Bella

Kalendarz ciąży - 11. tydzień ciąży

Przeczytano 10 058 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Jedenasty tydzień ciąży to już prawie końcówka pierwszego trymestru – zostały Wam do tego jeszcze dwa tygodnie. Oznacza to również, iż ryzyko poronienia i powstania wad rozwojowych znacznie się zmniejsza. Możecie już odetchnąć z ulgą. Jak zmienia się płód w jedenastym tygodniu? Jakich objawów możecie się spodziewać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Który to miesiąc ciąży?

Jedenasty tydzień to jednocześnie trzeci miesiąc oraz pierwszy trymestr ciąży. Niebawem jednak wejdziecie w drugi trymestr – nastąpi to za dwa tygodnie. Wiąże się to z kolejnymi zmianami w ciele, ale także z większym spokojem. Pierwszy trymestr jest bowiem najbardziej newralgiczny pod względem wad rozwojowych płodu.

11. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Chociaż na ciążowy brzuszek musicie jeszcze poczekać, prawdopodobnie już teraz zauważyłyście niewielkie zmiany w swoim ciele. Przede wszystkim w obwodzie. Talia może być mniej widoczna już na tym etapie ciąży, spodnie trudniejsze do założenia. Dlatego, chociaż nie warto jeszcze myśleć o ciążowych ubraniach, wybierajcie luźniejsze spodnie czy spódnice, by zapewnić sobie komfort. Jeśli przechodzicie kolejną ciążę, wypukłość nad spojeniem łonowym może być bardziej widoczna niż u kobiet, które czekają na swoje pierwsze dziecko. Niektóre kobiety mogą skarżyć się z kolei na utratę wagi. Wiele zależy od tego, jak przechodzicie samą ciążę. Jeśli często borykacie się z mdłościami oraz jadłowstrętem, możecie zauważyć, że wcale nie przybieracie na wadze. Jeśli ważycie mniej o około trzy kilogramy, wtedy musicie zgłosić się do lekarza – do tego momentu powinnyście ważyć około kilogram więcej.

Przyszłe mamy w jedenastym tygodniu ciąży mogą także dużą część swojego dnia spędzać w toalecie. Wszystko to związane jest z dużą potrzebą organizmu na wydalenie wszystkich toksyn. Dlatego nerki pracują jak szalone. Dodatkowo powiększająca się macica naciska na pęcherz, co również zwiększa częstotliwość oddawania moczu. Pamiętajcie jednak, że zrezygnowanie z picia nie jest dobrym sposobem na zmniejszenie ilości tych wizyt. Co więcej – może to spowodować infekcję układu moczowego, o którą nietrudno podczas ciąży, gdy jesteście wyjątkowo osłabione. Powinnyście wypijać minimum dwa litry napojów dziennie, najlepiej wody niegazowanej.

U niektórych kobiet w jedenastym tygodniu ciąży pojawia się tak zwana „linea negra”. Jest to czarna linia pojawiająca się zwykle pod pępkiem i zmierzająca do spojenia łonowego. Nie musicie się jednak obawiać, że jest ona niepokojącym objawem. Powoduje ją zwiększone wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za ilość barwnika w organizmie. Jest to także związane z indywidualnymi cechami kobiety – im ciemniejsza karnacja i włosy, tym większa szansa, że linea negra będzie wyraźna.

W jedenastym tygodniu niektóre kobiety mogą borykać się także z żylakami. Najczęściej pojawiają się one wtedy, jeśli już przed ciążą się z nimi zmagałyście. Jeśli w Waszej rodzinie występuje problem żylaków, warto wprowadzić działania profilaktyczne. Przede wszystkim unikajcie zbyt długiego stania i siedzenia. Spacerujcie, nie zapominajcie o lekkich ćwiczeniach. Starajcie się także trzymać nogi w górze w pozycji leżącej, aby usprawnić krążenie. Kobietom w ciąży poleca się także korzystanie z rajstop uciskowych.

