Rozwój dziecka - 8. miesiąc życia

2028 Wyświetleń
1 Komentarz
 5.0  

Ósmy miesiąc życia to kolejny etap podboju świata przez Wasze maleństwo. Dziecko sprawnie się turla, a może nawet już raczkuje. Stara się także za wszelką cenę podnieść na nogi i nierzadko mu się to udaje. Dodatkowo uczy się rozumienia związków przyczynowo-skutkowych, a także wskazuje czego chce, a czego nie, co wyraża jego kształtujący się charakter. Jak rozwija się fizyczność i psychika dziecka w ósmym miesiącu życia? Jak rodzice mogą wspierać ten rozwój? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

Ósmy miesiąc życia dziecka

Ośmiomiesięczne dziecko potrafi coraz więcej, chociaż nadal może nie raczkować. Nie warto się tym jednak przejmować – niektóre dzieci zaczynają dopiero w dziesiątym miesiącu, a inne przeskakują całkowicie ten etap. To także czas, w którym maluch rozpoczyna samodzielne jedzenie i picie. Dzięki coraz sprawniejszemu chwytaniu może już utrzymywać kubek w dwóch rączkach a także chrupka czy banana w jednej ręce. Jego samodzielność jest coraz większa, jednak nie przepada za tym, by zostawiać go samego. Co jeszcze dzieje się w życiu ośmiomiesięcznego dziecka?

Ile waży ośmiomiesięczne dziecko

Ósmy miesiąc życia to czas, gdy dziecko nie przybiera na wadze w tak szybki sposób jak wcześniej. Rodzice mogą spodziewać się przyrostu wagi o około 370-380 gramów miesięcznie. Nie oznacza to jednak, że dziecko nie dojada czy nie rozwija się prawidłowo. Jego waga zaczyna się normować. Dziecko rośnie także wzdłuż – co miesiąc o trochę ponad centymetr.

Rozwój fizyczny ośmiomiesięcznego dziecka

Niemowlę w tym wieku jest w stanie przez kilka minut samodzielnie siedzieć. Nie przechyla się już na boki, jest coraz pewniejsze swojego ciała. Doskonale także utrzymuje główkę, dlatego nie obawiajcie się, gdy nagle pochyli się do przodu i zacznie opierać na rękach czy łokciach. To normalna pozycja. Dodatkowo maluch próbuje przejść do siadu z pozycji leżącej (na brzuchu). Jest jeszcze bardziej ruchliwy niż w zeszłym miesiącu. Jeśli nie zaczął jeszcze raczkować, nic nie szkodzi. Niektóre dzieci robią to w wieku dziewięciu lub dziesięciu miesięcy, inne zaś całkowicie omijają ten etap i po prostu zaczynają chodzić. Nie oznacza to jednak, że z Waszym dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Najważniejsze, by przemieszczał się w wygodny dla siebie sposób – pełzając czy czołgając się.

W ósmym miesiącu rozwija się także koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dziecko wcześniej mogło mieć większe problemy z określeniem odległości jakiegoś przedmiotu. Teraz jednak wyciąga rączkę i chwyta to, co znajduje się blisko. Pojawia się także tak zwany chwyt nożycowy – za pomocą kciuka, palca wskazującego i środkowego.

Rozwój psychiczny ośmiomiesięcznego dziecka

Ośmiomiesięczne niemowlę może rozpocząć okazywać swój lęk przed rozstaniem z rodzicami. Ta faza powinna przejść za kilka miesięcy, jednak w tej chwili może być stresująca zarówno dla mamy jak i taty. Zwłaszcza jeśli konieczny jest powrót do pracy jednego z rodziców i zatrudnienie opiekunki. Dziecko z pewnością przyzwyczai się do nowej sytuacji, jednak będzie to wymagało stalowych nerwów.

W tym wieku maluch nie jest jeszcze w stanie określić swojej siły. Może mieć także problem w zrozumieniu, że otaczają go żywe istoty, a nie zabawki. Dlatego dziecko w tym wieku silnie ciągnie za włosy czy gryzie, nie zauważając w tym niczego złego. Zadaniem rodziców jest spokojne tłumaczenie – nawet jeśli wydaje się to mijać z celem – że nie wolno się tak zachowywać.

Ośmiomiesięczne dziecko powinno także rozwijać swoje umiejętności społeczne. W tym celu rodzice mogą sprawić mu lalkę – niezależnie od tego czy dziecko jest chłopcem, czy dziewczynką. Zabawa umożliwia naukę dbania o drugą istotę, przytulania i wychowywania.

Dziecko coraz lepiej rozumie także związki przyczynowo-skutkowe. Wypuszczona z rąk zabawka trafia na podłogę i zostaje tam – rodzice mogą ją podnieść. To jedna z możliwości, z których niemowlę w tym wieku doskonale zdaje sobie sprawę. Stąd umiłowanie powtarzalności – dziecko chętnie robi te same rzeczy wiele razy pod rząd, zupełnie się tym nie nudząc. To także czas, w którym jego umiejętności mówienia i rozumienia są coraz lepsze. Może reagować w określony sposób na pewne słowa – machać, gdy usłyszy „pa-pa” czy otwierać buźkę, gdy słyszy „am”. Zapamiętuje dźwięki i słowa, może próbować je także naśladować. W wieku ośmiu miesięcy dziecko bardzo często mówi do siebie. Robi to także w celu zwrócenia na siebie uwagi lub zakomunikowania, czego chce. Potrafi już lepiej „mówić” o swoich zachciankach. Wyraża cztery emocje: podniecenie, zadowolenie, przyjemność i niezadowolenie.

Jak zadbać o rozwój dziecka w 8. miesiącu?

Zadaniem rodziców jest aktywne wspieranie fizycznego i psychicznego rozwoju dziecka. W jaki sposób mogą to robić?

 • Dziecko powinno każdego dnia poznawać aktywnie świat. Możemy pokazywać mu na przykład kolorowe książeczki z obrazkami i mówić o tym, co się w nich znajduje. Z czasem takie działania zaprocentują.
 • Łączcie proste gesty z komendami, jak na przykład „pa-pa” przy machaniu dłonią czy „spać” jednocześnie zamykając oczy i kładąc twarz na rękach. W ten sposób dziecko uczy się mowy.
 • Opisujcie swoje emocje i pokazujcie je za pomocą mimiki. W ten sposób uczymy dziecko wyrażać emocje.
 • Aby wspierać rozwój emocjonalny dziecka możemy także pokazywać mu, jak reagować na nastroje innych. Gdy ktoś jest smutny, możemy pogłaskać jego rączką daną osobę.
 • Ze względu na coraz lepszą koordynację ruchową, maluch może samodzielnie trzymać swoje przysmaki, takie jak chrupek czy banan. Oczywiście rodzice muszą go przy tym pilnować.
 • Dziecko jest już w stanie usiąść, dlatego możemy bawić się z nim piłką – turlając ją lub rzucając w jego stronę.

Dziecko w wieku ośmiu miesięcy rozumie już coraz więcej. Rozwija się zwłaszcza emocjonalnie, samodzielnie pokazując swoje zadowolenie i niezadowolenie, ale także naśladując w tym rodziców. Jak bardzo zmienia się niemowlę w wieku dziewięciu miesięcy? Czego można się wtedy spodziewać? O tym opowiemy w następnym artykule z cyklu.

<<< Rozwój dziecka - 7. miesiąc życia  Rozwój dziecka - 9. miesiąc życia >>>

Pytania i komentarze

 • Napisał: Klaudia 2021-01-29
  Ocena:
  5.0

  Czy to już nie czas zmiany wózka na spacerówkę? Ja mam wrażenie, że Adaś zaraz wypadnie z gondoli, taki jest silny.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-17 Pani Klaudio, gondole przeznaczone są dla dzieci do 6-7 miesiąca życia. Jeśli synek ma już 8. miesięcy, spokojnie może Pani zmienić wózek na spacerówkę.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go