Trądzik noworodkowy - przyczyny, objawy, leczenie

837 Wyświetleń

Wszelkie zmiany skórne zawsze są dla rodziców niepokojące. Zwłaszcza gdy pojawiają się w pierwszych tygodniach życia pierwszego dziecka. Niedoświadczeni opiekunowie mogą przecież nie wiedzieć, iż jest to trądzik noworodkowy – dotyczący aż dwudziestu procent dzieci pomiędzy drugim tygodniem a trzecim miesiącem życia. Jak zatem się domyślacie, nie jest to poważne schorzenie, choć może wyglądać nieestetycznie. Warto przy tym wiedzieć, czym spowodowany jest trądzik, jak się objawia i w jaki sposób można go leczyć. Z pewnością sprawdzona wiedza może uspokoić zaniepokojonych rodziców.

Czym jest trądzik noworodkowy?

Trądzik noworodkowy to zmiany skórne, które pojawiają się na twarzy dziecka. Jeśli zauważamy je w pierwszym miesiącu życia, mowa o trądziku noworodkowym. Gdy zmiany pojawiają się w kolejnych miesiącach, jest to trądzik niemowlęcy. Gdy utrzymują się po pierwszym roku życia mówimy o trądziku dziecięcym. Tego typu zmiany pojawiają się u około 20% noworodków, jednak znacznie częściej u chłopców, niż u dziewczynek. W tym czasie wzrasta bowiem poziom hormonu luteinizującego oraz testosteronu, które mają wpływ na pojawienie się zmian trądzikowych. Trądzik noworodkowy przypominać może ten, który przechodzą nastolatkowie w okresie dojrzewania. Zwykle jednak są to wyłącznie zaskórniki, które nie swędzą ani nie sączą się. Może jednak pojawić się w nich ropa – w takich sytuacjach konieczne jest zgłoszenie się do dermatologa dziecięcego.

Trądzik u noworodków – przyczyny

Chociaż trądzik noworodkowy jest częstą przypadłością, jego przyczyny nadal są nieznane. Za główne powody uznaje się jednak stosowanie olejów mineralnych, które mogą zaburzać pracę gruczołów łojowych u niemowlęcia i powodować pojawianie się zmian skórnych. Dodatkowo lekarze wskazują, iż trądzik może być spowodowany wysokim poziomem androgenów u matki, która przekazuje je noworodkowi podczas karmienia. Za kolejny powód podaje się także kontakt z nowym środowiskiem – przede wszystkim z ubrankami oraz kosmetykami. Jednak w tym przypadku częściej możemy mieć do czynienia z alergią niż trądzikiem. Dlatego jeśli zauważamy, że na skórze noworodka pojawiają się plamy po zastosowaniu konkretnych preparatów, należy je natychmiast odstawić.

Objawy trądziku noworodkowego

Trądzik noworodkowy przypomina wykwity pojawiające się na skórze nastolatków w okresie dojrzewania. Nie są one jednak swędzące, nie wydziela się z nich żadna wydzielina. Trądzik może początkowo przyjmować postać czerwonych plamek, następnie zaś drobnych, twardych krostek. U niektórych dzieci występuje także ostra forma trądziku – w krostkach pojawiają się białe lub żółte punkciki. Świadczy to o obecności ropy. Przy ostrej formie trądziku noworodkowego konieczna jest wizyta u dermatologa dziecięcego. Zmiany pojawiają się wyłącznie na policzkach, czole, nosie i tułowiu, dlatego jeśli zauważamy czerwone plamki lub krostki na innych częściach ciała niemowlęcia, może być to reakcja alergiczna.

Trądzik noworodkowy – jak leczyć?

Zwykle trądzik noworodkowy nie wymaga interwencji lekarza. Jeśli nie mamy do czynienia z wykwitami ropnymi, rodzice z całą pewnością mogą poradzić sobie z krostkami bez pomocy leków. W przypadku trądziku istotna jest przede wszystkim pielęgnacja skóry niemowlęcia. Rodzice powinni delikatnie przemywać ją wodą z zawartością emolientu, który chroni przed wysuszeniem naskórka. Dodatkowo na krostki warto nakładać preparaty z zawartością cynku, na przykład Sudocrem, który wykorzystywany jest także przy pieluszkowym zapaleniu skóry. Bardzo istotne jest, by nie wyciskać ani nie rozdrapywać zmian skórnych. Takie działanie może doprowadzić do powstania infekcji. Trądzik noworodkowy przechodzi zwykle samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem noworodkowym

Skóra z trądzikiem noworodkowym wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz stosowania emolientów nawilżających oraz kremów z cynkiem, warto zadbać także o temperaturę otoczenia oraz odpowiedni ubiór. W temperaturze powyżej 22 stopni Celsjusza zmiany mogą nasilać się. Jeśli dziecko nie jest przegrzane, skóra na jego karku powinna być sucha i ciepła.

Chociaż trądzik noworodkowy nie jest estetyczną przypadłością, nie stanowi zagrożenia dla niemowlęcia. Skóra, odpowiednio pielęgnowana, z czasem wróci do normy.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go