W jedenastym tygodniu odczujecie także pozytywne efekty ciąży. Burza hormonalna może znacznie poprawić kondycję Waszej skóry, która staje się promienna i gładka. Z kolei na głowie pojawia się więcej włosów. Wiele kobiet w tym czasie czuje się bardzo atrakcyjnie, nawet pomimo huśtawki nastrojów.

11. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym czasie płód mierzy około 5 centymetrów i może ważyć 9 gramów. Jego skóra jest przezroczysta lecz nabiera mlecznobiałego koloru. Jedenasty tydzień to niezwykle istotny czas dla rozwoju najważniejszego organu płodu – mózgu. Wykształcają się tkanki odpowiedzialne za narządy zmysłów. W mózgu powstaje także sieć neuronów – ich ilość zwiększa się nawet o piętnaście milionów co godzinę.

W oczach płodu wykształca się tęczówka, chociaż aż do 25 tygodnia będzie ona niewidoczna. Powieki, które powstały w poprzednim tygodniu ciąży pozostają sklejone. W jedenastym tygodniu powstają także mieszki włosowe oraz łożyska paznokci.

W tym czasie bardzo istotny jest również rozwój wątroby, która zajmuje prawie całą jamę brzuszną. Już niedługo powstaną tam także jelita, które zaczynają się właśnie kształtować. Pracuje też trzustka, która odpowiada za wydzielanie insuliny. W jedenastym tygodniu płód ma już ukształtowane podniebienie oraz język, który może wystawiać i chować.

Co ciekawe – jest już również wrażliwy na dotyk. W tym czasie pojawiają się także sutki oraz nozdrza. Jeśli badanie USG będzie wykonane w jedenastym tygodniu, być może zobaczycie już pępowinę, która będzie odpowiedzialna za przekazywanie składników odżywczych i tlenu z łożyska, które cały czas intensywnie się kształtuje. Chociaż ruchy cały czas nie są wyczuwalne, płód coraz bardziej energicznie porusza swoimi nogami i rękoma. Umożliwia to tworzenie się mięśni. W tym czasie dłonie płodu zmieniają się – kciuk „odłącza się” od palców. Już teraz możliwe jest zaciskanie piąstek.

Kalendarz ciąży wkładki laktacyjne bella mamma comfort

11. tydzień ciąży – jakie badania

Jedenasty tydzień to czas na badania prenatalne. Warto je wykonać, gdyż podczas niego lekarz jest w stanie wykluczyć niektóre choroby – na przykład rozszczep cewy nerwowej – oraz potwierdzić prawidłowy rozwój takich organów jak serce, żołądek, pęcherz moczowy czy też kręgosłupa. Badania prenatalne możemy wykonywać pomiędzy jedenastym a czternastym tygodniem ciąży. Spytajcie o nie swojego lekarza prowadzącego.

W jedenastym tygodniu ciąży płód zmienia się błyskawicznie. Wywołuje to wiele objawów u przyszłej mamy – zarówno pozytywnych jak i niezbyt przyjemnych. Jak będzie zmieniać się Wasze ciało w następnym tygodniu? Jak rozwija się płód? Tego dowiecie się z następnego tekstu z naszego cyklu Kalendarz ciąży.

< 10. tydzień ciąży   12. tydzień ciąży >

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Aaaania On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Czy badania prenatalne są konieczne? A przede wszystkim czy można je zrobić na kasę chorych?

    Replied by: Joanna On 2021-02-11 Szanowna Pani, badania prenatalne są wskazane na tym etapie ciąży. Dzięki nim lekarz jest w stanie wykluczyć niektóre choroby i potwierdzić prawidłowy rozwój dziecka. Badania te są refundowane tylko w niektórych sytuacjach, do których zaliczamy:
    - wiek matki przekraczający 35 lat,
    - niepokojące wyniki prowadzonych dotychczas badań (USG lub badań biochemicznych),
    - wysokie ryzyko chorób genetycznych u dziecka,
    - obecność wad genetycznych w poprzedniej ciąży.
    W każdym innym wypadku badania prenatalne nie są refundowane.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 793 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 170 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 753 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 752 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej