Bella

Kalendarz ciąży - 35. tydzień ciąży

Przeczytano 8 600 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

To już trzydziesty piąty tydzień ciąży. Do rozwiązania zostało Wam zaledwie pięć tygodni. Z pewnością odczuwacie już stres związany ze zbliżającym się rozwiązaniem, ale także ulgę. W tym czasie wiele kobiet ma już dosyć ciąży. Wszystko przez objawy, które nadal dają się Wam we znaki. Z kolei dziecko w trzydziestym piątym tygodniu ma się doskonale – po wysiłku, które włożyło w rozwój, teraz może wreszcie odpocząć. Co czeka Was w tym tygodniu? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Który to miesiąc ciąży?

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to trzeci i ostatni trymestr. To także końcówka ósmego miesiąca. Już niebawem wejdziecie w dziewiąty i końcowy miesiąc ciąży. Warto pamiętać, że jest to także trzydziesty trzeci tydzień od zapłodnienia. Przez ten czas dziecko pokonało naprawdę daleką drogę i wykonało ogromny wysiłek podczas tworzenia nowych organów.

kalendarz ciąży pieluszki happy

35. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to trudny czas dla wielu kobiet. Głównie ze względu na coraz bardziej dokuczającą bezsenność, na którą wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest stres spowodowany zbliżającym się porodem. Niestety nie jesteście w stanie przewidzieć, w którym momencie on nastąpi, dlatego jedyne co Wam pozostaje, to zrelaksować się i spokojnie czekać. Starajcie się skupić na przyjemnych aktywnościach, które zawsze sprawiały Wam radość. Czytajcie, słuchajcie muzyki, obejrzyjcie film – to ostatnie chwile, gdy jesteście na tym świecie jeszcze bez swojego maleństwa. Wykorzystajcie je.

Wasza macica cały czas uciska na przeponę, co sprawia, że oddychanie jest jeszcze trudniejsze. Jeśli w trzydziestym piątym tygodniu macie problemy ze złapaniem oddechu, starajcie się odpoczywać i nie przemęczać. Dłuższe wyprawy możecie zostawić na czas po ciąży – w tej chwili mogłyby one doprowadzić do omdlenia, a każdy upadek jest niebezpieczny dla zdrowia Waszego i dziecka. Dno macicy będzie się obniżać podczas przesuwania się dziecka w dół, jednak niekoniecznie będzie to odczuwalne jako ulga. Chociaż nacisk na żebra będzie mniejszy, możecie czuć bolesny ucisk pod macicą.

W tym czasie możecie odczuwać także pewne zmiany w Waszej miednicy. Związane jest to z działaniem relaksyny, której zadaniem jest przygotowanie organizmu do porodu. Odpowiada ona za poluzowanie więzadeł i spojeń, dlatego miednica odrobinę się rozsuwa. Chociaż pomoże Wam to podczas porodu, w tej chwili z pewnością nie jest zbyt przyjemne. Zwłaszcza że wiąże się z tym typowy dla kobiet w zaawansowanej ciąży „kaczy chód”. W trzydziestym piątym tygodniu ciąży możecie borykać się także z niezbyt przyjemną przypadłością, jaką jest nietrzymanie moczu. U wielu kobiet występuje ono właśnie w związku z wydzielaniem relaksyny, która rozluźnia mięśnie – w tym także mięśnie dna miednicy, odpowiadające za trzymanie moczu. Aby zapewnić sobie poczucie komfortu, możecie korzystać z wkładek urologicznych, które chronią przed wilgocią i są bardzo dyskretne. Jednak nie zapominajcie także o ćwiczeniach mięśni dna miednicy. W ten sposób nie tylko możecie zmniejszyć ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu po porodzie, ale także ułatwić sobie sam poród.

Chociaż zbliżacie się już do końca ciąży, błony śluzowe nadal nie dają Wam spokoju. Nadprodukcja śluzu dotyczy przede wszystkim okolic intymnych oraz nosa. W pierwszym przypadku możecie poradzić sobie z tym za pomocą wkładek higienicznych, które pozwolą Wam chronić bieliznę. Z kolei na częsty katar i zapchany nos najlepszym sposobem będą inhalacje. Jeśli jeszcze nie zaopatrzyłyście się w inhalator, warto to zrobić. W domu z małym dzieckiem jest niezastąpiony.

35. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży dziecko wygląda już jak małe niemowlę. Ma znacznie więcej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu jest pulchne. W tej chwili może ważyć nawet 2,5 kilograma, co prawdopodobnie odczuwacie bardzo dobrze. Chociaż wszystkie organy są już wykształcone, organizm nadal się specjalizuje. Dotyczy to chociażby układu odpornościowego, w którym już teraz znajdują się przeciwciała, nawet pomimo brak kontaktu z patogenami. Dziecko otrzymuje je od matki za pomocą pępowiny. Po porodzie będzie pobierać je z mleka.

W tej chwili Wasz organizm zapewnia dziecku także odpowiednie ilości żelaza, dzięki czemu maluch może tworzyć zapasy tego pierwiastka. Nie będzie go bowiem otrzymywać w wystarczających ilościach w pierwszych miesiącach swojego życia. Oznacza to, że Wasz poziom żelaza jest mocno zachwiany – pamiętajcie o zdrowym odżywianiu się. Jeśli jednak podejrzewacie anemię, koniecznie suplementujcie żelazo. W trzydziestym piątym tygodniu ciąży dziecko cały czas trenuje swój układ moczowy. Połyka płyn owodniowy a następnie pozbywa się go poprzez oddawanie moczu. Jednak, co ciekawe, również układ wydalniczy w tej chwili pracuje. W niektórych przypadkach dziecko oddaje smółkę w łonie matki, oczywiście w niewielkich ilościach. Całkowicie pozbędzie się jej jednak dopiero po porodzie.

kalendarz ciąży chusteczki nawilżane happy

35. tydzień ciąży – jakie badania

Do trzydziestego siódmego tygodnia powinniście wykonać badanie ogólne moczu i morfologię krwi, a także testy na HIV i HCV. Jeśli jednak macie je już za sobą, w tej chwili prawdopodobnie czekają Was jedynie podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia, sprawdzenie wagi oraz ocena położenia dna miednicy. Podczas wizyt lekarz sprawdza także tętno płodu.

Chociaż ostatnie tygodnie ciąży nie należą do najprzyjemniejszych, postarajcie się skupić na tym, co sprawia Wam radość. Już niebawem będziecie musiały skupić się na nowym zadaniu – byciu mamą. W jaki sposób Wasze ciało będzie zmieniać się w następnym tygodniu? Co wtedy porabia Wasze dziecko? O tym opowiemy już w następnym artykule.

<<< Kalendarz ciąży - 34. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 36. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Karola On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Czy warto udać się do szkoły rodzenia? Zaczęłam strasznie obawiać się porodu.

    Replied by: Joanna On 2021-02-17 Pani Karolino, szkoła rodzenia pozwala przygotować się do porodu, połogu oraz opieki nad maluszkiem. Jeśli zatem nie ma żadnych przeciwskazań od lekarza prowadzącego Pani ciążę, warto rozważyć zapisanie się na zajęcia.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 688 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 067 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 647 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 610 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej