Bella

Kalendarz ciąży - 13. tydzień ciąży

Przeczytano 13 853 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Trzynasty tydzień ciąży oznacza, że pierwszy trymestr już prawie za Wami. Najprawdopodobniej macie za sobą także najgorsze objawy ciąży – poranne mdłości oraz jadłowstręt. Jak teraz będzie zmieniać się Wasze ciało? Jak rozwija się płód w trzynastym tygodniu ciąży? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania. 

Który to miesiąc ciąży?

Jesteście już w trzynastym tygodniu ciąży. Nadal trwa trzeci miesiąc oraz pierwszy trymestr Waszej ciąży. To także jedenasty tydzień od czasu zapłodnienia.

kalendarz ciąży pieluszki happy

13. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W trzynastym tygodniu możecie odczuwać ogromne zmęczenie. Jest to związane z bardzo intensywnym kształtowaniem się łożyska, które będzie w pełni gotowe około osiemnastego tygodnia ciąży. Ze względu na to, iż potrzeba do tego ogromnej ilości energii, zadbajcie o odpoczynek. Przede wszystkim dobrze się wysypiajcie.

Macica cały czas się powiększa, by odpowiedzieć na potrzeby rosnącego płodu. W trzynastym tygodniu ciąży może pojawić się przez to ciągnięcie w pachwinach, spowodowane rozciąganiem wiązadeł. Dodatkowo jest ona także przekrwiona, dlatego może być bolesna. Nie jest to jednak zagrożeniem dla ciąży. Koniec pierwszego trymestru jest już czasem, w którym najgorsze objawy ciąży ma się za sobą. Rozpoczyna się tak zwany „miesiąc miodowy” – najprzyjemniejszy czas dla wielu kobiet.

Jak rośnie brzuch w 13. tygodniu ciąży?

Jeśli jest to Wasza pierwsza ciąża, najprawdopodobniej nie zauważacie jeszcze większych zmian w wyglądzie Waszego brzucha. Oczywiście jest on powiększony – chociażby przez wzgląd na ciągle rosnącą macicę – jednak luźniejsza koszulka z łatwością go zakryje. To czas przejściowy, w którym Wasze ciało nie zmienia się jeszcze tak diametralnie pod kątem wyglądu. Możecie zauważyć jednak, iż rosną Wasze piersi oraz biodra, a wcięcie w talii zmniejsza się.

Dodatkowo trzynasty tydzień ciąży to czas, w którym tkanka tłuszczowa pojawia się także w okolicach kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dzieje się tak ze względu na potrzebę wzmocnienia sylwetki zanim ciało zacznie diametralnie się zmieniać. W czasie, w którym brzuch stanie się już duży, kręgosłup będzie potrzebował dodatkowego wsparcia. Chociaż nie jest to tak widoczne, Wasze ciało zmienia się i będzie to robiło w coraz szybszym tempie. To zatem ostatni moment na to, by rozpocząć kurację przeciw rozstępom. Jeśli chcecie uniknąć lub zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieestetycznych blizn, powinnyście korzystać z tych preparatów regularnie. Warto zatem mieć w swojej kosmetyczce olejek lub krem na rozstępy.

13. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W trzynastym tygodniu ciąży, a jedenastym tygodniu od czasu zapłodnienia, płód ma już około ośmiu centymetrów i waży nawet do 29 gramów. Widzicie już zatem, że znacząco przybiera na wadze, chociaż nadal jest malutki. W tej chwili to nie główka rośnie najbardziej, a tułów. Dlatego płód nabiera kształtów bardziej zbliżonych do ciała noworodka. Zmienia się także jego twarz – oczy są blisko siebie, uszy natomiast przesuwają się na boki głowy. Kształtuje się również broda oraz nos, a nawet kark, który umożliwia utrzymanie główki w pionie.

A skoro mowa o główce – chrząstki zaczynają powoli twardnieć, dzięki czemu głowa jest już lepiej ukształtowana. Powstają także żebra oraz kości długie. Narządy wewnętrzne pracują już coraz lepiej. Trzustka reguluje poziom cukru dzięki produkcji insuliny. Natomiast serce pompuje około 30 litrów krwi. Płód jest w stanie połykać płyn owodniowy oraz wydalać go w formie moczu. Wszystko dzięki dobrze pracującym nerkom, które odpowiadają za oczyszczanie organizmu.

W trzynastym tygodniu ciąży możliwe jest także rozpoznanie płci dziecka podczas badania USG. Jednak tylko w przypadku, w którym jest to chłopiec. Na rozpoznanie dziewczynki należy jeszcze poczekać. W tym czasie widoczne są już bowiem płciowe narządy zewnętrzne. Narządy płciowe wewnętrzne także się rozwijają. Dziewczynki posiadają już jajniki, w których znajdują się około dwa miliony jajeczek.

Trzynasty tydzień ciąży jest także czasem, w którym ruchy płodu są już coraz wyraźniejsze. Nadal nie możecie ich wyczuć, jednak już niedługo się to zmieni. Właśnie dzięki temu, co odbywa się w tej chwili – im więcej porusza się płód, tym silniejsze będą z czasem jego mięśnie. Prócz poruszania rękoma i nogami, co miało miejsce już w poprzednich miesiącach, jest także w stanie prostować oraz kulić się. Może się także przeciągać a nawet ssać kciuk. Płód odczuwa również wibracje przez skórę i reaguje na to, co dzieje się na zewnątrz. Może się krzywić czy marszczyć nosek.

Ze względu na to, że macica powiększa się a wraz z nią zwiększa się także ilość płynu owodniowego, płód może w nim swobodnie pływać. Jest już coraz bardziej aktywny. Płyn owodniowy ma także wpływ na rozwój śluzówki żołądka oraz jelit. Oprócz tego chroni płód przed urazami oraz wstrząsami.

13. tydzień ciąży – jakie badania

Trzynasty tydzień ciąży to ostatni moment na to, by wykonać tak zwane USG genetyczne. To badania, w trakcie których możliwe jest rozpoznanie wad rozwojowych płodu. Pamiętajcie, że jest to badanie nieinwazyjne, które nie wywoła żadnego bólu. Jest konieczne, by sprawdzić czy płód rozwija się prawidłowo. Już niedługo skończy się pierwszy trymestr ciąży. Oznacza to, że regularne wizyty u lekarza będą trochę rzadsze. Największe ryzyko pojawienia się wad rozwojowych oraz poronienia już minęło.

Trzynasty tydzień ciąży to końcówka trzeciego miesiąca i pierwszego trymestru. Wasze ciała zmieniają się coraz bardziej, chociaż postronne osoby mogą nadal nie widzieć, że jesteście w ciąży. Co czeka Was w czternastym tygodniu ciąży? Jak w tym czasie rozwija się płód? Tego dowiecie się z kolejnego tekstu naszego cyklu Kalendarz ciąży.

< 12. tydzień ciąży   14. tydzień ciąży >

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Asia On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    SUPER

    Replied by: Joanna On 2021-02-11 Pani Asiu, dziękujemy za Pani opinię i zapraszamy do dalszej lektury naszych artykułów!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 728 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 113 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 690 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 664 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej