Bella

Kalendarz ciąży - 23. tydzień ciąży

Przeczytano 8 259 0 Liked
2 Komentarzy
(5)
 

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży płód jest już bardzo rozwinięty. Posiada wszystkie potrzebne do życia organy, które coraz bardziej się specjalizują. Gdyby w tym czasie doszło do przedwczesnego porodu, odpowiednio szybka reakcja i opieka lekarzy mogłyby sprawić, że dziecko przeżyłoby już poza łonem matki. Całe szczęście ma jeszcze wiele tygodni, by w pełni się rozwinąć i nabrać sił. Z kolei Wy nadal odczuwacie ten rozwój na własnym ciele. Wasz brzuch jest coraz większy, jednak w dwudziestym trzecim tygodniu możecie zauważyć całkiem nowe objawy. Jak Wasze ciało zmienia się w tym czasie? Jak rozwija się płód? O tym opowiemy w naszym tekście.

Który to miesiąc ciąży?

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży to jednocześnie dwudziesty pierwszy tydzień od czasu zapłodnienia. Oznacza to, że nadal jesteście w drugim trymestrze ciąży. Rozpoczął się jednak dla Was szósty miesiąc. Coraz mniej czasu pozostało do rozwiązania.

23. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Wasze ciało cały czas się zmienia – w stałym tempie przybieracie na wadze i zauważacie rosnący brzuch, piersi oraz biodra. Zwróćcie jednak uwagę na to, czy skoki wagi nie są nagłe. W takich sytuacjach może to oznaczać, iż Wasza dieta jest zbyt kaloryczna. Chociaż jesteście w ciąży wcale nie macie obowiązku jeść za dwoje – zapotrzebowanie kaloryczne w tym czasie wzrasta niewiele. Jest oczywiście zależne od Waszej masy i wzrostu, jednak przy niewielkiej aktywności fizycznej w drugim trymestrze wynosi niewiele ponad dwa tysiące kilokalorii dziennie. Pamiętajcie także, by zjadać niewielkie posiłki kilka razy dziennie – to pomoże Wam zmniejszyć ryzyko pojawienia się zgagi. Dieta musi być zbilansowana, by zapewnić płodowi jak największą podaż substancji mineralnych. W tym czasie zauważycie także, że rosną również Wasze piersi. Ich kształt cały czas się zmienia, gdyż przygotowują się one do karmienia. Jednak może to powodować pewien dyskomfort – to przecież kolejny ciężar. Już w tej chwili możecie korzystać z biustonoszy ciążowych, które z czasem przydadzą Wam się także przy karmieniu.

kalendarz ciąży pieluszki happy

Zmienia się nie tylko rozmiar piersi, ale również kolor brodawek. Ze względu na większą ilość melaniny w organizmie możecie zauważyć, iż zaczynają one znacząco ciemnieć. Dodatkowo w dwudziestym trzecim tygodniu możecie po raz pierwszy zauważyć, że z Waszych piersi wydobywa się siara. To żółta wydzielina, która będzie stanowiła pierwszy pokarm Waszego dziecka. Dlatego nie obawiajcie się, jeśli ją zobaczycie. W dwudziestym trzecim tygodniu, nawet jeśli macie dużo energii, możecie zauważyć powrót huśtawek nastroju oraz rozkojarzenia. Jest to związane zarówno z hormonami jak i stresem spowodowanym zbliżającym się porodem.

Wiele kobiet zauważa, iż trudno jest im się skupić, zapominają po co poszły do sklepu czy gdzie odłożyły klucze. Problemy z pamięcią są w tym czasie zupełnie normalne – stan ten będzie utrzymywać się do porodu, jednak po nim kondycja Waszego umysłu powinna wrócić do normy. W tym czasie starajcie się jednak zachować spokój i nie denerwować nawet w sytuacjach, które mogą wyprowadzić Was z równowagi. Na rozdrażnienie wpływają bowiem nie tylko problemy z koncentracją, ale również problemy ze snem. Prawdopodobnie coraz trudniej jest Wam się ułożyć, odpoczywać w sposób wygodny. Przeszkadza w tym nie tylko większy brzuszek, ale także ból kręgosłupa czy opuchnięte stopy. W takich sytuacjach bardzo pomocna jest poduszka dla kobiet w ciąży w kształcie litery C. Można ułożyć ją między nogami, by usprawnić krążenie, a drugi koniec podłożyć pod głowę.

23. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży dziecko może już ważyć nawet 550 gramów i mierzyć około 23 centymetrów. Jest coraz większe i znacząco przybiera na wadze. Jednak największy przyrost masy przypada na ostatni miesiąc ciąży. Chociaż proporcjami może przypominać ciało noworodka, płód jest bardzo wątły. Nie zgromadził jeszcze bowiem odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Ma on także wiszącą skórę, która napnie się dopiero w momencie, w którym znajdzie się pod nią więcej tłuszczu. W tej chwili płód jest czerwony – wszystko ze względu na prześwitujące przez skórę naczynia krwionośne. Jednak już w dwudziestym trzecim tygodniu powoli zaczyna nabierać barwy. Dwudziesty trzeci tydzień jest także czasem, w którym płód intensywnie ćwiczy wszystkie odruchy konieczne do przeżycia poza łonem matki. Pomaga mu w tym płyn owodniowy. Dzięki niemu może filtrować nerki, wchłaniać cukry proste w jelitach, a co za tym idzie powoli produkować smółkę, która zostanie wydalona po porodzie. Dodatkowo płyn owodniowy umożliwia także trening oddychania. Pamiętajcie, że płuca potrzebują najwięcej czasu na rozwój, dlatego właśnie to z nimi wcześniaki mają największy problem.

23. tydzień ciąży – jakie badania

W tym czasie wszystkie kobiety powinny wykonać test obciążenia glukozą, który umożliwia wykrycie cukrzycy ciążowej. Nie jest to badanie inwazyjne – polega na zbadaniu poziomu glukozy we krwi godzinę przed wypiciem roztworu glukozy oraz godzinę po jej wypiciu. Dwudziesty trzeci tydzień to także dobry czas na to, by rozpocząć przygotowywania do porodu w szkole rodzenia. Nawet jeśli planujecie uczestniczyć w nich dopiero w trzecim trymestrze, warto już teraz rozejrzeć się za odpowiednimi miejscami.

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży to czas, w którym możecie po raz pierwszy zauważyć siarę wypływającą z Waszych piersi. To całkowicie normalne – prawdopodobnie przydarzy się to jeszcze niejednokrotnie. Cały czas rośniecie, a wraz z Wami rośnie płód, który doskonali wszystkie wykształcone narządy. Jak będziecie zmieniać się w następnym tygodniu? O tym opowiemy w kolejnym artykule z cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 22. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 24. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Karola On 2022-09-21
    Rating:
    5.0

    A jaką ilość glukozy nalezy kupić? Bo wiem, że są opakowania 50 i 75g.

    Replied by: Joanna On 2022-09-21 Szanowna Pani, aby poprawnie wykonać badanie pod kątem cukrzycy ciążowej należy wypić roztwór 75 g glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody.

  • Napisał: AAAA On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Czy ta glukoza jest faktycznie taka straszna do wypicia?

    Replied by: Joanna On 2021-02-17 Roztwór glukozy jest słodkim płynem. Jeśli lubi Pani słodkości, wypicie go nie powinno stanowić większego problemu. Proszę być jednak przygotowaną, że mogą pojawić się mdłości oraz zawroty głowy, dlatego na badanie warto pojechać z osobą towarzyszącą.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 687 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 067 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 646 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 610 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej