Bella

Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży

Przeczytano 10 763 0 Liked
3 Komentarzy
(5)
 

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji zarodka – w tej chwili ma on od 0,5 do 1 mm. Chociaż podczas pierwszego USG nie zobaczycie zdjęć jak z filmów, z małym przypominającym człowieka płodem, za pomocą ultrasonografu lekarz będzie mógł zobaczyć pęcherzyk ciążowy. To tylko potwierdzi to, co już wiecie dzięki testowi ciążowemu – jesteście w ciąży!

Który to miesiąc ciąży?

Chociaż to dopiero drugi tydzień po zapłodnieniu, obecnie jesteście już w czwartym tygodniu ciąży. Lekarz liczy początek ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Czwarty tydzień jest zatem ostatnim tygodniem pierwszego miesiąca ciąży. Nadal jest zbyt szybko na pojawienie się jakichkolwiek objawów. Będzie to jednak znaczący czas w rozwoju zygoty.

4. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W czwartym tygodniu dochodzi do implantacji komórki w endometrium. Dlatego jednym z objawów, który możecie zauważyć, jest tak zwane plamienie implantacyjne. Nie doświadczycie krwawienia menstruacyjnego, gdyż zostało one zatrzymane ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w Waszym organizmie. U niektórych kobiet w tym czasie pojawia się jednak plamienie związane z zagnieżdżeniem się komórki – wiąże się to z uszkodzeniem naczynek krwionośnych w błonie macicy. Nie jest to obfite krwawienie, być może pojawi się jedynie pod postacią zabarwionego śluzu. To całkowicie normalna reakcja organizmu, chociaż nie musi się pojawić. Krwawienia implantacyjnego doświadcza około 30% kobiet.

Nawet jeśli nie jesteście pewne, że doszło do zapłodnienia, Wasz organizm już może się zmieniać. W tym czasie możecie zauważyć zmianę samopoczucia, większe rozdrażnienie lub płaczliwość, które można pomylić z PMS. Miesiączka nie pojawi się jednak w spodziewanym terminie – możecie oczekiwać jej nie wcześniej niż za rok. U niektórych kobiet pojawiają się także senność i zmęczenie, które są spowodowane wyższym poziomem progesteronu oraz estrogenu, które ułatwiają zasypianie oraz oddziałują na fazę snu REM.

Kalendarz ciąży Bella_Herbs

4. tydzień ciąży – rozwój dziecka

To czas, w którym doszło już do implantacji zarodka. Jeśli w tej chwili zostanie wykonane USG, z dużym prawdopodobieństwem będzie na nim widoczny niewielki pęcherzyk ciążowy. W czwartym tygodniu, podobnie jak w trzecim, dochodzi do szybkiego podziału komórek, dzięki czemu już za kilka tygodni na zewnątrz zarodka wytworzy się łożysko, które będzie odpowiedzialne za zaopatrzenie dziecka w składniki odżywcze. W czwartym tygodniu w zarodku zaczynają formować się trzy listki zarodkowe:

  • Ektoderma – jest zewnętrznym listkiem zarodkowym, z którego powstanie układ nerwowy, narządy zmysłów, nabłonek jelita przedniego i tylnego oraz zewnętrzne pokrycie ciała.
  • Mezoderma – to środkowa warstwa komórek, z której wytworzy się układ krwionośny, układ szkieletowy, układ moczowo-płciowy oraz tkanka mięśniowa serca.
  • Endoderma – wewnętrzna warstwa komórek, z której z czasem utworzy się część układu pokarmowego i oddechowego, niektóre gruczoły jak trzustka, tarczyca czy grasica.

Zarodek dopiero zaczyna się rozwijać, jednak ma do tego ogromny potencjał. Z każdym tygodniem będzie zmieniał się coraz bardziej.

4. tydzień ciąży – jak rośnie brzuch?

W czwartym tygodniu ciąży Wasz brzuch jeszcze się nie zmienia. Nie ma szansy na to, by zauważyć ciążę gołym okiem – obwód w pasie pozostaje ten sam. Możecie jednak podejrzewać, że doszło do zapłodnienia, gdyż organizm sugeruje to na różne sposoby, o których pisaliśmy wcześniej.

Kalendarz ciąży Higiena Intymna

4. tydzień ciąży – jakie badania?

Niektóre kobiety nie decydują się na żadne badania w czwartym tygodniu ciąży. To dość wczesny okres, w którym czasem nadal nie wiadomo czy rzeczywiście doszło do zapłodnienia. Jest to z pewnością dobra chwila na to, by wykonać test – domowy albo z krwi, który jest dużo pewniejszy. Należy jednak pamiętać, że do 10. tygodnia ciąży powinno się wykonać następujące badania:

  • Badania ogólne
  • Badania ginekologiczne – przede wszystkim cytologię
  • Morfologię krwi
  • Badanie moczu
  • Oznaczenie grupy krwi
  • Poziom glukozy
  • Badania mające na celu sprawdzenie czy kobieta w ciąży nie ma: różyczki, kiły, toksoplazmozy, HIV i HCV

Wszystkie te badania zleci Wam ginekolog. Być może niektóre z nich zdążyłyście już wykonać podczas przygotowywania się do ciąży. Możecie udać się także na pierwsze USG. Nie spodziewajcie się jednak, że ujrzycie na nim rozwinięty zarodek. Podczas badania w tym okresie może być widoczny jedynie pęcherzyk ciążowy.

4. tydzień ciąży – o czym należy pamiętać?

Już od pierwszych tygodni ciąży możecie czuć większe zmęczenie – organizm potrzebuje bowiem dużo energii do utrzymania zarodka i umożliwienia mu prawidłowego rozwoju. Dlatego pamiętajcie o zdrowym śnie, ale także prawidłowej, różnorodnej diecie. Zadbajcie o siebie także starając się unikać wszelkich infekcji. W tej chwili Wasz organizm musi być silny. Koniecznie uwzględnijcie także suplementację kwasu foliowego, który umożliwia prawidłowy rozwój płodu. Pamiętajcie, iż jest to czas w którym koniecznie musicie odstawić wszelkie używki.

W czwartym tygodniu ciąży nadal możecie nie wiedzieć, iż doszło do zapłodnienia. Jednak testy powinny już wskazać pozytywny wynik. To czas, w którym Wasze ciało zaczyna powoli się zmieniać. Jak będzie reagować na nową sytuację w piątym tygodniu ciąży? Tego dowiecie się z kolejnego artykułu z cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 5. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Natt On 2023-11-09
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie,ponieważ mam nieregularne miesiączki,
    a więc ostatnią miesiączkę miałam od 28 sierpień do 01 września.

    Po tej miesiączce nie dostałam następnej.

    Ostatni raz stosunek miałam 15 października bez zabezpieczenia, ale nie mam pojęcia czy był to dzień płodny, ponieważ cały czas czekałam aż dostanę miesiaczke, a nie zwróciłam uwagi na śluz.
    Na koniec października, początek listopada robiłam kilka razy test ciążowy bo myślałam że może jednak 15 października mogło dojść do zapłodnienia ale testy negatywne.

    No i 7 listopada myślałam że dostałam miesiączkę, ale okazało się że bardziej jest to brązowe plamienie i dzisiaj drugi dzień jak to plamienie mam.

    Policzyłam sobie ze jeżeli mogłam zajść tego 15.10. To teraz byłabym 4 tydz i dopiero za kilka dni może wyjść test pozytywny??

    Replied by: Joanna On 2023-11-14 Szanowna Pani, nowoczesne testy ciążowe mogą wykryć ciążę nawet na kilka dni po zapłodnieniu, jednak zaleca się wykonywanie testu w dniu planowanej miesiączki. W Pani przypadku trudno jednak określić, kiedy miesiączka powinna wystąpić. Można wnioskować, że wykonane przez Panią testy wskazują prawidłowy wynik, jednak nie jestem w stanie udzielić Pani w 100% pewnej odpowiedzi. Zachęcam, aby omówiła Pani sytuację z ginekologiem - przede wszystkim ze względu na nieregularne miesiączki. Nie zawsze są one niepokojącym objawem, ale warto to zweryfikować.

  • Napisał: Nela1992 On 2023-09-29
    Rating:
    5.0

    Czy 38 dni od poprzedniej miesiączki powinno być widać pęcherzyk ciążowy na badaniu usg? Jest możliwe że nie doszło jeszcze do implantacji zarodka?

    Replied by: Alicja On 2023-10-02 Dzień dobry, wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

  • Napisał: Anna Król On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Wczoraj robiłam test ciążowy. Wynik pozytywny, ale kreseczka była bardzo niewyraźna. Czy próbować dostać się na już do lekarza, czy nie ma pośpiechu?

    Replied by: Joanna On 2021-02-10 Pani Anno, w czwartym tygodniu ciąży testy powinny już pokazywać prawidłowy wynik. Jeśli pojawiły się na nim dwie kreski, najprawdopodobniej jest Pani w ciąży! Aby się w tym upewnić, warto umówić się na wizytę u ginekologa. Do dziesiątego tygodnia ciąży należy wykonać badania, opisane w artykule: badanie ogólne, morfologię krwi, badanie moczu, badanie cytologiczne, oznaczenie grupy krwi oraz badanie poziomu glukozy. Konieczne będzie również zdiagnozowanie, czy nie ma Pani różyczki, kiły, toksoplazmozy, HIV czy HCV.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 800 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 176 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 758 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 5. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 5. tydzień ciąży
15 413 7

W piątym tygodniu ciąży wykonany test ciążowy da z pewnością wynik pozytywny. Jeśli nie macie do niego zaufania, zawsze możecie udać się na test krwi. Jedno...

czytaj więcej