Bella

Rozwój dziecka - 8. miesiąc życia

Przeczytano 26 993 0 Liked
4 Komentarzy
(5)
 

Ósmy miesiąc życia to kolejny etap podboju świata przez Wasze maleństwo. Dziecko sprawnie się turla, a może nawet już raczkuje. Stara się także za wszelką cenę podnieść na nogi i nierzadko mu się to udaje. Dodatkowo uczy się rozumienia związków przyczynowo-skutkowych, a także wskazuje czego chce, a czego nie, co wyraża jego kształtujący się charakter. Jak rozwija się fizyczność i psychika dziecka w ósmym miesiącu życia? Jak rodzice mogą wspierać ten rozwój? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

Ósmy miesiąc życia dziecka

Ośmiomiesięczne dziecko potrafi coraz więcej, chociaż nadal może nie raczkować. Nie warto się tym jednak przejmować – niektóre dzieci zaczynają dopiero w dziesiątym miesiącu, a inne przeskakują całkowicie ten etap. To także czas, w którym maluch rozpoczyna samodzielne jedzenie i picie. Dzięki coraz sprawniejszemu chwytaniu może już utrzymywać kubek w dwóch rączkach a także chrupka czy banana w jednej ręce. Jego samodzielność jest coraz większa, jednak nie przepada za tym, by zostawiać go samego. Co jeszcze dzieje się w życiu ośmiomiesięcznego dziecka?

Ile waży ośmiomiesięczne dziecko

Ósmy miesiąc życia to czas, gdy dziecko nie przybiera na wadze w tak szybki sposób jak wcześniej. Rodzice mogą spodziewać się przyrostu wagi o około 370-380 gramów miesięcznie. Nie oznacza to jednak, że dziecko nie dojada czy nie rozwija się prawidłowo. Jego waga zaczyna się normować. Dziecko rośnie także wzdłuż – co miesiąc o trochę ponad centymetr.

Rozwój fizyczny ośmiomiesięcznego dziecka

Niemowlę w tym wieku jest w stanie przez kilka minut samodzielnie siedzieć. Nie przechyla się już na boki, jest coraz pewniejsze swojego ciała. Doskonale także utrzymuje główkę, dlatego nie obawiajcie się, gdy nagle pochyli się do przodu i zacznie opierać na rękach czy łokciach. To normalna pozycja. Dodatkowo maluch próbuje przejść do siadu z pozycji leżącej (na brzuchu). Jest jeszcze bardziej ruchliwy niż w zeszłym miesiącu. Jeśli nie zaczął jeszcze raczkować, nic nie szkodzi. Niektóre dzieci robią to w wieku dziewięciu lub dziesięciu miesięcy, inne zaś całkowicie omijają ten etap i po prostu zaczynają chodzić. Nie oznacza to jednak, że z Waszym dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Najważniejsze, by przemieszczał się w wygodny dla siebie sposób – pełzając czy czołgając się.

W ósmym miesiącu rozwija się także koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dziecko wcześniej mogło mieć większe problemy z określeniem odległości jakiegoś przedmiotu. Teraz jednak wyciąga rączkę i chwyta to, co znajduje się blisko. Pojawia się także tak zwany chwyt nożycowy – za pomocą kciuka, palca wskazującego i środkowego.

Rozwój psychiczny ośmiomiesięcznego dziecka

Ośmiomiesięczne niemowlę może rozpocząć okazywać swój lęk przed rozstaniem z rodzicami. Ta faza powinna przejść za kilka miesięcy, jednak w tej chwili może być stresująca zarówno dla mamy jak i taty. Zwłaszcza jeśli konieczny jest powrót do pracy jednego z rodziców i zatrudnienie opiekunki. Dziecko z pewnością przyzwyczai się do nowej sytuacji, jednak będzie to wymagało stalowych nerwów.

W tym wieku maluch nie jest jeszcze w stanie określić swojej siły. Może mieć także problem w zrozumieniu, że otaczają go żywe istoty, a nie zabawki. Dlatego dziecko w tym wieku silnie ciągnie za włosy czy gryzie, nie zauważając w tym niczego złego. Zadaniem rodziców jest spokojne tłumaczenie – nawet jeśli wydaje się to mijać z celem – że nie wolno się tak zachowywać.

Ośmiomiesięczne dziecko powinno także rozwijać swoje umiejętności społeczne. W tym celu rodzice mogą sprawić mu lalkę – niezależnie od tego czy dziecko jest chłopcem, czy dziewczynką. Zabawa umożliwia naukę dbania o drugą istotę, przytulania i wychowywania.

Dziecko coraz lepiej rozumie także związki przyczynowo-skutkowe. Wypuszczona z rąk zabawka trafia na podłogę i zostaje tam – rodzice mogą ją podnieść. To jedna z możliwości, z których niemowlę w tym wieku doskonale zdaje sobie sprawę. Stąd umiłowanie powtarzalności – dziecko chętnie robi te same rzeczy wiele razy pod rząd, zupełnie się tym nie nudząc. To także czas, w którym jego umiejętności mówienia i rozumienia są coraz lepsze. Może reagować w określony sposób na pewne słowa – machać, gdy usłyszy „pa-pa” czy otwierać buźkę, gdy słyszy „am”. Zapamiętuje dźwięki i słowa, może próbować je także naśladować. W wieku ośmiu miesięcy dziecko bardzo często mówi do siebie. Robi to także w celu zwrócenia na siebie uwagi lub zakomunikowania, czego chce. Potrafi już lepiej „mówić” o swoich zachciankach. Wyraża cztery emocje: podniecenie, zadowolenie, przyjemność i niezadowolenie.

Jak zadbać o rozwój dziecka w 8. miesiącu?

Zadaniem rodziców jest aktywne wspieranie fizycznego i psychicznego rozwoju dziecka. W jaki sposób mogą to robić?

  • Dziecko powinno każdego dnia poznawać aktywnie świat. Możemy pokazywać mu na przykład kolorowe książeczki z obrazkami i mówić o tym, co się w nich znajduje. Z czasem takie działania zaprocentują.
  • Łączcie proste gesty z komendami, jak na przykład „pa-pa” przy machaniu dłonią czy „spać” jednocześnie zamykając oczy i kładąc twarz na rękach. W ten sposób dziecko uczy się mowy.
  • Opisujcie swoje emocje i pokazujcie je za pomocą mimiki. W ten sposób uczymy dziecko wyrażać emocje.
  • Aby wspierać rozwój emocjonalny dziecka możemy także pokazywać mu, jak reagować na nastroje innych. Gdy ktoś jest smutny, możemy pogłaskać jego rączką daną osobę.
  • Ze względu na coraz lepszą koordynację ruchową, maluch może samodzielnie trzymać swoje przysmaki, takie jak chrupek czy banan. Oczywiście rodzice muszą go przy tym pilnować.
  • Dziecko jest już w stanie usiąść, dlatego możemy bawić się z nim piłką – turlając ją lub rzucając w jego stronę.

Dziecko w wieku ośmiu miesięcy rozumie już coraz więcej. Rozwija się zwłaszcza emocjonalnie, samodzielnie pokazując swoje zadowolenie i niezadowolenie, ale także naśladując w tym rodziców. Jak bardzo zmienia się niemowlę w wieku dziewięciu miesięcy? Czego można się wtedy spodziewać? O tym opowiemy w następnym artykule z cyklu.

<<< Rozwój dziecka - 7. miesiąc życia  Rozwój dziecka - 9. miesiąc życia >>>

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Barbara On 2022-04-25
    Rating:
    5.0

    Czy to normalne że 8 miesieczne niemowlę jeszcze samo nie siada ?

    Replied by: Joanna On 2022-04-25 Pani Barbaro, każdy maluch rozwija się nieco inaczej, dlatego proszę uzbroić się w cierpliwość. Zazwyczaj dziecko zaczyna siadać mając 8-9 miesięcy, często już wcześniej wykazując zainteresowanie zmianą swojej pozycji na siedzącą, istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Jeśli sytuacja nie poprawi się, zalecam kontakt z pediatrą.

  • Napisał: Nina On 2021-06-11
    Rating:
    5.0

    Przygotowujemy się na pierwszą noc Hani u dziadków. Czy trzeba się do tego jakoś przygotować, co spakować, jak pożegnać się z dzieckiem?

    Replied by: Joanna On 2021-06-15 Pani Nino, przede wszystkim należy zachować spokój - córka widząca zestresowanych rodziców sama znacznie silniej przeżyje moment rozłąki. Okazywanie przez nie lęku przed rozstaniem z rodzicami będzie całkowicie normalne, ponieważ dotąd byliście Państwo przy niej nieustannie, a samodzielne nocowanie u dziadków będzie nowym przeżyciem. Niestety, w okresie 6-9 miesiąca życia dziecko przeżywa właśnie tzw. lęk separacyjny, w którym każda nieobecność mamy i taty może kończyć się paniką. Jeśli jest to pierwsze jakiekolwiek rozstanie córki z Państwem, może być bolesne i ciężkie - przed pozostawieniem dziecka na noc bez rodziców lepiej zacząć od krótkich rozstań, by dziecko nabrało przekonania, że mama i tata zawsze wracają. Warto natomiast podkreślić, że rozstania malucha z rodzicami są potrzebne i dobre same w sobie, ponieważ wspierają naturalny rozwój dziecka. Pozostawienie malca z kimś, kogo dobrze zna i przy kim czuje się bezpiecznie powinno zminimalizować lęk separacyjny. Pożegnanie z dzieckiem powinno być natomiast radosne i naturalne - maluchy z łatwością przejmują lęki i obawy dorosłych. Pozostawiając dziecko na noc u dziadków zostawmy przy nim ulubioną zabawkę, przytulankę, książeczkę, dając namiastkę domu, który doskonale zna. Dobrą praktyką będzie również poinstruowanie dziadków, jak wygląda dzienny rytuał dziecka - jakie są pory drzemek, pory jedzenia itp. Rozregulowanie tego trybu, zwłaszcza w obcym miejscu, może skutkować silniejszą tęsknotą i płaczliwością malucha. Życzę Państwu dużo wytrwałości w oswajaniu dziecka z samodzielnym nocowaniem. Proszę uwierzyć, że z czasem rozłąka stanie się znacznie łatwiejsza.

  • Napisał: Monika On 2021-06-10
    Rating:
    5.0

    Synek na dzień dziecka dostał od dziadków chodzik. Póki co stoi w pokoju nieużywany, jednak Jasiu bardzo się nim interesuje. Kiedy mogę spróbować włożyć synka do siedziska?

    Replied by: Joanna On 2021-06-14 Pani Moniko, pierwsze samodzielne kroki dziecko zaczyna stawiać mniej więcej w 18. miesiącu życia. Przy skończonym roczku maluch zaczyna stawać i podpierać się o meble, próbując wykonać pierwsze kroki. Wcześniej, przytrzymywany za ręce rodzica, zaczyna prostować nóżki, co stanowi doskonały trening przed nauką chodzenia. Do chodzika wkładamy dziecko, które ma już wystarczająco silne mięśnie i jest w pełni zdrowe, nie należy robić tego wcześniej. Przykładowo, półroczne dziecko nie ma jeszcze opanowanej umiejętności utrzymywania ciała w pionie. Paradoksalnie, zbyt wczesne włożenie dziecka do chodzika opóźnia nabycie umiejętności samodzielnego chodzenia, może także doprowadzić do wady postawy. Krótkotrwałe używanie chodzika polecane jest zatem dzieciom, które umieją już stawiać samodzielne kroki bez jego pomocy. Wówczas może stać się po prostu dobrą formą zabawy.

  • Napisał: Klaudia On 2021-01-29
    Rating:
    5.0

    Czy to już nie czas zmiany wózka na spacerówkę? Ja mam wrażenie, że Adaś zaraz wypadnie z gondoli, taki jest silny.

    Replied by: Joanna On 2021-02-17 Pani Klaudio, gondole przeznaczone są dla dzieci do 6-7 miesiąca życia. Jeśli synek ma już 8. miesięcy, spokojnie może Pani zmienić wózek na spacerówkę.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 790 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
36 256 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
41 069 5

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 193 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej