Kalendarz ciąży - 30. tydzień ciąży
Trzydziesty tydzień ciąży stanowi mały powrót do tego, czego doświadczałyście w pierwszych tygodniach. Jednak fakt, że zostało Wam zaledwie dziesięć tygodni do rozwiązania będzie dla Was z pewnością pocieszający. Choć ze zbliżającym się porodem wiąże się także stres, który potęgowany jest przez ciągłe zmęczenie. Tak, ostatni trymestr ciąży nie jest łatwy. W tym czasie maluch rośnie w najlepsze, przybierając na wadze i gromadząc tkankę tłuszczową, która pomoże mu w utrzymaniu ciepłoty ciała po porodzie. Jak w tej chwili rozwija się jego organizm? Z jakimi objawami musicie się borykać? O tym opowiemy w naszym tekście.
Który to miesiąc ciąży?
Jesteście już w trzydziestym tygodniu ciąży, na ostatniej prostej. Nadal jednak trwa siódmy miesiąc oraz trzeci, ostatni trymestr. To także dwudziesty ósmy tydzień od zapłodnienia. Oznacza to, że jeśli doszłoby w tej chwili do przedwczesnego porodu, istnieje 95% szans, że dziecko przeżyłoby przy odpowiedniej opiece lekarzy.
30. tydzień ciąży – zmiany w organizmie
Wiele kobiet zauważa, że trzeci trymestr przypomina trochę ten pierwszy. W tym czasie męczą Was bowiem ciągłe wizyty w toalecie oraz wieczne zmęczenie. Jednak odczucia, które Wam teraz towarzyszą, nie są związane z burzą hormonalną, a z ciągłym naciskiem macicy na pęcherz oraz przeponę. Przez to zarówno wysypianie się jak i jakakolwiek aktywność fizyczna stają się trudnymi zadaniami do wykonania. Starajcie się jednak odpoczywać jak najczęściej, nie tylko biernie ale i aktywnie, na przykład korzystając z ćwiczeń zalecanych kobietom w ostatnim trymestrze ciąży. Mogą one również zredukować bóle pleców, które w tym czasie są już normą.
W trzydziestym tygodniu ciąży najprawdopodobniej doświadczacie także wypływu siary z piersi. To gęsta substancja, która będzie stanowić pierwszy pokarm Waszego dziecka. W tej chwili jest już wytwarzana przez gruczoły mlekowe, by przygotować się na bardziej wzmożoną produkcję pokarmu. W tym czasie prawdopodobnie towarzyszą Wam także wszelkie dolegliwości związane z układem pokarmowym, które dawały się we znaki także wcześniej. To głównie zgaga, zaparcia i wzdęcia. Niestety sprawia to, że kobiety w trzydziestym tygodniu ciąży jedzą niechętnie, choć są bardzo głodne. Jedzenie wiąże się bowiem z przykrymi efektami ubocznymi. Aby odrobinę je złagodzić, warto przede wszystkim spożywać mniejsze porcje posiłków, które zawierają jak najwięcej błonnika pokarmowego. Będzie on wspomagał prawidłową perystaltykę jelit. Dodatkowo nieoceniona okazuje się woda niegazowana, która usprawnia pracę jelit oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zgagi. Unikajcie także ostrych i tłustych pokarmów, które mogą powodować refluks.
W trzydziestym tygodniu ciąży najprawdopodobniej dokucza Wam ból pleców, spowodowany coraz większym ciężarem, który musicie dźwigać. Plecy są nienaturalnie wygięte, a Wam trudno jest znaleźć odpowiednią pozycję do odpoczynku. Jednak ulgę może przynieść nie tylko leżenie, ale również aktywność fizyczna. Oczywiście nic bardzo męczącego. To ćwiczenia zalecane kobietom w ciąży, takie jak przysiady (z przytrzymywaniem się oparcia) czy trening na piłce. W tym czasie możecie zauważyć także zwiększoną ilość upławów. To całkowicie normalne, dlatego nie ma powodów do paniki. Jeśli nie ma on nietypowego koloru i zapachu, nie musicie kontaktować się w tej kwestii z lekarzem. Pamiętajcie, że unikanie infekcji intymnych jest istotne dla bezpieczeństwa malucha. Mogą one nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu.
30. tydzień ciąży – rozwój dziecka
W trzydziestym tygodniu dziecko przestaje być chudym maluszkiem. Waży już około 1,5 kilograma i może mierzyć nawet 44 centymetry (lub mniej, waga i wzrost dzieci jest bardzo indywidualną kwestią). Teraz będzie przybierać na wadze około 200 gramów tygodniowo, co z pewnością odczujecie pod koniec ciąży. Dziecko jest już najprawdopodobniej ułożone w pozycji głową w dół, przygotowując się do przyjścia na świat.
Chociaż układ ruchu malucha jest coraz lepiej rozwinięty dzięki przyrostowi tkanki mięśniowej oraz rozwijającym się kościom, porusza się on znacznie mniej, niż w poprzednich tygodniach. Jest to związane z coraz mniejszą ilością miejsca. Dziecku robi się po prostu ciasno. Dlatego w tym okresie możecie zauważyć na skórze brzucha zarys stopy lub rączki, które odznaczają się podczas wykonywania ruchów przez malucha. Serce dziecka pracuje na bardzo wysokich obrotach. W tej chwili tętno wynosi 140 uderzeń na minutę – to bardzo dużo w porównaniu do tętna osoby dorosłej, które powinno wynosić 70 uderzeń. Po porodzie tętno nadal będzie wysokie, jednak z czasem zacznie się normować. W tym czasie wykształcone są już także narządy płciowe – zarówno u chłopców jak i u dziewczynek. Łechtaczka jest już wyodrębniona, natomiast jądra przemieszczają się do moszny. Co interesujące, w jajnikach znajdują się dojrzałe komórki jajowe, które będą w stanie „uaktywnić się” dopiero po wielu latach, przy osiągnięciu dojrzałości płciowej.
30. tydzień ciąży – jakie badania
Ostatni trymestr to czas wielu badań laboratoryjnych, które lekarz z pewnością już Wam zalecił. Na ich wykonanie macie czas do trzydziestego drugiego tygodnia. Wykonajcie zatem badanie ogólne moczu, morfologię krwi oraz test na obecność antygenu HBs. Lekarz może zalecić także test na obecność przeciwciał anty Rh. Dodatkowo podczas wizyty kontrolnej zostanie wykonany pomiar ciśnienia, pomiar masy ciała oraz ocena ryzyka ciążowego. W tym czasie zostanie wykonane także ostatnie badanie USG.
Jesteście już w trzydziestym tygodniu ciąży – prawdopodobnie odczuwacie stres przed zbliżającym się terminem porodu. Starajcie się jednak odpoczywać i nie denerwować w miarę możliwości. Wykorzystajcie ten czas na ostatnie zakupy w ramach wyprawki dla noworodka oraz wyprawki szpitalnej. Jak będziecie czuć się w następnym tygodniu? Jak w tym czasie będzie rozwijać się dziecko? O tym napiszemy w kolejnym tekście z serii artykułów Kalendarz ciąży.
<<< Kalendarz ciąży - 29. tydzień ciąży Kalendarz ciąży - 31. tydzień ciąży >>>
Kolejne tygodnie:
Powiązane wpisy
Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...
Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...
Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...
Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...
Komentarze
Mega przydatna wiedza! Regularnie czytam wszystkie artykuły ukazujące się w poradniku.
Replied by: Joanna On 2021-02-11
Zadaj pytanie lub napisz komentarz