
Pieluszki dla dzieci Bella Baby Happy New Flexi Fit Maxi Plus BOX... Ilość sztuk-124 szt.
- Obniżka
Oczyszczanie pępka noworodka, a właściwie kikuta pępowinowego, jest elementem pielęgnacji dziecka, którego rodzice obawiają się chyba najbardziej. Głównie ze względu na ryzyko pojawienia się infekcji – kikut jest przecież gojącą się raną, o którą należy dbać. Nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. I z całą pewnością nie wymaga używania spirytusu.
Kikut pępowinowy jest niczym innym, jak kawałkiem pępowiny obciętym zaraz po porodzie. Lekarz lub położna zaciskają go klamrą a następnie ucinają około dwa lub trzy centymetry nad brzuszkiem niemowlęcia. Na początku jest koloru biało-niebieskiego, jednak z czasem zaczyna się obkurczać oraz zmieniać barwę na żółtobrązową, a w końcu na czarnobrązową. Warto także pamiętać, że przed wyjściem ze szpitala lekarz musi odpiąć klamrę z kikuta pępowinowego niemowlęcia. Od tego czasu rodzice są w pełni odpowiedzialni za prawidłową pielęgnację delikatnego pępka dziecka.
Kikut pępowinowy odpada samoistnie. Nie należy w żaden sposób przyspieszać tego procesu, niczego odrywać ani zdrapywać strupka, nawet jeśli wygląda już na prawie zagojony. Pamiętajmy, że kikut pępowinowy jest raną, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by prawidłowo się zagoić. Chociaż nie jest ona bolesna dla dziecka, nie wolno robić z nią niczego, co mogłoby ją naruszyć. Kikut pępowinowy powinien odpaść w czasie od piątej do piętnastej doby po urodzeniu. Jeśli po tym czasie nadal pozostaje nienaruszony, warto zwrócić się do lekarza.
Chociaż pielęgnacja pępka wielu rodzicom wydaje się problematyczna, wcale nie wymaga ona więcej uwagi, niż reszta ciała dziecka. Należy przy niej jednak pamiętać o kilku istotnych elementach.
W niektórych sytuacjach wygląd pępka może zaniepokoić rodziców. Przede wszystkim wtedy, gdy wycieka z niego maź o nieprzyjemnym zapachu, ropa lub krew. Warto wtedy zgłosić się do lekarza, który może zalecić antybiotykoterapię. Obrzęk i wydzielina mogą bowiem świadczyć o pojawieniu się zapalenia okołopępkowego. Do pediatry należy zgłosić się także wtedy, gdy kikut pępowinowy nie odpadnie po ukończeniu piętnastej doby życia. Chociaż nie świadczy to zwykle o poważnych zaburzeniach, warto skonsultować to ze specjalistą.
Pielęgnacja pępka noworodka nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy dbać o jego higienę oraz suchość, by zminimalizować ryzyko pojawienia się infekcji. Po tym, jak kikut pępowinowy samoistnie odpadnie, rodzice szybko zapominają o jakimkolwiek związanym z nim kłopocie.
Pytania i komentarze
Bądź pierwszym, który napisze recenzję!
Zadaj pytanie lub napisz komentarz