
Pieluszki dla dzieci Bella Baby Happy New Flexi Fit Maxi Plus BOX... Ilość sztuk-124 szt.
- Obniżka
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W każdym z nich opiszemy w jaki sposób będzie zmieniać się Wasze ciało, jak rozwija się płód oraz jakie badanie powinny zostać w tym czasie wykonane.
Niestety określenie dokładnego dnia zapłodnienia jest niemożliwe, dlatego pierwszy tydzień ciąży szacuje się na podstawie informacji o pierwszym dniu ostatniej miesiączki. To czas, w którym nie doszło jeszcze do poczęcia, jednak – jeśli je planujecie – z całą pewnością warto już wprowadzić w nim pewne nawyki, które zapewnią zdrowie Wam oraz planowanemu dziecku. Chociaż brzmi to dość niecodziennie, pierwszy tydzień nie jest czasem, w którym zaczyna rozwijać się w Was nowe życie. Dla nas nie jest to w żaden sposób istotne, jednak lekarze muszą w jakiś sposób obliczyć prawdopodobny termin porodu.
Według metody zapoczątkowanej przez Franza Naegele, przybliżony termin określa się poprzez dodatnie siedmiu dni do pierwszego dnia ostatniej miesiączki, następnie odjęciu trzech miesięcy i dodania roku. Dlatego w sytuacji, w której będziecie trzy tygodnie po zapłodnieniu, lekarz powie Wam, że to piąty tydzień ciąży. Zasady te mogą być dość zawiłe, jednak tak naprawdę nie zmieniają nic w Waszym życiu. Jeśli planujecie ciąże – pierwszy dzień ostatniej miesiączki jest do tego odpowiednim czasem. Już wtedy w Waszym organizmie zachodzą zmiany, które umożliwiają poczęcie.
Pierwszy tydzień ciąży nie różni się niczym od pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego. Z powodu złuszczania się błony śluzowej macicy rozpoczyna się krwawienie, które trwać może do siedmiu dni, w zależności od organizmu. Jest to kwestia całkowicie indywidualna. Objawy w pierwszym tygodniu ciąży są zatem tożsame z tymi, które towarzyszą Wam podczas menstruacji. Może to być silny ból brzucha, skurcze, bóle pleców czy obrzmienie piersi. W żaden sposób te objawy nie utrudniają zajścia w ciążę. To znak, że ciało przygotowuje się do fazy folikularnej, podczas której pęcherzyki Graffa zaczynają dojrzewać. W ich wnętrzu znajdują się niedojrzałe jeszcze komórki jajowe, które zostaną uwolnione podczas drugiego tygodnia ciąży.
Chociaż do zapłodnienia jeszcze nie doszło, pierwszy tydzień potencjalnej ciąży to bardzo dobry czas na to, by przygotować się na cały ten proces. Przede wszystkim wdrożyć wszelkie zalecane praktyki, które mogą zwiększyć szanse na zapłodnienie.
Chociaż do zapłodnienia jeszcze nie doszło, warto zrobić wszelkie badania, które poleca się wykonać jeszcze przed ciążą. Jeśli planujecie dziecko od jakiegoś czasu, prawdopodobnie wykonaliście już wszystkie badania z listy. Warto jednak upewnić się, że są one nadal aktualne.
Chociaż podczas pierwszego tygodnia ciąży nie jesteście jeszcze tak naprawdę w ciąży, jest to odpowiedni czas na to, by przygotowywać się do zapłodnienia. Już w następnym tygodniu może do niego dojść. Co dzieje się z organizmem podczas drugiego tygodnia ciąży? Opowiemy o tym w naszym następnym artykule z cyklu Kalendarz ciąży.
Pytania i komentarze
bardzo ciekawy artykuł. Polecam!!!
Czy oprócz kwasu foliowego można przyjmować inne witaminy pomagające zajść w ciążę?
Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-10
Zadaj pytanie lub napisz komentarz