Bella

Kalendarz ciąży - 39. tydzień ciąży

Przeczytano 2 628 0 Liked
2 Komentarzy
(5)
 

Trzydziesty dziewiąty tydzień to czas wielkich nerwów i oczekiwania. W tej chwili prawdopodobnie macie wrażenie, że poród może przydarzyć się w każdej chwili. Niestety lekarz nie da Wam stuprocentowo pewnej odpowiedzi. Wszystko jednak wskazuje na to, że lada dzień zostaniecie rodzicami. Zwłaszcza że maluch coraz bardziej przygotowuje się do wyjścia. Jego ustawiczne przesuwanie się w dół może wręcz wywoływać coraz większy ból. Z pewnością macie także problemy z chodzeniem. Czego możecie spodziewać się w tym tygodniu? Jak zmienia się dziecko?

Który to miesiąc ciąży?

Trzydziesty dziewiąty tydzień to już końcówka ciąży. Jesteście w dziewiątym miesiącu, co z pewnością wywołuje w Was stres połączony z oczekiwaniem. To także trzydziesty siódmy tydzień od czasu zapłodnienia. Wasz dziecko zrobiło w tym czasie ogromne postępy i teraz jest już gotowe, by przyjść na świat.

39. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W trzydziestym dziewiątym tygodniu prawdopodobnie ból pleców wydaje Wam się niemożliwy do zniesienia. Wszystko przez coraz większy ciężar, który dźwigacie, ale także brak odpoczynku. Przecież kręgosłup musi znosić te zmiany i nie otrzymuje żadnej ulgi. Możecie mieć wrażenie, że nic już nie pomaga – nawet leżenie na boku. Poproście partnera o masaż, a jeśli macie jeszcze taką możliwość, przejdźcie się na krótki spacer. Niestety, ze względu na coraz mocniejsze napieranie dziecka, chodzenie może wydawać się aktywnością niemożliwą do wykonania. Dlatego nie zmuszajcie się do wysiłku, jeśli sprawia on Wam ból.

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży większość kobiet po prostu czeka i odpoczywa. W tym czasie możecie zauważyć, że Wasz śluz jest lekko brunatny, zabarwiony krwią. To objaw, który stresuje wiele kobiet. Upławy zmieniają barwę ze względu na zmieniającą się szyjkę macicy, w której zaczynają pękać drobne naczynia krwionośne. Jednak nie powinno to Was martwić – dopiero obfite krwawienie może być powodem do niepokoju. Objaw ten nie występuje u wszystkich kobiet.

Z pewnością coraz intensywniej odczuwacie skurcze przepowiadające. Jest to oczywiście związane z ciągłym przygotowywaniem się macicy do porodu. Jeśli obawiacie się, że przez nie przegapicie moment porodu, możecie się uspokoić. Skurcze Braxtona-Hicksa nie są bolesne, choć nie należą do przyjemnych. Mogą jednak ustąpić, gdy zmienimy pozycję. To nie dotyczy skurczów porodowych, które są bardzo bolesne i regularne – nie ustępują pomimo jakiejkolwiek zmiany pozycji. W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży prawdopodobnie doświadczacie także częstych rozwolnień. Po miesiącach zaparć możecie przyjąć tę zmianę z ulgą. Jest ona związana z przygotowywaniem się organizmu do porodu.

39. tydzień ciąży - rozwój dziecka

Rozwój dziecka w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży wyhamował. Oczywiście maluch nadal rośnie, jednak w tej chwili jego organy się nie specjalizują. Wszystkie z nich są już gotowe do tego, by utrzymywać dziecko przy życiu. Jedynym organem, w którym cały czas zachodzą zmiany, jest oczywiście mózg. Sieć neuronów nie jest w pełni ukończona i nie będzie na długo po porodzie.

W tej chwili maluch ma coraz mniej miejsca. Wszystko przez jego gabaryty oraz fakt, że Wasza macica już się nie powiększa. Może to powodować, że przez większą część dnia po prostu nie odczuwacie jego obecności. U wielu przyszłych mam wywołuje to ogromne poczucie niepokoju, zwłaszcza w okresie przed porodem, który i tak jest bardzo stresujący. Jeśli chcecie poczuć swoje dziecko, spróbujcie zmienić pozycję lub przejść się na spacer. Nowe bodźce tego dnia mogą skłonić malucha do ruchu. Oczywiście jeśli nie będzie on odpoczywać – co robi bardzo często. Tkanka tłuszczowa zgromadzona w ciele dziecka sprawia, że skóra nie jest już przezroczysta. Jednak nadal nie ma swojego koloru – pigmentacja nastąpi dopiero po pewnym czasie.

kalendarz ciąży chusteczki nasączone happy vegan

39. tydzień ciąży – jakie badania

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży, jeśli udałyście się do lekarza na kontrolne badania, możecie spodziewać się jedynie pomiaru ciśnienia i wagi. Badanie krwi czy moczu może być zrobione później, gdy lekarz zauważy taką konieczność. W tym czasie możecie przejść badanie KTG, które wykonuje się pod koniec ciąży. Nie jest obowiązkowe i zależy od zaleceń lekarza. Umożliwia ono monitorowanie serca dziecka, dlatego wykonuje je się na przykład w sytuacji, w której martwicie się brakiem aktywności u dziecka.

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży to czas stresu i oczekiwania. Wykorzystajcie go na odpoczynek, gdyż już niebawem na świecie pojawi się nowy członek rodziny. Być może wydarzy się to w następnym tygodniu. Sprawdźcie nasz ostatni artykuł z cyklu Kalendarz ciąży.

<<< Kalendarz ciąży - 38. tydzień ciąży   Kalendarz ciąży - 40. tydzień ciąży >>>

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Patrycja On 2023-08-29
    Rating:
    5.0

    Mam skurcze podbrzusza co to może oznaczac

    Replied by: Joanna On 2023-08-29 Pani Patrycjo, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę aktualny tydzień ciąży. Zakładam, że jest to 39. tydzień, a więc możemy mieć do czynienia z tzw. skurczami przepowiadającymi. Występują one z regularnością około 1 skurczu na 10 minut i mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Skurcze nasilają się, zwiastując poród. Na dwa dni przed porodem dochodzi zazwyczaj do odejścia tzw. czopu śluzowego zamykającego wejście macicy. Ból brzucha po tym zjawisku świadczy o pojawieniu się skurczy porodowych. Są one rytmiczne, częste i zazwyczaj towarzyszy im ból w okolicy krzyża. Zalecam konsultację w sprawie stanu zdrowia z ginekologiem prowadzącym celem rozwiania wszelkich wątpliwości.

  • Napisał: Wera On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Kilka razy dziennie czuję skurcze, ale są nieregularne, czy to normalne?

    Replied by: Joanna On 2021-02-17 Pani Weroniko, pojawiające się w ciąży skurcze są rzeczą zupełnie normalną. W 39. tygodniu. nazywają się one skurczami przepowiadającymi lub skurczami Braxtona-Hicksa i spowodowane są przygotowywaniem się macicy do porodu. Nie są bolesne, ale nie należą też do najprzyjemniejszych. Mogą ustąpić po zmianie pozycji ciała.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 687 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
2 067 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 646 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 610 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej