Bella

Rozwój dziecka - 10. miesiąc życia

Przeczytano 13 334 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Dziesięciomiesięczne dziecko jest coraz większe, jednak wcale gwałtownie nie przybiera na wadze. Ten etap ma już stanowczo za sobą. Jest już dużym niemowlęciem, które naprawdę wiele potrafi. Może zaskoczyć rodziców swoimi umiejętnościami, chociażby prośbą o pomoc. Zwykle potrafi także siedzieć, raczkować a nawet stać przez chwilę bez podtrzymania. Co jeszcze potrafi dziesięciomiesięczne dziecko? Jak rozwija się fizycznie i psychicznie? Jak w rozwoju mogą mu pomóc rodzice?

Dziesiąty miesiąc życia dziecka

Dziecko w dziesiątym miesiącu życia jest bardzo ruchliwe i towarzyskie. Każdego dnia wypróbowuje swoje umiejętności i uczy się nowych. Jego pamięć także jest coraz lepsza, dlatego warto uważać, co się przy nim robi i mówi, a przede wszystkim jak się przy nim zachowuje. Niemowlę uwielbia przecież powtarzać gesty i dźwięki. Może nie przepadać za towarzystwem innych ludzi, niż swoi najbliżsi, jednak jest to czas na powolne zapoznawanie go z dorosłymi czy dziećmi, których jeszcze nie zna. Już niedługo może bowiem pójść do żłobka! Jak wygląda rozwój fizyczny i psychiczny dziecka w wieku dziesięciu miesięcy?

Ile waży dziesięciomiesięczne dziecko?

Dziesięciomiesięczne dziecko nie przybiera na wadze tak, jak robiło to do tej pory. To zaledwie 200 gramów więcej w miesiącu. Rośnie około 1,5 centymetra. Nie musimy się tym martwić – to całkowicie normalne. W tej chwili dziecko ma za sobą pierwszy skok rozwojowy, będzie zatem rosnąć znacznie wolniej. Nie oznacza to jednak, że się nie rozwija. Świadczą o tym przecież wszystkie zmiany, które rodzice mogą zaobserwować.

Rozwój fizyczny dziesięciomiesięcznego dziecka

Dziesięciomiesięczne niemowlę jest już coraz lepiej skoordynowane. Doskonale radzi sobie z siedzeniem, a także obracaniem się – na przykład gdy usłyszy dźwięk, który je zainteresuje. Jednak to nie wszystko. Dziecko w tym wieku może umieć trzymać nie dwie a nawet trzy mniejsze zabawki w rączkach. Chociaż początkowo może nie radzić sobie z tym trudnym zadaniem (trzy rzeczy i tylko dwie ręce), z czasem odkryje jak może to robić. I będzie praktykować nową umiejętność aż całkowicie ją opanuje.

Rodzice mogą zauważyć także, że dziecko coraz lepiej przewraca kartki w książce. Robi to w skupieniu, jednak jest to zależne nie tylko od umiejętności malucha, ale także jego charakteru. Bardziej energiczne dzieci mogą czuć się znudzone wolnym przewracaniem kartek. Rączki dziecka w wieku dziesięciu lat są już bardzo sprawne. Oprócz umiejętności trzymania i operowania nimi, może ono także odkładać przedmioty lub wypuszczać je z ręki świadomie. Inaczej niż do tej pory, gdy trudno przychodziło mu zwalnianie uścisku. W tym wieku maluch potrafi także stać. Robi to zwykle przytrzymując się czegoś stabilnego, na przykład łóżka. Po tym, gdy puści, czasami udaje mu się pozostać w pozycji stojącej przez kilka sekund. Dopiero później pada na pupę.

Co je dziesięciomiesięczne dziecko

Nawet jeśli niemowlę nadal karmione jest piersią, jego menu musi być coraz bardziej rozbudowane. Dziesiąty miesiąc życia to dobry moment, by podawać mu nie tylko kaszki czy też bardziej stałe pokarmy, ale nawet dwudaniowe obiadki. Dziecko może zjeść rozrzedzoną zupę oraz gotowane jarzyny na przykład z kawałkiem mięsa. Chociaż może przy tym brudzić, warto pozwolić mu na samodzielność w jedzeniu. To umożliwi mu naukę lepszej koordynacji. Aby dobrze przygotować się do pierwszych samodzielnych posiłków malucha, warto zaopatrzyć się w talerzyki dla niemowląt i zaokrąglone sztućce, które będą dla niego bezpieczne. Może to być także czas, w którym dziecko przestanie być zainteresowane ssaniem piersi. Dzieje się tak ze względu na duży wybór innego jedzenia oraz naukę samodzielności. Jeśli mama planowała karmić piersią przez około rok, jest to dobry moment, by powoli rozpocząć odstawianie malucha.

