Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W każdym z nich opiszemy w jaki sposób będzie zmieniać się Wasze ciało, jak rozwija się płód oraz jakie badanie powinny zostać w tym czasie wykonane.
Który to miesiąc ciąży?
Niestety określenie dokładnego dnia zapłodnienia jest niemożliwe, dlatego pierwszy tydzień ciąży szacuje się na podstawie informacji o pierwszym dniu ostatniej miesiączki. To czas, w którym nie doszło jeszcze do poczęcia, jednak – jeśli je planujecie – z całą pewnością warto już wprowadzić w nim pewne nawyki, które zapewnią zdrowie Wam oraz planowanemu dziecku. Chociaż brzmi to dość niecodziennie, pierwszy tydzień nie jest czasem, w którym zaczyna rozwijać się w Was nowe życie. Dla nas nie jest to w żaden sposób istotne, jednak lekarze muszą w jakiś sposób obliczyć prawdopodobny termin porodu.
Według metody zapoczątkowanej przez Franza Naegele, przybliżony termin określa się poprzez dodatnie siedmiu dni do pierwszego dnia ostatniej miesiączki, następnie odjęciu trzech miesięcy i dodania roku. Dlatego w sytuacji, w której będziecie trzy tygodnie po zapłodnieniu, lekarz powie Wam, że to piąty tydzień ciąży. Zasady te mogą być dość zawiłe, jednak tak naprawdę nie zmieniają nic w Waszym życiu. Jeśli planujecie ciąże – pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest do tego odpowiednim czasem. Już wtedy w Waszym organizmie zachodzą zmiany, które umożliwiają poczęcie.
1. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
Pierwszy tydzień ciąży nie różni się niczym od pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego. Z powodu złuszczania się błony śluzowej macicy rozpoczyna się krwawienie, które trwać może do siedmiu dni, w zależności od organizmu. Jest to kwestia całkowicie indywidualna. Objawy w pierwszym tygodniu ciąży są zatem tożsame z tymi, które towarzyszą Wam podczas menstruacji. Może to być silny ból brzucha, skurcze, bóle pleców czy obrzmienie piersi. W żaden sposób te objawy nie utrudniają zajścia w ciążę. To znak, że ciało przygotowuje się do fazy folikularnej, podczas której pęcherzyki Graffa zaczynają dojrzewać. W ich wnętrzu znajdują się niedojrzałe jeszcze komórki jajowe, które zostaną uwolnione podczas drugiego tygodnia ciąży.
1. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Chociaż do zapłodnienia jeszcze nie doszło, pierwszy tydzień potencjalnej ciąży to bardzo dobry czas na to, by przygotować się na cały ten proces. Przede wszystkim wdrożyć wszelkie zalecane praktyki, które mogą zwiększyć szanse na zapłodnienie.
- Zacznijcie przyjmować kwas foliowy. Odpowiada on za podział komórek w naszym organizmie i skutecznie chroni płód przed wadami rozwojowymi, między innymi wadą cewy nerwowej i układu nerwowego. Witamina B9 znajduje się między innymi w szpinaku, brokułach czy szparagach. Kobietom w ciąży zaleca się jednak suplementację tej witaminy.
- W pierwszym tygodniu ciąży zaleca się także wprowadzenie zdrowej, pełnowartościowej diety. Ma ona na celu uniknięcie ewentualnych niedoborów składników mineralnych. Dodatkowo kobietom, które pragną zajść w ciążę odradza się stosowanie diet redukcyjnych. Mogą one sprawić, że zmęczony organizm nie będzie w stanie donosić dziecka. Dlatego do zapłodnienia może nawet nie dojść.
- To także dobry czas na zrezygnowanie ze wszelkich używek – alkoholu czy papierosów, które negatywnie wpływają na rozwój płodu. Dodatkowo zalecane jest także unikanie kofeiny oraz stresu, które mogą obniżać poziom kwasu foliowego w organizmie.
1. tydzień ciąży – jakie badania?
Chociaż do zapłodnienia jeszcze nie doszło, warto zrobić wszelkie badania, które poleca się wykonać jeszcze przed ciążą. Jeśli planujecie dziecko od jakiegoś czasu, prawdopodobnie wykonaliście już wszystkie badania z listy. Warto jednak upewnić się, że są one nadal aktualne.
- Podczas wizyty u ginekologa, przy której poinformujecie lekarza o chęci zajścia w ciążę, wykonane zostaną podstawowe badania takie jak cytologia i test czystości pochwy. Lekarz może także zalecić wykonanie USG, podczas którego sprawdza się stan narządów rodnych. Jeśli ginekolog sam tego nie zaproponuje, możecie poprosić o wykonanie tego badania.
- Wykonanie morfologii krwi jest zalecana do wskazania Waszego ogólnego stanu zdrowia. Dodatkowo lekarz zwraca uwagę na czynnik Rh obojga rodziców, by mieć na uwadze ewentualny konflikt serologiczny.
- Ogólne badanie moczu, tak samo jak morfologia, ma wskazać stan zdrowia przyszłych mam.
- Badania krwi z uwzględnieniem stężenia glukozy we krwi mają na celu wykrycie ewentualnej ukrytej cukrzycy.
- Lekarz powinien zlecić także wykonanie prób wątrobowych, zwłaszcza gdy korzystałyście wcześniej z antykoncepcji hormonalnej.
- Badanie tarczycy, zwłaszcza gdy borykacie się z nadczynnością lub niedoczynnością, mają na celu upewnienie się, że stan hormonów jest unormowany. Nieprawidłowości w tym aspekcie mogą powodować problemy z zajściem w ciążę bądź przedwczesny poród.
- Przed zajściem w ciążę zaleca się także odwiedzenie stomatologa. Ze względu na to, że nie wszystkie zabiegi są możliwe do wykonania w ciąży, stan zębów przyszłej mamy powinien być jak najlepszy.
- Przyszłym mamom zaleca się także wykonanie testu na HIV.
Chociaż podczas pierwszego tygodnia ciąży nie jesteście jeszcze tak naprawdę w ciąży, jest to odpowiedni czas na to, by przygotowywać się do zapłodnienia. Już w następnym tygodniu może do niego dojść. Co dzieje się z organizmem podczas drugiego tygodnia ciąży? Opowiemy o tym w naszym następnym artykule z cyklu Kalendarz ciąży.
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
W piątym tygodniu ciąży wykonany test ciążowy da z pewnością wynik pozytywny. Jeśli nie macie do niego zaufania, zawsze możecie udać się na test krwi. Jedno...
Komentarze
bardzo ciekawy artykuł. Polecam!!!
Czy oprócz kwasu foliowego można przyjmować inne witaminy pomagające zajść w ciążę?
Replied by: Joanna On 2021-02-10
Zadaj pytanie lub napisz komentarz