Bella

Rozwój dziecka - 9. miesiąc życia

Przeczytano 20 483 0 Liked
4 Komentarzy
(5)
 

Dziewięciomiesięczne dziecko przeszło już naprawdę długą drogę w rozwoju fizycznym i intelektualnym. Nauczyło się łapania, poruszania się, gaworzenia, a także rozpoznawania źródła dźwięków czy nawet emocji. Jest już coraz sprawniejsze pod wieloma kątami. Być może nawet raczkuje. Jak rozwija się niemowlę w wieku dziewięciu miesięcy? W jaki sposób rodzice mogą mu pomagać?

Dziewiąty miesiąc życia dziecka

Dziecko w dziewiątym miesiącu życia bardzo często potrafi już raczkować. To teraz jego ulubiony sposób na przemieszczanie się. Próbuje także poruszać się na stojąco, na przykład przytrzymując się szczebelków łóżka. Jednak na chodzenie jest nadal zbyt wcześnie. Jeśli dziecko nadal nie raczkuje, nie ma powodów do obaw – być może całkowicie pominie ten etapie. Dziewiąty miesiąc to także czas zmian psychicznych, zwłaszcza pod kątem emocjonalnym. Poza tym jego działania zaczynają być już celowe, a nie przypadkowe. To duży postęp. Co jeszcze zmienia się w maluchu w wieku dziewięciu miesięcy? Jak rozwija się psychicznie i fizycznie?

Ile waży dziewięciomiesięczne dziecko?

Dziewięciomiesięczne niemowlę nie przybiera na wadze w takim samym tempie, jak robiło to w pierwszych miesiącach życia. Obecnie może ważyć około 8,9 kilogramów – dziewczynki ważą mniej, trochę ponad 8 kilogramów. Rodzice z pewnością zauważą jednak, że ich dziecko wygląda już bardziej „dorośle”. Główka nie jest tak nieproporcjonalna jak wcześniej, ciało wydłuża się i prostuje. Dłuższe są także kończyny.

Rozwój fizyczny dziewięciomiesięcznego dziecka

To ważny czas pod względem rozwoju fizycznego niemowlęcia. Nabyło ono już wielu przydatnych umiejętności. Główną z nich jest samodzielne siadanie. Dziecko może już siedzieć w sposób pewny, bez chwiania się. Z tej pozycji przechodzi natomiast do pozycji leżącej. Nadal może mieć problemy by usiąść z pozycji stojącej – to jednak całkowicie normalne. Nauczy się tego w kolejnych miesiącach. 

Kolejnym sukcesem jest właśnie umiejętność stania! Oczywiście niemowlę nie potrafi robić tego bez podpórki – musi trzymać się łóżka, szczebelków czy rodzica. Dziecko w wieku dziewięciu miesięcy najprawdopodobniej potrafi także raczkować. To w tej chwili jego ulubiony sposób na szybkie przemieszczanie się, dlatego rodzice powinni mieć oczy dookoła głowy. Niektóre niemowlęta nie raczkują, jednak nie jest to powód do zmartwień. Ten etap może być całkowicie pominięty przez malucha, który z czołgania przechodzi bezpośrednio do chodzenia.

Niemowlę ma także coraz sprawniejszą koordynację wzrokowo-ruchową. Znacznie lepiej posługuje się także swoimi dłońmi, którymi potrafi już zbierać nawet małe okruszki z podłogi. Chwyta je w „szczypce” – między palcem wskazującym a kciukiem. Przygląda się im badawczo i bardzo często…wkłada do buzi. Dziecko nadal poznaje świat za pomocą ust, jednak robi to już znacznie rzadziej. Rozwijają się także inne zmysły, przede wszystkim wzrok i słuch. Dlatego maluch ogląda wszystko z wielką uwagą, a także ciekawsko przysłuchuje się rozmowom czy innym dźwiękom.

W tym miesiącu rodzice mogą spodziewać się także wyrośnięcia kolejnych ząbków. To znak, że niemowlę jest już gotowe do przyjmowania pokarmów, które wymagają gryzienia. Jeśli wcześniej nie dawaliście mu chrupek czy warzyw, teraz z pewnością przyszedł na to czas. Gryzienie pozwala wzmocnić mięśnie twarzy.

Rozwój psychiczny dziewięciomiesięcznego dziecka

Dziewięciomiesięczny maluch jest bardzo towarzyski – przede wszystkim lubi jednak spędzać czas ze swoimi rodzicami. Obcy mogą wywoływać u niego niepokój lub płacz, z pewnością podchodzi do nich z dystansem. Oswaja się jednak, co jest pewnym progresem w stosunku do poprzednich miesięcy. Wtedy zachowuje się jak dusza towarzystwa lub jest cichutkie – wszystko w zależności od swojego charakteru, indywidualnego dla każdego dziecka. Istotne jest jednak, by niemowlę ufało swoim rodzicom, gdyż przekłada się to także na zaufanie do pozostałych ludzi. Umożliwia zatem tworzenie zdrowych więzi społecznych.

Dziecko cały czas uczy się poprzez naśladownictwo. Robi miny podobne do tych, które zaobserwowało u swoich rodziców. Naśladuje nie tylko mimikę, ale także ruchy ciała. Łączy je także z konkretnymi sytuacjami, na przykład machanie ręką na pożegnanie. Niemowlę jest związane ze swoimi rodzicami, odczuwa ich emocje a także chce, by czuli się dobrze. Dlatego zdarza mu się, że robi coś w celu wywołania uśmiechu na ich twarzy. To znak, że coraz lepiej rozumie emocje.

Dziewiąty miesiąc życia jest także czasem, w którym dziecko rozumie już znaczenie wielu słów. Potrafi połączyć nazwę z przedmiotem. Wszystkie zabawy w pokazywanie i nazywanie właśnie zaczynają procentować. Niemowlę zaczyna także dedukować niczym mały detektyw. Jeśli nie może zdobyć jakiejś zabawki, gdyż leży ona poza jego zasięgiem, stara się w najłatwiejszy sposób ją do siebie zbliżyć. Na przykład ciągnąć za kocyk. Nadal nie rozumie pewnych związków przyczynowo-skutkowych, dlatego jeśli zobaczy, że odkładacie zabawkę na stół i zapragnie ją mieć, może śmiało pociągnąć za obrus, który spadnie na nie razem ze wszystkim, co znajduje się na stole.

W dziewiątym miesiącu dziecko potrafi połączyć niektóre słowa (dźwięki) z konkretnymi czynnościami. Może powiedzieć „da” by coś otrzymać. Jednak nie zawsze robi to w sposób adekwatny do sytuacji. Uznaje się, że w tym wieku niemowlę zna biernie około 30 słów.

Badania w dziewiątym miesiącu życia dziecka

Na razie rodzice nie muszą martwić się szczepieniami. Ostatnią dawkę na WZW B przyjęło w siódmym miesiącu życia. Z kolei podczas badania pediatra zainteresuje się przede wszystkim ciemiączkiem – tym jak się goi – oraz rozwojem dziecka, czy już raczkuje czy porusza się w inny sposób, jak wygląda jego jama ustna oraz jak rozwija się jego mowa.

Jak wspomóc rozwój dziewięciomiesięcznego dziecka?

Rodzice cały czas mają bardzo duży wpływ na swojego malucha. Dlatego powinni wykorzystywać zabawy do tego, by wspomagać jego rozwój. W jaki sposób?

  • Zabawa w chowanego z dzieckiem, a także chowanie zabawek, pomaga w rozumieniu związków przyczynowo-skutkowych. Dodatkowo głośne wypowiadanie imienia dziecka zwiększa jego świadomość.
  • Chwalcie dziecko jak najczęściej za jego zachowanie. W ten sposób uczy się ono prawidłowych reakcji oraz znaczenia tego, co robi.
  • Jeśli niemowlę stara się poprawić Wam humor, nawet jeśli nie jesteście zadowoleni starajcie się okazać mu zainteresowanie i uśmiech. To pokazuje maluchowi, że ma wpływ na emocje swoich rodziców.
  • Cały czas dużo mówcie do dziecka. Nadal żywo interesuje się ono dźwiękami, dlatego wprowadzajcie wiele odgłosów do swojego domu – na przykład zwierząt. Możecie również bawić się z nim instrumentami.

Dziewięciomiesięczne dziecko cały czas żywo się rozwija. Jest coraz pewniejsze swojego ciała, potrafi już wiele rzeczy. Jest także bardziej świadome swoich emocji a także emocji ludzi ze swojego otoczenia. Jak zmienia się dziecko w wieku dziesięciu miesięcy? Tego dowiecie się z kolejnego artykułu z naszej serii.

<<< Rozwój dziecka - 8. miesiąc życia   Rozwój dziecka - 10. miesiąc życia >>>

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce dziecięcej, szczególnie ukierunkowanej na prawidłowy rozwój malucha zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych miesiącach życia. Ekspertka w dziedzinie akcesoriów dziecięcych oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z rodzicami dzieci i niemowląt. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: John On 2023-09-19
    Rating:
    5.0

    Dlaczego u 9 miesięcznego dziecka pojawiają się problemy przy zmianie piluchy- wcześniej tego nie było. Jaka przyczyna?

    Replied by: Joanna On 2023-09-22 Szanowny Panie, trudno jednoznacznie określić przyczynę problemu, dlatego zachęcam do konsultacji z pediatrą. Być może doszło do podrażnienia okolic intymnych u malucha lub nawet infekcji bakteryjnej, powodującej dyskomfort. Należałoby dokładnie obejrzeć pupę dziecka, a także przestrzegać rygorystycznych zasad higieny przy każdej zmianie pieluszki. Dodatkowym czynnikiem, mogącym wywoływać płacz, jest np. zmiana temperatury otoczenia, którą odczuwa rozebrany maluch. A może od jakiegoś czasu stosują Państwo inny niż dotychczas kosmetyk pielęgnacyjny, na który dziecko ma uczulenie? Proszę przeanalizować dokładnie wszystkie możliwości i omówić problem z pediatrą. Pozdrawiam!

  • Napisał: Marta On 2023-07-28
    Rating:
    5.0

    Wszystko super. Jedynie moim zdaniem nie powinno być części o wadze. Nie wszystkie dzieci mieszczą się w tych widełkach i wcale nie muszą. W tej kategorii też dzieci rozwijają się indywidualnie.

    Replied by: Joanna On 2023-07-28 Pani Marto, dziękujemy za opinię :) Oczywiście, rozwój każdego malucha przebiega indywidualnie i nie każde dziecko mieści się w "widełkach" wagowych, o których wspominamy. Jest to jedynie wskazanie, nie należy traktować go jako pewnik.

  • Napisał: Nene On 2023-04-06
    Rating:
    5.0

    W końcu jakaś strona, z delikatnym artykułem, po którym nie czuję się gorszą matką. Inne strony prawią o tym, że 9msc niemowlę mając 36 tygodni - wow, szok - najprawdopodobniej recytuje Pana Tadeusza, wyczynowo jeździ na rowerze górskim i odstawia show na konkursach tańca na jednej nodze, ale jeśli Twoje tego nie robi, to się nie martw. Fajnie. Po malutku, wszystko w swoim czasie. Dzięki za brak presji. Miłego dnia.

    Replied by: Joanna On 2023-04-11 Bardzo dziękujemy za miłe słowa :) Pozdrawiamy serdecznie!

  • Napisał: Gaba On 2021-01-29
    Rating:
    5.0

    Ciekawy artykuł

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 1. miesiąc życia
30 862 3

Pierwszy miesiąc życia dziecka może być dla rodziców naprawdę trudnym, choć pięknym doświadczeniem. Zmęczenie łączy się tu z radością i przekonaniem, że...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 2. miesiąc życia
36 388 7

W drugim miesiącu życia dziecka maluch jest coraz bardziej ruchliwy, energiczny, co z pewnością ucieszy rodziców, którym dużo łatwiej jest nawiązać z nim...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 3. miesiąc życia
41 190 5

Trzeci miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym jego ciało staje się coraz bardziej sprawne. Dotyczy to zarówno rączek i nóżek jak i zmysłów, które są już...

czytaj więcej
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
Rozwój dziecka - 4. miesiąc życia
30 254 1

Dziecko w czwartym miesiącu swojego życia jest już zwykle spokojniejsze. Coraz lepiej rozumie to, co dzieje się naokoło niego. Dodatkowo dla rodziców...

czytaj więcej