Bella

Kalendarz ciąży - 12. tydzień ciąży

Przeczytano 5 195 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy nareszcie możecie poczuć się lepiej. Wiele z dolegliwości, które wcześniej Wam dokuczały, teraz zaczyna słabnąć. Wymioty i chroniczne zmęczenie ustępują. Jak jeszcze zmiany czekają Was w dwunastym tygodniu ciąży? Jak w tym czasie rozwija się płód? Jakie badania warto wykonać w tym czasie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym tekście.

Który to miesiąc ciąży?

Niektóre kobiety cały czas odczuwają trudności z przeliczaniem tygodni na miesiące. Wszystko ze względu na to, że lekarze określają czas ciąży tygodniami i to jeszcze nie od momentu zapłodnienia. Trudno bowiem dokładnie obliczyć, w którym momencie do niego doszło. Dlatego wykorzystują regułę Naegelego, by ustalić przypuszczalny dzień rozwiązania ciąży. Dwunasty tydzień nadal jest trzecim miesiącem oraz pierwszym trymestrem ciąży. To także dziesiąty tydzień od zapłodnienia.

Kalendarz ciąży higiena intymna

12. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Dwunasty tydzień to czas, w którym większość kobiet w ciąży odczuwa pewną ulgę. Objawy, które wcześniej dawały Wam się we znaki, zaczynają powoli odpuszczać. Dotyczy to przede wszystkim mdłości oraz senności i ogólnego osłabienia organizmu. Dodatkowo, dzięki lekkiemu przesunięciu się macicy w stronę przedniej ściany brzucha, nie będziecie odczuwały tak silnego parcia na pęcherz jak do tej pory. Nadal jednak możecie mieć problemy trawienne. Zgaga i zaparcia nie znikają tak szybko ze względu na wysoki poziom progesteronu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży. Jego skutkiem ubocznym jest jednak spowolnienie pracy jelit, co bardzo mocno może odbić się na samopoczuciu przyszłej mamy. Aby uniknąć zaparć warto pamiętać o zdrowej diecie – powinny znaleźć się w niej produkty bogate w błonnik oraz duże ilości wody.

Progesteron wpływa nie tylko na spowolnienie jelit, ale także na zmiany krążenia. W dwunastym tygodniu ciąży mogą one być jeszcze bardziej dokuczliwe – to właśnie w tym czasie krew przekierowywana jest przede wszystkim do łożyska, które już za kilka tygodni całkowicie się ukształtuje. Zmiany te najczęściej powodują przede wszystkim zawroty głowy, chociaż mogą pojawić się także omdlenia. Wszystko ze względu na to, że mózg jest gorzej dotleniony. Znajdźcie zatem czas na odpoczynek – najlepiej na świeżym powietrzu. Zmiany krążenia mogą odbić się także na zdrowiu Waszych nóg. Jeśli już wcześniej miałyście tendencję do żylaków, prawdopodobnie pojawią się one podczas ciąży. Możecie korzystać w tym czasie z rajstop uciskowych, które wspierają utrzymanie prawidłowego krążenia.

Jak rośnie brzuch w 12. tygodniu ciąży?

Jeśli to Wasza pierwsza ciąża, brzuszek ciążowy może cały czas nie być widoczny. Z pewnością jednak zauważyłyście, że zarówno Wasze biodra jak i piersi się zaokrągliły. Zmniejszyło się także wcięcie w talii. Dlatego możecie czuć dyskomfort w swoich ubraniach, które stały się już dla Was zbyt ciasne, chociaż ciało właściwie bardzo się nie zmieniło. Zadbajcie o swoją wygodę ubierając luźniejsze spodnie czy sukienki. Nadal jednak jest za szybko, by powiększać swoją garderobę o ubrania ciążowe.

Jeśli to Wasza kolejna ciąża brzuch prawdopodobnie jest już widoczny. Dzieje się tak ze względu na bardziej rozciągnięte powłoki brzuszne. Wasze otoczenie mogło zauważyć już zatem, że jesteście w ciąży. Jeśli jeszcze nikogo o tym nie informowałyście – na przykład ze względu na ryzyko poronienia – dwunasty tydzień jest idealnym czasem na podzielenie się z resztą tą radosną nowiną.

12. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W dwunastym tygodniu ciąży (i jednocześnie dziesiątym tygodniu od zapłodnienia), płód może ważyć nawet dziewiętnaście gramów. Mierzy także około siedmiu centymetrów. Wielkością można przyrównać go do limonki.

To czas, w którym wszystkie organy są już na swoich miejscach. Nadal nie są w pełni ukształtowane, jednak ciągle dojrzewają i rosną. Niedługo zaczną działać. Niektóre jednak już teraz są wystarczająco rozwinięte, by z nich korzystać. Płód, także ze względu na możliwość otwierania i zamykania ust, potrafi połykać płyn owodniowy, który następnie wydalany jest wraz z moczem. W ten sposób wykorzystuje nie tylko możliwości układu moczowego, ale również mięśnie klatki piersiowej, którymi uczy się ruszać.

Dwunasty tydzień to także czas, w którym cały czas intensywnie rozwija się mózg płodu oraz cała reszta układu nerwowego. Rozpoczyna się między innymi produkcja hormonów przez przysadkę mózgową. Układ szkieletowy zaczyna powoli twardnieć, a rączki i nóżki cały czas żywo się ruszają. Nadal jednak nie możecie poczuć tych ruchów – na to przyjdzie jeszcze czas. Płód potrafi się także uśmiechać a nawet ssać kciuk.

Kalendarz ciąży chusteczki nasączone happy sensitive

12. tydzień ciąży – jakie badania

W tym czasie macie już za sobą pierwsze badanie USG. Jest to jednak idealna pora na to, by wykonać tak zwane USG genetyczne. To badania prenatalne, które wykonuje się od jedenastego do końca trzynastego tygodnia ciąży. Jest to badanie obowiązkowe, dlatego Wasz lekarz prowadzący powinien Was o nim poinformować. Jeśli tego nie zrobi, warto samodzielnie się o nie upomnieć.

Dlaczego jest tak ważne? To badanie, które umożliwia sprawdzenie wszystkich narządów a także oszacowanie wad chromosomalnych. W ten sposób lekarz może wykluczyć zespoły Downa, Edwardsa i Pataua. Podczas badania genetycznego ocenia się także wiek ciążowy, dlatego po nim możecie zostać poinformowane o innym estymowanym dniu porodu niż wcześniej ustalono. To badanie jest nieinwazyjne, dlatego nie powinnyście się go obawiać. Wygląda jak standardowe USG i z pewnością nie wywoła w Was uczucia dyskomfortu. W dwunastym tygodniu powinnyście wykonać także dodatkowe badania ogólne i ginekologiczne. Lekarze zalecają także ocenę ryzyka pojawienia się objawów depresyjnych. To bardzo dobra praktyka, która ma na celu szybkie zauważenie i możliwość wprowadzenia leczenia w sytuacji, w której przyszła matka jest w złej kondycji psychicznej.

Dwunasty tydzień ciąży to znacznie lepszy czas dla wielu kobiet – niektóre objawy zaczynają słabnąć, a Wy czujecie się dużo lepiej. Zbliżacie się już do drugiego trymestru, który uważany jest za najprzyjemniejszy czas ciąży. Co zmieni się w Waszym organizmie w trzynastym tygodniu ciąży? Jak w tym czasie będzie rozwijać się płód? Tego dowiecie się z naszego kolejnego tekstu z cyklu Kalendarz ciąży.

< 11. tydzień ciąży   13. tydzień ciąży >

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Weronika On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Konkretna i rzeczowa wiedza! Czytam z przyjemnością ;-)

    Replied by: Joanna On 2021-02-11 Pani Weroniko, dziękujemy za opinię - cieszymy się, że nasze artykuły spotkały się z Pani uznaniem!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 562 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 932 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 487 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 393 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej