Kalendarz ciąży - 28. tydzień ciąży
Właśnie rozpoczęłyście dwudziesty ósmy tydzień ciąży. Do rozwiązania zostało zaledwie dwanaście tygodni, a więc mniej niż trzy miesiące. W tym czasie dziecko jest już na tyle rozwinięte, że przy przedwczesnym porodzie i odpowiedniej opiece medycznej ma szanse na przeżycie. Pamiętajcie jednak, że dopiero w trzydziestym dziewiątym tygodniu uznaje się ciążę za donoszoną. Jak w tym czasie zmieni się Wasze ciało? Jak będzie rozwijać się dziecko? Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Który to miesiąc ciąży?
Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to jednocześnie siódmy miesiąc oraz trzeci trymestr. Wielkimi krokami zbliżacie się do rozwiązania – pozostało Wam zaledwie dwanaście tygodni, o ile ciąża zostanie donoszona. Pamiętajcie także, że w niektórych przypadkach ciąża może trwać dłużej, na przykład do czterdziestego drugiego tygodnia.
28. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży możecie już być cięższe o 8-12 kilogramów. Dlatego spodziewajcie się coraz większych bóli kręgosłupa. Będą one spowodowane także zmiany położenia dna macicy, które wypychane jest do przodu i przesuwane ku górze. Poruszanie się staje się trudniejsze. Niestety odpoczywanie także, gdyż duży brzuch utrudnia znalezienie wygodnej pozycji.
Duża macica odpowiada także za utrudnienie pracy żołądkowi i jelitom. Do tego dochodzi również spowolnienie perystaltyki jelit z powodu podwyższonego poziomu progesteronu. Wszystko to sprawia, że do końca ciąży będziecie borykać się ze zgagą, zatwardzeniami i gazami. Aby ułatwić pracę układowi trawiennemu możecie spożywać posiłki częściej choć w mniejszych ilościach, a także pić duże ilości wody.
Niestety są to jedne z najczęstszych problemów kobiet w ciąży. Kobiety w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży skarżą się także na częste skurcze nóg. Spowodowane jest to przede wszystkim przemęczeniem, które jest efektem zwiększonego ciężaru ciała. Jednak wpływają na nie także problemy z krążeniem, za które odpowiada między innymi powiększona macica. Nadal może dokuczać Wam nadmierna produkcja śluzu, przez co do końca ciąży możecie borykać się z katarem. Powoduje to także częste zapychanie się nosa, co w połączeniu z uciskiem na przeponę może być bardzo problematyczne. Utrudnione oddychanie wywołuje nie tylko zadyszkę w trakcie aktywności fizycznej, ale również powoduje chrapanie.
W tym czasie możecie zauważyć także swędzenie brzucha spowodowane ciągłym rozciąganiem się skóry w tym miejscu. Nawilżanie balsamami i olejkami na rozstępy powinno zapewnić Wam ulgę. Jeśli jednak swędzenie jest nie do wytrzymania, koniecznie zgłoście się do lekarza – może ono bowiem oznaczać nadmierne gromadzenie się żółci w organizmie.
28. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 36 centymetrów, jednak niektóre maluchy mają nawet 40 centymetrów i ważą ponad kilogram. Do rozwiązania zostało już tylko dwanaście tygodni, a w tym czasie masa dziecka zwiększy się trzykrotnie. W tym czasie, gdyby doszło do przedwczesnego porodu, istnieje 90% szans iż dziecko przeżyje, jeśli otrzyma odpowiednią opiekę medyczną.
To czas naprawdę intensywnego wzrostu – maluch zwiększa bowiem swoją masę. Z czasem będzie on coraz okrąglejszy, choć jeszcze nie do końca przypomina niemowlaka. Być może dziecko utraciło już swój meszek, dzieje się tak bowiem w niektórych przypadkach właśnie około dwudziestego ósmego tygodnia ciąży. W innych sytuacjach meszek pozostaje z nim aż do porodu i odpada ze skóry dopiero kilka dni po nim.
Dwudziesty ósmy tydzień to bardzo istotny czas dla rozwoju mózgu dziecka. To właśnie wtedy rozwijają się struktury mózgu. Zaczyna on zmieniać kształt na bardziej pofałdowany. W tym czasie powstaje także ośrodek kontroli temperatury, który będzie odpowiadać za ogrzewanie ciała. Dziecko cały czas dopracowuje odruchy, które będą mu niezbędne po przyjściu na świat. Dlatego oddycha płynem owodniowym za pomocą ust i drożnego już nosa. Dodatkowo ssie kciuk, co umożliwi mu posilanie się przy piersi mamy.
W tym czasie można zaobserwować także rozwój narządów płciowych u dziecka. U chłopców trwa proces zstępowania jąder do moszny. U dziewczynek ukształtowane są już wargi sromowe. W dwudziestym ósmym tygodniu jednoznacznie można już określić płeć dziecka.
Dwudziesty ósmy tydzień jest dla malucha czasem odpoczynku. Ze względu na to, że wykonuje on ruchy gałkami ocznymi, możemy stwierdzić iż nie tylko śpi, ale także śni. Oko dziecka jest już w pełni ukształtowane, a powieki nie są sklejone. Jego wzrok jest na tyle dobry, że możecie poczuć zdecydowane ruchy w sytuacji, w której brzuch zaleje nagle fala światła, na przykład gdy wejdziecie do bardzo jasnego pomieszczenia. Dodatkowo jego słuch również jest dobrze rozwinięty. Dlatego lekarze zalecają, by mówić do dziecka, śpiewać mu oraz puszczać kojącą muzykę. W tym czasie niektóre dzieci ustawiają się już główką do dołu, przygotowując się do porodu. Możecie sprawdzić to podczas kolejnego USG. Jednak jeśli jeszcze maluch nie wykazał takiej aktywności, nie powinno być to powodem do niepokoju.
28. tydzień ciąży – jakie badania
W tym czasie lekarz zaleci wykonanie kilku badań. Przede wszystkim morfologii krwi, która umożliwia wykazanie ilości czerwonych krwinek, a co za tym idzie wykrycie anemii. Kobiety w ciąży powinny wykonywać je raz w miesiącu. Kolejnym badaniem jest badanie ogólne moczu oraz USG, które będzie już Waszym ostatnim, o ile oczywiście wszystko będzie przebiegało pomyślnie. Podczas wizyty kontrolnej zostanie także sprawdzone ciśnienie tętnicze krwi oraz waga. Lekarz powinien zalecić także wykonanie testu antygenu HBs, które umożliwia sprawdzenie czy w Waszym organizmie nie ma wirusa żółtaczki typu B. Jeśli jesteście posiadaczkami kota lub macie z nimi częsty kontakt, powinnyście wykonać także badanie przeciwciał toksoplazmozy. Jeśli nie wykonałyście badań w poprzednim tygodniu, możecie zrobić to teraz lub do trzydziestego drugiego tygodnia.
W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży czujecie już bardzo dobrze ciężar dziecka. Odbija się on na kondycji Waszego ciała i przede wszystkim na Waszych plecach. A maluch ciągle rośnie. Jak będzie rozwijać się w następnym tygodniu? Jak wtedy zmieni się Wasze ciało? O tym opowiemy w następnym tekście z cyklu Kalendarz ciąży.
<<< Kalendarz ciąży - 27. tydzień ciąży Kalendarz ciąży - 29. tydzień ciąży >>>
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Komentarze
Borykam się ze strasznymi bólami kręgosłupa, zwłaszcza leżąc , czy mogę sobie z tym jakoś pomóc? Odpowiednie poduszki, może ćwiczenia? To moja pierwsza ciąża, poproszę o poradę.
Replied by: Joanna On 2021-02-17
Zadaj pytanie lub napisz komentarz