Bella

Kalendarz ciąży - 40. tydzień ciąży

Przeczytano 3 843 0 Liked
1 Komentarz
(5)
 

Czterdziesty tydzień ciąży może choć nie musi być dla Was tym ostatnim. Niektóre kobiety rodzą szybciej, inne natomiast później – pamiętajcie, że donoszona ciąża to ta od trzydziestego ósmego do czterdziestego drugiego tygodnia. Jeśli jeszcze nie urodziłyście, prawdopodobnie stresujecie się zarówno samym procesem jak i tym, że możecie „przegapić” objawy. Nie bójcie się. W tym tekście opiszemy, jak rozpoznać objawy rozpoczęcia akcji porodowej.

40. tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W czterdziestym tygodniu ciąży wiele kobiet ma już po prostu dosyć swojego stanu. Nie ma w tym zupełnie nic dziwnego – ciągłe bóle kręgosłupa, opuchlizny, problemy z krążeniem i podwyższone ciśnienie dają się we znaki właściwie każdego dnia. Dlatego myśl o rozwiązaniu nie jest już tak straszna, niektóre z ciężarnych myślą o nim raczej jako o wybawieniu. Jeśli zatem odczuwacie, że akcja porodowa się nie zbliża, możecie wykonać konkretne czynności, które w tym pomogą. Porozmawiajcie jednak o tym ze swoim lekarzem. Pamiętajcie, by nie podejmować takich decyzji samodzielnie.

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na przyspieszenie akcji porodowej jest aktywność fizyczna. Nie wierzcie jednak we wszystko, co piszą w Internecie – nie powinnyście w tym czasie sprzątać w domu czy wieszać firanek. Takie aktywności są nie tylko wykańczające, ale także mogą być dla Was niebezpieczne. Jeśli chcecie wesprzeć pracę swojego organizmu możecie udać się na dłuższy spacer, który dobrze Was dotleni.

Kolejnym i właściwie najlepszym sposobem na wywołanie porodu jest seks. Między innymi dlatego lekarze odradzają aktywność seksualną na około sześć tygodni przed planowanym porodem. Dlaczego seks przyspiesza poród? Prostaglandyny znajdujące się w spermie odpowiadają za dojrzewanie szyjki macicy, co prowadzi do prowokowania skurczy. Skurcze macicy pojawiają się także podczas stymulacji brodawek, gdyż wywołuje to uwalnianie oksytocyny do układu krwionośnego. Jeśli te metody nie działają, niestety musicie czekać cierpliwie na rozwiązanie. Pamiętajcie, że ciąża może trwać do czterdziestego drugiego tygodnia. Po tym czasie musicie udać się do lekarza, który wyznaczy termin podania oksytocyny.

40. tydzień ciąży - rozwój dziecka

Na tym etapie dziecko ma już średnio 50 cm wzrostu i waży 3,5 kilograma. Oczywiście wiele zależy od jego indywidualnych cech, dlatego nie martwcie się, jeśli jest trochę mniejsze lub większe. Jeśli lekarz nie zasygnalizował problemów w tej materii, nie musicie niczym się martwić. Również po samym porodzie masa dziecka będzie inna. Może ono utracić nawet 10% wagi, którą osiągnęło do czasu porodu. Dziecko jest w pełni przygotowane do tego, by przyjść na świat.

Wszystkie organy zostały wykształcone i wyspecjalizowane. Niektóre z nich będą rozwijać się jeszcze po porodzie. To dotyczy wzroku, który w tej chwili jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem u dziecka. Z czasem jednak, za sprawą najróżniejszych bodźców, dziecko będzie w stanie skupić się na różnych elementach, coraz bardziej doskonaląc swój wzrok. Chociaż organy już się nie rozwijają, dziecko cały czas rośnie. Dlatego jeśli ciąża będzie przenoszona – potrwa dłużej niż czterdzieści dwa tygodnie – obwód główki może okazać się na tyle duży, że uniemożliwi poród naturalny. W takiej sytuacji konieczne może okazać się cesarskie cięcie. Nie denerwujcie się jednak na zapas. Lekarz ustali to dopiero w sytuacji, w której poród nie nastąpi na czas.

Rozpoczęcie akcji porodowej – objawy

Pierwszymi sygnałami, które będą świadczyć o rozpoczęciu się akcji porodowej, są oczywiście skurcze. Nie musicie obawiać się, że pomylicie je ze skurczami przepowiadającymi – te właściwe są bolesne i występują w regularnych odstępach czasu. Na początku co kilkanaście minut, z czasem są coraz częstsze. Nie pomagają na nie także zmiany pozycji. Dlatego jeśli poczujecie tego typu skurcze, zacznijcie powoli przygotowywać się do wyjazdu do szpitala. Niektóre kobiety obawiają się, że pierwszym zwiastunem będą wody płodowe, które gwałtownie odejdą w miejscu publicznym. To bardzo rzadkie. W 85% przypadków najpierw pojawiają się skurcze, natomiast wody płodowe odchodzą dopiero w szpitalu lub w drodze do niego. Jeśli jednak zauważycie przezroczysty płyn na swojej bieliźnie, którego jest więcej niż upławów, koniecznie udajcie się na porodówkę. Zwróćcie uwagę także na sam kolor wód płodowych. Jeśli będą one zabarwione na zielono, może być to sygnałem, że dziecko oddało smółkę jeszcze przed pierwszym posiłkiem. To niebezpieczna sytuacja, gdyż może doprowadzić do zatrucia się dziecka.

40. tydzień - jakie badania?

W tym czasie możecie spodziewać się wykonania badania KTG, które umożliwia zbadanie skurczy macicy i serca dziecka. To test, który robi się co kilka dni, by upewnić się, że matka i dziecko są w dobrym stanie i przygotowują się do porodu. Dodatkowo, w przypadku ciąży zagrożonej, przeprowadza się tak zwany test oksytocynowy. Polega on na podaniu dożylnie niewielkiej ilości oksytocyny i sprawdzeniu akcji serca płodu.

kalendarz ciąży wkładki laktacyjne bella mamma comfort

Czterdziesty tydzień ciąży to dla większości kobiet ostatni moment, w którym nie są jeszcze mamami. To ostatni etap długiej, dziewięciomiesięcznej podróży, która z pewnością miała swoje plusy i minusy. Teraz przyszedł czas na to, by dowiedzieć się wszystkiego o rozwoju malucha. Jak dziecko będzie zmieniać się w swoim pierwszym miesiącu życia? Tego możecie dowiedzieć się z naszego tekstu Rozwój dziecka – 1. miesiąc życia.

<<< Kalendarz ciąży - 39. tydzień ciąży  

 

Kolejne tygodnie:

Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Julia On 2021-01-26
    Rating:
    5.0

    Amelka jest już na świecie! Dziękuje za ogrom wiedzy jaki uzyskałam czytając poradnik! ;-)

    Replied by: Joanna On 2021-02-16 Pani Julio, dziękujemy za słowa uznania - cieszymy się, że nasz poradnik stał się dla Pani interesującym i rzetelnym kompendium wiedzy!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 1. tydzień ciąży
2 539 2

Ciąża jest procesem, podczas którego ciało kobiety diametralnie się zmienia. Prześledzimy je razem z Wami podczas serii artykułów z cyklu Kalendarz ciąży. W...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 2. tydzień ciąży
1 912 1

Drugi tydzień ciąży to czas, w którym jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Pęcherzyk Graffa pęka, co oznacza zbliżającą się owulację. Chociaż teoretycznie nie...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 3. tydzień ciąży
7 455 1

Jeśli jesteście w trzecim tygodniu ciąży oznacza to, że nareszcie doszło do zapłodnienia, a w Waszym organizmie rozwija się pojedyncza komórka, która ma...

czytaj więcej
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
Kalendarz ciąży - 4. tydzień ciąży
10 357 3

Czwarty tydzień ciąży jest jednocześnie drugim tygodniem po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. W tym momencie doszło już także do implantacji...

czytaj więcej