Bella

Kalendarz ciąży - 38. tydzień ciąży

Przeczytano 8 627 0 Liked
2 Komentarzy
(5)
 

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży oznacza dla wielu kobiet nasilenie się dolegliwości bólowych, przede wszystkim w okolicach pleców i miednicy. Jednak niektóre przyszłe matki mają to szczęście, że cały czas czują się dobrze – zajmują się zatem wiciem gniazdka i przygotowywaniem do porodu. Niezależnie od tego, do której grupy należycie, już niebawem ciąża się skończy a na świat przyjdzie Wasze maleństwo. Które w tej chwili wcale nie jest takie małe – waży ponad trzy kilogramy. Nic więc dziwnego, że jest mu coraz ciaśniej. Jakich objawów możecie spodziewać się w tym czasie? Jak zachowuje się dziecko? O tym opowiemy w naszym artykule.

Który to miesiąc ciąży?

Trzydziesty ósmy tydzień jest dziewiątym miesiącem ciąży oraz trzecim, ostatnim trymestrem. Pamiętajcie, że w tym czasie Wasza ciąża jest już donoszona, a dziecko nie byłoby wcześniakiem. Może się jednak zdarzyć, że poród nastąpi po czterdziestym tygodniu. Do czterdziestego drugiego tygodnia ciąża jest określana jako prawidłowa.

38. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży większość kobiet czuje się zmęczona i zestresowana, jednak być może należycie do tego grona szczęściar, które nadal czują się dobrze, pomimo dużego brzucha. Jeśli tak – wykorzystajcie ten czas na przygotowania do porodu oraz wicie gniazdka, a także na wszystkie przyjemności, które możecie wykonywać. Już niebawem nie będzie na nie czasu.

kalendarz ciąży chusteczki nawilżane happy sensitive

Z dużym prawdopodobieństwem jednak borykacie się w tym czasie z wieloma problemami związanymi głównie z uciskiem powodowanym przez obrzęki oraz obniżoną macicą. Na szczęście jednak Wasz brzuch już się nie powiększa. Chociaż dziecko cały czas rośnie, jest mu po prostu ciaśniej. Sprawia to, że rusza się rzadziej niż chociażby kilka tygodni temu. Dodatkowo cały czas odpoczywa, dlatego nie będziecie odczuwać jego ruchów zbyt często.

Nacisk macicy oraz dziecka, które ułożyło się już do wyjścia sprawiają, że możecie odczuwać większe problemy podczas chodzenia niż dotychczas. Do tego przyczynia się także działająca relaksyna rozluźniająca stawy, w tym również miednicę. Dlatego możecie mieć typowy dla kobiet w tym czasie kaczy chód. Jeśli odczuwacie nieprzyjemne dolegliwości podczas chodzenia, odpoczywajcie na siedząco lub leżąco, wybierając pozycję boczną.

W trzydziestym ósmym tygodniu możecie zauważyć także zwiększoną ilość wydzieliny lekko zabarwionej krwią lub wręcz wypadnięcie czopu śluzowego. Chronił on wnętrze szyjki macicy przed patogenami, które mogą powodować infekcje intymne. Jednak w tym czasie nie jest on już potrzebny, dlatego wypada. Niektóre kobiety zastanawiają się czy jest to związane ze zbliżającym się porodem. Czasami tak jest, choć nie należy to do reguły. U niektórych osób wypada on nawet kilka tygodni wcześniej, u innych z kolei dopiero przed porodem. Czasem kobiety nie zauważają tego momentu, gdyż czop jest niewielki lub nie jest zauważalny przez duże ilości wydzieliny, typowe dla ostatniego trymestru ciąży.

Chociaż przez poprzednie miesiące prawdopodobnie borykałyście się z zaparciami, w tej chwili z ulgą możecie przyjąć zmianę podczas wypróżniania się. Jest to spowodowane przygotowywaniem się organizmu do porodu. Ciało po prostu zaczyna opróżniać jelita. Jeśli miałyście problem z hemoroidami, obecny stan rzeczy z pewnością Was ucieszy.

38. tydzień ciąży - rozwój dziecka

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko ważyć może już ponad trzy kilogramy – jest pulchne i wygląda już jak noworodek. W tej chwili mogłoby być nie do odróżnienia od dziecka urodzonego w czterdziestym tygodniu. W tej chwili wszystkie organy są już gotowe, nie potrzebują dodatkowej specjalizacji. Jednak ciąża trwa nadal, gdyż dziecko po prostu rośnie. Cały czas przybiera na wadze i obrasta w tkankę tłuszczową. Jest już gotowe do przyjścia na świat i dlatego też ustawiło się w pozycji do dołu.

Układ pokarmowy dziecka także jest już gotowy do działania. Gdy tylko jego żołądek napełni się mlekiem, odda ono pierwszy stolec, tak zwaną „smółkę” o bardzo ciemnym zabarwieniu. Być może zastanawia Was czym jest owa smółka, skoro dziecko właściwie niczego nie jadło. To w większości naskórek, który złuszczał się i zostawał w wodach płodowych. Jednak w smółce znajduje się jeszcze jeden element – meszek. Wszystkie włoski, które pokrywały skórę dziecka zostały przecież zrzucone do płynu owodniowego. Połykany płyn był wydalany, natomiast włoski zostały w jelitach. Pamiętajcie, że w tym czasie organizm dziecka magazynuje duże ilości żelaza, które nie będzie mu dostarczane w wystarczających ilościach z mlekiem matki. Dlatego, by uniknąć anemii w przyszłych miesiącach, „zbiera” ten pierwiastek teraz. Pomoże mu w tym odpowiednia dieta mamy.

38. tydzień ciąży – jakie badania

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym możecie odpocząć trochę od specjalistycznych badań. Pamiętajcie jednak, że powinnyście udać się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz sprawdzi ciśnienie krwi oraz wagę. Ocenione zostanie także tętno płodu, pH wydzieliny pochwowej i wysokość dna macicy. Jeśli nie ma ku temu wskazań, nie będziecie musiały wykonywać morfologii i badania moczu.

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży dla niektórych kobiet jest już tym ostatnim – to całkowicie normalne, że poród odbywa się przed czterdziestym tygodniem jak i po nim. Jeśli jednak nadal oczekujecie na swojego malucha, uzbrójcie się w cierpliwość. Niebawem będziecie mogły powitać go na świecie. Wykorzystajcie ten czas na przygotowanie wyprawki do szpitala, którą zawsze będziecie miały przy sobie.

<<< Kalendarz ciąży - 37. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 39. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Maja On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Czy pojawią się także w poradniku artykuły dotyczące pielęgnacji nowo narodzonego dzidziusia?

    Replied by: Joanna On 2021-02-17 Pani Maju, artykuły dotyczące pielęgnacji maluszka znajdzie Pani w zakładce "Pielęgnacja skóry dziecka": www.blizejciebie.pl/poradnik/k/pielegnacja-skory-dziecka

  • Napisał: Baśka On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Już ledwo chodzę, ale z przyjemnością siedzę i czytam wasze artykuły!

    Replied by: Joanna On 2021-02-16 Pani Basiu, cieszymy się, że nasze artykuły okazały się dla Pani interesujące. Problemy z chodzeniem są często występującą dolegliwością w ostatnich tygodniach ciąży. Aby poprawić komfort poruszania się, polecamy Pani częsty odpoczynek w pozycji siedzącej lub leżącej bocznej.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 563 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 932 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 487 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 393 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej