Bella

Kalendarz ciąży - 7. tydzień ciąży

Przeczytano 8 006 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

W siódmym tygodniu ciąży najprawdopodobniej wiecie już, że doszło do zapłodnienia, a zarodek spokojnie zagnieździł się w macicy. Nie dostałyście okresu w planowanym czasie, a także możecie odczuwać mdłości i huśtawki nastrojów. Jednak nie tylko Wasze ciało zaczyna się zmieniać. Zarodek cały czas szybko się rozwija, tworząc wiele zalążków przyszłych narządów wewnętrznych. Jakich objawów możecie doświadczać w tym tygodniu? Jakie badania Was czekać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tekście.

Który to miesiąc ciąży?

Siódmy tydzień jest końcówką drugiego miesiąca ciąży, chociaż jest to dopiero piąty tydzień od czasu zapłodnienia. Nadal jednak trwa pierwszy trymestr, który jest najistotniejszym czasem dla rozwoju zarodka. To właśnie podczas pierwszego trymestru istnieje największe ryzyko pojawienia się wad rozwojowych. Dlatego nie zaprzestawajcie suplementacji kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju zarodka.

7. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Już w siódmym tygodniu ciąży możecie zauważyć nieznaczne zmiany w Waszym ciele. Także te związane z wagą. Obcisłe spodnie mogą okazać się zbyt ciasne, natomiast staniki za małe. Wszystko przez wzgląd na hormony, które sprawiają, że zarówno macica jak i piersi mogą się powiększyć. Jest jednak stanowczo zbyt wcześnie na kupowanie odzieży ciążowej. Prawdopodobnie zauważycie jedynie lekkie poszerzenie się w talii. Jeśli macie problem z nudnościami istnieje także ryzyko, że zrzuciłyście kilka kilogramów. Bardzo istotne jest, by to monitorować. Jeśli schudniecie więcej niż trzy kilogramy, warto poinformować o tym lekarza.

By poradzić sobie z mdłościami warto korzystać chociażby z naturalnych olejków na nudności, które łagodzą objawy i są całkowicie neutralne dla zdrowia kobiety w ciąży. Jednak same wymioty nie powinny Was niepokoić – to sygnał, że organizm produkuje progesteron i beta hCG, potrzebne do rozwoju zarodka. Pamiętajcie także, że Wasze ciało potrzebuje w tej chwili jeszcze więcej witamin i składników mineralnych niż wcześniej. Zadbajcie zatem o różnorodną dietę oraz przyjmowanie odpowiednich suplementów.

W siódmym miesiącu zachodzi także jeszcze jedna zmiana, której w ogóle nie poczujecie. W szyjce macicy pojawia się czop, który ma na celu zabezpieczenie przed infekcjami. Nie zmienia to jednak faktu, że cały czas jesteście na nie podatne. Dlatego dbajcie o higienę intymną z jeszcze większą uwagą, niż zwykle, korzystając ze środków do higieny intymnej dla kobiet w ciąży.

Ze względu na to, iż Wasze serce pracuje bardzo intensywnie podczas pompowania krwi, możecie doświadczać zadyszek w sytuacjach, w których wcześniej się nie pojawiały. Nie powinno to być dla Was w żaden sposób alarmujące. Pamiętajcie jednak, że zwłaszcza na początku ciąży potrzebujecie dużo odpoczynku. Organizm bowiem bardzo szybko się męczy.

Kalendarz ciąży Wkładki Bella Intima

7. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W siódmym tygodniu zarodek mierzy od 7 do 12 milimetrów – w zależności od dnia swojego rozwoju. Powoli przestaje już także wyglądać jak kijanka.

To czas intensywnych zmian. Zarodek zaczyna już bowiem kształtować kończyny górne i dolne, te pierwsze nieznacznie szybciej. Nadal nie przypominają jednak tego, co zobaczymy u ukształtowanego już dziecka – w tej chwili wyglądają raczej jak płetwy, które zakończone są miniaturowymi wypustkami. Z czasem zmienią się one w palce.

Istotny jest także dalszy rozwój serca w zarodku. W zeszłym tygodniu miało ono tylko dwie części, obecnie ma ich już cztery, dzieląc się na prawą i lewą komorę. Bije około 144 razy na minutę. W cały czas kształtującym się układzie krążenia pojawiają się również krwinki wytwarzane w wątrobie.

W siódmym tygodniu ciąży powoli kształtuje się także główka oraz mózg, który jest już podzielony na trzy części: tyłomózgowie, śródmózgowie i przodomózgowie. Wykształca się również narząd gardłowy, z którego z czasem powstanie język oraz podniebienie. W zarodku pojawiają się też zalążki zębów. W oczach, które wyglądają jak czarne plamki, pojawiają się zawiązki soczewek.

To także czas, w którym zarodek wykształca zawiązki narządów płciowych. U chłopców pojawiają się członek i jądra, u dziewczynek jajniki. Oczywiście narządy te dopiero zaczynają się formować. Nie będzie można dostrzec ich na badaniu USG. Płeć najczęściej staje się widoczna dopiero koło szesnastego tygodnia.

7. tydzień ciąży – jakie badania

W siódmym tygodniu powinnyście udać się do ginekologa, jeśli jeszcze tego nie zrobiłyście. Zleci on niezbędne badania, takie jak cytologia, czystość pochwy, morfologia krwi i posiew moczu. Kobiety w ciąży powinny także przebadać się na obecność toksoplazmozy i cytomegalii oraz pod kątem odporności na różyczkę.

Kalendarz ciąży Pieluszki Happy

Te choroby mogą być bardzo niebezpieczne dla przyszłej matki jak i dla płodu. Siódmy tydzień jest także czasem, podczas którego najczęściej wykonuje się pierwsze badanie USG. Widać już na nim zarodek, a także słychać bicie serca. To najlepszy dowód na to, że rozwija się w Was nowe życie. W siódmym tygodniu ciąży możecie już zauważyć pewne zmiany w swoim ciele. Jednak nie zawsze się one pojawiają.

Na brzuszek ciążowy oraz kupowanie nowych ubrań przyjdzie jeszcze czas. W tej chwili skupcie się przede wszystkim na odpoczywaniu, gdyż rosnący w Was zarodek potrzebuje wiele energii. Jak zmieni się Wasze ciało w ósmym tygodniu ciąży? Co dzieje się wtedy z zarodkiem? Na te pytania odpowiemy w następnym artykule z cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 6. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 8. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Kaska On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Bardzo przydatny i wnikliwi artykuł. Dzięki niemu wiem jakie zmiany zachodzą w moim ciele oraz jak rozwija się dziecko. Informacja o podstawowych badaniach również jest bardzo pomocna. Będę stałą czytelniczką artykułów.

    Replied by: Joanna On 2021-02-10 Pani Kasiu, dziękujemy za słowa uznania i zapraszamy do dalszej lektury naszego poradnika!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 688 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 067 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 647 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 610 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej