Bella

Kalendarz ciąży - 31. tydzień ciąży

Przeczytano 2 785 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Trzydziesty pierwszy tydzień jest dla wielu kobiet niezwykle stresujący. Pozostało Wam bowiem zaledwie dziewięć tygodni do rozwiązania. Wykorzystajcie je zatem jak najlepiej – odpoczywając w miarę możliwości i spokojnie przygotowując się na przywitanie nowego członka rodziny. Jak w tym czasie zmienia się Wasze ciało? Ja rozwija się dziecko? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Który to miesiąc ciąży?

Zbliżacie się już powoli do rozwiązania. Pozostało Wam jeszcze dziewięć tygodni ciąży. W tej chwili nadal jesteście w siódmym tygodniu i trzecim trymestrze. Wykorzystajcie ten czas na odpoczynek i relaks – oczywiście w miarę możliwości. Pamiętajcie także, by przygotować wyprawkę do szpitala. Poród może rozpocząć się wcześniej niż planujecie.

kalendarz ciąży pieluszki happy

31. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W trzydziestym pierwszym tygodniu z pewnością będziecie borykać się z huśtawkami nastroju – to całkowicie normalne zarówno ze względu na ciągle znajdujące się w organizmie hormony, jak i stres związany ze zbliżającym się porodem. Możecie zatem wybuchać płaczem lub dać upust nerwom, jednak nie powinnyście czuć się winne z tego powodu. W Waszym stanie to nic dziwnego.

W tym czasie również Wasza macica może sprawiać, że czujecie się coraz bardziej rozdrażnione i zmęczone. Wszystko przez wieczny ucisk na pęcherz, który zmusza Was do częstego korzystania z toalety. Na tym etapie ciąży może to być bardzo męczące. Jednak to nie jedyny objaw powiększonej macicy. Cały czas mogą towarzyszyć Wam obrzęki, które nie opuszczają wielu kobiet aż do samego rozwiązania. Wszystko ze względu na ucisk macicy na naczynia krwionośne – problemy z krążeniem, mrowienie w dłoniach i stopach a także właśnie obrzęki to jeden z najbardziej nieprzyjemnych objawów w trzydziestym pierwszym tygodniu.

Ze względu na ciągły nacisk, również Wasze nerwy mogą działać gorzej. Dlatego u niektórych kobiet w tym czasie rozwija się zespół cieśni nadgarstka lub rwa kulszowa. W tej sytuacji możecie pomagać sobie jedynie zmienianiem pozycji bądź delikatnym masażem lub zimnymi prysznicami, które odrobinę zmniejszają opuchliznę. W trzydziestym pierwszym tygodniu możecie także zauważyć, iż z Waszych piersi coraz częściej wypływa pokarm. Wiąże się to z przygotowywaniem gruczołów do zwiększonej produkcji mleka. Pojawiająca się siara może brudzić Wam ubrania i powodować dyskomfort, gdy jesteście poza domem. Wkładki i muszle laktacyjne mogą Wam przy tym pomóc.

Pamiętajcie, że jesteście już w bardzo zaawansowanej ciąży. Każdy wysiłek może więc wiązać się z trudnościami z oddychaniem. Wszystko ze względu na ciągły nacisk na przeponę, ale także duży ciężar, który nosicie. Starajcie się więc nie przemęczać i odpoczywać zawsze wtedy, gdy czujecie, że brakuje Wam oddechu. Ryzyko niedotlenienia i omdlenia jest w tym czasie duże, dlatego nie forsujcie się. Jeśli jednak nadal czujecie się dobrze, możecie wykorzystać to podczas zajęć fitness dla ciężarnych.

31. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko wygląda już jak noworodek, choć nadal pokryty jest drobnymi włoskami. Nabiera jednak masy i jego skóra nie jest już tak wisząca. W tym czasie może ważyć nawet 1,7 kilograma i mierzyć do 45 centymetrów. Tkanka tłuszczowa stanowi nadal tylko kilka procent jego masy, jednak do momentu porodu ta ilość zwiększy się do 15%. To idealny czas do wypróbowywania możliwości swoich mięśni i stawów. Dlatego maluch ciągle wygina się w miarę możliwości, choć jego miejsce jest już znacznie ograniczone. Może zatem podkurczać kończyny i przyciągać bródkę do klatki piersiowej.

Najprawdopodobniej jest już także ustawiony w odpowiedniej pozycji do porodu, a zatem główką w dół. Jeśli jednak tak nie jest, nie ma się czego obawiać. Niektóre dzieci ustawiają w ten sposób dopiero kilka dni przed porodem. Ze względu na to, że przestrzeń dziecka jest ograniczona, będzie ono poruszać się zaledwie kilkanaście razy dziennie. Jeśli jednak nie wyczujecie żadnych ruchów dziecka przez cały dzień, koniecznie zgłoście się do lekarza prowadzącego. W tym czasie dziecko w bardzo dużych ilościach połyka płyn owodniowy. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim ma to na celu przygotowanie nerek do działania – maluch cały czas wydala przyjmowany płyn. Poza tym, dzięki zawartym w nich cukrom, może się posilać. Umożliwia to ćwiczenie prawidłowej pracy układu trawiennego.

W trzydziestym pierwszym tygodniu płuca cały czas się specjalizują. Potrzebują jeszcze kilku tygodni by w pełni się wykształcić. Właśnie dlatego u wcześniaków bardzo często występują choroby płuc. Jest to także istotny czas dla mózgu dziecka. Każdego dnia powstają w nim kolejne połączenia między neuronami, umożliwiający błyskawiczne przekazywanie informacji. Wszystkie zmysły malucha są już wykształcone, dzięki czemu może stymulować mózg bodźcami z różnych stron. Układ immunologiczny także nadal się kształtuje. W tej chwili organizm matki umożliwia mu przyjmowanie przeciwciał. Tak będzie także po porodzie, gdy dziecko będzie przyswajać je wraz z pokarmem.

31. tydzień ciąży – jakie badania

Do trzydziestego drugiego tygodnia musicie wykonać wiele badań zaleconych przez lekarza, między innymi badanie ogólne moczu i morfologię. Specjalista sprawdza także poziom pH wydzieliny z pochwy oraz wysokość dna macicy. To także dobry moment na wykonanie swojego ostatniego USG. Podczas niego możecie zobaczyć czy dziecko jest już ułożone główką do dołu.

kalendarz ciąży higiena intymna

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży to czas ogromnych emocji. Prawdopodobnie denerwujecie się zbliżającym się porodem, co przekłada się na Wasz nastrój. Jednak wykorzystajcie ostatnie tygodnie do tego, by jak najlepiej przygotować się na powitanie nowego członka rodziny. Sprawdźcie chociażby czy skompletowałyście już całą wyprawkę dla noworodka. Jak Wasze ciało będzie zmieniać się w następnym tygodniu? Jak wtedy rozwija się organizm dziecka? Dowiecie się tego z następnego artykułu z cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 30. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 32. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Marysia On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Dzięki waszemu poradnikowi, którego regularnie czytam, dowiedziałam się o marce pieluszek Happy, pierwsze najmniejsze paczuszki już zakupione ;-) Mam nadzieje, że dzidzia będzie równie zadowolona!

    Replied by: Joanna On 2021-02-11 Pani Marysiu, my również mamy nadzieję, że pieluszki Happy spełnią Państwa oczekiwania i okażą się niezwykle komfortowe dla dziecka!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 697 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 079 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 658 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 624 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej