystkim sprawdzeniem tego, jak niemowlę rozwinęło się od czasu ostatniej wizyty. Interesuje go:
- Masa i długość dziecka
- Kształt i wygląd ciemiączka
- U chłopców – czy jądra znajdują się w mosznie
- Czy nie występują zaburzenia słuchu i wzroku
- Jama ustna (sprawdzenie czy dziecko ząbkuje)
- Czy maluch chodzi już samodzielnie i nie krzywi nóżek
- Jak rozwija się jego mowa, włącznie z naśladowaniem dźwięków
- Czy je samodzielnie i potrafi utrzymuje kubeczek
- Czy jest skupione na zabawie
Rozwój dziecka w 12. miesiącu – jak go wspierać?
Wspieranie rozwoju fizycznego i psychicznego to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed rodzicami. Co mogą zrobić w dwunastym miesiącu życia dziecka?
- Chociaż dziecko może już raczkować, nie warto zmuszać go do stawiania pierwszych kroków. To może przyjść w 13. lub nawet 18. miesiącu. Jeśli jednak maluch wykazuje zainteresowanie próbami, pozwólcie mu na samodzielność.
- To czas, w którym dziecko powinno mieć miejsce przy wspólnym stole. Jedzenie wraz z bliskimi pozwoli mu na naśladowanie prawidłowych ruchów oraz zachowań.
- Warto zachęcać malucha do zabaw z innymi dziećmi. Jeśli jest on dość nieśmiały, rodzice mogą zapraszać znajomych z dziećmi do domu – w mniejszej grupie Wasza pociecha odnajdzie się lepiej, niż na placu zabaw. Nauka budowania relacji z innymi ludźmi z pewnością zaowocuje w przyszłości.
- Nadal mówcie bardzo dużo do dziecka. Wypowiadajcie słowa wyraźnie, używajcie prostych konstrukcji zdaniowych. Roczniak szybko zacznie Was naśladować, przyswajając kolejne słowa.
Pierwszy rok dziecka to bardzo ważny czas, podczas którego niemowlę uczy się wielu umiejętności jakie będzie wykorzystywać podczas całego swojego życia. Chociaż rok życia już się kończy, zaczyna się kolejny, niemniej ważny etap, podczas którego Wasz maluch będzie ciągle zaskakiwać Was zachodzącymi w nim zmianami.
<<< Rozwój dziecka - 11. miesiąc życia
Powiązane wpisy
Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...
W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...
Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...
Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...
Komentarze
Mamy to, pierwszy roczek! Najpiękniejszy rok w moim życiu ;-)
Dziękuję, za każdą cenną wskazówkę, którą udało mi się wyczytać z poradnika ;-)
Replied by: Joanna On 2021-02-16
Zadaj pytanie lub napisz komentarz