Bella

Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Przeczytano 32 730 0 Liked
7 Komentarzy
(5)
 

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi duży problem zdrowotny. Z całą pewnością nie jest niebezpieczna dla dziecka. Co jest przyczyną powstawania ciemieniuchy i w jaki sposób można ją wyleczyć? Na tych zagadnieniach skupimy się w poniższym tekście.

Ciemieniucha - co to takiego?

Ciemieniucha jest łojotokowym zapaleniem skóry o dość łagodnym przebiegu. Wbrew temu, czego obawiają się młodzi rodzice, nie jest jednak wynikiem braku higieny czy nieodpowiednią pielęgnacją niemowlęcia. Ciemieniucha pojawia się na skórze jako efekt nadmiernego wydzielania łoju. Najczęściej pojawia się w miejscach, w których skóra wydziela najwięcej łoju - na głowie, powiekach, przy nosie, koło brwi, za uszami, na bruździe nosowo wargowej oraz w pachwinach.

Jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha przypomina wyglądem łupież - biały nalot, który jednak z czasem zaczyna bardziej przypominać żółte łuski. W niektórych przypadkach łuski tworzą skorupę, która może pokrywać nawet całą główkę dziecka. Łuski odchodzą od skóry, jednak na ich miejscu pojawiają się nowe. Skóra pod nimi jest zaczerwieniona.

Czy ciemieniucha boli?

Wielu rodziców obawia się, że ciemieniucha jest dla ich dziecka nieprzyjemna - wywołuje swędzenie, pieczenie lub ból. Na szczęście niemowlę nie odczuwa żadnego dyskomfortu w związku z pojawieniem się ciemieniuchy. Jest ona nieestetyczna, jednak nie przeszkadza dziecku.

Co powoduje ciemieniuchę?

Chociaż dokładna przyczyna ciemieniuchy nadal nie jest znana, za główny powód jej występowania uznaje się nadprodukcję łoju. Dzieje się tak ze względu na działanie hormonów matki, które nadal krążą w organizmie dziecka i sprawiają, że gruczoły w skórze dziecka pracują intensywniej. Stymulują bowiem gruczoły do tego, by chronić skórę, która nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta. Niektórzy lekarze uznają, iż nadprodukcja łoju związana jest z niedojrzałymi jeszcze gruczołami łojowymi, które wydzielają zbyt dużą ilość sebum w celu nawilżenia skóry. Wskazuje się także, że przyczyną ciemieniuchy może być obecność grzyba z gatunku Pityrosporum ovale.

Kiedy pojawia się ciemieniucha?

Ciemieniucha jest problemem dotyczącym przede wszystkim noworodków. Pojawia się między trzecim a szóstym tygodniem życia dziecka. Zwykle ustępuje około trzeciego miesiąca. Niekiedy jednak zdarza się, iż ciemieniucha pojawia się po raz pierwszy u rocznych dzieci. Pomimo że ciemieniucha może ustąpić samoistnie koło trzeciego miesiąca życia, konieczne jest odpowiednie pielęgnowanie skóry, na której pojawiły się łuski. Mogą one bowiem przyczynić się do wypadania delikatnych włosków dziecka.

Co na ciemieniuchę?

Ciemieniucha może być leczona w warunkach domowych, poprzez regularną pielęgnację skóry. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż ciemieniucha może ustąpić po kilku tygodniach albo nawet miesiącach. Zabiegi muszą być także powtarzane codziennie. Co należy robić, by pozbyć się ciemieniuchy? Przede wszystkim konieczne jest usunięcie łusek pojawiających się na skórze dziecka. Pod żadnym pozorem nie można ich jednak rozdrapywać. Łuski należy bardzo dobrze zwilżyć, a następnie delikatnie je wyczesywać. Najlepiej korzystać przy tym z delikatnej szczotki do włosów przeznaczonej dla niemowląt. Szczotka powinna być wyparzona, aby zredukować ryzyko przenoszenia się drobnoustrojów znajdujących się na skórze maluszka.

Należy także pamiętać, aby skóra dziecka nie była przegrzana. To sprzyja nasileniu się ciemieniuchy przez zwiększenie wydzielania sebum. Dlatego konieczne jest ubieranie niemowlęciu przewiewnych, lekkich czapeczek. Dodatkowo należy zdejmować dziecku nakrycia głowy w pomieszczeniach, aby uniknąć zapocenia.

Preparaty na ciemieniuchę

Aby jak najlepiej zwilżyć skórę maluszka, zalecane jest korzystanie z preparatów na ciemieniuchę. Odpowiednim kosmetykiem będzie z pewnością płyn na ciemieniuchę, który jednocześnie nawilży i zmiękczy skórę oraz znajdujące się na niej łuski. Rodzice chętnie korzystają także z oliwek i olejków dla dzieci, która od dawna stanowiła skuteczny sposób na zmiękczenie naskórka. Warto przy tym pamiętać, iż korzystając z preparatów na ciemieniuchę łuski wyczesuje się jeszcze przed spłukaniem kosmetyku. Dopiero po pozbyciu się zmian należy umyć główkę dziecka i znowu odpowiednią ją natłuścić.

Czy ciemieniuchę trzeba leczyć?

Ciemieniucha nie wymaga leczenia, jeśli obserwowane zmiany nie są bolesne ani swędzące. Jednak w sytuacji, w której na skórze pojawia się mocne zaczerwienienie, obrzęk lub sączące wykwity, należy skonsultować to z pediatrą. Dodatkowo jeśli po długotrwałym stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji ciemieniucha nadal pozostaje na skórze dziecka, warto zapytać lekarza o radę.

Ciemieniucha jest bardzo częstym problemem wieku niemowlęcego, jednak nie jest to powód do niepokoju. Nie jest bolesna dla dziecka, choć nie wygląda estetycznie. Warto jednak pamiętać o tym, że odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka pomaga szybciej zwalczyć ciemieniuchę i uniknąć ewentualnych przyszłych problemów skórnych.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Asia On 2023-04-15
    Rating:
    5.0

    Czy Ciemieniucha może powstać dopiero w 11-12 tygodniu życia ? Na całej główce białe łuski zaczęły się pojawiać.

    Replied by: Joanna On 2023-05-02 Pani Asiu, tak, jest to możliwe. W takiej sytuacji warto skonsultować się z pediatrą.

  • Napisał: ALICJA On 2023-03-30
    Rating:
    5.0

    Córka ma 8 lat i cały czas ma ciemieniuche ,co pozbędziemy się OLEJUSZKIEM to po chwili spowrotem wyjdzie.sa jakieś inne np maści które by mogła pozbyć się problemu na dobre ?

    Replied by: Joanna On 2023-03-30 Pani Alicjo, przede wszystkim powinni Państwo zasięgnąć porady lekarza, dermatologa. Nawracająca ciemieniucha może być spowodowana alergią, infekcją skóry, zakażeniem grzybiczym lub nieprawidłowo dobranymi kosmetykami do pielęgnacji głowy. Istnieje jednocześnie prawdopodobieństwo, że córka może borykać się z innymi chorobami skóry, np. z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Jest to choroba przewlekła, nawrotowa, może wystąpić już u małych dzieci. Proszę nie zwlekać z konsultacją u specjalisty.

  • Napisał: Maria On 2023-01-15
    Rating:
    5.0

    Witam mój synek ma 2 I pół i znowu pojawiła się ciemieniucha na głowie .proszę mi powiedzieć co mam zrobić żeby znikła .stosuje się do mycia ci dzień głowy w szamponie dla dzieci i smaruje oliwka i chwilę jest dobrze a na drugi dzień znowu to samo .synek się drapie po głowie cały czas .

    Replied by: Joanna On 2023-01-16 Pani Mario, w takiej sytuacji zalecam konsultację z pediatrą. Istnieje ryzyko, że zastosowane dotąd sposoby pielęgnacji okazały się nieskuteczne i należałoby wdrożyć nowe. Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych specjalnie na problem ciemnieniuchy - wierzę, że lekarz optymalnie dobierze produkt do problemów skórnych syna.

  • Napisał: Paula On 2022-12-23
    Rating:
    5.0

    Czy przy usuwaniu ciemieniuchy może ona odchodzić z włoskami? A gdy dziecko samo z drapie ciemieniuchę to już nigdy mu nie urosna włosy?

    Replied by: Joanna On 2022-12-27 Pani Paulo, jeśli ciemieniucha odchodzi razem z włoskami, nie ma powodu do niepokoju, ponieważ włoski odrosną.

  • Napisał: Aleksandra On 2022-04-08
    Rating:
    5.0

    Witam mój synek ma od chwili urodzenia ma ciemieniuche i dopiero teraz jak skończył 5 miesięcy zaczełam mu bardziej nawilrzać głowę i wyczesywac łuski ale zauwarzyłam że od tego momentu zaczął się potwornie drapac i płakać czy cos było zrobione noe tak ?

    Replied by: Joanna On 2022-04-08 Pani Aleksandro, nawilżanie główki niemowlęcia nie powinno powodować takich dolegliwości, dlatego proszę skonsultować swoje obawy z pediatrą. Być może synek jest uczulony na któryś ze składników kosmetyku, który Państwo stosują. Dla pewności warto wypróbować inny preparat, pamiętając przy tym, aby jego skład był bezpieczny dla maluszka i nie zawierał szkodliwych substancji mogących uczulać, a nawet wysuszać skórę.

  • Napisał: Aldona On 2021-08-23
    Rating:
    5.0

    Czy to jest możliwe, że córka w wieku 2,8 ma ciemieniuche?

    Replied by: Joanna On 2021-08-23 Pani Aldono, przyczyn powstawania zmian skórnych u dziecka może być wiele. Zalecam kontakt z pediatrą w celu ustalenia źródła problemu i dobrania odpowiedniej metody leczenia.

  • Napisał: Marta On 2021-01-29
    Rating:
    5.0

    Moja córka miała ciemieniuchę, pomogła zwykła oliwka dla dzieci i dokładne wyczesywanie szczotką z włosiem ;-)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?
1 819

Zima to pora roku, która wymaga od rodziców jeszcze uważniejszej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wiąże się bowiem z mrozami i zimnym wiatrem podczas spacerów...

czytaj więcej
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
Jak pielęgnować skórę dziecka latem?
2 015

Ochrona skóry dziecka latem jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Słońce, suche powietrze i długie przebywanie na zewnątrz może być...

czytaj więcej
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
Pielęgnacja noworodka - jak zadbać o higienę dziecka?
15 351 3

Pielęgnacja noworodka oraz zachowanie higieny skóry to bardzo ważne zadanie, przed którym stoją rodzice. Nierzadko wzbudza lęk, zwłaszcza w pierwszych dniach...

czytaj więcej
Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie
Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie
8 793 1

Pieluszkowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych zmian skórnych, które pojawiają się u niemowląt. Przeważnie dotyczą dzieci w wieku od siódmego do...

czytaj więcej