Kalendarz ciąży - 20. tydzień ciąży
Jesteście już na półmetku! Połowa ciąży za Wami – macie za sobą stres związany z utrzymaniem dziecka w pierwszych tygodniach, poranne mdłości i znaczne wahania nastroju. Jednak przed Wami wcale nie prostsze zadanie. Co będzie działo się z Waszym ciałem w dwudziestym tygodniu? Jak w tym czasie zmieni się płód? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.
Który to miesiąc ciąży?
Za Wami połowa ciąży i kolejne dwadzieścia tygodni przed Wami. Nadal jesteście w drugim trymestrze oraz piątym miesiącu ciąży. Od zapłodnienia minęło osiemnaście tygodni.
20. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
W dwudziestym tygodniu ciąży macica jest już duża i znacznie podniesiona. W tej chwili znajduje się prawdopodobnie na wysokości pępka. Oznacza to, że Wasz brzuch jest bardziej wystający. Dodatkowo zmienia się także kształt Waszego pępka. Jeśli był wklęsły, po dwudziestym tygodniu zaczyna powoli się uwypuklać. Jednak po porodzie wróci do stanu sprzed ciąży. “Książkowy” przyrost wagi na tym etapie to 5 kilogramów – to nie tylko efekt zwiększonych porcji posiłków. W ich skład wchodzi niewielki ciężar płodu i znacznie większy ciężar płynu owodniowego, macicy oraz łożyska, a nawet zwiększona ilość krwi w Waszym organizmie. Chociaż nie powinnyście przejmować się wyższą masą ciała, monitorujcie ją. Nieodpowiednia dieta może bowiem przyczynić się do zbyt dużego przybrania na wadze, co nie wpływa pozytywnie ani na stan zdrowia płodu, ani przyszłej mamy. Może także zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.
Dwudziesty tydzień ciąży jest także czasem, podczas którego możecie przeżyć naprawdę stresujące chwile. Są one związane z pierwszymi skurczami Braxtona-Hicksa. U niektórych kobiet są naprawdę silne co sprawia, że przyszłe mamy myślą, iż już zaczynają rodzić. Nic bardziej mylnego – z Waszym dzieckiem wszystko jest w porządku, a przed Wami jeszcze kolejne tygodnie ciąży. To skurcze, które przygotowują macicę do akcji porodowej. Mogą wywołać panikę jednak wystarczy, że zaczniecie miarowo oddychać. Po chwili powinny przejść, choć od tego czasu będą pojawiać się z większą częstotliwością.
Z pewnością już wcześniej zauważyłyście, że na skórze pojawiają się Wam ciemne, wyraźne żyły. Jest to związane z większą ilością krwi w organizmie. Ze względu na rosnącą macicę, która utrudnia prawidłowe krążenie, możecie borykać się zatem z żylakami. W zminimalizowaniu tego ryzyka pomoże odpoczynek w pozycji leżącej z nogami lekko uniesionymi nad sercem. Warto skorzystać również z rajstop uciskowych. Jednak żylaki na nogach to nie jedyny problem. Możecie zauważyć także pojawiające się żylaki odbytu czyli hemoroidy. Powoduje je nie tylko większa ilość krwi i gorsze krążenie, ale również ciągłe zaparcia, z którymi prawdopodobnie borykacie się od dość wczesnego etapu ciąży. Aby unikać zaparć, a przy tym zmniejszyć ryzyko pojawienia się hemoroidów, pamiętajcie o odpowiedniej diecie zawierającej duże ilości błonnika oraz wody. Chodźcie także do toalety zawsze wtedy, gdy czujecie taką potrzebę, jednak starajcie się ograniczyć parcie – zarówno na mocz jak i kał. Możecie także korzystać z poduszek na hemoroidy, które dobrze rozkładają ciężar ciała. Pierwsze objawy hemoroidów, takie jak swędzenie, ból i krwawienie z odbytu, powinny być na tyle alarmujące, by udać się do lekarza.
W dwudziestym tygodniu ciąży prawdopodobnie zauważycie także zmiany skórne, które pojawiają się nie tylko na brzuchu, ale również policzkach, nosie czy czole. To tak zwana ostuda czyli przebarwienia, które pojawiają się głównie po ekspozycji na słońce. Powinny one jednak zejść po porodzie, choć może to trwać nawet kilkanaście tygodni.
Zwracajcie uwagę także na kondycję skóry na brzuchu oraz biodrach. Gdy zacznie swędzieć koniecznie zadbajcie o jej odpowiednie nawilżenie. Może to uratować Was przed powstawaniem rozstępów.
Najmniejszym choć być może uciążliwym dla Waszej drugiej połowy problemem może być…chrapanie. Jest ono spowodowane utrudnionym oddychaniem oraz wiecznie zapchanym nosem. Pamiętajcie jednak, że to Wasza wygoda liczy się przede wszystkim. Z chrapaniem możecie walczyć za pomocą lekkich zmian pozycji.
20. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W dwudziestym tygodniu ciąży płód ma już ponad dwadzieścia centymetrów i waży około 300 gramów. Pamiętajcie jednak, że do porodu zostało jeszcze dwadzieścia tygodni. W tym czasie płód może zwiększyć swoją wagę dziesięciokrotnie. Ze względu na znacznie silniejsze mięśnie jest w stanie poruszać się tak, że większość kobiet czuje już jego ruchy. Niektóre jednak doświadczają pierwszych kopnięć dopiero w dwudziestym drugim tygodniu. Dlatego bądźcie cierpliwe.
Organy cały czas rosną i specjalizują się. To dotyczy także skóry, która w tym czasie nadal jest przezroczysta. Zyskuje jednak kolejne warstwy. Skóra na palcach ma już także wykształcone linie papilarne. Chociaż płód powoli gromadzi tłuszczyk, jest bardzo czuły na zmiany temperatury. Możecie poczuć jego niezadowolenie na przykład podczas chłodnego prysznicu, który ma ulżyć Waszym opuchniętym stopom.
Inne zmysły także stają się coraz ostrzejsze. Płód jest już w stanie wyczuwać smak wód płodowych. Naukowcy zauważyli, że ich smak jest w stanie zachęcić lub zniechęcić do ich wypijania. To z kolei może przełożyć się na lepsze lub gorsze przyswajanie wartości odżywczych. Dodatkowo rozwija się również zmysł wzroku oraz słuchu. Dlatego płód może reagować żywo na przykład na głos mamy. To idealny czas, by zacząć czytać na głos pierwsze bajki lub puszczać spokojną muzykę.
20. tydzień ciąży – jakie badania
Dwudziesty tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie oceny pH wydzieliny pochwowej. Z pewnością lekarz zlecił Wam już to badanie. Powinnyście wykonać także morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu. Podczas wizyty lekarz zmierzy również ciśnienie, gdyż kobiety w ciąży są narażone na nadciśnienie tętnicze. W tym czasie zostanie też zmierzona wysokość dna macicy. W dwudziestym tygodniu ciąży, jeśli macie już za sobą USG połówkowe, nie musicie jeszcze wykonywać kolejnego badania. Przyjdzie na nie czas dopiero w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży.
Jesteście już na półmetku ciąży – przed Wami jednak kolejne zmiany, zarówno w Waszym ciele jak i organizmie płodu. Jak będą one przebiegać w dwudziestym pierwszym tygodniu? O tym opowiemy w kolejnym artykule z naszego cyklu.
<<< Kalendarz ciąży - 19. tydzień ciąży Kalendarz ciąży - 21. tydzień ciąży >>>
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Komentarze
Co jaki okres wysyłacie maile poradnikowe?
Replied by: Joanna On 2021-06-01
Kiedy należy zacząć kompletować wyprawkę?
Replied by: Joanna On 2021-06-01
Czy mogę używać wszystkich kremów nawilżających czy tylko te dla kobiet w ciąży?
Replied by: Joanna On 2021-02-15
Zadaj pytanie lub napisz komentarz