Rozwój psychiczny dziewięciomiesięcznego dziecka

W tym wieku dziecko może wykazywać przywiązanie nie tylko do swoich rodziców, ale także do konkretnej zabawki. To bardzo dobry znak. W ten sposób niemowlę samodzielnie radzi sobie z lękiem czy dyskomfortem, który może być wywołany przez nieobecność rodziców. Dlatego nie warto zabierać dziecku jego ulubionej zabawki, jeśli chce mieć ją zawsze przy sobie. Uczucie lęku może nasilać się przy obcych, ale przede wszystkim w momencie, w którym dziecko nie widzi i nie słyszy rodziców. To minie, jednak w tej chwili warto uzbroić się w cierpliwość i starać się je uspokoić (choć bez gwałtownych interwencji jak branie na ręce).

Dziecko w wieku dziesięciu miesięcy jest także coraz bardziej świadome otaczającego je świata oraz relacji społecznych. Może na przykład „poprosić” o pomoc swoich rodziców, chociażby gdy nie może dostać się do jakiejś zabawki bądź poradzić sobie z otworzeniem pudełeczka. Będzie gestykulować, wydawać dźwięki i pokazywać, byleby być zrozumianym. Zresztą rozmawianie to jedna z rzeczy, które dziecko robi właściwie przez cały czas. Gaworzy i wydaje dźwięki bardzo chętnie, czasami nawet, ku uciesze rodziców, mówiąc „mama” lub „tata”. Moduluje głos i gestykuluje przy tym, naśladując w ten sposób to, co zaobserwowało. W tym momencie rodzice mogą zauważyć, jak ważne było i jest mówienie do niemowlęcia. Warto uważnie mu się przysłuchiwać – niektóre dźwięki wydaje w konkretnych momentach, próbuje nawiązać „rozmowę”, a nie tylko zwrócić na siebie uwagę. W dziesiątym miesiącu życia dziecka rodzic może zauważyć również pewne postępy w procesach myślowych. Wie już, że „wewnątrz” i „na zewnątrz” różnią się od siebie. Rozpoznaje także wydarzenia, które się powtarzają i coraz lepiej reaguje na te, które są dla niego nowe.

Jak wspomóc rozwój dziesięciomiesięcznego dziecka?

Dziecko w wieku dziesięciu miesięcy rozwija się psychicznie i fizycznie, jednak robi to znacznie sprawniej, gdy wspierają je rodzice. W jaki sposób mogą to zrobić?

  • Nie starajmy się pomagać dziecku na siłę. W tej chwili jest już bardzo samodzielne, dlatego starajmy się dać mu czas, by mogło samo rozwiązać swój problem. Nawet jeśli się frustruje.
  • Uszanujcie prawo dziecka do posiadania ulubionej zabawki, której nikt nie może dotykać. Nie oznacza to, że jest egoistyczne, lecz że odczuwa potrzebę posiadania czegoś, co jest tylko jego. To oznaka indywidualizmu.
  • Uważnie przyglądajcie się dziecku przy poznawaniu nowych ludzi. Nie warto go do tego zmuszać, jeśli jednak nie daje rodzicom żadnych sygnałów świadczących o swoim niezadowoleniu, to odpowiedni czas na nowe znajomości.
  • Słuchajcie dziecka, by zrozumieć to, co do Was „mówi” i wchodźcie z nim w interakcję. To bardzo zachęca go do dalszych rozmów

Dziecko w wieku dziesięciu miesięcy wie już coraz więcej i jest coraz bardziej samodzielne. Ma większe poczucie indywidualności. Warto wspierać je w rozwoju na każdym etapie życia. Jak robić to w wieku jedenastu miesięcy? Tego dowiecie się z naszego następnego tekstu z cyklu.

<<< Rozwój dziecka - 9. miesiąc życia   Rozwój dziecka - 11. miesiąc życia>>>

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Renata On 2021-01-29
    Rating:
    5.0

    Dostaliśmy od dziadków pchacza. O chodzikach słyszałam, że nie są polecane, ale co można powiedzieć o pchaczu, można stosować?

    Replied by: Joanna On 2021-02-16 Pani Renato, stosowanie pchacza to kwestia indywidualna dla każdego rodzica. Nie można powiedzieć, że urządzenie to jest z gruntu złe. Ważne, aby pchacz był odpowiednio dociążony do podłoża i stawiał lekki opór - tylko wówczas może stanowić dobrą zabawę i prawidłowo stymulować rozwój dziecka uczącego się chodzić. Odpowiednio wybrany pchacz może wspomóc pracę nóg dziecka, a także zachęcić go do ruchu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 991 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
36 651 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
41 379 5

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 355 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej