Bella

Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży

Przeczytano 7 446 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma niezwykłą zdolność do mnożenia się. Z czasem zygota stanie się blastocystą, później embrionem, a następnie płodem. Jak w tym czasie zmieni się Wasz organizm? Jakie objawy mogą pojawić się w trzecim tygodniu ciąży?

Który to miesiąc ciąży?

Chociaż dopiero w tym momencie doszło do zapłodnienia, liczenie miesięcy i tygodni ciąży wcale nie jest takie proste. Lekarze wykorzystują do tego regułę Naegelego, która zakłada, że do pierwszego dnia miesiączki dolicza się siedem dni, następnie odejmuje trzy miesiące i dodaje rok. W taki sposób ginekolog może określić przybliżony termin porodu. Dlatego, pomimo że do zapłodnienia doszło niedawno, jesteście już w trzecim tygodniu ciąży. To także pierwszy trymestr oraz pierwszy miesiąc ciąży.

3. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W Waszym organizmie doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Najsilniejszy plemnik przedostał się przez warstwy ochronne komórki i łączy się z jajeczkiem. Chociaż jest to rzeczywisty czas poczęcia, wiele kobiet nadal nie wie, że jest w ciąży. W tej chwili komórka wędruje z jajowodu do jamy macicy. Zajmuje jej to około siedem dni – po tym czasie następuje implantacja.

Po zagnieżdżeniu się komórki w błonie macicy organizm kobiety rozpoczyna produkowanie hormonu zwanego gonadotropina kosmówkowa typu beta (beta hCG), który odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Komórka jeszcze przed implantacją rozpoczyna podział – na dwie, następnie cztery, później szesnaście itd. Skupisko komórek nazywane jest blastocystą i to właśnie ono zagnieżdża się w błonie macicy.

Jeśli zauważyłyście niewielkie krwawienie w czasie, w którym powinno już dojść do implantacji w endometrium, nie powinnyście niczym się martwić. Czasami do tego dochodzi, choć nie jest to krwawienie miesiączkowe. Jest to spowodowane naruszeniem naczyń krwionośnych w błonie macicy. Najczęściej jest to zaledwie kilka kropli krwi lub ciemny śluz.

Kalendarz ciąży tydzień3 Higiena Intymna

3. tydzień ciąży – objawy ciąży

W trzecim tygodniu ciąży nie warto jeszcze spodziewać się większych objawów. Najbardziej widocznym z nich będzie z pewnością brak miesiączki. Jednak jeśli zawsze była ona nieregularna, być może nie zauważycie nawet tej zmiany. Niektóre kobiety mówią o odczuwaniu zmian w swoim organizmie, jednak nie jest to możliwe do sprawdzenia. Również testy ciążowe nie powinny wychwycić tej niewielkiej zmiany, nawet biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo są czułe. Pierwsze testy w tym okresie mogą wyjść negatywnie. Nawet jeśli nie macie pewności, że jesteście w ciąży, zachowajcie wszelkie środki ostrożności. Zrezygnujcie z alkoholu, papierosów i innych używek, które mogą być szkodliwe dla płodu. Zwróćcie uwagę także na przyjmowane leki. Jeśli planujecie ciążę i istnieje możliwość, że doszło już do zapłodnienia, używajcie tylko tych leków, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. 

3. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Trzeci tydzień ciąży jest dopiero pierwszym, w którym możemy mówić o powstaniu nowego życia. W tej chwili w Waszym ciele rozwija się komórka, w której dwadzieścia trzy żeńskie chromosomy łączą się z chromosomami męskimi. Na powstałych dwudziestu trzech parach chromosomów znajdują się geny z zakodowaną informacją dotyczącą cech człowieka, który może narodzić się ze znajdującej się w Was zygoty. Z czasem komórki rozpoczynają dzielenie się – w trzecim dniu zygota składa się z szesnastu komórek. Z części układającej się na zewnątrz powstanie zarodek. Natomiast z części układających się na zewnątrz wytworzy się łożysko. Około siódmego dnia od zapłodnienia zygota rozpoczyna implantację w błonie śluzowej macicy. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, a błona śluzowa jest pogrubiona, zygota z łatwością w nią wniknie. W tej chwili nie jest widoczna na badaniu USG, a jedynie pod mikroskopem – ma zaledwie dwie setne milimetra.

3. tydzień ciąży – jakie badania?

Wykonywanie badania USG w trzecim tygodniu ciąży nie da jeszcze żadnych wyników. Lekarz będzie miał możliwość zobaczenie zarodka dopiero w piątym lub szóstym tygodniu ciąży – dlatego z tym badaniem warto jeszcze trochę poczekać. Jednak już w czwartym tygodniu powinno ono pokazać tak zwany pęcherzyk ciążowy. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy doszło do implantacji jest wykonanie testu ciążowego. Najlepiej zaplanować to na koniec trzeciego tygodnia i początek czwartego. Przy pozytywnym wyniku zaplanujcie pierwszą wizytę u ginekologa – nie powinna ona nastąpić później niż w ósmym tygodniu ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień3 Pieluszki Happy

Trzeci tydzień ciąży to jeden z najważniejszych momentów – właśnie nastąpiło zapłodnienie komórki jajowej. Jeśli dojdzie do jej implantacji już niebawem będziecie mogły dowiedzieć się o tym za pomocą testu ciążowego. Jak Wasze ciało będzie zmieniać się w czwartym tygodniu ciąży? Jak będzie rozwijać się zarodek? Tego dowiecie się z następnego tekstu w naszym cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Anna Król On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Jeśli dostałam miesiączkę, jest możliwość, że jestem w ciąży?

    Replied by: Joanna On 2021-02-10 Pani Anno, pojawienie się klasycznej miesiączki oznacza, że do zapłodnienia najprawdopodobniej nie doszło. W artykule piszemy o możliwym występującym krwawieniu, pojawiającym się w czasie, kiedy powinno dość do implantacji w endometrium. Takie krwawienie nie powinno być niepokojącym objawem - jest ono spowodowane naruszeniem naczyń krwionośnych w błonie macicy. Od tradycyjnej miesiączki odróżnia je jednak skąpy wyciek, przyjmujący postać kilku kropel krwi lub ciemnego śluzu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 530 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 906 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 345 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 5. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 5. tydzień ciąży
14 605 6

W piątym tygodniu ciąży wykonany test ciążowy da z pewnością wynik pozytywny. Jeśli nie macie do niego zaufania, zawsze możecie udać się na test krwi. Jedno...

czytaj więcej