Bella

Rozwój dziecka - 11. miesiąc życia

Przeczytano 6 677 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Wasze dziecko ma już prawie roczek! Prawdopodobnie potrafi już raczkować, a czasem nawet wstanie samodzielnie do pozycji pionowej. Chociaż jeszcze przez jakiś czas nie będzie chodzić, wyraźnie podoba mu się stanie. Niemowlę jest już coraz bardziej świadome siebie jako jednostki. To moment, w którym coraz częściej pokazuje cechy swojego charakteru. Jest bardziej niezależne. Jak jeszcze rozwija się jedenastomiesięczne dziecko? W jaki sposób rodzice mogą mu w tym pomóc? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Jedenasty miesiąc życia dziecka

Dziecko w wieku jedenastu miesięcy ma już bardzo dużo do powiedzenia. Do czasu skończenia roku będzie znało podświadomie około pięćdziesiąt słów. Nawet jeśli rodzice nie do końca mogą się z nim dogadać, niemowlę wie już co chce powiedzieć. I może być sfrustrowane, gdy nikt go nie rozumie. Dlatego zadaniem rodziców jest uważne słuchanie i reagowanie. Dodatkowo dziecko coraz sprawniej przemieszcza się po domu. Oznacza to, że opiekunowie muszą mieć oczy dookoła głowy, a ich mieszkanie powinno być zabezpieczone – dziecko bardzo lubi wyrzucać rzeczy z szafek i szuflad. Jak jeszcze rozwija się maluch? Jak zmienia się jego fizyczność i psychika?

Rozwój fizyczny jedenastomiesięcznego dziecka?

Chociaż dziecko jeszcze przez kilka a nawet kilkanaście tygodni nie będzie chodzić, uwielbia spędzać czas w pozycji stojącej. Widać już, że bardzo zależy mu na wykonaniu pierwszych kroków. Nie zabraniajmy mu tego, nawet jeśli obawiamy się, że się przewróci. Niemowlę łatwo sobie z tym poradzi, upadając na pupę. Stojąc jest także w stanie się schylić, na przykład w celu podniesienia zabawki. Jednak z tej pozycji już trudniej wrócić do pionu. Dlatego zwykle siada, kuca, a potem podnosi się przy pomocy oparcia.

Cały czas rośnie też sprawność dłoni dziecka. Umiejętnie manewruje paluszkami, grabi nimi ziemię, podnosi z podłogi nawet drobne przedmioty. Rodzice mogą również zauważyć, że maluch zaczął trzymać przedmioty za ich zakończenia. Wygląda to, jakby łapało niewprawnie większy przedmiot, jednak to po prostu kolejna faza jego rozwoju.

Rodzice muszą się przygotować także na ogromne zainteresowanie dziecka wszystkim, co znajduje się w szafkach czy szufladach. Frajdą jest już samo ich otwieranie, a wyrzucanie z nich rzeczy to wisienka na torcie. Warto uzbroić się w zabezpieczenia i blokady, które pomogą w poradzeniu sobie z małym huraganem. Ze względu na to, że niemowlę już niebawem zacznie chodzić, pomyślmy także o zabezpieczeniu kantów i wszystkich innych miejsc, które mogą okazać się niebezpieczne, gdy maluch ustanie pewnie na nogach.

Rodzice jedenastomiesięcznego dziecka mogą już najczęściej odetchnąć z ulgą. Ich dziecko przesypia nieprzerwanie minimum sześć godzin. W trakcie dnia natomiast ucina sobie drzemkę raz lub dwa razy. Jego rytm dobowy jest jednak coraz bardziej unormowany, dlatego niebawem będzie przesypiać całą noc.

Rozwój psychiczny jedenastomiesięcznego dziecka

Dziecko w wieku jedenastu miesięcznych jest bardziej świadome swojego „ja”. To znak, że kształtuje się w nim poczucie indywidualności. Można zauważyć to chociażby po tym, jak często przejawia swoją wolę – chce bawić się czymś innym, niż mu proponujemy, wybiera jedzenie, które mu smakuje i grymasi na to, które nie jest dla niego atrakcyjne. Może nawet potrafi już powiedzieć „nie”. Oznacza to częstsze buntowanie się, z którym dorośli muszą sobie radzić. Być może zauważycie, że dziecko zerka na Was ukradkiem, gdy robi coś „zakazanego”. Oznacza to, że zna zasady, jednak łamie je, by sprawdzić jak daleko może się posunąć. To sprawdzanie granic ma istotne znaczenie przy całym procesie wychowywania dziecka.

Kształtowanie się indywidualności i umiejętność wyrażania swojej woli ma ogromne znaczenie dla przyszłych zachowań dziecka, poczucia sprawczości i umiejętności decydowania o sobie. W tym czasie rodzice mogą zauważyć, że ich pociecha jest coraz bardziej niezależna, ale jednak nadal boi się eksplorować świat na własną rękę. Odchodzi by za chwilę wrócić. Nadal chce być blisko swoich opiekunów, przy których czuje się bezpiecznie. Jak już wspominaliśmy, dziecko coraz chętniej wyjmuje przedmioty z szuflad, co pozwala mu poznawać najbliższe otoczenie. W tym czasie doskonali także jeszcze jedną umiejętność – wkładania mniejszych przedmiotów do większych. Rodzice mogą wykorzystać to przy wspólnym sprzątaniu po tym, jak maluch zrobił bałagan. To także czas na bardziej skomplikowane zabawki, jak na przykład duże klocki, które będą pozwalały dziecku na doskonalenie tej umiejętności.

Rozwój dziecka w 11. miesiącu - jak go wspierać?

Chociaż niemowlę jest coraz bardziej samodzielne, nadal potrzebuje pomocy swoich rodziców. W tym także w pracy nad rozwojem umiejętności – zarówno fizycznych jak i psychicznych. Na opiekunowie powinni robić w jedenastym miesiącu życia dziecka?

  • To czego dziecko uczy się poprzez naśladownictwo w tym wieku, będzie procentować, gdy zacznie dorastać. Dlatego warto uczyć je uprzejmości, miłych zachowań. Mówmy zatem „dziękuję”, „proszę” i „przepraszam”, by je do tego przyzwyczaić.
  • Niemowlę powinno być chwalone za pozytywne zachowania. Jeśli jest grzeczne bądź zrobiło coś miłego, musi czuć aprobatę swoich rodziców.
  • Dziecko jest już małym indywidualistą, dlatego warto dawać mu możliwość dokonywania samodzielnych wyborów, a także radzenia sobie z problemami. Rodzice nie powinni biec od razu z pomocą, chyba że dzieje się coś złego.
  • Wyznaczcie granice, których nie będziecie przekraczać. Dziecko musi wiedzieć, co może a czego nie może robić. Oczywiście będzie Was testować, jednak nie ustępujcie. Pamiętajcie przy tym, by szanować niezależność swojego dziecka i traktować go jako osobną jednostkę.

Dziecko ma już prawie roczek. Rozwija się bardzo szybko – intelektualnie, fizycznie, emocjonalnie. Potrafi bardzo dużo, jednak z czasem nauczy się jeszcze więcej. Co potrafi roczne dziecko? Jak się rozwija? Tego dowiecie się z ostatniego artykułu z naszego cyklu.

<<< Rozwój dziecka - 10. miesiąc życia   Rozwój dziecka 12. miesiąc życia >>>

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Kasia On 2021-01-29
    Rating:
    5.0

    Oj tak, oczy trzeba mieć dookoła głowy, nie wiadomo jaki pomysł zrodzi się w tej malutkiej główce ;)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 492 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
35 713 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
40 570 4

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
29 939 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej