Kalendarz ciąży - 26. tydzień ciąży
Dwudziesty szósty tydzień ciąży to jednocześnie koniec drugiego trymestru. Od tego momentu prawdopodobnie z niecierpliwością będziecie wyczekiwać momentu rozwiązania. Jednak korzystajcie z ostatnich chwil, gdy czujecie się dobrze i macie energię – ostatnie tygodnie bywają dla przyszłych mam bardzo trudne. W tym czasie dziecko rośnie i doskonali swoje organy. Jak rozwija się w dwudziestym szóstym tygodniu? Jakich objawów możecie spodziewać się w tym czasie? O tym opowiemy w naszym artykule.
Który to miesiąc ciąży?
Dwudziesty szósty tydzień ciąży to jednocześnie szósty miesiąc. Nadal jesteście w drugim trymestrze, jednak to już jego ostatnie chwile. Za tydzień wejdziecie w trzeci trymestr. To także dwudziesty czwarty tydzień od czasu zapłodnienia.
26. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży macica znacznie przesuwa się do przodu – z każdym tygodniem będzie to postępować. W tej chwili jej dno znajduje się kilka centymetrów nad pępkiem, co sprawia, że jest on bardzo wypukły. Nie martwcie się jednak, po porodzie wróci do normy.
Niestety przemieszczanie się macicy sprawia, że ucisk na znajdujące się w jej pobliżu organy jest coraz większy. Dotyczy to między innymi przepony, która – naciskana przez macicę – nie może normalnie funkcjonować. Powoduje to zadyszki przy najmniejszym wysiłku. Dlatego starajcie się nie przemęczać, wychodzić na spacery oraz wietrzyć pomieszczenia, by jak najbardziej się dotleniać. Ucisku doświadcza także układ pokarmowy, co powoduje zaparcia oraz zgagi. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tych przypadłości warto zjadać mniejsze posiłki – w ten sposób żołądek nie jest tak obciążony i nie musi produkować większych ilości kwasu żołądkowego. Dodatkowo ułatwia to trawienie, a co za tym idzie także zmniejsza ryzyko pojawienia się zaparć i, w ich wyniku, hemoroidów. Pamiętajcie, iż jest to schorzenie, które dotyka co drugiej kobiety w ciąży.
W dwudziestym szóstym tygodniu możecie doświadczać także ciągłego ucisku na pęcherz. Sprawia to, że wizyty w toalecie są jeszcze częstsze niż wcześniej. Możecie jednak doświadczać również epizodów nietrzymania moczu. To częsta przypadłość w końcowych etapach ciąży oraz po porodzie. Dlatego dbajcie o swoją higienę, na przykład korzystając z wkładek urologicznych, a także ćwiczcie mięśnie dna miednicy. Wzmocnione mięśnie Kegla pomogą Wam podczas porodu, a także zmniejszą ryzyko pojawienia się wysiłkowego nietrzymania moczu.
Ciężarne w tym okresie nierzadko odczuwają także mrowienie nóg oraz uczucie pienienia się krwi w żyłach. To objawy zespołu niespokojnych nóg, który utrudnia wielu kobietom spokojny odpoczynek. Chociaż lekarze nie znają dokładnej przyczyny, za najczęstszą przyczynę uznaje się niedobór żelaza powodujący anemię. To dość częste u kobiet w ciąży. Dlatego jeśli zauważyłyście u siebie wyżej wymienione objawy, poinformujcie o tym swojego lekarza. Możecie borykać się także z migrenowymi bólami głowy. Są one spowodowane zmianami ciśnienia. Niestety w tym stanie nie powinnyście przyjmować żadnych leków przeciwbólowych. W takich chwilach starajcie się odpoczywać w zaciemnionym miejscu, a także nawadniać organizm, by wyrównać ciśnienie.
Jednak w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży możecie zauważyć także pozytywne strony. Z pewnością zwróciłyście uwagę na to, jak pięknie wyglądają Wasze włosy. W tej chwili są one mocne i lśniące ze względu na burzę hormonalną. Nie oznacza to jednak, że nagle zaczęło ich wyrastać więcej. Po prostu w drugim trymestrze ciąży włosy prawie nie wypadają. Dlatego jest ich tak dużo.
26. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W dwudziestym szóstym tygodniu dziecko mierzy około 33 centymetrów i może ważyć nawet 900 gramów. Chociaż może Was to zdziwić, właśnie najbliższe tygodnie są czasem, gdy będzie ono coraz mniej aktywne. Czasami wydaje się to niepokojące przyszłym mamom, jednak nie ma w tym nic dziwnego. Maluch ma po prostu dużo mniej miejsca niż w poprzednich tygodniach. Zwróćcie jednak uwagę na to czy dał o sobie znać choćby przez chwilę. Jeśli nie odczułyście nic przez cały dzień, koniecznie udajcie się do lekarza.
W tym czasie skóra dziecka przestaje już być tak przezroczysta. Wszystko dzięki dojrzewaniu jej kolejnych warstw oraz gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. W dwudziestym szóstym tygodniu jego oczy także mogą już być otwarte. Siatkówka zdążyła już prawidłowo się rozwinąć. Dlatego maluch zauważa chociażby jaskrawe światło, co prawdopodobnie niezbyt mu się podoba. Może dać Wam o tym znać. To także czas, w którym cały czas dojrzewa mózg dziecka. Impulsy nerwowe przemieszczają się już błyskawicznie, gdyż aksony komórek nerwowych posiadają już otoczkę mielinową. Dziecko odbiera bodźce i reaguje na nie. Rozwinął się także ośrodek odpowiedzialny za świadomość.
26. tydzień ciąży – jakie badania
Dwudziesty szósty tydzień to czas na wykonanie badań zaleconych przez ginekologa. To przede wszystkim badanie ogólne moczu, ale także sprawdzenie poziomu cukru we krwi, które umożliwi wykrycie cukrzycy ciążowej. W tym czasie wykonane zostanie także badanie na przeciwciała toksoplazmozy, ocena pH wydzieliny pochwowej i badanie wysokości dna miednicy. W trakcie wizyty sprawdzony zostanie również poziom ciśnienia tętniczego oraz waga. To także ostatnia chwila na wykonanie Waszego przedostatniego USG. Oczywiście jeśli macie te badania za sobą, nie musicie ich już przechodzić. Zwykle wykonywane są pomiędzy dwudziestym pierwszym a dwudziestym szóstym tygodniem.
Dwudziesty szósty tydzień to końcówka drugiego trymestru. Wielkimi krokami zbliżacie się do rozwiązania, do którego pozostało jedynie czternaście tygodni. Jak w następnym tygodniu będzie rozwijać się dziecko? Jak będziecie się czuć w trzecim trymestrze ciąży? O tym opowiemy w następnym artykule naszego cyklu.
<<< Kalendarz ciąży - 25. tydzień ciąży Kalendarz ciąży - 27. tydzień ciąży >>>
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Komentarze
Bardzo ciekawie i w przystępny sposób wszystko opisane.... i to nie tylko czytają przyszłe mamy ale i przyszłe babcie, które swoje porody mają za sobą...????
Replied by: Joanna On 2021-09-17
Jeden z najbardziej szczegółowych poradników jakie przeglądałam. Czytam z ciekawością!
Replied by: Joanna On 2021-02-11
Zadaj pytanie lub napisz komentarz