Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie jesteście jeszcze w ciąży, jest to odpowiedni czas na to, by przygotować się na cały czas jej trwania. Dlatego zadbajcie dobrze o swoje zdrowie, wykonajcie niezbędne badania – jeśli jeszcze tego nie zrobiłyście – i zaplanujcie zdrową dietę, którą wprowadzicie od teraz. Jak zmieni się Wasze ciało w drugim tygodniu ciąży? Jak rozwija się wtedy zarodek?
Który to miesiąc ciąży?
Pomimo że do zapłodnienia jeszcze nie doszło, drugi tydzień liczony jest jako pierwszy miesiąc oraz pierwszy trymestr ciąży. Początek ciąży a zarazem przypuszczalny czas rozwiązania określa się za pomocą reguły Naegelego, która zakłada, że od pierwszego dnia miesiączki dodaje się siedem dni, odejmuje trzy miesiące i dodaje rok. W ten sposób lekarz jest w stanie określić przypuszczalny początek ciąży oraz termin porodu. Reguła ta jest stosowana przez większość lekarzy.
2. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym pęcherzyk Graffa, w którym dojrzewa komórka jajowa, pęka. Już niebawem przypadnie zatem dzień owulacji, podczas którego komórka znajdzie się w jajowodzie i połączy się z plemnikiem. Nie wszystkie kobiety potrafią rozpoznać dzień owulacji. Zwykle można zauważyć to poprzez konsystencję śluzu, który staje się przezroczysty i bardziej ciągnący. Owulacja może przynieść także ból podbrzusza, ból piersi spowodowany zwiększonym poziomem estrogenów oraz plamienie. Wszystkie te objawy są całkowicie normalne i świadczą o tym, że organizm jest gotowy do zapłodnienia. W tym czasie nie rezygnujcie z seksu jeśli staracie się o poczęcie. Zresztą wyższy poziom estrogenów sprawi, że Wasze libido prawdopodobnie również będzie większe niż zwykle. Jeśli nie macie pewności, kiedy nastąpi u Was owulacja, możecie wykonywać testy owulacyjne lub mierzyć temperaturę. Przed owulacją spada ona nieznacznie, natomiast po niej wzrasta o około 0,5 stopnia. Warto przy tym pamiętać, iż komórka jajowa żyje krócej od plemników. Jej żywotność to zaledwie 24 godzin, plemniki żyją zaś nawet do trzech dni w macicy. Dlatego największe szanse na zajście w ciążę ma się trzy dni przed owulacją, w jej trakcie oraz dzień po niej. To niewielkie okienko, dlatego zajście w ciążę nie musi udać się za pierwszym razem. Warto jednak próbować.
2. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Drugi tydzień ciąży nie jest jeszcze czasem, w którym doszło do zapłodnienia. Dlatego nie można jeszcze mówić o jakimkolwiek rozwoju płodu. Robienie testów ciążowych czy testów krwi nie jest w tej chwili uzasadnione. Dlatego warto wykorzystać ten czas, by pomyśleć o sobie. W drugim tygodniu ciąży powinnyście przede wszystkim zadbać o odpowiedni odpoczynek oraz zbilansowaną dietę. Prócz kwasu foliowego powinno się w niej znaleźć także dużo witaminy D, żelaza, kwasów DHA oraz jodu i magnezu. Gdy dojdzie już do zapłodnienia lekarz z pewnością zajmie się także przepisaniem Wam suplementów, które pomogą w utrzymaniu ciąży oraz prawidłowym rozwoju dziecka.
2. tydzień ciąży – jakie badania?
Jeśli nie macie za sobą jeszcze wszystkich badań, które opisywaliśmy w pierwszym artykule cyklu – Kalendarz ciąży – 1. tydzień ciąży – to ostatnia chwila, by je wykonać. Warto zdecydować się przede wszystkim na morfologię krwi, która wskaże ogólny stan zdrowia i określi czy jesteście w stanie zajść w ciążę i ją utrzymać. Należy zadbać także o aktualną cytologię – badanie wykonuje się minimum raz do roku, dlatego jeśli badania są nieaktualne, jest to dobry czas na ich powtórzenie. Ginekolog zleci badania dopiero w siódmym tygodniu ciąży, to całkowicie normalne. Dlatego jeśli chcecie być pewne, że z Waszym organizmem wszystko jest w porządku, zadbajcie o skontrolowanie stanu swojego zdrowia.
W drugim tygodniu ciąży nie zaszło jeszcze do zapłodnienia. O tym możemy mówić dopiero w trzecim tygodniu – jak wtedy zmienia się ciało kobiety i jak rozwija się płód? Wszystkiego dowiecie się z trzeciej części naszego cyklu Kalendarz ciąży.
< 1. tydzień ciąży 3. tydzień ciąży >
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
W piątym tygodniu ciąży wykonany test ciążowy da z pewnością wynik pozytywny. Jeśli nie macie do niego zaufania, zawsze możecie udać się na test krwi. Jedno...
Komentarze
Czy istnieje dieta lub produkty, które należy jeść, aby zwiększyć możliwość zapłodnienia?
Replied by: Joanna On 2021-02-10
Zadaj pytanie lub napisz komentarz