Kalendarz ciąży - 24. tydzień ciąży

To już dwudziesty czwarty tydzień – to porodu pozostało zaledwie szesnaście tygodni. Jesteście już daleko za półmetkiem, chociaż Wasz brzuszek wcale nie jest taki duży. Nie obawiajcie się, to zupełnie normalne. Wraz z rozwojem płodu będzie on coraz większy. W tej chwili waży on już około 600 gramów. Dlatego i Wy znacznie przybrałyście na wadze. Jak rozwija się płód w tym czasie? Jakie zmiany w organizmie Was czekają? O tym dowiecie się z naszego artykułu.
Który to miesiąc ciąży?
Dwudziesty czwarty tydzień nadal jest drugim trymestrem ciąży – ten skończy się jednak niebawem. Jesteście także w szóstym miesiącu ciąży. To dwudziesty drugi tydzień od czasu zapłodnienia. W tym czasie płód zdążył znacząco się rozwinąć.
24. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
W dwudziestym czwartym tygodniu prawdopodobnie przytyłyście około sześciu kilogramów. Jest to związane oczywiście także z samą wagą płodu oraz płynu owodniowego. Wasz brzuszek jest znacznie większy i bardziej zaokrąglony niż kilka tygodni temu. Jeśli jednak przytyłyście dużo więcej, zastanówcie się nad swoją dietą. Być może nie jest zbyt zbilansowana – pamiętajcie, że zapotrzebowanie kaloryczne w drugim trymestrze ciąży wcale znacząco się nie zwiększa. Wynosi niewiele powyżej dwóch tysięcy kilokalorii dziennie. Odpowiednia dieta ma na celu nie tylko prawidłowe odżywienie płodu czy uniknięcie problemów z późniejszym zrzucaniem wagi. Zbyt duży przyrost tkanki tłuszczowej sprawi po prostu, że z czasem będzie Wam trudniej odpoczywać i chodzić. Rosnący płód sam w sobie jest bardzo ciężki.
Ze względu na ciągłe zaokrąglanie się, prawdopodobnie zauważyłyście już swędzenie skóry w miejscach takich jak brzuch, biodra, uda czy piersi. To znak, że mogą pojawić się na nich rozstępy. Pamiętajcie zatem o regularnym nawilżaniu skóry kremami na rozstępy. Wiele kobiet w tym czasie doświadcza także uderzeń gorąca. Jeśli wcześniej się nie rumieniłyście, teraz możecie tego doświadczyć. Wszystko przez zwiększoną ilość krwi w organizmie. Na uderzenia gorąca pomogą chłodne prysznice. Chociaż płód niezbyt je lubi, szybko sprawią Wam ulgę. Możecie jednak czuć przy tym kopnięcia niezbyt zadowolonego malucha. Chłodne prysznice pomagają także w zmniejszeniu opuchlizny, która często pojawia się na tym etapie ciąży.
W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży niektóre kobiety mogą zauważyć także dość niepokojący objaw, mianowicie pogorszenie wzroku. Jest to spowodowane dwoma czynnikami. Po pierwsze, hormony w pewnym stopniu upośledzają aparat łzowy, dlatego oczy bardzo często są suche, a przez to podrażnione. Możecie pomóc sobie przy tym kroplami do oczu przeznaczonymi dla kobiet w ciąży. Drugim powodem jest ciśnienie rosnące wewnątrz gałki ocznej. Powoduje ono, iż możecie widzieć gorzej, zwłaszcza jeśli wcześniej miałyście wadę wzroku. Jednak bez obaw – ta wada zniknie po porodzie.
W tym czasie kobiety w ciąży skarżą się też na krwawienie z nosa oraz większą wrażliwość dziąseł. Możecie zauważyć także nieznaczne mrowienie, przede wszystkim w rękach i łydkach. Jest to spowodowane opuchlizną, która uciska niektóre nerwy. Nie jest to groźne, jednak jeśli zauważyłyście, iż tracicie czucie w kończynach, koniecznie zgłoście się do lekarza. Naciskanie na nerwy może powodować mrowienie, ale także skurcze, zwłaszcza w łydkach. Dlatego pamiętajcie o masażu oraz rozciąganiu. Te aktywności pomogą w uniknięciu skurczów. Spożywajcie również dużo produktów zawierających magnez i potas.
Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to także dobry czas, by rozpocząć regularne ćwiczenia dna mięśni miednicy czyli tak zwanych mięśni Kegla. Mocne mięśnie pomogą w trakcie porodu, a także będą mniej podatne na wiotczenie, dzięki czemu zminimalizujecie ryzyko pojawienia się wysiłkowego nietrzymania moczu po porodzie.
24. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży płód waży już około 600 gramów i mierzy nawet 30 centymetrów. Jego twarz jest już bardzo dobrze rozwinięta. Można zauważyć na niej nie tylko oczy, które być może w tym czasie już lekko się otworzą, nos i bródkę, ale także brwi i rzęsy. Oczy nadal się rozwijają – siatkówka będzie potrzebowała jeszcze tylko około miesiąca, by się wyspecjalizować. Pamiętajcie jednak, że tęczówka nadal nie jest zabarwiona. Dzieje się to dopiero po porodzie.
Ciało płodu pokrywa drobny meszek oraz maź płodowa. Mają one na celu ochronę przed maceracją spowodowaną płynem owodniowym i solami mineralnymi. Nie zmienia to jednak faktu, że maluch doskonale czuje się w tym wodnym środowisku. Chociaż jego ruchy są niemalże akrobatyczne, układ ruchowy nadal nie jest kompletny. Cały czas tworzą się w nim więzadła, zachodzi także stałe kostnienie. Intensywnie rozwijają się także płuca płodu. W dwudziestym czwartym tygodniu powstają oskrzeliki, z kolei wewnętrzna strona pęcherzyków płucnych powleka się surfaktantem. To substancja, która zabezpiecza przed zapadaniem się pęcherzyków. W tym czasie słuch płodu jest już bardzo dobrze rozwinięty. Dlatego słyszy on głośne dźwięki dobiegające z zewnątrz.
24. tydzień ciąży – jakie badania
W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży czeka Was kilka badań, żadne jednak nie jest inwazyjne, dlatego nie macie się czego obawiać. Przede wszystkim do dwudziestego ósmego tygodnia lekarz musi wykonać test obciążenia glukozą. Ma on na celu wykrycie cukrzycy ciążowej. Dodatkowo wykonane zostanie badanie ogólne moczu wraz z osadem, morfologia krwi, oznaczenie przeciwciał odpornościowych, pomiar ciśnienia, a także badanie czynności serca płodu i ocena ryzyka zaburzeń jego wzrostu. Dwudziesty czwarty tydzień ciąży, jak każdy następny, może być dla Was stresujący. Wielkimi krokami zbliżacie się bowiem do rozwiązania. Korzystajcie jednak z tego czasu – przygotujcie wyprawkę dla dziecka, odpoczywajcie i zażywajcie aktywności fizycznej w umiarkowanym stopniu, by ulżyć bólom pleców.
Jak w następnym tygodniu będzie rozwijał się płód? W jaki sposób zmieni się Wasze ciało? O tym napiszemy w następnym tekście z cyklu Kalendarz ciąży.
<<< Kalendarz ciąży - 23. tydzień ciąży Kalendarz ciąży - 25. tydzień ciąży >>>
Kolejne tygodnie:

Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Komentarze
Na czym polega ćwiczenie mięśni kegla, o którym piszecie?
Replied by: Joanna On 2021-02-17
Zadaj pytanie lub napisz komentarz