Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży

Przeczytano 5 827 razy 0 Polubiono
1 Komentarz
(5)
 

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma niezwykłą zdolność do mnożenia się. Z czasem zygota stanie się blastocystą, później embrionem, a następnie płodem. Jak w tym czasie zmieni się Wasz organizm? Jakie objawy mogą pojawić się w trzecim tygodniu ciąży?

Który to miesiąc ciąży?

Chociaż dopiero w tym momencie doszło do zapłodnienia, liczenie miesięcy i tygodni ciąży wcale nie jest takie proste. Lekarze wykorzystują do tego regułę Naegelego, która zakłada, że do pierwszego dnia miesiączki dolicza się siedem dni, następnie odejmuje trzy miesiące i dodaje rok. W taki sposób ginekolog może określić przybliżony termin porodu. Dlatego, pomimo że do zapłodnienia doszło niedawno, jesteście już w trzecim tygodniu ciąży. To także pierwszy trymestr oraz pierwszy miesiąc ciąży.

3. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W Waszym organizmie doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Najsilniejszy plemnik przedostał się przez warstwy ochronne komórki i łączy się z jajeczkiem. Chociaż jest to rzeczywisty czas poczęcia, wiele kobiet nadal nie wie, że jest w ciąży. W tej chwili komórka wędruje z jajowodu do jamy macicy. Zajmuje jej to około siedem dni – po tym czasie następuje implantacja.

Po zagnieżdżeniu się komórki w błonie macicy organizm kobiety rozpoczyna produkowanie hormonu zwanego gonadotropina kosmówkowa typu beta (beta hCG), który odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Komórka jeszcze przed implantacją rozpoczyna podział – na dwie, następnie cztery, później szesnaście itd. Skupisko komórek nazywane jest blastocystą i to właśnie ono zagnieżdża się w błonie macicy.

Jeśli zauważyłyście niewielkie krwawienie w czasie, w którym powinno już dojść do implantacji w endometrium, nie powinnyście niczym się martwić. Czasami do tego dochodzi, choć nie jest to krwawienie miesiączkowe. Jest to spowodowane naruszeniem naczyń krwionośnych w błonie macicy. Najczęściej jest to zaledwie kilka kropli krwi lub ciemny śluz.

Kalendarz ciąży tydzień3 Higiena Intymna

3. tydzień ciąży – objawy ciąży

W trzecim tygodniu ciąży nie warto jeszcze spodziewać się większych objawów. Najbardziej widocznym z nich będzie z pewnością brak miesiączki. Jednak jeśli zawsze była ona nieregularna, być może nie zauważycie nawet tej zmiany. Niektóre kobiety mówią o odczuwaniu zmian w swoim organizmie, jednak nie jest to możliwe do sprawdzenia. Również testy ciążowe nie powinny wychwycić tej niewielkiej zmiany, nawet biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo są czułe. Pierwsze testy w tym okresie mogą wyjść negatywnie. Nawet jeśli nie macie pewności, że jesteście w ciąży, zachowajcie wszelkie środki ostrożności. Zrezygnujcie z alkoholu, papierosów i innych używek, które mogą być szkodliwe dla płodu. Zwróćcie uwagę także na przyjmowane leki. Jeśli planujecie ciążę i istnieje możliwość, że doszło już do zapłodnienia, używajcie tylko tych leków, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. 

3. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Trzeci tydzień ciąży jest dopiero pierwszym, w którym możemy mówić o powstaniu nowego życia. W tej chwili w Waszym ciele rozwija się komórka, w której dwadzieścia trzy żeńskie chromosomy łączą się z chromosomami męskimi. Na powstałych dwudziestu trzech parach chromosomów znajdują się geny z zakodowaną informacją dotyczącą cech człowieka, który może narodzić się ze znajdującej się w Was zygoty. Z czasem komórki rozpoczynają dzielenie się – w trzecim dniu zygota składa się z szesnastu komórek. Z części układającej się na zewnątrz powstanie zarodek. Natomiast z części układających się na zewnątrz wytworzy się łożysko. Około siódmego dnia od zapłodnienia zygota rozpoczyna implantację w błonie śluzowej macicy. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, a błona śluzowa jest pogrubiona, zygota z łatwością w nią wniknie. W tej chwili nie jest widoczna na badaniu USG, a jedynie pod mikroskopem – ma zaledwie dwie setne milimetra.

3. tydzień ciąży – jakie badania?

Wykonywanie badania USG w trzecim tygodniu ciąży nie da jeszcze żadnych wyników. Lekarz będzie miał możliwość zobaczenie zarodka dopiero w piątym lub szóstym tygodniu ciąży – dlatego z tym badaniem warto jeszcze trochę poczekać. Jednak już w czwartym tygodniu powinno ono pokazać tak zwany pęcherzyk ciążowy. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy doszło do implantacji jest wykonanie testu ciążowego. Najlepiej zaplanować to na koniec trzeciego tygodnia i początek czwartego. Przy pozytywnym wyniku zaplanujcie pierwszą wizytę u ginekologa – nie powinna ona nastąpić później niż w ósmym tygodniu ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień3 Pieluszki Happy

Trzeci tydzień ciąży to jeden z najważniejszych momentów – właśnie nastąpiło zapłodnienie komórki jajowej. Jeśli dojdzie do jej implantacji już niebawem będziecie mogły dowiedzieć się o tym za pomocą testu ciążowego. Jak Wasze ciało będzie zmieniać się w czwartym tygodniu ciąży? Jak będzie rozwijać się zarodek? Tego dowiecie się z następnego tekstu w naszym cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Anna Król On 2021-01-26
    Ocena:
    5.0

    Jeśli dostałam miesiączkę, jest możliwość, że jestem w ciąży?

    Odpowiedź Joanna On 2021-02-10 Pani Anno, pojawienie się klasycznej miesiączki oznacza, że do zapłodnienia najprawdopodobniej nie doszło. W artykule piszemy o możliwym występującym krwawieniu, pojawiającym się w czasie, kiedy powinno dość do implantacji w endometrium. Takie krwawienie nie powinno być niepokojącym objawem - jest ono spowodowane naruszeniem naczyń krwionośnych w błonie macicy. Od tradycyjnej miesiączki odróżnia je jednak skąpy wyciek, przyjmujący postać kilku kropel krwi lub ciemnego śluzu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go