Bella

Kalendarz ciąży - 10. tydzień ciąży

Przeczytano 5 867 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

To już dziesiąty tydzień ciąży. Otoczenie nadal może nie widzieć, że nosicie w sobie życie. Wy jednak z pewnością już to czujecie. Dzieje się tak za sprawą szybkiego rozwoju zarodka, który w tej chwili jest już wielkości orzecha włoskiego. Jak Wasze ciało zmienia się w dziesiątym tygodniu? Co dzieje się z zarodkiem? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Który to miesiąc ciąży?

Dziesiąty tydzień ciąży jest jednocześnie ósmym tygodniem od czasu zapłodnienia. Zarodek jest zatem „młodszy” niż sama ciąża. Jest to spowodowane sposobem obliczania trwania ciąży przez lekarzy, którzy nie mają możliwości dokładnego określenia dnia zapłodnienia. Jako pierwszy dzień ciąży przyjmują zatem pierwszy dzień miesiączki. W ten sposób mogą określić przybliżony dzień rozwiązania. Dziesiąty tydzień to także trzeci miesiąc oraz pierwszy trymestr.

Kalendarz ciąży Wkładki Bella Herbs

10. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W dziesiątym tygodniu cały czas narażone jesteście na częste wymioty oraz nadwrażliwość na różnego rodzaju zapachy. Mdłości związane ze zmianami hormonalnymi mogą ustąpić już niebawem lub pozostać z Wami nawet przez kilka miesięcy. Wszystko zależy od organizmu. Jednak najczęściej do końca pierwszego trymestru, który nastąpi już niebawem, te objawy powinny słabnąć, aż w końcu odpuszczą Wam całkowicie.

W dziesiątym tygodniu ciąży Wasz brzuch może jeszcze nie być widoczny, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża. Powłoki brzuszne nie są rozciągnięte, dzięki czemu ciążowy brzuszek może pojawić się dopiero za kilka tygodni. Jeśli jest to kolejna ciąża, może on być widoczny już teraz.

Nawet gdy brzuch nie jest widoczny, z pewnością czujecie znacznie powiększoną macicę, która przygotowuje się na dynamicznie rozwijający się zarodek. Wasze piersi również się powiększają. Już teraz możecie czuć ucisk nosząc swój stary biustonosz, dlatego – aby uniknąć dyskomfortu – wybierzcie stanik ciążowy, który będzie rosnąć wraz z Wami. Dodatkowo jest to dobry czas na rozpoczęcie profilaktyki przeciw rozstępom. Odpowiedni krem na rozstępy zadba o Waszą skórę i pomoże zredukować ryzyko pojawienia się blizn.

Podczas ciąży na tym etapie zaobserwujecie prawdopodobnie uwidaczniające się na całym ciele żyły – niektóre drobne, inne większe. Nie ma w tym nic niepokojącego. Jest to związane ze zwiększoną objętością krwi w ciele, co powoduje także poszerzenie naczyń krwionośnych. Właśnie dlatego najpierw na piersiach, a następnie na brzuchu pojawiają się skupiska niebieskich żyłek. Ze zwiększoną objętością krwi wiąże się także nieprzyjemne zjawisko pulchnych dziąseł, które na tym etapie ciąży prawdopodobnie krwawią podczas szczotkowania bądź jedzenia. Zadbajcie zatem o higienę jamy ustnej – płukanie ust delikatnymi płynami bez alkoholu może złagodzić uczucie dyskomfortu. Ze względu na zwiększoną ilość krwi w organizmie, możecie zauważyć także kłopoty ze wzrokiem lub nawet podwójne widzenie. To dość niepokojący objaw, który może świadczyć o zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym. Warto skontrolować to u lekarza.

Pierwszy trymestr jest najbardziej newralgicznym czasem dla rozwoju zarodka. To właśnie wtedy istnieje największe ryzyko pojawienia się wad rozwojowych bądź poronienia. Dlatego dbajcie o siebie i zachowajcie czujność podczas obserwowania własnego ciała. Wszelkie objawy, które są odstępstwem od normy, jak intensywny ból w podbrzuszu czy krwawienie, powinny być zgłoszone lekarzowi.

10. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dziesiątym tygodniu zarodek nadal nie jest zbyt duży, choć rośnie już w błyskawicznym tempie. Mierzy od trzech do czterech centymetrów i waży 5 gramów. W tym momencie kończy się także jego okres zarodkowy – od tej pory możemy mówić o płodzie, który coraz bardziej przypomina małego człowieka. Wykształcił już rysy twarzy, powieki – które w tej chwili są jeszcze sklejone – oraz nos z nozdrzami i usta. Zmieniają się także jego kończyny. W tej chwili pomiędzy palcami nie ma już błon, a w miejscu łokci i kolan widoczne są zgięcia.

Ruchy płodu nadal nie są wyczuwalne, gdyż nie są zbyt dobrze skoordynowane oraz silne. Jednak im więcej będzie się on poruszać, tym szybciej wzmocni pojawiające się powoli mięśnie. Serce płodu cały czas działa na wysokich obrotach. Tętno to około 170 uderzeń na minutę.

Kalendarz ciąży pieluszki happy

10. tydzień ciąży – jakie badania

W dziesiątym tygodniu z pewnością wybrałyście już swojego lekarza prowadzącego. Macie zatem za sobą wszystkie podstawowe badania krwi czy moczu. Być może jednak przed Wami jest pierwsze USG. W tym czasie zobaczycie już zarodek oraz usłyszycie bicie jego serca. Dodatkowo lekarz na podstawie tego badania jest w stanie stwierdzić czy ciąża jest pozamaciczna, czy też rozwija się prawidłowo. Ze względu na to, iż może ona być bardzo niebezpieczna dla matki, powinna być zdiagnozowana jak najszybciej.

W dziesiątym tygodniu ciąży nie mówimy już o zarodku, a o płodzie. Jak zmieni się w następnym tygodniu? Jakie objawy będą temu towarzyszyć? Tego dowiecie się z następnego artykułu z naszego cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 9. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 11. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Asia On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Bardzo fajny i rzeczowy poradnik! Jestem na początku ciąży, ale już mogę przeczytać i nastawić się na jej kolejne etapy! Super

    Replied by: Joanna On 2021-02-11 Pani Asiu, dziękujemy za opinię! Cieszymy się, że porady zawarte w naszym poradniku spotkały się z Pani uznaniem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 687 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 067 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 645 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 609 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej