Bella

Kalendarz ciąży - 25. tydzień ciąży

Przeczytano 14 842 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Dwudziesty piąty tydzień ciąży to czas, w którym możecie już poczuć wyraźne ruchy malucha. Wszystko ze względu na to, że nadal intensywnie się on porusza, choć ma już znacznie mniej miejsca – może już mieć przecież około trzydziestu centymetrów i ważyć nawet 800 gramów. Jednak nie przejmujcie się, jeśli jest inaczej. Wielkość płodu zależy od indywidualnych predyspozycji, dlatego mniejsza lub większa masa nie powinna być powodem do zmartwień. Jak będzie zmieniać się płód w tym czasie? Z jakimi objawami będziecie musiały się mierzyć? O tym opowiemy w naszym artykule.

Który to miesiąc ciąży?

Jesteście już w dwudziestym piątym tygodniu – oznacza to, że do rozwiązania pozostało zaledwie piętnaście tygodni. To także szósty miesiąc Waszej ciąży oraz dwudziesty trzeci tydzień od czasu zapłodnienia. Już za dwa tygodnie skończycie także drugi trymestr.

25. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W dwudziestym piątym tygodniu brzuszek może mieć już spore rozmiary, zwłaszcza jeśli jest to Wasza kolejna ciąża. Oczywiście Wasze krągłości to nie tylko powód do dumy – w tym czasie przysparza również nieprzyjemnych doznań, takich jak ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa czy trudności w ułożeniu się podczas snu i odpoczynku. W tym czasie możecie także odczuć pewne zmiany w tym obszarze. Przede wszystkim związane są one z coraz mocniejszymi ruchami płodu. Mogą one być na tyle silne, że wręcz zobaczycie kształt stópki pod skórą. Wszystko ze względu na to, że płód jest bardzo ruchliwy, a na swoje wygibasy ma coraz mniej miejsca.

kalendarz ciąży wkładki laktacyjne bella mamma comfort

Dodatkowo w dwudziestym piątym tygodniu organizm powoli przygotowuje się do porodu. Dlatego prawdopodobnie zaczniecie już odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, które przy pierwszym razie mogą być silne i zaskakujące. Nie oznaczają one jednak, że zaczynacie rodzić, nie są także bolesne. Poza tym możecie odczuwać bóle podbrzusza oraz pachwin, które spowodowane są napiętymi ścięgnami. Ze względu na coraz większe rozmiary płodu i macicy, możecie zauważyć także kilka objawów, które spowodowane są większym naciskiem na pobliskie organy. To między innymi trudności z oddychaniem i zadyszka przy nawet najmniejszym wysiłku. Jest to efektem nacisku macicy na przeponę. Dlatego zadbajcie o to, by nie przemęczać się i odpoczywać możliwie jak najwięcej. Nie wstawajcie także zbyt gwałtownie, gdyż może to powodować nagłe zawroty głowy a nawet omdlenia.

Chociaż płód jest chroniony przez płyn owodniowy, każdy upadek może być dla niego niebezpieczny. Ucisk na przeponę może powodować także chrapanie, jednak nie warto się tym przejmować. Po porodzie zwykle znika. Kolejnym objawem spowodowanym uciskiem na nerwy jest rwa kulszowa. Główka płodu naciska na kości miednicy, przez co ugniata nerwy znajdujące się w tym miejscu. Dodatkowo rwę kulszową potęguje zwiększona masa ciała oraz wygięcie kręgosłupa i przesunięcie punktu ciężkości. Możecie zatem odczuwać przewlekłe bóle kręgosłupa oraz pośladków, a także nóg, zwłaszcza podczas nagłego wstawania, ale niestety także w trakcie odpoczynku, na przykład w nocy.

Ucisk, tym razem spowodowany puchnięciem kończyn, może być także przyczyną pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka, wywołanego uciskiem na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Pierwszymi objawami jest mrowienie w palcach oraz gorsza koordynacja. Możecie odczuwać także ból w nadgarstku przechodzący na kości śródręcza. Przy wystąpieniu tych objawów powinnyście udać się do lekarza, który może zalecić wizytę u neurologa. W dwudziestym piątym tygodniu możecie zauważyć także, że w łazience spędzacie więcej czasu, niż wcześniej.

