Kalendarz ciąży - 9. tydzień ciąży

4251 Wyświetleń
3 Komentarzy
 5.0  

Dziewiąty tydzień ciąży jest początkiem trzeciego miesiąca. Wasze ciało nie ulega gwałtownym zmianom, chociaż objawy ciąży są już odczuwalne – mogą pojawić się zarówno mdłości jak i lekkie powiększenie się w pasie, które raczej nie jest zauważalne dla innych. Wszystko dlatego, że zarodek rozwija się bardzo gwałtownie. Potrzebuje wiele energii i miejsca. Czego możecie spodziewać się w dziewiątym tygodniu ciąży? Jakich objawów możecie doświadczać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Który to miesiąc ciąży?

Chociaż dziewiąty tydzień ciąży jest jednocześnie siódmym tygodniem od zapłodnienia, jesteście już w trzecim miesiącu ciąży. Nadal jednak trwa pierwszy trymestr, kluczowy dla rozwoju zarodka. Do rozwiązania zostało jeszcze trzydzieści jeden tygodni – pełnych zmian zarówno dla Was jak i kiełkującego w Was życia.

Kalendarz ciąży Higiena Intymna

9. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W dziewiątym tygodniu ciąży prawdopodobnie zauważyłyście kolejne zmiany w swoim ciele. Ze względu na burzę hormonów zmieniają się nie tylko Wasze piersi, które są coraz większe i bardziej nabrzmiałe. Zmiany zachodzą także w obrębie skóry. Niektóre kobiety mogą cieszyć się promienną cerą, inne natomiast skarżą się na zwiększoną ilość wyprysków. Prawdą jest, że w tym czasie skóra jest bardziej tkliwa i skłonna do podrażnień, dlatego warto zadbać o jej stan, codziennie ją nawilżając. Pomogą w tym balsamy i emulsje do ciała jak i kremy do pielęgnacji twarzy. Naturalne jest także pojawienie się rumieńców, które jest związane z większą objętością krwi w ciele.

Ze względu zwiększający się biust możecie czuć ucisk w swoim zwykłym biustonoszu. To czas by sprawić sobie biustonosz ciążowy, który będzie rozciągać się wraz z rosnącymi piersiami. Piersi zmieniają nie tylko wielkość, ale również wygląd. Przy brodawkach mogą pojawić się tak zwane guzki Montgomery’ego, które są zupełnie niegroźne. Brodawki nabierają również innej barwy, są ciemniejsze niż wcześniej. Ze względu na te zmiany warto już teraz pielęgnować biust odpowiednimi kremami na rozstępy.

Ze względu na szybkie rozszerzanie się naczyń krwionośnych możecie zauważyć także, że Wasze ciśnienie jest obniżone, natomiast serce bije znacznie szybciej. Z tymi zmianami związane jest także puchnięcie dziąseł i krwawienie z jamy ustnej. Dziąsła są wyjątkowo wrażliwe, a w tym czasie mogą nabiegać krwią. Dlatego dbajcie o higienę jamy ustnej i korzystajcie ze szczoteczek do zębów o miękkim włosiu. Oprócz powyższych objawów możecie zauważyć także wzmożone uczucie niepokoju, problemy z koncentracją, spadek libido, żywe sny oraz oczywiście zachcianki żywieniowe.

Jak rośnie brzuch w dziewiątym tygodniu ciąży?

Chociaż w dziewiątym tygodniu brzuch nie jest jeszcze widoczny, macica znacząco się powiększa. Wszystko ze względu na rosnący zarodek, który niebawem będzie potrzebować dużo miejsca. Te zmiany mogą powodować dość nieprzyjemny tępy ból w podbrzuszu, jednak nie powinnyście się tym martwić. Dopiero w momencie, w którym ból okazuje się intensywny, warto zgłosić się z tym do lekarza. Może to oznaczać, że ciąża jest zagrożona. Niektóre kobiety zauważają także lekko brązową wydzielinę z pochwy, jednak nie jest to groźny objaw. Wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Dopiero w sytuacji, w której zauważamy obfite plamienie, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

9. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dziewiątym tygodniu ciąży zarodek ma od dwóch do trzech centymetrów. To czas istotny przede wszystkim dla rozwoju mózgu oraz układu nerwowego. Rosnący w szybkim tempie mózg potrzebuje miejsca, dlatego to główka nadal jest największą częścią zarodka. Bardziej widoczne stają się także rysy twarzy. Lepiej rozwinięte są już uszy, usta oraz nos a także oczy. Przy kończynach pojawiają się już palce, a niebawem wytworzą się tam również łokcie i kolana.

Zarodek na razie nie ma w sobie kości, a jedynie chrząstkę. Jednak przy tych strukturach już pojawiają się mięśnie, które odpowiadają za ruch zarodka, którego nie da się jeszcze wyczuć. Układy i organy, takie jak mózg, nerki, płuca, wątroba, śledziona i nadnercza, które zaczęły rozwijać się już we wcześniejszych tygodniach, cały czas się kształtują. Aby wykształcić się w pełni potrzebują dużo więcej czasu.

Chociaż nadal nie wiadomo, jakiej płci jest zarodek, informacja ta jest już zapisana w genach. U chłopców w dziewiątym tygodniu ciąży kształtują się jądra oraz pęcherzyki nasienne. U dziewczynek zaś jajeczka. Na poznanie płci przyjdzie czas podczas badania USG za około cztery tygodnie.

Kalendarz ciąży Pieluszki Happy

9. tydzień ciąży – jakie badania

Dziewiąty tydzień ciąży to ostatni moment na to, by wybrać swojego lekarza prowadzącego. Najprawdopodobniej macie to już za sobą – tak samo jak zlecone badania, takie jak morfologa krwi, badanie ogólne moczu czy testy na obecność toksoplazmozy i cytomegalii. To także dobry moment na pierwsze USG, jeśli jeszcze nie zostało wykonane. Zobaczycie podczas niego zarodek i usłyszycie bicie serca. Jeśli czujecie się dobrze i nie zauważacie niepokojących objawów, takich jak krwawienie czy intensywny ból podbrzusza, wizyta u lekarza w dziewiątym tygodniu ciąży nie będzie konieczna. Warto jednak samodzielnie kontrolować swój stan zdrowia. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w ciśnieniomierz.

Dziewiąty tydzień ciąży może przynieść wiele objawów, które nie należą do najprzyjemniejszych. Wszystko to jest związane z gwałtownymi zmianami hormonalnymi, które umożliwiają utrzymanie i rozwój zarodka. Jak Wasze ciało będzie zmieniać się w dziesiątym tygodniu ciąży? Tego dowiecie się z następnego tekstu z naszego cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 8. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 10. tydzień ciąży >>>

Kolejne tygodnie:

Pytania i komentarze

 • Napisał: Renia 2021-06-11
  Ocena:
  5.0

  Ja miałam już pierwszą wizytę u ginekologa, ciąża potwierdzona, było słychać serduszko

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-14 Pani Reniu, serdecznie gratulujemy! Przed Panią niezapomniany czas :)

 • Napisał: Katarzyna 2021-06-10
  Ocena:
  5.0

  W zeszły tygodniu test ciążowy pokazał wynik pozytywny. Wizytę u lekarza mam dopiero za 3 tygodnie, na NFZ nie udało mi się dostać wcześniejszego terminu. Borykam się ze strasznymi bólami głowy, czy w tym wypadku mogę brać jakieś środki przeciwbólowe?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-14 Pani Katarzyno, przed przyjęciem jakichkolwiek leków przeciwbólowych zalecam kontakt z lekarzem, ponieważ stosowanie środków na własną rękę może przynieść negatywne skutki. Każda ciąża przebiega inaczej, dlatego zachęcam do próby przyspieszenia pierwszej wizyty u ginekologa. Uznaje się, że potencjalnie bezpieczne dla dziecka preparaty przeciwbólowe bazują na paracetamolu, jednak powinno się je zażywać w najniższych możliwych dawkach i jak najkrócej. Kobiety w ciąży powinny natomiast unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu.

 • Napisał: Beata 2021-01-26
  Ocena:
  5.0

  Do tej pory nie udało mi się jeszcze dostać do lekarza, czy któraś miała podobny problem?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-11 Pani Beato, dziewiąty tydzień ciąży to odpowiedni moment na wybranie lekarza prowadzącego i wykonanie wszystkich niezbędnych na tym etapie badań (w tym pierwszego badania USG). Proszę się jednak nie obawiać - jeśli nie występują u Pani żadne niepokojące objawy, można cierpliwie poczekać na wizytę u wybranego specjalisty.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go