Bella

Kalendarz ciąży - 37. tydzień ciąży

Przeczytano 11 136 0 Liked
2 Komentarzy
(5)
 

Trzydziesty siódmy tydzień jest dla wielu kobiet czasem coraz większego stresu w oczekiwaniu na nowego członka rodziny. Jednak jest to także moment przełomowy. Jeśli do porodu dojdzie w tym tygodniu, lekarze uznają ciążę za donoszoną. Dziecko z kolei nie będzie już wcześniakiem – ma bowiem wykształcone wszystkie organy, które są na tyle wyspecjalizowane, by zapewnić mu możliwość przeżycia. Jak będzie zmieniać się Wasze ciało w tym tygodniu? Co z dzieckiem? Tego dowiecie się z artykułu.

Który to miesiąc ciąży?

To już dziewiąty miesiąc ciąży. Jesteście coraz bliżej rozwiązania. Pamiętajcie, że prawidłową ciążą jest ta, która trwa od trzydziestego siódmego do czterdziestego drugiego tygodnia. Dlatego jeśli zdarzy się, że będzie ona dłuższa niż czterdzieści tygodni, nie musicie się niczym martwić.

37. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży obniżenie macicy może stawać się coraz trudniejsze do wytrzymania. Głównie dlatego, że razem z nim odczuwacie także napieranie dziecka w dół. Dodatkowo spojenie łonowe jest coraz luźniejsze ze względu na wydzielającą się relaksynę. To wszystko sprawia, że możecie odczuwać nawet ból kości łonowej. U niektórych kobiet dochodzi nawet do niewielkiego rozwarcia szyjki macicy, które zauważalne jest podczas rutynowych badań. Nie martwcie się tym jednak – jeśli lekarz nie wskaże, że jest to powód do przeleżenia ostatnich tygodni ciąży, możecie nadal spędzać czas aktywnie. Oczywiście na tyle, na ile pozwala Wam samopoczucie.

kalendarz ciąży wkładki laktacyjne bella mamma comfort

W tym czasie prawdopodobnie największym problemem okazuje się ból pleców. Wszystko ze względu na ogromny ciężar, jaki musicie dźwigać. Do trzydziestego siódmego tygodnia przytyłyście nawet 14 kilogramów. Kilogramy te rozłożone są oczywiście głównie na brzuchu, dlatego nawet podczas odpoczynku możecie odczuwać ból kręgosłupa. Starajcie się, tak samo jak przez całą ciążę, leżeć na boku, by ulżyć swoim plecom. Unikajcie natomiast leżenia na wznak, gdyż to powoduje mocniejsze przyciśnięcie kręgów do podłoża, co nasila nienaturalne wyprostowanie. Podczas odpoczynku pomaga również poduszka dla kobiet w ciąży w kształcie rogala, która umożliwia wygodne ułożenie się i nie krzyżowanie nóg, by zapewnić sobie lepszy przepływ krwi.

Trzydziesty siódmy tydzień nie jest także czasem, w którym zmniejszy się Wasza opuchlizna. Co więcej – może ona towarzyszyć Wam nawet do kilku dni po porodzie. Starajcie się zmniejszać ją domowymi metodami, korzystając z zimnych pryszniców oraz odpoczywając z lekko podniesionymi nogami. Niestety opuchlizna może uciskać nerwy, co powoduje bóle kulszowe czy zespół cieśni nadgarstka. Postarajcie się wtedy delikatnie zmienić pozycję, by zmniejszyć nacisk.

Z pewnością zauważyłyście także, że Wasz organizm przygotowuje się do samej akcji porodowej. Stąd coraz częstsze skurcze Braxtona-Hicksa – tak zwane skurcze „treningowe”. Nie są one bolesne, w przeciwieństwie do tych właściwych, dlatego nie musicie obawiać się, że nie rozpoznacie początku porodu. Trzydziesty siódmy tydzień ciąży jest odpowiednim czasem, by porozmawiać z partnerem na temat samego porodu. Ustalcie, w jaki sposób ma on się odbyć. Możecie zdecydować się na poród rodzinny lub możecie wejść na salę porodową same, bez partnerów.

37. tydzień ciąży - rozwój dziecka

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko waży już prawie trzy kilogramy, może zaś mierzyć nawet 50 centymetrów. Jeśli o porodu dojdzie w tym miesiącu, będzie on uznany przez lekarzy za terminowy, dziecko natomiast nie będzie wcześniakiem. Wszystko dzięki temu, że przez poprzednie tygodnie udało mu się wykształcić wszystkie organy umożliwiające mu życie poza ciałem matki.

Większość dzieci w tym okresie jest już przygotowana do akcji porodowej. Maluch ustawia się w ostatecznej pozycji, której już nie zmieni. Będzie to miało wpływ na przebieg porodu. Oczywiście najlepszym wyjściem jest ułożenie się główką do dołu, co umożliwia naturalny poród. W niektórych sytuacjach dzieci odwracają się jeszcze do pozycji wyjściowej, dlatego jeśli w tej chwili jest ono ustawione pupą do dołu, możecie jeszcze liczyć na to, że sytuacja się zmieni. Zmianie położenia sprzyja mniejsza waga dziecka a także wielowodzie, czyli większa niż zazwyczaj ilość wód płodowych. Dodatkowo u kobiet, które już wcześniej rodziły, powłoki brzuszne są bardziej rozciągnięte, dlatego dziecko ma większą możliwość poruszania się.

37. tydzień ciąży – jakie badania

Do trzydziestego siódmego tygodnia powinnyście wykonać podstawowe badania określające ogólny stan Waszego zdrowia. To morfologia krwi i badanie ogólne moczu. Lekarz zleci Wam także badanie na obecność kiły (odczyn Wassermana). Podczas wizyty zostanie oceniony także odczyn pH wydzieliny z pochwy. Lekarz sprawdzi również Wasze piersi, ciśnienie krwi oraz wagę. Przed porodem będziecie musiały odbyć jeszcze jedną kontrolną wizytę.

kalendarz ciąży pieluszki happy

Trzydziesty siódmy tydzień ciąży nie należy do najłatwiejszych. Ból pleców i opuchlizna dają się podczas niego we znaki wielu kobietom. Do rozwiązania pozostało Wam jednak niewiele czasu – już niedługo będziecie mogły przywitać na świecie nowego członka rodziny. Jak będzie zmieniać się Wasze ciało w następnym tygodniu? Co dzieje się wtedy z dzieckiem? O tym opowiemy w następnym artykule.

<<< Kalendarz ciąży - 36. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 38. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Monia On 2022-12-12
    Rating:
    5.0

    Super artykuł

    Replied by: Joanna On 2022-12-12 Dziękujemy za opinię!

  • Napisał: Ania On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Bardzo przydatna wiedza w każdym z artykułów.

    Replied by: Joanna On 2021-02-16 Pani Aniu, dziękujemy za słowa uznania - cieszymy się, że nasze artykuły okazały się dla Pani pomocne.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 539 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 912 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 455 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 357 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej