Ciemieniucha - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się ciemieniuchy?

6275 Wyświetleń
2 Komentarzy
 5.0  

Ciemieniucha jest problemem wieku niemowlęcego, z którym boryka się wielu rodziców. Nie warto się jednak denerwować - nie jest to przypadłość, która stanowi duży problem zdrowotny. Z całą pewnością nie jest niebezpieczna dla dziecka. Co jest przyczyną powstawania ciemieniuchy i w jaki sposób można ją wyleczyć? Na tych zagadnieniach skupimy się w poniższym tekście.

Ciemieniucha - co to takiego?

Ciemieniucha jest łojotokowym zapaleniem skóry o dość łagodnym przebiegu. Wbrew temu, czego obawiają się młodzi rodzice, nie jest jednak wynikiem braku higieny czy nieodpowiednią pielęgnacją niemowlęcia. Ciemieniucha pojawia się na skórze jako efekt nadmiernego wydzielania łoju. Najczęściej pojawia się w miejscach, w których skóra wydziela najwięcej łoju - na głowie, powiekach, przy nosie, koło brwi, za uszami, na bruździe nosowo wargowej oraz w pachwinach.

Jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha przypomina wyglądem łupież - biały nalot, który jednak z czasem zaczyna bardziej przypominać żółte łuski. W niektórych przypadkach łuski tworzą skorupę, która może pokrywać nawet całą główkę dziecka. Łuski odchodzą od skóry, jednak na ich miejscu pojawiają się nowe. Skóra pod nimi jest zaczerwieniona.

Czy ciemieniucha boli?

Wielu rodziców obawia się, że ciemieniucha jest dla ich dziecka nieprzyjemna - wywołuje swędzenie, pieczenie lub ból. Na szczęście niemowlę nie odczuwa żadnego dyskomfortu w związku z pojawieniem się ciemieniuchy. Jest ona nieestetyczna, jednak nie przeszkadza dziecku.

Co powoduje ciemieniuchę?

Chociaż dokładna przyczyna ciemieniuchy nadal nie jest znana, za główny powód jej występowania uznaje się nadprodukcję łoju. Dzieje się tak ze względu na działanie hormonów matki, które nadal krążą w organizmie dziecka i sprawiają, że gruczoły w skórze dziecka pracują intensywniej. Stymulują bowiem gruczoły do tego, by chronić skórę, która nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta. Niektórzy lekarze uznają, iż nadprodukcja łoju związana jest z niedojrzałymi jeszcze gruczołami łojowymi, które wydzielają zbyt dużą ilość sebum w celu nawilżenia skóry. Wskazuje się także, że przyczyną ciemieniuchy może być obecność grzyba z gatunku Pityrosporum ovale.

Kiedy pojawia się ciemieniucha?

Ciemieniucha jest problemem dotyczącym przede wszystkim noworodków. Pojawia się między trzecim a szóstym tygodniem życia dziecka. Zwykle ustępuje około trzeciego miesiąca. Niekiedy jednak zdarza się, iż ciemieniucha pojawia się po raz pierwszy u rocznych dzieci. Pomimo że ciemieniucha może ustąpić samoistnie koło trzeciego miesiąca życia, konieczne jest odpowiednie pielęgnowanie skóry, na której pojawiły się łuski. Mogą one bowiem przyczynić się do wypadania delikatnych włosków dziecka.

Co na ciemieniuchę?

Ciemieniucha może być leczona w warunkach domowych, poprzez regularną pielęgnację skóry. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż ciemieniucha może ustąpić po kilku tygodniach albo nawet miesiącach. Zabiegi muszą być także powtarzane codziennie. Co należy robić, by pozbyć się ciemieniuchy? Przede wszystkim konieczne jest usunięcie łusek pojawiających się na skórze dziecka. Pod żadnym pozorem nie można ich jednak rozdrapywać. Łuski należy bardzo dobrze zwilżyć, a następnie delikatnie je wyczesywać. Najlepiej korzystać przy tym z delikatnej szczotki do włosów przeznaczonej dla niemowląt. Szczotka powinna być wyparzona, aby zredukować ryzyko przenoszenia się drobnoustrojów znajdujących się na skórze maluszka.

Należy także pamiętać, aby skóra dziecka nie była przegrzana. To sprzyja nasileniu się ciemieniuchy przez zwiększenie wydzielania sebum. Dlatego konieczne jest ubieranie niemowlęciu przewiewnych, lekkich czapeczek. Dodatkowo należy zdejmować dziecku nakrycia głowy w pomieszczeniach, aby uniknąć zapocenia.

Preparaty na ciemieniuchę

Aby jak najlepiej zwilżyć skórę maluszka, zalecane jest korzystanie z preparatów na ciemieniuchę. Odpowiednim kosmetykiem będzie z pewnością płyn na ciemieniuchę, który jednocześnie nawilży i zmiękczy skórę oraz znajdujące się na niej łuski. Rodzice chętnie korzystają także z oliwek i olejków dla dzieci, która od dawna stanowiła skuteczny sposób na zmiękczenie naskórka. Warto przy tym pamiętać, iż korzystając z preparatów na ciemieniuchę łuski wyczesuje się jeszcze przed spłukaniem kosmetyku. Dopiero po pozbyciu się zmian należy umyć główkę dziecka i znowu odpowiednią ją natłuścić.

Czy ciemieniuchę trzeba leczyć?

Ciemieniucha nie wymaga leczenia, jeśli obserwowane zmiany nie są bolesne ani swędzące. Jednak w sytuacji, w której na skórze pojawia się mocne zaczerwienienie, obrzęk lub sączące wykwity, należy skonsultować to z pediatrą. Dodatkowo jeśli po długotrwałym stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji ciemieniucha nadal pozostaje na skórze dziecka, warto zapytać lekarza o radę.

Ciemieniucha jest bardzo częstym problemem wieku niemowlęcego, jednak nie jest to powód do niepokoju. Nie jest bolesna dla dziecka, choć nie wygląda estetycznie. Warto jednak pamiętać o tym, że odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka pomaga szybciej zwalczyć ciemieniuchę i uniknąć ewentualnych przyszłych problemów skórnych.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Aldona 2021-08-23
  Ocena:
  5.0

  Czy to jest możliwe, że córka w wieku 2,8 ma ciemieniuche?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-23 Pani Aldono, przyczyn powstawania zmian skórnych u dziecka może być wiele. Zalecam kontakt z pediatrą w celu ustalenia źródła problemu i dobrania odpowiedniej metody leczenia.

 • Napisał: Marta 2021-01-29
  Ocena:
  5.0

  Moja córka miała ciemieniuchę, pomogła zwykła oliwka dla dzieci i dokładne wyczesywanie szczotką z włosiem ;-)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go