Częstomocz, parcie na pęcherz, pieczenie czy nieprzyjemny zapach podczas oddawania moczu to objawy infekcji układu moczowego, które niestety są bardzo częste u kobiet w ciąży. Istnieje kilka przyczyn częstszych infekcji w czasie ciąży, zwłaszcza w końcowych tygodniach. To między innymi ucisk macicy na moczowody, przez co dochodzi do zastoju moczu w nerkach. Dodatkowo u niektórych kobiet w ciąży obecna jest glukoza w moczu, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Dlatego zwłaszcza w tym okresie powinnyście pamiętać o wykonywaniu regularnych badań ogólnych moczu. Nawet w sytuacji, w której nie odczuwacie objawów, może dojść do tak zwanej bezobjawowej bakteriurii, która również jest niebezpieczna.

25. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży dziecko może mierzyć już około 31 centymetrów i ważyć nawet 800 gramów. Dlatego nie ma on już tak dużo miejsca w macicy, jak chociażby kilka tygodni temu. Nadal jednak aktywnie się porusza, co z pewnością odczujecie, a może nawet zobaczycie – u niektórych kobiet w tym czasie widoczne są ruchy dziecka na powierzchni brzucha. W tym czasie dziecko ma już bardzo dobrze wykształcony słuch, dlatego możecie odczuwać gwałtowne ruchy w sytuacjach, gdy w Waszym otoczeniu zatrąbił samochód lub zaszczekał pies. Wykorzystajcie to – to dobry czas, by mówić do malucha. Zwłaszcza iż w dwudziestym piątym tygodniu w jego mózgu jest już wykształcony ośrodek pamięci. Po porodzie dziecko będzie zatem rozpoznawać dźwięki, które słyszało jeszcze w okresie płodowym.

To również czas stałego rozwoju i specjalizacji płuc. Pęcherzyki płucne pokrywają się surfaktantem, który zapobiega ich zapadaniu się. Sprawia to, że płuca mają już bardziej zwartą strukturę. Poza tym płód ma już udrożnione dziurki w nosie, dzięki czemu może „oddychać” płynem owodniowym nie tylko za pomocą ust, ale także nosa. W dwudziestym piątym tygodniu ciąży rozpoczyna się także kształtowanie kręgów w kręgosłupie, których dziecko do tej pory nie potrzebowało. Jednak ze względu na to, że już niebawem przyjdzie na świat, kręgosłup musi zacząć przygotowywać się do dźwigania ciężaru, jakim będzie chociażby utrzymywanie główki w pozycji pionowej, siadanie i oczywiście chodzenie.

kalendarz ciąży chusteczki nawilżane happy sensitive

25. tydzień ciąży – jakie badania

Jak już wspominaliśmy, w dwudziestym piątym tygodniu powinnyście wykonać badanie ogólne moczu, zwłaszcza jeśli zauważyłyście objawy infekcji układu moczowego. To także dobry czas, by udać się do ginekologa prowadzącego na badanie ginekologiczne oraz sprawdzenie wysokości dna macicy i oceny pH wydzieliny pochwowej. Ze względu na ciągłe problemy z dziąsłami, które towarzyszą wielu kobietom w ciąży, warto odwiedzić także dentystę – oczywiście jeśli nie zrobiłyście tego w przeciągu ostatniego miesiąca. Dbanie o uzębienie to nie tylko sposób na uniknięcie ubytków, ale również zminimalizowanie ryzyka przedwczesnego porodu.

Dwudziesty piąty tydzień ciąży to czas, w którym zarówno Wy jak i płód coraz bardziej rośniecie. Nic w tym dziwnego – już za piętnaście tygodni nastąpi rozwiązanie. Co będzie działo się z płodem w następnym tygodniu? Jak będzie zmieniać się wtedy Wasze ciało? O tym opowiemy w następnym artykule z cyklu.

<<< Kalendarz ciąży - 24. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 26. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Zmęczona On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Czy to normalne, że w ciągu nocy nie mogę zmrużyć oka przez kopniaki synka?? Niepokoję się czy wszystko jest ok.

    Replied by: Joanna On 2021-02-17 Szanowna Pani, ruchy dziecka w 25. tygodniu ciąży są już bardzo wyraźne. Maluszek z każdym dniem rośnie, w związku z tym ma coraz mniej miejsca w brzuchu swojej mamy. Wiele kobiet narzeka na bolesne kopnięcia, które nasilają się wieczorem, przeszkadzając w spokojnym śnie i odpoczynku. Niestety, nie ma skutecznej metody, aby nad nimi zapanować. Można spróbować obrócić się na drugi bok lub wstać i krótko się przespacerować. Pomocna w uspokojeniu dziecka może okazać się także pozycja, w której kobieta klęczy i podpiera się dłońmi tak, by brzuszek swobodnie zwisał.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 530 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 906 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 446 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 345 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej