Bella

Kalendarz ciąży - 8. tydzień ciąży

Przeczytano 4 741 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Ósmy tydzień ciąży to czas, w którym koniecznie powinnyście udać się do ginekologa, który będzie monitorować jej przebieg. A pomimo tego, że zarodek nadal jest niewielki, w Waszym ciele dzieje się naprawdę wiele. Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w ósmym tygodniu ciąży? Jak rozwija się zarodek? Czego możecie spodziewać się w tym czasie? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Który to miesiąc ciąży?

Ósmy tydzień jest jednocześnie szóstym tygodniem po zapłodnieniu i końcem drugiego miesiąca ciąży. Nadal jednak jesteście w pierwszym trymestrze, który jest najistotniejszym czasem dla rozwoju zarodka. Do rozwiązania ciąży pozostały jeszcze trzydzieści dwa tygodnie.

Kalendarz ciąży Płeć dziecka

8. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Wasze ciało zmienia się diametralnie, chociaż nie jest to jeszcze widoczne na pierwszy rzut oka. Możecie odczuwać na przykład bóle w podbrzuszu, które nie są związane z rośnięciem samego brzucha lecz luzowaniem powłok brzusznych. Wszystko po to, by zrobić miejsce dla staje rozwijającego się zarodka. Jelita przesuwają się do przodu, a macica staje się coraz większa – w tej chwili rozmiarem przypomina dużego grejpfruta.

Na tym etapie możecie odczuwać także tkliwość piersi, która wiąże się z rozwijającymi się gruczołami mlecznymi. Jeśli ból daje się Wam we znaki, możecie delikatnie masować biust, korzystając przy tym z kremów lub olejków do pielęgnacji lub na rozstępy.

W ósmym tygodniu ciąży może Wam się także wydawać, że większą część dnia spędzacie w toalecie. Albo ze względu na ciągłe mdłości, większą potrzebę oddawania moczu czy też utrudnione wypróżnianie się. Wszystkie te elementy są całkowicie normalne, choć wcale nie muszą występować. Zwłaszcza nudności – niektóre kobiety w ogóle ich nie doświadczają. Warto przyzwyczaić się także do innych objawów, takich jak zgaga, jadłowstręt, wzdęcia czy niestrawność. Jeśli wymioty są bardzo gwałtowne lub dokucza Wam znaczna awersja do jedzenia, warto udać się do lekarza i poinformować go o tym. Istnieje bowiem ryzyko odwodnienia i osłabienia spowodowanego niedostateczną podażą kalorii. W takiej sytuacji konieczne może być wzmocnienie organizmu kroplówką. Prawdopodobnie w ósmym tygodniu ciąży będziecie doświadczać także stałego zmęczenia, uczucia niedospania oraz huśtawek nastroju.

8. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W ósmym tygodniu ciąży zarodek waży już około grama i mierzy dwa centymetry. Jego wielkość porównywana jest do dużej jagody lub borówki amerykańskiej. W tym czasie zarodek wykształca dłonie i stopy – pod koniec ósmego tygodnia pojawiają się na nich palce. To także bardzo istotna chwila dla zmysłów przyszłego dziecka. Jest to związane między innymi z rozwojem ucha zewnętrznego i wewnętrznego. To drugie odpowiada za zmysł słuchu i równowagi. Dlatego zarodek już w tej chwili jest w stanie reagować na ruch. Starajcie się zatem unikać gwałtownych reakcji, które mogą niepokoić rozwijające się w Was życie.

Pęcherzyk mózgowy, który podzielił się na trzy części, obecnie dzieli się na pięć mniejszych. W tych miejscach powstaną części mózgu, które będą odpowiedzialne za funkcje organizmu takie jak pamięć, myślenie abstrakcyjne, uczucia, emocje, regulacja rytmu serca i regulacja oddechu.

W ósmym tygodniu ciąży u zarodka kształtuje się już także twarz. W miejscu, w którym wykształcą się oczy, widoczny jest już barwnik. Dodatkowo w miejscu nosa pojawiają się dwie dziurki, które z czasem zmienią się w istotny dla zmysłu powonienia narząd. Zarodek zaczyna także rozwijać płuca, jednak do pełnego ich ukształtowania się musi minąć jeszcze wiele czasu. Nastąpi to około trzydziestego siódmego tygodnia ciąży. Płuca są organem, który potrzebuje najwięcej czasu na uformowanie się. W ósmym miesiącu zanika także ogon, który sprawiał, że zarodek przypominał kijankę. Pozostanie po nim jedynie kość ogonowa.

Kalendarz ciąży Pieluszki Happy

8. tydzień ciąży – jakie badania

W ósmym tygodniu ciąży prawdopodobnie wybrałyście już swojego lekarza prowadzącego. Zgodnie z zaleceniami pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się najpóźniej w dziesiątym tygodniu ciąży. Dlatego jeśli jeszcze nie macie jej za sobą, to ostatni dzwonek by to zrobić. To właśnie podczas tego spotkania otrzymacie skierowania na najważniejsze badania, przede wszystkim na morfologię krwi, która wskaże na ogólny stan organizmu, oznaczenie grupy krwi, badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii, badania w kierunku HIV, WR, HBS, HCV i badanie ogólne moczu.

Oczywiście w tym czasie zrobicie także swoje pierwsze USG, jeśli nie macie go jeszcze za sobą. Podczas niego można nie tylko zobaczyć zarodek, ale także usłyszeć jego bicie serca. W trakcie badań lekarz z pewnością zwróci szczególną uwagę na Wasze wyniki krwi. Już w pierwszych tygodniach ciąży istnieje bowiem duże ryzyko pojawienia się anemii, która związana jest ze wzrostem objętości osocza w organizmie. Powoduje to rozrzedzenie krwi. Dlatego zapotrzebowanie na żelazo w ciąży wzrasta z 18 mg do aż 27 mg. Jeśli nie dostarczacie go wraz z pożywieniem, lekarz z pewnością zaleci odpowiednią suplementację.

W ósmym tygodniu ciąży możecie powoli zauważać, że Wasz organizm się zmienia. Zaczyna dostosowywać się do zaistniałej sytuacji i robić miejsce dla ciągle rozwijającego się zarodka. Jak będziecie zmieniać się w następnym tygodniu?

<<< Kalendarz ciąży - 7. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 9. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Przerazona On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Pomocy, mam straszliwe wymioty. Czy to nie zagraża dziecku??

    Replied by: Joanna On 2021-02-11 Szanowna Pani, nudności i wymioty w ciąży są rzeczą całkowicie normalną. Jeśli jednak czuje Pani, że ich nasilenie jest zbyt duże, polecam udanie się do lekarza. Istnieje ryzyko odwodnienia i osłabienia organizmu, spowodowanego przez niedostateczną ilość spożytych kalorii - trzeba będzie temu zaradzić.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 562 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 932 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 487 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 393 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej